Čínská PPF stopa v konkurzu developerské firmy ECM

Portfolio zkrachovalé společnosti ECM bude „řešit“ firma Rea International, která má blízké vztahy se skupinou PPF.

Kateřina Menzelová | 12.08.2011

Na každém šprochu, pravdy trochu. Již týdny se po realitním trhu šíří spekulace, že insolvenční řízení a následný konkurz developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) režíruje skupina PPF. Ukazuje vývoj posledních událostí, že tomu tak skutečně je, nebo jde o pouhou souhru náhod?   

Připomeňme známá a k následujícímu textu relevantní fakta:

  • 20. července odhlasovali věřitelé ECM, že firmu pošlou do konkurzu, 
  • 22. července se sešel věřitelský výbor, na kterém byli mimo jiné věřitelům představeni externí poradci insolvenčního správce,
  • 5. srpna podala odvolání proti prohlášení konkurzu skupina věřitelů ECM, kteří vlastní eurobondy a jejichž pohledávka byla insolvenčním správcem popřena.

Na prvním jednání věřitelského výboru, které proběhlo 22. července, představil insolvenční správce Ivo Hala tým svých poradců. Odbornými experty se staly společnosti PricewaterhouseCoopers (PWC) a Rea International. Právě její role bude pro zpeněžování portfolia ECM rozhodující.

Zástupci Rey nejsou v „kauze ECM“ nováčky. Již na prvním zasedání prozatímního věřitelského výboru, které se konalo 1. června, byla Rea „instalována“ do pozice odborného poradce výboru. Jeho členy tehdy byly společnosti Astin Capital, Česká spořitelna, Glancus Investments ze skupiny PPF a Volksbank.

Volba společnosti Rea International měla určitou logiku – jeden z jejich zakladatelů, Lubor Stehlík, působil několik let jako obchodní rada na velvyslanectví v Pekingu a má i praktické zkušenosti s byznysem v Číně. Mimo jiné dojednával pro PPF smlouvu s čínskou společností Changhong Electric. Prozatímní věřitelský výbor potřeboval konzultace při rozhodování o prodeji obchodního komplexu ECMall v Pekingu. Transakce sice zatím nebyla úspěšně završena, nicméně Stehlíkova zkušenost z Číny byla určitě argumentem proč angažovat Reu.

Rea se osvědčila

Po vyhlášení konkurzu na ECM byl mandát společnosti Rea podstatně rozšířen. Své služby už neposkytuje věřitelskému výboru, ale insolvenčnímu správci. Ten na jednání věřitelského výboru 27. července konstatoval, že „PWC by mělo spíše asistovat s provozními záležitostmi a asistencí s prodeji (aktiv ECM – pozn.red.) zamýšlí pověřit Reu“. Její vedení věřitele ubezpečilo, že disponuje „silným týmem i bohatými zkušenostmi“ a je připraveno zajistit poradenství v požadovaném rozsahu, a to včetně většiny zahraničních projektů.  

Rea dostala na starost kromě jiného navržení časového plánu a priorit při prodeji aktiv ECM, vyhledávání příležitostí ke zpeněžení projektů, jednání s potenciálními kupci či navržení způsobu a organizace prodeje. Insolvenční správce Hala tvrdí, že v dosavadním průběhu řízení se Rea osvědčila a že „až do okamžiku zpracování plánu, který navrhne prodej aktiv, nebude poptávat další poradce,“ píše se v zápisu z jednání věřitelského výboru z 27. července. Rea se tedy nemusela utkat o lukrativní zakázku s konkurencí.   

Ke způsobu, jakým firma pověření nabyla, Lubor Stehlík, jednatel a spolumajitel Rey, poznamenává: „Společnost získala mandát jako jediný poradce pro prozatímní věřitelský výbor, a to na základě doporučení několika jeho členů. Následně po prohlášení konkurzu přešla na základě rozhodnutí věřitelského výboru přímo do týmu poradců insolvenčního správce.“

Pojítko - Peking

O čí doporučení šlo, je zřejmé. Jak již bylo zmíněno, Stehlík spolupracoval s PPF v Číně. Kromě toho působil až do roku 2005 na české ambasádě v Pekingu. Téhož roku byl ředitelem zastoupení PPF v Číně jmenován Jan Blaško. Dnes Blaško zastupuje Glancus Investments ze skupiny PPF v insolvenčním řízení společnosti ECM. Kdo navštíví internetové stránky Rea International, mohl by získat dojem, že firma byla ovlivněna PPF i při vytváření grafické podoby svého loga - obdobně jako Kellnerova skupina zvolila modrou a šedou barvu.     

Druhý spolumajitel Rey, Štěpán Hampl, pracoval několik let na manažerských pozicích v České spořitelně, poté se stal obchodním ředitelem developerské společnosti Finep. Připomeňme, že Česká spořitelna nejprve zastávala názor, že nejlepším řešením situace v ECM by byla reorganizace, později své přesvědčení změnila a stejně jako PPF hlasovala pro konkurz developerské firmy.         

I když se synonymem ECM stal rozsáhlý multifunkční projekt City v Praze na Pankráci, k němuž byl přizván renomovaný architekt Richard Meier, portfolio firmy je mnohem širší, včetně aktivit v regionech, v Polsku, Rusku a v Číně. ECM patřila mezi nejvýznamnější české developery. Dle Zprávy insolventního správce o hospodářské situaci dlužníka z 18. července přesáhla hodnota aktiv ECM ke konci května 3,3 miliardy korun.

Prodej aktiv z realitního balíku ECM nebude vůbec snadnou záležitostí, a to vzhledem k jeho velikosti, různorodosti - obsahuje jak rozestavěné budovy, tak dokončené nemovitosti, ale i pozemky, na kterých se výstavba teprve plánovala, jsou v něm zastoupeny rezidenční projekty, kancelářské budovy i obchodní komplexy, jež jsou rozmístěny v mnoha lokalitách s naprosto odlišnými podmínkami na realitních trzích.

Show comments
Comments:0

Popular content