Stanislav Bernard: Míra zlodějiny je menší tam, kde mají lidé svou zemi rádi

Spolumajitel rodinného pivovaru v rozhovoru vysvětluje, proč je pro něj Nečasova vláda vůbec největším politickým zklamáním, které zažil.

Ondřej Koutník | 19.04.2012
„ODS ztrácí svůj původní program založený na osobní zodpovědnosti každého člověka za svůj život, na vizi štíhlého státu a nízkých daní. Chová se napůl levicově. Ale hlavně – příliš mnoho lidí z ODS nebo z jejich okolí je spojováno s masivní korupcí,“ říká Stanislav Bernard.

Už při cestě autobusem do Humpolce je jasné, že Stanislav Bernard je na Vysočině oblíbenou a známou personou. „I to Porsche před pivovarem mu přeju. Vaří dobrý pivo a je to poctivej chlap,“ říká mi jeden spolucestující. Podobně na spolumajitele rodinného pivovaru Bernard, který v roce 2011 získal 47 ocenění a jehož černý ležák s jemnými kvasnicemi se pyšní prestižním titulem „World’s Best Dark Lager“, reagovali i další obyvatelé Humpolce.

Stanislav Bernard je v současnosti výraznou osobností nejen díky pivu, ale i svým angažováním ve veřejném životě. Především jako člen správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK), který během uplynulých měsíců spustil sérii několika závažných kauz – především okolo pražského dopravního podniku a ministerstva práce a sociálních věcí ministra Jaromíra Drábka.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI Bernard hovoří o takzvaném postkomunistickém šizení státu a obouvá se do Nečasovy vlády, která nekoncepčně zvyšuje daně. A mimo jiné říká: „Jakmile jsou lidé na něco hrdí, přece to nebudou sami ničit. Míra zlodějiny je menší tam, kde mají lidé svou zemi rádi. Znám to ze své firmy.“

ČESKÁ POZICE: Na úvod si dovolím položit stejnou otázku jako vašemu kolegovi z protikorupčního fondu Karlu Janečkovi: Komplikuje vám tepání do různých korupčních kauz život? Nepřipadáte si jako novodobý disident?   

BERNARD: Jako disident si nepřipadám. Jen mi není jedno, kde žiju – jestli v rozkradené zemi, nebo v zemi, která někam směřuje. Moje motivace, proč se angažovat v protikorupčním fondu, je jednoduchá. Když přišla revoluce a padnul komunistický režim, řekl jsem si: Fajn, pojďme vybudovat něco, co dává smysl a prosperuje. Vytvořit štíhlý stát, který neobtěžuje lidi byrokracií, a jehož ekonomika je silná. Co mi dnes vadí? Že v celostátním měřítku se vytvořilo natolik korupční prostředí, že to zásadně škodí České republice. Opakuji – zásadně.

ČESKÁ POZICE: Vaši protivníci vám vytýkají způsob převzetí humpoleckého pivovaru, údajně jste byl členem privatizační komise v Opavě. Byl jste na takovou munici připraven?

V pivovaru se nám podařilo vytvořit mikroprostor, kde fungují normální pravidla hry. Kde se nekrade a nepodvádí.BERNARD: Byl a bez jakýchkoliv problémů se k tomu hlásím. Koupili jsme se společníky pivovar, který byl určen k uzavření, za hrozných podmínek. Byla to dražba v rámci malé privatizace, do které se přihlásilo pět zájemců a mohl se do ní přihlásit kdokoliv další. Dražební cena se za ruinu pivovaru vyšplhala až na šílených 45 milionů korun plus sedm milionů vesměs nepotřebných, nepoužitelných zásob. Přitom jeho zůstatková hodnota byla 9,5 milionu. Pivovar jsme tedy vydražili za pětinásobek. Neznám mnoho nevýhodnějších privatizací v Česku – vlastně žádnou podobnou. O „protivnících“ bych nehovořil – jsou to lidé, kteří špiní, aby nebylo tolik vidět na jejich podvody. Zajímám se o ně pouze v souvislosti s odhalováním jejich krádeží.

Po dvaceti letech je z ruiny moderní pivovar vařící zajímavé pivo. V naší firmě, která s dceřinou Sladovnou zaměstnává řádově 170 lidí, platí sdílené firemní hodnoty, které si vymysleli sami zaměstnanci. Velká většina našich lidí je na tuto firmu hrdá, protože vědí, že společně děláme něco pořádného. Prostředí ve firmě je přátelské. Říkám to proto, že se nám podařil vytvořit jakýsi mikroprostor, kde fungují normální pravidla hry. Kde se nekrade a nepodvádí.

ČESKÁ POZICE: Přesto, nelitujete, že jste se pustil do boje s šedými eminencemi místní politiky?

BERNARD: Ne. Naopak – dává mi to naději, že jednou bude lépe.

Postkomunistické šizení státu

ČESKÁ POZICE: Bezmála tři čtvrtiny občanů si myslí, že do korupce je zapojena většina či téměř všichni veřejní činitelé. Co je příčinou tohoto stavu?

BERNARD: Česká republika je postkomunistickou zemí. Bohužel za bývalého režimu stát rovnal se komunistická strana. To byla zločinecká organizace, která znásilnila celou zemi, zamezila schopným lidem být schopnými, všechno zprůměrovala, zavřela lidi do králíkáren a dala jim leda najíst. Tím pádem si velká většina lidí omluvila okrádání státu tak, že vlastně okrádá nenáviděné komunisty. Nebylo to obecně považováno za něco nefér. Bohužel tento stav se přenesl do dnešních dnů a rozvinul se do odpudivých a obrovských rozměrů. Místo toho, aby se po revoluci s tímto nešvarem začalo bojovat, problém se naopak umocnil. Dříve se okrádání státu omlouvalo tak, že se okrádají nenávidění komunisti. Nebylo to považováno za nefér. Bohužel, tento stav se přenesl do dnešních dnů.

ČESKÁ POZICE: Jaké dopady má korupce na stát a na společnost?

BERNARD: Tady vidím dvě roviny. Zaprvé jsou to obrovské škody, které korupční chování páchá na morálce lidí. To se ale netýká jen „těch nahoře“. Vemte si, že se uplácí i ve třetí čtvrté třídě fotbalu – tedy v těch nejnižších soutěžích. Korupce prorůstá celou společností. Lidé raději vidí chyby na těch druhých. Těm, co se dopouštějí korupce – byť v řádu tisíců –, nedochází, že dělají vlastně totéž, co ti „nahoře“, akorát v nižších obnosech.

Show comments
Comments:34

Comments

Czech Position values democratic discussion. Please respect the Terms of Service, which are intended to encourage correct and meaningful communications.

By entering your comment, you agree to these rules. We reserve the right to remove improper comments.

Thank you for your cooperation.

pana bernarda si povazuji dlouhodobe

vubec ne v souvislosti s pivem ale s jeho obcanskym postojem.. lidi maji svou zem radi tak zhruba vsude stejne.. jen tech bernardu je nekde zoufaly nedostatek.. drzim palce

Pane Koutníku, také děkuji za zajímavý článek,

i když z jiného důvodu než přispěvatel níže.

 

Je fakt zajímavé seznámit se s tím, jak přemýšlí poctivý podporovatel současného režimu, který by ho rád "reformoval". (Politické aktivity pana Bernarda už v této diskusi byly několikrát připomenuty.)

 

Je totiž takřka fascinující, jak si je podobný s poctivými podporovateli minulého režimu, kteří ho také chtěli "reformovat"... Stačí jen v ideologicky exponovaných partiích vyměnit znaménka.

 

Oba případy se zuby nehty brání připustit si tu nemilou větu, kterou si občas odneseme z čistírny s oděvem ve stejném stavu, v jakém jsme ho tam přinesli: NELZE VYČISTIT BEZ PORUŠENÍ PODSTATY LÁTKY.

Pane Koutniku

Chci Vam podekovat za Vasi praci. Ono se totiz u nas nenajde moc odvaznych novinaru, kteri by se zabyvali lidmy, kteri chteji neco zmenit.

Vazim si i toho, ze vstupujete do debaty s nekterymi Sachtovci a komentujete jejich tlachani.

Pan Bernard je nejen uspesny a moralni podnikatel ale clovek, ktery chce neco zmenit. Proto vytahl a dal NFPK take nezanedbatelny obnos stejne jako pan Janecek a stal se tvari teto organizace.

Jejich cinnost musi nest velkou nevoli protoze se trefuji do cerneho a kazi ksefty Rittigum, Drabkum apod.

Bohuzel dnes je situace takova, ze rada novinaru je placena a pan reditel CT velky kamarad pana Dvoraka z DPP to v Ceske televizi take rovna podle noticek z ODS. Hodne stesti a vydrzte.

Pravá Logika...

To, že si p. Bernard i za dnešního "marasmu" musel kopnout do minulého režimu, to je z podstaty jeho osobnosti logické. Ale stejnou logikou dojdu z jeho názorů k tomu, že za komančů se kradlo podstatně(!!) méně než dnes (což je nepopiratelný fakt) - a tudíž že lidé měli svoji zemi za socialismu pod vedením komunistů adekvátně raději, než dnes! A jestliže měli lidé svou zemi za minulého režimu raději, tak ten minulý režim musel logicky být lepší než ten dnešní!!

Je také nepopiratelný fakt, že minulý režim měl své chyby a nedostatky, ale který režim je nemá. Jenže socialismus vedený komunisty měl oproti naší "kapitalistické demokracii" jednu výhodu - od jeho začátku v poválečných letech se stavělo do popředí "obecné blaho a zájem společnosti", čemuž se podřídilo prakticky všechno - veřejné i soukromé, a lidé to také tak cítili! Po sametovém převratu se vše otočilo a klade se tak důrazně důraz na "zájem jednotlivce", že se ten "společný zájem a obecné blaho" ze slovníku pravice jednoduše ztratilo, tohle zůstalo jen té proklínané levici, přesněji komunistům. A obecný lid to opět vidí, a začíná si uvědomovat, že jim zase zbyli jen ti komunisté, kteří o tom "obecném a dělném" lidu, a obecně o "společnosti" (a ne jen o "jednotlivcích") alespoň hovoří. 

Proto je naše (asi) poslední šance na zvrat situace k lepšímu (stručně řečeno) k návratu k moderní formě socialismu a plánované ekonomiky, byť pod vedením komunistů! Jelikož, přes úpornou snahu všech vyznavačů "pravověrných" řešení, včetně p. Bernarda, jiné cesty prostě není, stávající stav není reformovatelný. Nebo si pan Bernard a spol. myslí, že pan Tykač, Kellner a spousta dalších dobrovolně vrátí "naspekulované" majetky, vrátí zpět do republiky své firmy a dodaní neprávem získané zisky?? Jiná cesta je také - ale to je pevná totalitní ruka novodobého diktátora, lhostejno jaké politické barvy!

A při vší úctě k panu Bernardovi - z Vysoké školy vyšel v roce 1980, kdyby byl již tehdy tak schopný, mohl začít (byť to nebylo jednoduché) podnikat již tehdy, za těch komančů, a realizovat svoje "podnikatelské vize"!! Znám pár lidí, kteří byli docela úspěšní podnikatelé již v těch letech v socialismu jen proto, že byli opravdu schopní a pracovití! Nebo se mohl ucházet o angažmá ve Slušovicích na Moravě, pan Čuba měl zájem o schopné, chytré a pracovité lidi...

Jaká logika?

1. Vršíte nepravdivá "fakta" coby východiska. Mnoho z nás si socialistický ráj ještě pamatuje.

2. Logika není vaší silnou stránkou. Opravdu ne. Zkuste se ještě vzdělávat, třeba máte předpoklady.

3. Nelžete. To není výlučná součást Desatera, nelhaní má obecnou platnost takřka v každé lidské společnosti.

Zbývá rozřešit, psal jste to z neznalosti, schválně,  z hlouposti? Obávám se kombinace všeho...

Pokud jsem uvedl lži...

...tak je prosím citujte! A ona logika vychází z premisy pana Bernarda - "čím více mají lidé rádi svoji zemi, tím méně kradou"!! Nebo jsem to pochopil špatně?

Pozdě, ale zkusím to...

- "za komančů se kradlo podstatně(!!) méně než dnes (což je nepopiratelný fakt)" - absolutně v tehdejších relacích vs. relativně, kdo všechno je u vás zařazen mezi tehdejší zloděje?

- " a tudíž že lidé měli svoji zemi za socialismu pod vedením komunistů adekvátně raději, než dnes!" - jakpak to měříte? ze svých zkušeností vím, že právě i komunistům navzdory měli lidi tuto zem rádi.

- "A jestliže měli lidé svou zemi za minulého režimu raději, tak ten minulý režim musel logicky být lepší než ten dnešní!!" - napovím vám, obrácená implikace neplatí. Studujte, vzdělávejte se, můžete začít tady http://www.karlin.mff.cuni.cz/katedry/kdm/diplomky/moravecdp/uvod.php.

- "Jenže socialismus vedený komunisty měl oproti naší "kapitalistické demokracii" jednu výhodu - od jeho začátku v poválečných letech se stavělo do popředí "obecné blaho a zájem společnosti", čemuž se podřídilo prakticky všechno - veřejné i soukromé, a lidé to také tak cítili!" - pokud tomuto skutečně věříte, asi je moje snaha marná.

- "A při vší úctě k panu Bernardovi - z Vysoké školy vyšel v roce 1980, kdyby byl již tehdy tak schopný, mohl začít (byť to nebylo jednoduché) podnikat již tehdy, za těch komančů, a realizovat svoje "podnikatelské vize"!! Znám pár lidí, kteří byli docela úspěšní podnikatelé již v těch letech v socialismu jen proto, že byli opravdu schopní a pracovití! Nebo se mohl ucházet o angažmá ve Slušovicích na Moravě, pan Čuba měl zájem o schopné, chytré a pracovité lidi..." - viz předchozí odpověď.

 

jsem rád, že jste to řekl za mě.

Tvrdit, že "za komančů" se kradlo méně než dnes je do nebe volající lež, která mě utvrzuje v tom, že lidé, kteří ji pronášejí, ač se mají sebehůř, se mají přesně tak, jak si zaslouží.

Protože zjistit si, co to byla měnová reforma, kolik ČSSR obdržela za tuny prvotřídního uranu a dalších neobnovitelných surovin vyvezených do SSSR, že v armádě zahučelo každý měsíc asi tolik, co dnes včetně podivných kauz asi tak za dva roky,  že vlastně není moc jasné, jak moc se sovětská strana podílela na financování pobytu svých vojsk u nás,  a dalších asi tisíc podobných případů, opravdu nedá takovou práci.

A to nemluvě o tom, že si stačí najít nějaké fotografie z přelomu let 1989 a 1990, aby bylo na první pohled jasné,  jak moc tehdejší země byla zdevastovaná a zaostalá.

 

Rozdíl mezi  životem tehdy a životem dnes - a ví to každý, kdo nelže a neztratil paměť - je zhruba ten,  že dnes máme spoustu dálnic, z nichž většina je sice vcelku kvalitní, ale také značně předražená.

Tehdy jsme měli jednu dálnici, značně nekvalitní a nikdo nevěděl, kolik vlastně stála.

 

 

Co je to moderní forma socialismu a plánované ekonomiky?

Když čtu podobné články, jaký jste tady vyplodil, musím se ozvat.

Jeto v podstatě lež a minimálně manipulace od A do Z.

Žádné socialistické plánování nefungovalo a nefunguje.Nikoliv proto, ž e se jedná o plánování, aleproto, že se jedná o socialistické plánování. Možná spoléháte na to, že mladí, kteří s něčím podobným neměli zkušenosti, Vám na ten blud naletí. Možná ano, ale měli by vědět, že socialistický model plodí pouze nedostatek, nespravedlnost a bídu.

Náš problém je jinde: zbyl nám socialismus, zbyli nám komouši (ODS, ČSSD, KSČ, lidovci v KDU nebo TOP09) a zůstalo nám jejich socialisticko-bolševické rozhodování o společných (tedy veřejných) od občanů nuceně vybíraných prostředcích. Nikde jinde chyba není. Moc veřejných prostředků v pazourech nezodpovědných starých i nových bolševiků.

Za Vaše neskutečné lži o možnostech podnikat za komunistů byste za komunistů šel sedět. Dnes se Vám to pohodlně nezodpovědně plká, když víte, že Vás za podobné hlouposti nikdo nezavře.

Jste prostě lhář. A je nutné, abychom na podobné články reagovali přímočaře a rozhodně. Jenom proto, že jsme to nedělali dosud, nechali jsme prostor Vám podobným lidem, jsme tam, kde jsme.

Takže...

"Žádné socialistické plánování nefungovalo a nefunguje" - vysvětlete mi, proč tedy "socialistické" plánování nefungovalo, když po komunistech zůstalo za cca bilion majetku do privatizace?? Nebo snad komunisté v socialismu neplánovali? Mimochodem - plánuje každý ekonom, bez rozdílu barvy a vyznání!

"...zbyli nám komouši (ODS, ČSSD, KSČ, lidovci v KDU nebo TOP09) a zůstalo nám jejich socialisticko-bolševické rozhodování o společných (tedy veřejných) od občanů nuceně vybíraných prostředcích" - tomu moc nerozumím! Ale chápu to takhle - vládnoucí politik rozhoduje o společných (státních) prostředcích. A rozhodne buď dobře nebo špatně, ať je červený nebo modrý! Podle Vás je to rozhodování asi špatné, ale barva dresu politika s tím přece nesouvisí! Nebo se podle Vás má politik zbavit úplně vlivu na veřejné prostředky? Ale kdo potom rozhodne, kde se postaví dálnice??

K tomu podnikání za komunistů - měl jsem jednoho takového podnikatele-řemeslníka v rodině!! V dnešní terminologii dělal "na vedlejšák" pod tehdejším Národním výborem krejčího, zaplatil 300Kčs ročně daně a byl spokojený! A soused - dlaždič podobně pod tehdejším OPS (Okresní podnik služeb). A tehdejší umělci byli podnikateli "par excellence"...

A moje zmíněné lži - citujte prosím!

A ted´vysvětlení:

Podobné reakce mě nepřekvapují neboť se domnívám, že to co máme si , bohužel, ZASLOUŽÍME...

Společnost se skládá z jednotlivců a pokud se má něco změnit bude muset každý z  nás především začít sám u sebe ..

Bude potřeba to dělat s vědomím, že to neděláme pro sebe, nýbrž spíše pro generace příští, neboť my současníci výrazné zlepšení nepocítíme..je to na léta..ale vyplatí se...

Mám tuhle zemi ráda :)

Dobrý den, díky za reakci.

Dobrý den,

díky za reakci. Také to tu máme rádi, proto takové rozhovory děláme :) Je jasné, že tryskáčovým vyžrancům se to líbit nebude!

Pěkný víkend.

Pěkný víkend

i Vám. :)

Mate pravdu

Proto se snazim byt dobry clovek a zaslouzit si lepsi vedeni.

Zdravím.

Tolik negativních reakcí na pana Bernarda...

Proč mě to nepřekvapuje, byť si to právě on vůbec nezaslouží. (pro některé jen poznamenám , že nejsem naivka, která neví, kdo za kterým mediem včetně ČP stojí a nežiju v iluzích)

Snad kromě vyjádření ohledně VH se s panem Bernardem ztotožňuji bezezbytku...čím Vás jeho názory a postoje tak iritují vážení...?

Krásný den všem a pane Koutníku pivo si dám, jedno konkrétní ;o)...

 

Dobrodějci

Pan Bernard kandidoval za ODS do Senátu a podporoval tuto stranu. Jak tento člověk může dnes kázat o morálce? ČEPOVAL také zadarmo pivo lidem, kteří přinesli volební lístek ČSSD A KSČM.    

Pan Janeček neplatí své daně u nás, ale platí je v Karibiku. Tedy okrádá stát o stovky milionů ročně. Jak může kázat o morálce?  

Pan Jančura, používá brutální metody při svém podnikání viz jeho postup u autobusu jezdících do Liberece.  Jeho zaměstanci mají daleko horší podmínky než mají zaměstanci ČD. Tento pán také nemá žádné právo kázat něco o morálce.  

Obavám se, že brzo tento spolek moci podnikatelů založí novou pravicovou stranu, která bude ještě více asociální než naše vláda,.  

Doufám, že lidé znovu na tuto fintu pravici neskočí  

Pro pana Ondřeje Koutníka

Pane Koutníku, neznám Vás a ani Vás nechci poznat. Lidé Vašeho typu jsou apriori proti všemu. Čiší z Vás jen negativismus. Zdá se, že Vy jste jediným odborníkem a máte patent na rozum. Tím nechci říct, že se vším souhlasím, ale určitě nebudu něco vyčítat někomu, kdo se snaží jednat slušně, cosi co se stalo v minulosti, když už to tisíckrát napravil. Možná byste se měl zeptat lidí z pivovaru, jaký je jejich šef. Pane Koutníku, já už jsem Vám odpustil, ale s tím nahoře si to musíte domluvit sám. K zločincům z řad všech politických stran se nebudu vyjadřovat.  Zdraví Vás a hezký a bohatý den přeje Karolinus

 

P.S. Slunce v duši a mír v srdci

Dobrý den, mrzí mě, že jste

Dobrý den,

mrzí mě, že jste článek vůbec nepochopil/a. Zkuste to přečíst znovu. Škoda, že jste takový/á poseroutka, že se ani nepodepíšete vlastním jménem, když už takto píšete.

Zdravím. 

Vážený pane Karoline,

moje řeč! Mám tu smůlu, že s takovým pisálkem, z nějž čiší jen negativismus a má snad i patent na rozum, sedím v jedné místnosti! Někdy mne dokonce i nutí chodit na pivo (pijeme však kozla a plzeň, nikoliv bernarda). Brzy požádám o přesazení. Přeji Vám hezký den a veselé jaro ;-) rmt

Chichi, se mi zdá, že se Vám

Chichi, se mi zdá, že se Vám tu nějak vysemenili ti poradci se smlouvou o dílo uzavřenou s jistou advokátní kanceláří, mající vydatné zdroje mimo jiné z prodeje egyptského boha Slunce jisté státní organizaci...

  Přeji pevné nervy a pochváleno budiž Vaše konání!

"Prodej egyptského boha

"Prodej egyptského boha Slunce" :D Díky a pěkný víkend. 

Proč ne, ale u některých z

Proč ne, ale u některých z oněch individuí mám pocit, že o tak sofistikovanou záležitost se nejedná, to bude spíše stav "mysli" :-)

Vážení pánové, doma je pár vychlazených kousků od Bernarda, dnes večer si s ženou připijeme na zdar Vašeho počínání.

Díky, doufám, že chutnalo ;)

Díky, doufám, že chutnalo ;)

Houf nových „spontánních" diskutérů

S tím stavem mysli to tak skutečně na první pohled vypadá, jen jedno na tom jaksi nehraje.

Do té doby než ČP začala uveřejňovat rozhovory se členy Janečkovy protikorupční nadace, která jako první nahlas ukázala prstem na pana Rittiga, tak zde na ČP takový houf „spontánních“ diskutérů nebyl (;-).

Amor patriae..

Jak se tak dívám, ani jeden z diskutujících se nezmínil o tom zásadním, mít rád svoji zem..Pokud by se lidé vzpamatovali a byli alespoň trochu vlastenci,k podobným excesúm, co se dějí v té politice-nepolitice by buď nedocházelo,nebo jen v menší míře. Staří latinici nebyli blbci, když dávali přednost zájmům vlasti před svým vlastním, když šlo o vlast,dokázali se i obětovat. Ukažte mi nějakého politika,který by se dokázal obětovat v zájmu vlasti? Ukažte mi nějakého politika, který je vlastenec? Někdo se mi vysměje, ale myslím si,že není tak docela od věci se vrátit "ke kořenům".. 

Svět se sice globalizuje, ale myslím si, že není v našem zájmu ztratit svou identitu, ikdyž se o tohle snaží urputně Brusel..

Buďme suverénními občany, buďme vlastenci a dávejme to najevo, třeba tím i něco dokážeme změnit k lepšímu..

To je můj názor,jiný názor neodmítám.

Milý Vladimíre,

co dodat, souhlasím s Vámi.

Očůrávání

Dobrý den Vladimíre,

díky za reakci. Trefil jste slova, která z rozhovoru s Bernardem byla asi nejdůležitější. Nemusí to být jen stát, ale jakékoli prostředí, ve kterém se pohybujete - ať už rodina, firma, Sokol atd. Když něco máte rád a jste na to hrdý, nebudete to všemožně "ochcávat" (omlouvám se za to slovo, ale i tak je to ještě slušné vzhledem k reálnému stavu). Na druhou stranu bacha na vlastence typu Landy, to je zas druhý extrém.

Pěkný den přeji. 

Není vlastenec jako „vlastenec“

Prosím nezaměňovat vlastence s „národovci“ či spíše nacionalisty (;-).

 

Jinak díky za zajímavý rozhovor. Lidem jako je pan Bernard, Janeček, Jančura ... je třeba dávat v médiích náležitý prostor pro prezentování svých hodnot a názorů, když už byli ochotni vzít na sebe břímě volajících na poušti.

baťovský syndrom

Těch našich altruistických magnátů s baťovským syndromem poslední dobou nějak přibývá. Mám určité sympatie a respekt k lidem jako je pan Bernard nebo Jančura, ačkoliv například Jančurova humanistická naivita podle mě zavání diagnózou psychopata. Bohužel jak zaznělo už mnohokrát, Jančura volil a sponzoroval VV, Bernard se namočil v ODS, jde tedy při nejlepší víře o  dobrodinské idealisty a "užitečné idioty", kteří by neměli mít kompetence šířit nějaké své mělké představy.

Kupte si Bernarda do žlutého

Kupte si Bernarda do žlutého busu a při tom popřemýšlejte, jak je to mělké!

NFPK a kauza DPP

Pane redaktore,

použijete někdy podklady, které podle mého názoru na "kauzu" DPP vrhají poněkud jiné světlo a kterými disponujete již několik měsíců?

Například: NFPK "odhalil, že z DP přes dodavatele odešlo na účty p. Rittiga v období 2007-2008 70 mil. Kč. Ovšem první faktura od dodavatele (Neograph) je z února 2008 na částku cca 680 tisíc Kč.

Sachto

Dobry den,

vypada to, ze budete lepe informovan nez my obycejni lide.

Zajimalo by me tedy kde se tam ty penize vzaly. Verim, ze takto uspesneho vyzraneho podnikatele mame jen u nas. Pochybuji, ze poradenske sluzby poskytuje nekomu jinemu nez firmam pana Kmete, Dvoraka, Uberalla, Luetken, Michala nebo Babakove a je uplne jedno jestli jsou to Svycarske, Panamske, Kyperske nebo jine firmy. Je to ciste kuli danim a jedna velka zlodejina. Rittig nas pripravil holt jinym zpusobem o 70 Mega to je jedno, on je sikulka.

Prosím prosím prosím

nepište už o korupci a Brejvíkovi... A když děláte rozhovor se sládkem tak prosím o pivu, s matematikem o počtech... 

Přijde Vám to jako tlachání?

Dobrý den,

v rozhovoru je vysvětleno, proč se panem Bernardem bavíme o politické situaci a společenských poměrech. Určitě k tomu má co říct. Vemte si jen ty zkušenosti s vytvořením pravidel ve firmě, které evidentně fungují a nesou ovoce, v Bernardově případě dobré pivo :) Přijde Vám to jako tlachání? Mně teda ani náhodou! Naopak, takové lidi tady potřebujeme!

Hide comments

Popular content