Tajemná částice je na světě!

Vlastnosti pozorované částice jsou takové, jaké má mít Higgsův boson, ale zatím z nich neplyne jednoznačně, že to Higgsův boson být musí.

Věda a vzdělávání
Jiří Chýla | 04.07.2012
Schéma pokusných srážek, které uvolnil CERN loni 13. prosince, když byly oznámeny výsledky dat získaných během roku 2011 a zaměřených na hledání Higgsova bosonu.

Dva experimenty v CERN oznámily objev částice, jejíž vlastnosti jsou konzistentí s vlastnostmi Higgsova bosonu. Je to historický milník, ale teprve začátek. Těmito slovy charakterizoval generální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) Rolf-Dieter Heuer výsledky experimentů výzkumných týmů ATLAS a CMS, které byly ve středu dopoledne prezentovány jejich mluvčími na semináři v ženevském sídle CERN.

Svědectví pro existenci částice s hmotností 133krát větší, než je hmotnost protonu (126 GeV), je velmi přesvědčivé a opírá se o kombinaci dat z roku 2011 a 2012. Oba experimenty pozorují stejný přebytek případů, kdy se ve srážkách dvou protonů produkují dva fotony (nebo dva páry opačně nabitých leptonů) ve srovnání s tím, co bychom očekávali, kdyby Higgsův boson neexistoval. Skutečnost, že dva nezavislé experimenty a každý ve dvou nezávislých analýzách vidí stejný efekt, je velmi silným svědectvím, že nejde o statistikou fluktuaci.

Vlastnosti pozorované částice jsou takové, jaké má mít Higgsův boson, ale zatím z nich neplyne jednoznačně , že to Higgsův boson být musí. K tomu, abychom získali jistotu, že jde o Higgsův boson, bude třeba mnohem více dat, než mají oba experimenty dosud k dispozici. Koncem roku budeme vědět více.

Pokud se potvrdí, že jde skutečně o Higgsův boson, bude to triumf dnešního takzvaného standardního modelu, který popisuje elektromagnetické, slabé a silné síly mezi kvarky a leptony, základními stavebními kameny hmoty. Higgsův boson v této teorii hraje klíčovou roli pro její matematickou a fyzikální konzistenci.

Na experimentu ATLAS se podílejí také čeští fyzikové z Fyzikálního ústavu Akademie věd, Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického.

Související články:

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

přepisujeme historii

Tak už i na ČP se "přepisuje historie"? (povzdech)

Omlouváme se,

podlehli jsme badatelské euforii. Chybku jsme napravili. Díky za upozornění a pochopení.

respekt!

Oho, byl to jen povzdech, nic ve zlém. Badatelskou euforii plně chápu. Ale děkuji. :-]

Tenhle titulek je mnohem hezčí.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah