Kolik berou lidé ve školství? Docent měl 45 551 měsíčně

Platy ve školství se meziročně snížily o několik set korun. Nejbohatší jsou zákonitě profesoři, kteří měli loni průměrnou mzdu 60 098 korun.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 29.04.2011
Velkým tématem ministra školství Josefa Dobeše je zvyšování platů v regionálním školství. Je to potřeba: průměrně si učitel loni přišel na 25 151 korun.

Jak by měli být oceňováni učitelé, kteří bez nadsázky pečují o budoucnost země, je otázka na hlubší a vážnou (filozofickou) disputaci. Ale o tom, jak byli pedagogové placeni loni, víme. Průměrná data za kalendářní rok 2010 poskytl Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), jedna z příspěvkových organizací ministerstva školství.

Ve srovnání s rokem 2009 si všechny skupiny pohoršily o několik set korun.V regionálním školství byli nejlépe placeni učitelé (včetně vedoucích zaměstnanců) vyšších odborných škol, kteří měli loni průměrný hrubý plat 28 740 korun. Kantoři ve středním školství si přišli na 27 156 korun, v základním pak na 25 802 korun. Co se týče takzvaného regionálního školství, nejhůře na tom byli pedagogové mateřských škol, jimž na konto průměrně plynulo 20 299 korun.

Pozoruhodný je meziroční vývoj: ve srovnání s rokem 2009 si všechny skupiny pohoršily o několik set korun – úhrem z průměru 26 006 klesly loni na 25 151 korun.

Na akademické půdě trochu lépe...

O něco lépe si vedli vysokoškolští pedagogové. Souhrnně spočítaní akademičtí pracovníci pobírali v roce 2010 průměrnou mzdu – včetně všech nadtarifů – ve výši 36 636 korun; o dvě stovky méně než před rokem.

Nejvíce peněz na veřejných vysokých školách měli pochopitelně profesoři, jejichž průměrná měsíční odměna činila 60 098 korun. Docenti mohli každý měsíc počítat s částkou 45 551 korun, odborným asistentům připadlo dle ÚIV 31 014 korun českých. Mužští kolegové byli ve všech kategoriích placeni lépe než ženy, což už je ale opět závažnější otázka sociologicky-genderové debaty, nikoliv věc statistiky. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Naprosta pitomost

Data jsou naprosto nesmyslna. Zda jde o chybnou interpretaci pana redaktora ci zavadejici udaje zdroje tezko rici.

Proc?

Nejaky argument by nebyl?

ad doplnění:

Jsem - podobně asi jako autor prvého příspěvku - srozuměn s tím, že takových platů třeba VŠ pedagogové na humanitních fakultách (FF UK, PdF UK) zdaleka nedosahují, ale je zároveň pravdou, že technické školy jako VUT v Brně či ČVUT se netají tím, že profesoři si včetně nadtarifů mohou přijít i na stotisícový měsíční příjem... Do platů v regionálním školství - jak bylo akcentováno - byly dle ÚIV zahrnuty i mzdy ředitelů či zástupců ředitelů. Pěkný den, rmt

ad pitomost

dokazuji Vás na oficiální tiskovou zprávu ÚIV, kterou naleznete zde. I v textu bylo zdůrazněno "včetně vedoucích zaměstnanců". Mějte se pěkně, rmt

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah