Historická událost v Česku: Dva soudci obviněni z korupce!

Policie podezírá dva soudce Okresního soudu v Litoměřicích z přijímání úplatku a zneužití pravomoci. Hrozí jim osm let vězení.

István Léko | 30.10.2011

Protikorupční policii se po několikaměsíčním rozpracování podařil husarský kousek – v novodobé historii České republiky poprvé byl zatčen soudce kvůli korupci. „Odbor závažné hospodářské trestní činnosti Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v Praze ve čtvrtek 27. října zahájil trestní stíhání dvou soudců Okresního soudu v Litoměřicích a jedné administrativní pracovnice téhož soudu,“ sdělila ČESKÉ POZICI náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová, konkrétní jména však neprozradila.

Česká televize ve večerních Událostech uvedla, že jde o soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka. V případě administrativní pracovnice je dle informací ČESKÉ POZICE vyšetřovanou soudní zapisovatelka.

„Jedná se samozřejmě o důležitou věc. Je to důkazem toho, že možná protiprávní chování soudců jsou vyšetřována a nekončí u ledu,“ komentoval zprávu pro ČESKOU POZICI ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Skutečnost, že o případu až do této chvíle neunikly žádné informace, svědčí o přísném utajení celého procesu.

Podle státní zástupkyně Bradáčové je vyšetřování vedeno pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, ať již ve formě pachatelství či účasti na takovémto jednání. „Jeden ze soudců byl vzat rozhodnutím soudu dne 30. října do vazby z důvodu, které spočívají v možném ovlivnění dosud nevyslechnutých svědků a možném pokračování v trestné činnosti. Jednání, pro které je vedeno vyšetřování, má spojitost s rozhodovací činností obou soudců na úseku trestního řízení,“ dodala Bradáčová.

Dle informací ČESKÉ POZICE byla vazba uvalena na Josefa Knotka, druhý ze soudců – Ladislav Jelínek – je stíhán na svobodě.

Zahlazená nehoda?

Jméno soudce Josefa Knotka se v minulosti na veřejnosti objevilo v souvislosti s podezřením z jiného trestného činu. Knotek v minulosti podle obžaloby pomáhal zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Případ projednával před čtyřmi lety mělnický soud.

Sovák havaroval v roce 2003 v Lovosicích s 2,46 promile alkoholu v krvi, nakonec ale dostal pokutu jen 1500 korun. Za nezvykle mírný postih podle policie vděčil intervenci Knotka a Vladislava Větrovce, považovaného za šéfa takzvané konkurzní mafie.

Případ tehdy zachytily odposlechy pořizované kvůli jinému případu, soud je ale za důkaz neuznal a Knotka osvobodil. Soudce přišel zhruba na rok o talár, potom se však na soud vrátil a po státu chtěl později půlmilionové odškodné.

Profesionální práce

„Trestní stíhání bylo zahájeno po delším rozpracování a na základě vysoce kvalitní a profesionální spolupráce s příslušným policejním orgánem,“ pochválila práci policistů státní zástupkyně. O dobře odvedeném a profesionálním výkonu protikorupční služby policie svědčí i skutečnost, že jeden ze soudců byl vzat rovnou do vazby.

Zatčení soudců je v každé zemi výjimečnou a závažnou událostí. Pokud jde o činy spáchané při výkonu jejich funkce nebo v souvislosti s výkonem této funkce, musí se zatčením souhlasit prezident republiky, což se podle informací ČESKÉ POZICE stalo  v tomto případě již před více než měsícem. Orgán, který zahájil trestní stíhání proti soudci, musí o tomto kroku vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Z uplynulých let je v České republice znám pouze jediný případ, ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky, který byl zatčen v roce 2003 a později odsouzen na devět let za účast na zločinném spolčení.

O korupci na různých úrovních soudů se zmiňuje nedávno zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za loňský rok. V české veřejnosti vyvolala nevídaný ohlas. Rovněž ministr spravedlnosti Pospíšil považuje informace BIS za závažné a jejího ředitele Jiřího Langa, zda je může podložit tak, aby ministerstvo případně mohlo učinit potřebné kroky a opatření.

Naopak prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa prý slyší o korupci u soudů už 15 let, ale zatím šlo s výjimkou jednoho případu skupiny kolem soudce Berky a ještě jednoho soudce jen o zvěsti. „Doufám, že si je BIS vědoma závažnosti svých podezření, a předpokládám, že bude následovat další krok v podobě prokázání těchto podezření,“ řekl Jirsa. 

Show comments
Comments:5

Comments

Czech Position values democratic discussion. Please respect the Terms of Service, which are intended to encourage correct and meaningful communications.

By entering your comment, you agree to these rules. We reserve the right to remove improper comments.

Thank you for your cooperation.

Trestní oznámení na insolvenčním soudu v Brně

 

Mohli by jste prosím něco napsat i o korupci na insolvenčním soudu v Brně ?

(předseda soudu Jaromír Pořízek, soudce Jan Kozák, soudkyně Eva Krčmářová)

U Mgr. Kozáka navrhlo ministerstvo odvolání z funkce místopředsedy soudu.

Zároveň na něj podalo trestní oznámení. V jakém stavu je tato kauza ?

Soudcovská unie má co vysvětlovat

Dr. Jirsa by následně měl dát svoji funkci ihned k dispozici členům Unie, neboť jejím jménem dokonale tuto ctihodnou instituci znevěrohodnil v očích veřejnosti. Veřejnost bude v klidu, až přestanou předsedové soudů účelově ad hoc přidělovat kauzy jednotlivým soudcům, což technicky vzato je možné realizovat bez jakékoliv mimosoudní kontroly z vnějšku! Otevřený dopis dr. Jirsovi bude totiž následovat!

Ryba smrdí od hlavy – hlavy justiční mafie, kterou je ministr

Kdy bude souzen někdejší místopředseda soudu pro Prahu 7 Mgr. Tomáš Hájek? Kdo prošetří jeho zločiny v taláru při posluhování modré mafii? Samotný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nad ním drží ochrannou ruku a jmenoval jej jako svého posluhovače na post řadového státního zástupce. Více šokujícího o této kauze:
 

http://www.justicnimafie.cz/?cz_novinky,43

Ryba smrdí od hlavy - výsostně špatný přístup

Je velmi alibistické říkat, že "ryba smrdí od hlavy". Je to velmi zjednodušující a řekl bych, že především velmi nesprávné. Naopak se domnívám, že "hlava smrdí od těla", tedy že elity (a politické zvláště) jsou jen a pouze odrazem společnosti!

Alibisticky? Nu, jak pro koho.

Spise bych rekl, ze alibisticky je vas pristup: totiz deskulpace elit a preneseni odpovednosti na neelitni spolecnost. Napriklad mira kriminality policie je vyssi nez kriminalita jakekoliv jine socialni skupiny (vyjma skupiny kriminalniku) - lze tedy ztezi tvrdit, ze kriminalita policie je obrazem spolecnosti (ledaze by byli policajti vybirani podle schopnosti pachat kriminalitu). Ale mozna vam jen unika vyznam slov, napr. pleonasmus "jen" a "pouze" ci chybne pouziti adv. "vysostne".

.

Hide comments

Popular content