Mohou státní maturity ještě obživnout?

Když už i premiér Nečas řekne, že státní maturity jsou mrtvé, je to pěkný průšvih. Zahrabat je úplně, nebo ze zombie udělat živý projekt?

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 14.06.2012
Podle předsedy vlády Petra Nečase je projekt ve své současné formě mrtvý. Co s ním bude dál?

„Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý,“ prohlásil v úterý premiér Petr Nečas (ODS). Vzhledem ke všem potížím a povadlé důvěře v maturitu má asi i pravdu. Ale jako by rázem zapomněl, že právě jeho vláda vpustila mátožného „zombíka“ do oběhu, abychom se drželi temného slangu. Projekt státních maturit se připravuje 15 let, pohltil odhadem 1,5 miliardy korun (sic!) a podle některých poslanců ODS – například lékaře Borise Šťastného – jej máme místo amputací raději úplně zakopat...

Jsou ale státní maturity opravdu natolik špatný projekt, nebo by mu místo zahrabání prospěla jen nějaká plastická operace? „Ministerstvo školství považuje za důležité, aby maturita ve formě státní zkoušky probíhala i nadále. Zda bude zachována v současné podobě, nebo dozná nějakých změn, bude výsledkem jednání odborné pracovní skupiny a zjištění auditu, který bude na Cermatu zahájen v nejbližších dnech,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí Kateřina Savičová. Jasno bude až na podzim.

Po čtrnácti letech odkladů a příprav – od chvíle, kdy v roce 1997 Pavel Zelený promýšlel změnu maturit v jisté hospodě –, je exministr školství Josef Dobeš (VV) loni prosadil, ač sám kriticky říkal, že vidí spoustu chyb. Ty se měly odstraňovat postupně. Sám Dobeš, jenž zavádění maturit nechal auditně prověřit, před rokem dle ČTK hovořil „o podezření na manipulace při zadávání veřejných zakázek nebo jejich umělém dělení na menší či proplácení nedodaných služeb“. Audit s analýzou chystá i současný ministr školství Petr Fiala.

Ten si již za odvolání ředitele Cermatu vyslechl svoje. „Audit už jsem udělal a ministr (Fiala) ho tam má. Stejně jako můj podnět na Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a finanční úřad. To gesto je populistické, nemanažerské a zbabělé. Je to jenom zakrytí něčeho,“ řekl poslanec Dobeš. Podle něho podlehl ministr Fiala tlaku, který na něho byl kvůli maturitám vyvíjen. „Deset akademických titulů nenahradí gram odvahy,“ řekl na Fialovu adresu ve vysílání ČT24 Dobeš. Bylo by pokračování v maturitách spíše kurážné, nebo bláhové?

Minulost: Dlouhá nekromantská operace

Maturitní zombík se rodil dlouho. Projekt jednotné maturity, jež by nastavila národní hodnotící laťku a byla vstupenkou k vysokoškolskému studiu (doma i v zahraničí), vzešel ze sond MATURANT z let 1997 až 2000. A od té doby nakypěl v maturitní zkoušku, která si letos vyžádala náklady ve výši 207 milionů korun. O bohulibém záměru, jenž se dostává na podobnou kolej (v tunelu) jako elektronické zdravotnické knížky IZIP, se vedou sáhodlouhé polemiky kritizující mimo jiné enormní finanční náročnost.

Občan se diví i žasne. Stále nevíme, jak je možné, že slovenští sousedé dokážou státní maturity pořídit násobně levněji – jeden ročník tam přijde asi na deset milionů korun, jak připomněly třeba Lidové noviny v příloze Akademie. Z praxe se u Slováků ukázalo, že vhodnějším řešením je jen jedna úroveň obtížnosti. „Vysoké školy vítají sjednocení úrovní. Odpadá jim složité přepočítávání mezi lehčí a těžší úrovní maturity,“ řekla LN Romana Kanovská, šéfka slovenského Národního ústavu certifikovaných měření vzdělávání. Tamní slohové práce – letošní hlavní téma maturit v Česku – jsou sice centrálně zadané, ale opravované učiteli ve škole.

Do roku 2011 bylo dle NKÚ vydáno na státní maturity 916,7 milionu korun. V ČR lze za takový obnos pořídit jen jeden kilometr dálnice...Vzhledem k březnovému nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který uvedl, že loňská maturita byla nejméně o 90 milionů dražší oproti předpokladům, navíc ani najisto nevíme, jestli máme maturitu dražší než Slováci 20 krát nebo přímo 30krát. Místo 193 milionů odhadovaných Zeleným totiž měla částka šplhat až k 300 milionům, přičemž nezajistila dva klíčové požadavky – otevírat dveře na univerzity a srovnávat úroveň vzdělání napříč Českem.

Do roku 2011 bylo dle NKÚ vydáno na státní maturity 916,7 milionu korun (včetně 276,4 milionu z peněz Evropské unie). To vlastně není až tak hrozné, poněvadž v ČR lze za takový obnos pořídit jen jeden kilometr dálnice... Dá se však říct, že proplacení maturit z fondů EU není úplně jisté. Příkladem budiž audit Evropské komise z 16. prosince 2011, který má ČESKÁ POZICE k dispozici a jenž se zabývá neuznatelnými výdaji v projektu reformování maturit. České straně je vytýkáno nejen proplácení cestovních výloh a ubytování mimo zápis, ale i nákup nesmyslných termosek a podobně.

Provoz maturit je systémově zajištěn jen do roku 2013/2014, a proto by zůstala otázka, co s rozběhnutým kostlivcem dál. Pochyby se objevily i u logistického zabezpečení. Zakázku snů v hodnotě 300 milionů korun na počítače i skenery získala Logica Czech Republic, jíž podle časopisu Týden a jím citovaných smluv nehrozily ani citelné sankce, pokud by zadání nedodržela.

Současnost: Pohřbívání zaživa a bez viny

To však jsou jen porodní bolesti našeho „nemrtvého“, jehož tu v rychlosti pitváme. Letos se maturitě dostalo kritiky i ze samotných škol – od studentů, učitelů i ředitelů, kteří se veřejně zastávali svých jedničkářů, jimž slohové práce oznámkoval pětkou nový systém hodnocení od externích hodnotitelů Cermatu. Spor do jisté míry rozdělil veřejnost: jedni volali, že někdo přece musí u maturit propadnout a že jim nyní nikdo nenadržuje, druzí si zase mysleli (podobně jako mnozí žurnalisté), že písemný projev je vždy jedinečný a nelze jej zkrátka napasovat do nastavených škatulek, byť by byly nastavené sebeprofesionálněji.

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Novou maturitu není nutno oživovat

Nová maturita totiž pořád žije a sotva se na ní něco v historicky krátké době změní.

Stále totiž platí školský zákon, který by musel být zásadně změněn. A pochybuji, že by na to současný neviditelně-neslyšitelný ministr školství měl "koule" a zpracoval jeho novelu, a přitom rychle a kvalitně.

Takže jedna věc je předvolební populistické prohlášení premiéra, a zcela jiná věc je zásadní změna školského zákona. To by nám nejdřív musel milý pan Nečas říct, co chce změnit.

Jinak byl jeho výrok jen takovým prdnutím ve vaně - žádné velké tsunami se nekoná...

jen tak na okraj

a proč by musel někdo u maturit propadnout? Když mi přijde žádat o práci deset řidičů a já jich můžu přijmout jen pět, tak si je ozkouším , seřadím, pod pátým udělám čáru a těm pod čárou poděkuju za účast.

Ovšem když přijde deset lidí žádat o řidičský průkaz a všech deset splní předepsané požadavky, inu ..pak se vydá deset osvědčení ..

 

Maturita je typicky zkouška kategorie "řidičák" ...Není to zkouška typu "postupuje pět nejlepších" ...

Náročnost maturity a Gaussova křivka

Když chcete, aby u maturity prospělo 75 % populačního ročníku, musíte její náročnost posunout tak, aby ji složil i žák s IQ=85.

Pochybuji, že by taková maturita o čemkoliv vypověděla a nepochybuji o tom, že je tím pádem zbytečná.

Ať se žáci 9. tříd ZŠ raději hlásí na instalatéry a zámečníky - bude to prospěšnější jim i celé společnosti. Nevzdělaných magistrů a inženýrů s IQ=90 již máme v Česku dost.

Inspirace ze Slovenska

Na Slovensku začala státní maturita v roce 2005. Počáteční fáze byla doprovázena velkými zmatky, přes to všechno to u našich východních sousedů funguje dál. Myslím, že není žádná hanba inspirovat se zkouškami dospělosti právě v této zemi :-)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah