Jak se krade v české vědě: Návod biotechnologický

Síť nejméně pěti biotechnologických firem v Brně našla způsob, jak vyvádět desítky milionů ze státních dotací.

Martin Rychlík | 22.11.2011
Okrást stát a Evropskou unii je překvapivě snadné. Stačí využít chytrý mechanismus a zabalit jej do hyperexpertních pojmů. Pak je zlodějina takřka neodhalitelná.

Výzkumník s titulem Ph.D. jako zloděj? Proč ne! Představa, že by snad otitulovaní vědci byli výkvětem mravní čistoty a neuměli krást, tak úplně neplatí. A obzvláště ne v Česku. Jak to funguje v praxi, si ukážeme na příkladu několika brněnských biotechnologických firem, jež podvodně „vytahaly“ desítky milionů korun z dotačních titulů na ministerstvech průmyslu a školství. Jedna konkrétní kauza ukazuje, jak chabé nástroje stát má. Sofistikované a „laickou“ policií nezachytitelné podvody se mohou dít i v řadě dalších oborů.

Tak trochu (bio)chobotnice

Několik výzkumných biotechnologických firem rozjelo podvodný byznys. I domluvily se spolu, že stát oškubou. Aby dosáhly na dotace, vykazují si navzájem faktury na vysoce expertní služby a zboží, které ale nejsou realizovány. Tyto faktury obíhají mezi spřízněnými firmami; pokud nepromluví někdo zvnitřku, machinace nejsou odhalitelné... Dotčené firmy prošly audity poskytovatelů dotací (což jsou v našem případě ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo školství) i finančního úřadu.

Dotčené firmy prošly audity poskytovatelů dotací i finančního úřadu a – vše bylo v pořádku

Jména nejméně pěti společností ČESKÁ POZICE zná a je s případem detailně srozuměna, ale s ohledem na vyšetřování celé této (bio)chobotnice je nebude uvádět. Dva páni doktoři už byli v září obviněni a hrozí jim trestní sazba od pěti do deseti let.

„Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, tedy protikorupční policie, zahájil trestní stíhání proti dvěma osobám, které jsou stíhány pro trestný čin dotačního podvodu. Způsobená škoda je zhruba devět milionů korun. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Více informací k případu v současné době nebudeme poskytovat,“ potvrdil případ ČESKÉ POZICI tiskový mluvčí kapitán Jaroslav Ibehej z policejního prezídia.

Fiktivní faktury byly účtovány za nerealizovanou činnost, třeba i výrobky, na něž nenakoupila firma zdrojový materiál.

„Odhaduji, že celkem se v tomhle systému mohlo vyprat až dvacet třicet milionů korun, ale jde pouze o segment pár firem, s nímž jsem obeznámen. Nepochybuji o tom, že se kradení děje přesně stejně po celé republice. A také v jiných výzkumných odvětvích,“ říká pod podmínkou naprosté anonymity důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE.

Zločinný cyklus

Jak se tedy v českém výzkumu krade? Až podivuhodně snadno. Postup je následující:

Máme firmu, dejme tomu, A-gen-A, jež je příjemcem resortní dotace na nějaký bohulibý záměr, třeba na transplantaci kmenových buněk nebo detekci viru HIV. Kdo by na to nepřispěl, že?

Firma ale potřebuje i vlastní prostředky na spoluúčast u operačních programů z fondů EU, které činí mezi 15 až 40 procenty. Zde je uveden příklad, jak se takové prostředky z unijních peněz „vyprodukují“:

Příjemce státní dotace A-gen-A si zakoupí fiktivní službu, například velmi specifické sekvenování DNA za 250 tisíc, u další firmy: u Biogen-B. A tohle „béčko“ postupuje fakturu v biotechnologickém kruhu dále, leč za trochu nižší obnos – třeba za 220 tisíc – si naúčtuje výrobu plasmidů u následujícího hráče. Tím je spřátelená firma, nazvěme ji CytoxiC, která 210 tisíc korun vrací za nějaké zboží vztažené k polymeráze zpět do společnosti A-gen-A.

V uvedeném cyklu, který je možné samozřejmě též zbytnit a proplétat, se sice nějaké peníze ztratí na provizích a zdanění, nicméně v konečném důsledku získává příjemce peníze jakoby ze své vlastní obchodní činnosti. Získá tak uměle kapitál na povinné dofinancování i dalších dotací (oněch 15 až 40 procent prostředků na projekt).

Nezachytitelná machinace

Jak je možné, že se na fiktivní transakce nikdy nemusí přijít? „Fiktivní faktury jsou psány většinou relativně neprůstřelným systémem – na spotřební zboží, jehož množství potřebné k experimentům je nesnadno kontrolovatelné,“ vysvětluje obeznámený zdroj. „Kontrola z finančního úřadu neřeší dotace a v koloběhu se firma spíše šidí, proto je daňově vše v pořádku. Audit z ministerstev zase nevidí transakce mezi firmami, a prostředky vložené do řešení grantu se tedy mohou jevit rovněž v pořádku,“ dodává.

Tady jde o vykrádání desítek milionů korun a policie nemá sto tisíc, aby konkrétní lumpárnu zastavilaJedině skutečně hloubková a systematická kontrola z obou organizací by mohla podvodné praktiky odhalit. Otázkou ale zůstává, zda si to třeba ministerstvo vůbec přeje. Mít a nemít svoje operační programy v pořádku, respektive nacházet v nich zlodějny, rozhodně není věcí, za něž by vedení úřadu svého úředníka pochválilo. „Hlavně, že je vše oukej, jedeme a moc v tom raději nešťourejme,“ zní pokrytecké heslo naší doby.

Konkrétně v brněnské kauze se utratily státní miliony za nic. „Byla tam třeba marketingová studie, ve které byly překopírované pasáže z osm let staré konference volně dostupné na internetu, a firmy vyráběly úplně z vody! Například CytoxiC vykazovala výrobky, na něž ale nikdy nezakoupila materiál. V reálu by tam existovaly i litry bakteriálních kultur, nezákonně se nakládalo též s GMO kulturami, ale úředník ani policajt tohle prostě nikdy neprokoukne,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE.

Stát je krátký. Nemá peníze?

Od počátku vyšetřování brněnské kauzy v prosinci 2009 uplynuly takřka dva roky, než padlo obvinění. Zatím na dva muže a za devět milionů. Informátor případ policii popsal a rozkryl toky peněz. Pak poukázal na to, že je třeba angažovat soudního znalce v oboru. „Policisté se tehdy lekli: ,Vždyť to bude stát peníze, a tolik my nemáme. Asi budeme muset případ odložit...‘ Chápete to? Tady jde o vykrádání desítek milionů korun a policie nemá sto tisíc, aby konkrétní lumpárnu zastavila,“ zlobí se onen informátor.

Show comments
Comments:16

Comments

Czech Position values democratic discussion. Please respect the Terms of Service, which are intended to encourage correct and meaningful communications.

By entering your comment, you agree to these rules. We reserve the right to remove improper comments.

Thank you for your cooperation.

Pro TMORAVEC

S velikým zděšením jsem si přečetl názor TMoravec - že vlastně se nic moc nestalo, protože tak výzkumíci získali více peněz na svůj projekt a ještě odvedli daň a navíc si vygenerovali zdroje pro kofinancování.

 

Je tu ale - několik velkých ALE.

1.

Tzv. "kreativní účetnictví" není nic etického - viz WorldCom či Madoff - aktuálně třeba OLYMPUS - http://en.wikipedia.org/wiki/Olympus_scandal 

2.

Již v ranných dobách re-budování kapitalismu se o - v té době Manažerovi roku - panu Lubomírovi Š. (bezpochyby nepravdivě) říkalo,  že nakoupil vlak železa (či uhlí), který nechal účetně projet všemi svými eseróčky, aby si vylepšil jejich obraty.

3.

Možná by bylo dobré doplnit, že objem tzv. "smluvních zakázek" patří mezi tzv. monitorovací indikátory, často povinné - v tzv. kategorie "žlutá" v "rozhodnutí o dotaci". Řešitelé tak evidentně zkreslují výkazy projektu.

4.

Bez ohledu na vlastní projekty, v případě ministerstva školství, je objem smluvního výzkumu (takto vyšmelených zakázek) parametrem financování dané instituce - viz http://www.msmt.cz/file/18713,  - str. 13 a 15 - za předpokladu, že se jedná o IČO vysoké školy, tudíž dochází k neoprávněnému vydojení zdrojů SR, na úkor poctivců, dle Vás (zřejmě)nekreativců.   

prominte

Prominte pane Ratkin, ale vlamujete se do otevrenych dveri a tvrdite jinymi slovy totez co ja - ja ve svych komentarich preci take tvrdim ze jde o neeticke jednani na ukor jinych vedcu, kteri se zachovali poctive a na grant se spoluucasti nedosahli. Jenom jsem tvrdil, ze popsane kolecko jeste nutne neznamena KRADEZ, kdyz se penize na jeho konci do projektu opet vraci, ale PODVOD.  Pokud bude nekdo chtit penize klasicky zproneverit, penize necha vyfakturovat za neexistujici sluzbu   hned prvni firme a tam penize skonci a nemusi zminene kolecko vubec provadet. Jako se to stalo s EC projekty loni v Italii. Jde o dve zcela odlisne veci, ktere by se dle meho nemely smesovat. Pan redaktor Rychlik to nakonec vysvetlil v diskusi a tim bych to povazoval za uzavrene.

 

Jen si jeste dovolim rypnuti - Aby byl priklad Olympusu v tomto kontextu platny, musela by ona zahadna firmicka z panenskych ostrovu koupit od olympusu 700000 neexistujicich a nikdy nevyrobenych endoskopu nebo tak neco. 

Jeste si dovolim kratkou reakci na posledni poznamku pana doktora Styse - jinymi slovy bude lepsi kdyz clovek bude delat neco jineho nekde jinde, na cemz se bohuzel shodneme. 

Hezky den vsem ve spolek

TM

Peníze na VaV

Nekde jsem četl, že objem peněz na VaV v loňském roce výrazně narostl kvůli objemu firemního výzkumu. Nebylo to ale tak, že by firmy dávaly peníza na VaV univerzitám nebo akademii, ale jednoduše zkoumají samy, i když je to pro ně ve skutečnosti finančne (daňově, navýšení grantů apod.) nevýhodnější. Není pravda, že by firmy nepotřebovaly a nepostrádaly vlastní vývoj. Většinou ale nemají partnery, kteří by jim skutečně něco přinášeli. A to je často zkušenost i mnoha těch nějvětších firem, které u nás mají výzkumná centra.

 

Díky představě o existenci akademické obce ve vakuu, kde si může rozhodovat zcela nezávisle o směru svého bádání na straně jedné a představě o tom, že rozdáním více titulů na národ zmoudří na straně druhé došlo k úplnému odpojení akademické sféry od domácí technologické reality. Jenže ona ta přírodo- (u nás i státem plně financovaná tzv. techno-) věda je závislá na technologiiích, které používá. A když nablízku není nikdo, kdo by do hloubky věděl, jak fungují, dělají se banality nebo úplné nesmysly. Takže nemáme průlomové akademické objevy kandidující na Nobelovu cenu ani domácí technologické firmy s ambicí prorazit s produktem na celém světě.

 

A navíc - nebo především - se nejsme schopni postarat o své nastupující elity, děláme z nich pitomce, protože náročnost k sobě samému se necení a schopnosti se neodměňují a to ani na vysoké škole. O možných výsledcích péče o talenty viz http://www.greentech.cz/scholaludus/index.php .  Jde to i o hodně lépe, když se chce.

Firemní výzkum

Díky za váš příspěvek.

Povzech nad často neaktuálním směřováním akademického výzkumu, či degradování akademických titulů jsou více než na místě. A ano, firmy musejí začít samy zkoumat a vyvíjet, proto roste objem VaV prostředků na firemní výzkum. Je to právě z toho důvodu, aby jsme si udrželi náskok před levnější konkurencí z dravého východu a ČR stavěla i na jiných odvětvích, než na automotiv průmyslu.

Jen bych to neviděl tolik černě se snahou o vzdělávání nových elit. Nicméně i zde se musí začít firmy starat samy. Začínat s projekty často už od středních škol, pokud chceme získat skutečně kvalitní odborníky. Dovolím si připojit odkazy na některé naše projekty. Jistě, jsou omezeny regionálně (v případě nabídky přednášek a praktických výzkumných projektů pro středoškolské studenty), nebo početně (u spolupráce s univerzitami na psg studiu)... Pokud se ale podobná spolupráce rozjede v širším měřítku, věřím, že

projekt inovace PhD. studia www.bionanotech.cz

program pro SŠ a VŠ studenty www.fybich.cz

nanotechnologie

taky drzim palce. zrovna contipro je jendou z mala vlastovek u nas a doufam, ze jim i vam  nadseni vydrzi. hezky den

Vzdělávání elit

Zdravím,

 

díky za odkazy. Za už dvanáctý rok, po který naše letní školy děláme, jsme už viděli řadu iniciativ začít, přejít a zas odejít. Tak přeju mnoho zdarum abyste vydrželi. Pokud byste měli chuť dát vašim posluchačům odkazu na naše stránky, budeme rádi. Každý děláme něco jiného, doplňujeme se.

Jiný příklad biotechnologické zlodějny

Jde o privatizaci tkáňových center v Brně a Ostravě do rukou mafie kolem bakaláře Šnajdra. Klíčovou postavou je člen vedení golfové federace Zahradníček. Ministerští úředníci vedení bývalým náměstkem Šnajdrem převedli původně státní tkáňová centra na soukromou společnost, jejíž startovní náklady navíc zaplatila Topolánkova vláda (rozhodla o tom na svém posledním zasedání).

 

Pak zažádali o mega dotace z EU a nakonec budou vydělávat na kšeftech s tkáňemi, kmenovými buňkami aj.

 

Klasický tunel, kde se opět ztratí stamiliony, možná miliardy. Jde hlavně o peníze z EU a tady bude někdo hlásit, že státu nevznikla žádná škoda. A kde se ty peníze, co tu mafiáni rozkrádají, v té EU asi vzaly???

Zdravím, zdá se, že pana

Zdravím, zdá se, že pana Šnajdra a jeho zdravotnickou suitu máte docela v malíku! Pokud mě paměť neklame, byl jste to Vy, který upozornil na kliku pana Šnajdra, Juráskové a spol v příspěvcích pod kolosálním rozhovorem s panem Šťávou... Doufám, že se zde o své poznatky podělíte, nebo že Vás pan rmt "vytěží", ať se i nový čtenář České pozice M. R. něco dozví:-)))

to je jina

Komentoval jsem kolecko, ktere pan redaktor Rychlik popisuje v clanku- z 250 tisic na vedu se pro protoceni vrati zpet na vedu 200 tisic a 50 se pritom odvede statu jako dan. Rozhodujici je, ze se penize  vrati a pouziji se na puvodni ucel tj. na  vedecky vyzkum.  Pokud nekdo dela klasicky tunel, nebude penize do grantu vracet.  Proto jsem uzaviral tim, ze statu skoda nevznikla. Skoda vsak vznikla vyzkumnikum, na ktere se v grantove soutezi nedostalo, protoze tym, ktery nakonec penize dostal, vlastne nesplnil zadani souteze a mel byt vyrazen. Neznamena to nutne, ze tento podvadejici tym dela horsi vedu.

Paklize se ovsem statni miliony urcene na vyzkum pouziji na vlastni obohaceni je to samozrejme jina kava a je to nepochybne tunel.

 

ad NTC

nějaké podklady už mám. Můžete se mi, prosím, ozvat na e-mail martin.rychlik@ceskapozice.cz. Děkuji Vám, rmt

Národní ekonomika

No, třeba se začne zkoumat (a vyučovat) pro někoho, kdo v Česku něco vyrábí a tudíž může dát do projektu vlastní peníze. Superkvalitní skupina v oboru bez českého výrobního zázemí si jistě najde partnera pro grant Evropské unie, nebo si podá ERC. Z pohledu Evropské unie je vždy možno se přestěhovat do jiné země, která zase rozvíjejí třeba biotechnologie.

 

Tím nechci říci, že by mne degenerace domácího průmyslu na subdodavatele výrobců automobilů nějak těšila. :-(

rozkradani vs. podvod

Nechtel bych v zadnem pripade chovani brnenskych kolegu obhajovat, nicmene si dovolim par poznamek - v popsanem kolecku za 250 tisic preci nevznikla statu zadna skoda - naopak, dostal na danich mnohem vice, nez by mu nalezelo. Pokud slo skutecne o unijni penize a ne penize od nektereho ministerstva, tak by to mohl byt trochu problem, protoze dph neni v techto projektech uznatelnym nakladem. Jenom se penize z tzv. verejnych zdroju premenily na penize ze soukromych zdroju. A diky tomu grant na vyzkum treba diagnostiky HIV dostal nekdo, kdo nema takovy vlastni obrat, aby vyhovel podminkam pro udeleni grantu. To jeste neznamena, ze penize z grantu byly zpronevereny a vyzkum, ktery vedci naslibovali, nebyl proveden nebo byl proveden jen za cast prostredku. 

Neznam konkretni situaci, ale tipnul bych si, ze primarnim prijemcem  dotace nebyla firma, ale nejaka skupina na univerzite nebo na AV. Na techto pracovistich je dnes pokracovat ve vyzkumu cim dal slozitejsi - grantu, ktere hradily 100% vyzkumu ubyva a jsou nedostupnejsi, a u tech ktere vyzaduji spoluucast, se zmenily podminky. Tam kde byla vyzadovana spoluucast z vlastnich zdroju se dnes stale casteji vyzaduje spoluucast ze soukromych zdroju. A to je pro verejne VS a AVCR problem. Chapu, ze to bylo mineno zrejme jako zpusob jak donutit podniky a vedce ke spolupraci, a ze to mozna funguje v technice, kde u nas firmy vydelavajici penize skutecne jsou, ale v biotechnologiich to asi fungovat nebude - sektor u nas az na vzacne vyjimky neexistuje, doba od napadu po prvni trzby se pocita spise na desetileti, kazdopadne vyrazne dele nez je doba trvani grantu a urcite nepomaha ani to, ze je cela Evropa biotechnologiim dosti nepratelsky naklonena. Hezky den

 

To myslíte vážně? Víte oni i

To myslíte vážně? Víte oni i ty peníze z EU jsou v podstatě od nás, nehledě na to že se musí zamezit plítváním všude a nejenom peněz které směřují od ČR přímo. Státu vznikla škoda a to hodně veliká, protože ne vše se dá počítat na peníze a opravdu se nedivím bruselu když tvrdí že ČR hospodaří s penězma z EU nejhůř ze všech států unie..

Asi to myslim vazne

O tom, ze i penize EU jsou penezi danovych poplatniku neni sporu. Neni sporu ani  o tom, ze  popisovany ucetni trik, ktery z casti verejnych penez vytvari soukrome zdroje projektu neni zrovna eticky. Ale rozhodne nesouhlasim s tim, ze jsou takove penize rozkradene a ze doslo k plytvani - alespon z toho co bylo ve clanku napsano chapu, ze penize se nakonec do projektu po zaplaceni dane opet vratily a byly pouzity k puvodnimu ucelu  tj nakupu chemikalii nebo pristroju.

ad kradení

Vážený pane kolego,

k Vašim otázkám: nejde jen o "překlopení" nějakých evropských peněz do soukromých. Domnívám se, že v článku je později přesně uvedeno, že takové peníze byly vydávány de facto za NIC, za falešné studie a nerealizované služby, a tedy ukradeny.

Zmíněný cyklus oněch 250 tisíc je jen hypotetický, ale není jediný, byl opakován, takže na dofinancování dalších dotací bylo skutečně užito "ukradených" peněz EU. Pokud jsem to snad nejasně vyložil, omlouvám se Vám za uvedení v omyl.

Díky, hezký den. rmt

Ano, tak jsem to pochopil já,

Ano, tak jsem to pochopil já, prostě se vykazovalo něco co v životě nespatřilo světlo světa, to je podle mě teda rozhodně krádež a tunel. A ty peníze do žádného výzkumu nikdy nešli a ani to nebyl účel získání těch grantů na to - primární účel by tunel - obohatit pár jedinců na úkor peněz z EU, tedy evropských daňových poplatíků.

Hide comments

Popular content