Bude Nejvyšší kontrolní úřad sídlit u Kellnera, u Vítka, nebo ve svém?

Vládní dislokační komise shání pro NKÚ vhodnou budovu ve vlastnictví státu. Žádná volná prý však momentálně není.

Kateřina Menzelová | 06.06.2011
Kdo bude vlastníkem budovy Tokovo, v níž sídlí Nejvyší kontrolní úřad? PPF, CPI či kontroloři?

Dohoda mezi skupinou PPF a CPI o prodeji sedmi realitních společností zřejmě ovlivní i další vyjednávání, kde bude sídlit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Koncem května schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vlastnické změny v sedmi dceřiných firmách PPF. Jejich majitelem se stane CPI, skupina patřící podnikateli Radovanu Vítkovi.

Dle zdrojů ČESKÉ POZICE byla transakce součástí dohody, kterou Vítek, jenž je dnes nejaktivnějším investorem na českém realitním trhu, uzavřel s PPF ohledně Sazky. Mezi firmami, které CPI od PPF koupí, je Office Star Three, v jejímž portfoliu je budova Tokovo v pražských Holešovicích. V té od roku 2006 sídlí NKÚ.

Původně uzavřená smlouva mezi NKÚ a PPF měla vypršet v březnu příštího roku. Prezident NKÚ František Dohnal na konci ledna letošního roku kontroverzní pronájem prodloužil o 1,5 roku. Kontroloři tudíž v Holešovicích zůstanou do září 2013. PPF nabízela Dohnalovi i delší nájemní smlouvy – na 3,5 roku či na šest let. ČESKÁ POZICE 26. ledna zveřejnila zprávu, že kromě pronájmu zvažuje PPF i odprodej Tokova.

Důvodem údajně bylo, že skupině došla trpělivost kvůli polemikám souvisejícím se sídlem NKÚ. „Podrobnosti probíhajících jednání nekomentujeme a zásadně se nevyjadřujeme k informacím či spekulacím z trhu,“ uvedl v lednu mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Bez komentáře

O nic sdílnější nebyl ani nyní, kdy se ČESKÁ POZICE dotazovala, zda je Tokovo součástí obchodu mezi PPF a CPI nebo bude-li PPF dál vyjednávat s NKÚ o odprodeji Tokova. „Dokud není transakce s CPI vypořádána (rozhodnutí ÚOHS není ještě pravomocné), nebudeme ji komentovat. Stejně se zásadně nevyjadřujeme k jakýmkoli jednáním, která zatím nemají výsledek,“ konstatoval Bechtin. Mluvčí CPI Michaela Winklerová odhaduje, že společnost by se s PPF mohla vyrovnat v řádu týdnů. Případný odprodej Tokova Nejvyššímu kontrolnímu úřadu odmítla zatím komentovat.  

Budovu Tokovo získala Office Star Three v roce 2007 od České pojišťovny. Na koupi poskytla Česká spořitelna úvěr 851 milionů korun, který je splatný v roce 2017. Banka má na objekt zástavní právo. Z výroční zprávy Office Star Three za rok 2009 vyplývá, že účetní hodnota Tokova s pozemkem je bezmála 1,1 miliardy korun.

Je otázkou, zda má pro NKÚ vůbec smysl o miliardové transakci uvažovat. Tedy pokud PPF či CPI neposkytnou výraznou slevu. Ještě před prodloužením nájemní smlouvy s PPF si NKÚ nechal zpracovat analýzu variant, jak optimálně vyřešit potřebu kancelářských prostor. V materiálu, který vypracovala mezinárodní realitní společnost Knight Frank, se odhaduje, že výstavba vlastního sídla by NKÚ přišlo na 810 milionů korun. I tato částka se členům sněmovního kontrolního výboru zdála přemrštěná.

Do státního

Možností pro NKÚ, jak si zajistit kanceláře po uplynutí nájmu v Tokovu, je též nastěhování do některé volné budovy ve vlastnictví státu. „Vládní dislokační komise v současné době eviduje požadavek NKÚ na získání kancelářských prostor,“ potvrdil Jakub Stadler z tiskového oddělení úřadu vlády. A dodal, že komise průběžně oslovuje všechny své členy s žádostí o součinnost. „Požadavek je stále aktivní, bohužel v současné době není k dispozici žádný odpovídající objekt,“ tvrdí Stadler.

Již dříve mluvčí NKÚ Jaroslav Broža ČESKÉ POZICI potvrdil, že se zaměstnanci úřadu opakovaně navštívili kasárna v Karlíně, kterých se hodlá zbavit ministerstvo obrany. „Objekt je kapacitně dostačující, ale vyžaduje investičně i časově náročnou rekonstrukci,“ říká Broža s tím, že činit jakékoli závěry o využití budovy bez důkladné analýzy je nezodpovědné.

Zdá se, že kauza NKÚ a kanceláře nebude mít ještě dlouho definitivní řešení. 

Show comments
Comments:0

Popular content