Nastává sezóna protestů, které nic nevyřeší

„Lidová bouře“ pod hlavičkou Holešovské výzvy odstartuje Týden protestů. Vyvrcholí 21. dubna demonstrací, již svolaly odbory. Kolik přiláká lidí?

Petr Nováček | 14.04.2012
Na Václavské náměstí může 21. dubna dorazit výrazně víc než loňských rekordních 45 tisíc demonstrantů. Oproti loňskému roku se totiž v důsledku úsporných opatření vlády, růstu cen a inflace situace sociálně ohrožených skupin obyvatel zhoršila, politická labilita se už málem stala standardem a napětí ve společnosti vzrostlo.

Na Škaredou středu 4. dubna přetékala média škaredými informacemi. Večer předtím vypukla kdoví kolikátá už vládní krize, tentokrát zarámovaná do hysterických výlevů „véčkařů“ vyhrožujících odchodem z vlády a rustikálním humorem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) postrkujícím Bártovy lidi z koalice. Nebýt uvážlivého chlapáka premiéra Petra Nečase a posléze totální kapitulace „véček“, už jsme se chystali na volby do sněmovny v předčasném červnovém termínu.

Naštěstí pro organizátory Týdne protestů 15. až 21. dubna Nečasova vláda nejen přežila další krizi svého „italského manželství“, ale 11. dubna si včetně hlasů již zpacifikovaných „véčkařů“ odhlasovala i další opatření, jež jsou „možná bolestivá, ale přišla včas“, jak se nechal pro Novinky.cz slyšet ministr Kalousek. „Nestane se nám, že bychom proto, abychom byli populární, utráceli víc, než si můžeme dovolit a bylo nám jedno – pod heslem po nás potopa –, co se stane za tři čtyři roky,“ pravil ten dobrý muž s upřímnosti sobě vlastní.

Balík úsporných opatření má v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP například nižšími valorizacemi důchodů, zvýšením obou sazeb DPH a daně z příjmů. Těm, kdo se chystají vyjít během Týdne protestů do ulic, darovala vláda svým nejnovějším balíčkem pár hezkých sloganů na jejich transparenty.

Podpora ČSSD a KSČM

Týden protestů má být kampaní nejen plnou nepokojů a setkání, ale i seminářů. Jejich smyslem je prý vysvětlit široké veřejnosti důvody demonstrace proti vládě svolané na sobotu 21. dubna do Prahy na Václavské náměstí. Jejím svolavatelem je největší česká odborová centrála – Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Týden protestů má být kampaní nejen plnou nepokojů a setkání, ale i seminářů. Jejich smyslem je prý vysvětlit široké veřejnosti důvody demonstrace proti vládě.

Demonstraci a jí předcházejícímu Týdnu protestů vyjádřily podporu dvě politické strany – ČSSD a KSČM – dále ProAlt a jiné více či méně známé občanské iniciativy a sdružení, jako je iniciativa Za svobodné vysoké školy, Rada seniorů ČR či Sdružení nájemníků ČR. A v neposlední řadě také některé menší a mimo ČMKOS působící odborové ústředny či svazy – Asociace samostatných odborů (ASO), KSČM blízké Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (OSČMS) a podobně.

Web stopvlade.cz, který organizátoři protestů v minulých dnech zprovoznili, je nicméně poněkud matoucí, jestliže v textu „Kdo jsme“ uvádí zároveň sympatizující odborové centrály i odborové svazy, které jsou součástí oněch centrál. Celek působí mohutně, ale ke skutečnému počtu podporovatelů demonstrace a Týdne protestů se zájemce zvenku nedobere.

Přečtěte si také rozhovor s lídrem jedné z iniciativ, Holešovské výzvy, Slávkem Popelkou.

Ještěže na tom vlastně nezáleží! Rozhodující bude účast na demonstraci 21. dubna na Václavském náměstí. Loňský rekord odborů je 45 tisíc účastníků a uvidíme, bude-li překonán. Co všechno pro to udělají odbory, nevíme, co pro to dělá vláda, však ano.

Komunikační selhání Nečasovy vlády

Podle březnového průzkumu preferencí politických stran STEM zveřejněného 11. dubna mírně ztrácejí všechny zavedené strany. A přibývá voličů, kteří nevědí, komu dát svůj hlas. Pro opoziční sociální demokracii, která má z politických stran nejblíže k ČMKOS, hlavní organizátorce připravovaných protestů, z toho vyplývá, že její alternativní program vládním škrtům, ostatně zatím velmi obecný, veřejnost dostatečně neoslovuje.

Ministr financí Miroslav Kalousek na jednání s Asociací samostatných odborů odmítl ustoupit z úsporných opatření, na kterých se dohodla vláda.

Vraťme se ale k Nečasově vládě. Její některé reformní kroky jsou nepochybně nezbytné, leč pro širokou veřejnost by byly snesitelnější, pokud by vláda přicházela i s prorůstovými opatřeními, alespoň rámcově vytyčila cíl, k němuž s Českou republikou směřuje, a jako dosud tolik neimprovizovala a občany neznejišťovala. To je ale asi nad možnosti ansámblu, jehož zatím nepomíjitelnou součást tvoří i „strana“ hysterických rádoby subret.

Z hlediska dopadu na veřejné mínění je však ze všeho nejhorší neschopnost „vlády rozpočtové odpovědnosti“ svoji politiku lidem srozumitelně vysvětlit. Komunikačně Nečasova vláda zcela selhává. Dost možná i proto, že považuje popularizaci reforem za záležitost víceméně technickou, a nikoli především politickou. „Kdo chce zapalovat jiné, musí sám hořet,“ tvrdil jistý „vůdce proletariátu“, jenž umění „zapalovat jiné“ ovládal – bohužel! – dokonale.

Většina našich čelných politiků však „nehoří“, ale v lepším případě jen „doutná“, a v horším ani to ne. Této sortě vlastně ani nic jiného nezbývá, než se spolehnout na reklamní agentury v naději, že nepopulární reformu nějakou fintou zpopularizují. Nikoli, poněvadž s lidmi je třeba mluvit, mluvit a opět mluvit. A navíc slovníkem a příměry, kterým porozumějí.

Show comments
Comments:15

Comments

Czech Position values democratic discussion. Please respect the Terms of Service, which are intended to encourage correct and meaningful communications.

By entering your comment, you agree to these rules. We reserve the right to remove improper comments.

Thank you for your cooperation.

:-(

  Tady je vidět, jak se k tomu dokáží vyjádřit muži. Okamžitě vyhrabou třicet let starý věci a hystericky mávají rudým praporem. Aby se snad proboha nevrátil komunismus, tak uděláme vše, aby vzkvétala zlodějina a svinstvo. Najít třetí cestu je problém. Ta cesta není ani komunismus a ani demokracie. Obé už bylo historicky znemožněno. Jen srabi se toho zbaběle drží a do smrti držet budou. Ještě se nezrodil (tedy doufám, že již zrodil, ale ještě nedospěl) ten opravdový vůdce, který dokáže tu třetí cestu alespoň nastínit. Jen je otázka, jestli si to lidstvo vůbec zaslouží. Podle výše napsaného bohužel vidím, že nejlepší bude začít z gruntu znovu ...........

Vážená paní, Váš omyl tkví v

Vážená paní, Váš omyl tkví v tom, že právě tu yřetí cestu jsme tady celých těch dvacet let měli. Demokracie se neznemožnila, ta ve spoustě zemích funguje. to že ji neumíme my je víc problém náš a ne problém demokracie.

Bohužel politici si pletou

Bohužel politici si pletou protesty a stávky s fanděním, když se slezou lidé do ulic, aby podpořili svůj tým... 

Tenhle systém je mrtvý, ale ještě o tom neví.

Ano, Radouch má pravdu. Ten tón komentáře pana Nováčka je dojemný. Kritizovat se může, ale proboha KONSTRUKTIVNĚ!!!

Jinak dávám sem linky na články Štěpána Kotrby, které hovoří o podstatě problému.

http://www.blisty.cz/art/62170.html

http://piratskenoviny.cz/?c_id=33594

Podstatou protestů ULICE je hlavně skutečnost,

že úspory, jakkoliv nevyhnutelné, nechce nikdo nést osobně, ale přesně naopak - každý "Holešovák" ví, kde jinde než u něho by se ušetřit dalo. Této politice Anglosasové říkají NIMBY - Not In My Back Yard...

A tak učitelé povykují, že vzdělávání je prioritou, čímž samozřejmě nemají vůbec na mysli vzdělávání, ale růst svých vlastních příjmů v době globální a národní ekonomické recese. Doktoři ovšem zase tvrdí, že zdraví je na prvním místě - a opět i oni myslí jen na své vlastní příjmy. A tak to jde dále k hasičům, silničářům, policii a všem dalším 800 tisícům veřejných zaměstnanců, ach jo...

 

Obecně máte samozřejmě pravdu

Ale tím spíš a právě proto, že máte pravdu, by to muselo být tak, že bychom viděli, jak poslanci, ministři, kmotři, velrybáři, mafiáni, taxikáři a další jedinci, kteří nám vládnou, chtějí nést náklady úspor OSOBNĚ, místo aby ještě víc kradli. 
Toho nepozorujeme ani nejsilnějším dalekohledem...

Snad se jim v hlavách rozsvítí..

Doufám, že potesty příští týden budou tak masové, že přinutí tu naši vládní chobotnici k sebereflexi. Drzost a arogance, s kterou se k nám, obyčejným občanům, chová tahle vládní garniture je bezmezná. Je neskutečné, jakým způsobem ty vládní kreatury kašlou na své  sliby, které  drze prezentovali o volbách. Příkladem je lhář Nečas : "Nebudeme zvyšovat daně". A realita?

Růst téměř všech daní, růst DPH, okrádání těch nejslabších.

Nečas se oháněl tím, že náš stát je v recesi, proto ty změny.

Ekonomové spočítali, že to tak není, nebylo tomu tak ani loni.

Takže mu padl argument,teď už ho nepoužívá.

Nečas a spol. asi neznají latinu, jinak by museli vedět, že slovo

demokracie znamená vládu lidu. Ne tu jejich, zaplevelenou korupcí a lumpárnami všeho druhu. My jsme lid, my rozhodneme, ne vy!

Apeluji na všechny ty, co mají téhle vlády darebáků dost,ať jdou do ulic,nemají co ztratit,bídu už mají.

Může už přijít jen to lepší..

A když to nepomůže :"Vezmi cep a nabruš kosu a vyžeň tu panskou chasu!"

To je můj názor,jiný názor neodmítám.

Mne osobně uráží fakt, že nám

Mne osobně uráží fakt, že nám vkládnou kriminálníci, podvodníci a bývalí veksláci a to je pro mne dostatečný důvod k tomu, abych udělal vše pro to se těchto lidí zbavit. Jestli to udělá ulice nebo někdo jiný je mi docela jedno.  Historie nás bohužel učí, že revolucí nejsou vinni ani tolik sami revolucionáči, ale ti, kdo jsou u moci, pokud se jejich vláda stává nesnesitelná. Nicméně mám takový pocit, že dostat od koryt tyhle svině bude mnohem těžší než komunisty.

Demonstrace ne, pouze totální stávky a blokace parlamentu

aby to bylo opravdu znát.A ne jen na jeden den.Je otázkou zda se najde schopný a odvážný organizátor.Pokud ano,bude asi vláda mít problém.

Uvidíme za týden

Pokud budou demonstrace příští týden opravdu masové a vláda nedá pracky nahoru, tak by tohle měl být další krok...

Trochu se nám, soudruzi, nedaří, přidejte v ideologické práci...

Páně Nováčkův komentář mi silně připomíná články z Rudého práva z roku 1989, obávám se tak nějak z doby těsně po 17. listopadu. Škoda, že nemám možnost si to teď ověřit, ale mám pocit, že leitmotiv "problémy nelze řešit na ulici" byl oficiální heslem tehdejší propagandy. Ještě snad čekám, že na adresu studentů někdo pronese, že přece nebudou rozhodovat děti, a bude vymalováno...
Tvrzení, že "Z hlediska dopadu na veřejné mínění je však ze všeho nejhorší neschopnost „vlády rozpočtové odpovědnosti“ svoji politiku lidem srozumitelně vysvětlit." je nepochybně zbožným přáním autora. Nelze srozumitelně vysvětlit "rozpočtové úspory" s Pavlem Drobilem coby šéfideologem ODS. Možná ústavu mentálně postižených, ale většině normálních lidí by to fakt nevysvětlil ani Cicero.
Drobné věcné nepřesnosti (např. není k dispozici žádný průzkum o výsledcích voleb nyní, poslední data jsou z přelomu března a dubna, což vzhledem k dynamickému vývoji "ve straně a společnosti" může být dost zastaralý údaj) pomíjím.
Nejsem si ale jist, že zatímco např. u Duška neopomene jeho homofobní výroky (což je v pořádku, Dušek si zaslouží to připomínat), ale už "zapomněl", že Dušek dokázal porazit Klausovu vládu při železniční stávce, je dáno pouze ztrátou paměti...

Rudé právo, 19. listopad 1989

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1989/11/20/1.png 

 

Jak vidíte, měl jste naprostou pravdu. Předlistopadové textíky pro konfrontaci dnešních politruků naleznete zde:

http://archiv.ucl.cas.cz/ 

 

A z Nové éry zde:

 

http://aleph.nkp.cz/F/U4QTV6X9FPXNBQNPSHS5VUSBCAPEQPQSKQRIJ4S6XRK5SSE857-55060?func=short-jump&jump=000001

 

 

 

 

 

 

"Nebýt uvážlivého chlapáka premiéra Petra Nečase"

Nebýt uvážlivého chlapáka premiéra Petra Nečase  ...

 

Servilní agitky Petra Nováčka na České pozici? Proč?

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček si nemyslí, že by současná kauza vedla až k odchodu Martina Bartáka. „Pan Barták je jistě člověk velmi schopný, čeho všeho nevím, ale určitě do té míry schopný, že dokud ho Mladá Fronta, případně orgány, které se tím budou zabývat, nepřistihnou na místě činu a nebudou mu moci to, co jsou zatím jen tvrzení, dokázat, tak z této šlamastyky vystoupí,“ míní Nováček.   

 

Škoda, že pan Nováček nepojmenoval ony "struktury" v ODS dříve, než na ně otevřeně zaútočil Bárta.

 

„Petr Nečas převzal stranu v neutěšeném stavu a je iluze si myslet, že struktury, které v ní měly před tím velmi silný, ne-li rozhodující vliv, tedy takzvaní kmotři, zemřely a nic po nich nezůstalo. Petr Nečas je spoustě svých spolustraníků nepříjemným předsedou, na druhé straně mu chybí určité charisma a rozhodnost,“ připomněl Nováček. 

 

Audio:

Místopředseda ODS Pavel Drobil a analytik Českého rozhlasu Petr Nováček ve Světě o jedné 

 

Dopoledne byl u Honzy Vláďa Mlynář a Petr Nováček. Nováček už není ve Frontě, šel do Týdne. Je to typus! Děsně chytrej, ohromný brejle, kroutí očima, (...) všechno historizuje, chodící (sedící) lexikon. (...) Nováček nejdřív zabřed do norimberského procesu. Porovnal komunismus s fašismem. (...) Mluvil tak ošklivě o bolševismu, že jsem byl nadšen. (Odpoledne mi Honza Šubrt ovšem řekl, že v sedmdesátých letech psal Nováček čile prorežimní komentáře. Jenomže to je o tý změně!) Nevím. Nováček s Leschtinou se mi líběj, jednou jsem s nimi do tmy seděl u mě v kanceláři a vyprávěli jsme si o rodičích a o létech bolševických. Nerozsvítili jsme a já se pamatuju na ty záblesky brýlí, míšené se záblesky sympatií. (str. 47)  

 

 

 

 

 

 

 

Hide comments

Popular content