Josef Dobeš režisérem

Vedle Týdne neklidu či hrátek kolem školného by nemělo zapadnout, že MŠMT hodně tlačí kupředu televizní seriál za 69,5 milionu.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 28.02.2012

Ministr školství Josef Dobeš (VV) je režisérem, který umí točit zvraty. Ve chvíli, kdy studenti napříč republikou protestují v rámci skupinové performance s názvem Týden neklidu proti vysokoškolským reformám, je už asi těžko uklidní, zato neklid vnesl i mezi koaliční strany. Oznámil, že školné – které je v programovém prohlášení vlády – není vlastně potřeba a vynalezl výběr peněz z tučného „zápisného“ a poplatků za další a dlouhé studium. TOP 09 se diví, ODS se trochu diví. Možná je to jen režisérův lišácký manévr, jak otočit diskuzi jinam: od připravených témat jako je role univerzitních rad a podobně.

V těch všech hraných scénkách, skečích a zpívaných studentských posměšcích či pochodech proti Dobešovi by neměly zapadnout ani dva jeho reálné režisérské záměry – Individuální projekty národní (IPn). O jednom z nich, pojmenovaném Antikor, jenž počítá s natočením protikorupčních skečů nazvaných „Krotitelé korupce“, již něco málo víme. Kdo si myslel, že druhé IPn, projekt se čtrnáctidílným televizním seriálem Češi Evropě, je výmysl, pletl se – projekt za snížených 69,5 milionu (oproti původním 150 milionům) je podle informací ČESKÉ POZICE skutečně připraven a hodně se na něj spěchá...

Záměr s názvem „Češi Evropě – Postavení a historická úloha Čechů v rámci evropské integrace“, který předkládá 1. náměstek Ladislav Němec, je ve zkráceném připomínkovém řízení. Velmi zkráceném řízení. Pracovní materiál pro poradu vedení dal připomínkám prostor od 24. do 27. února, což je přeloženo do slov: od minulého pátku do pondělí! Dle hlasů z ministerstva se podobně chvátá i s Antikorem, na nějž první upozornil deník Insider. Češi Evropě se rozjedou 1. dubna, tedy na apríla, a projekt poběží do 31. března 2014.

Pracovní materiál pro poradu vedení dal připomínkám prostor od 24. do 27. února, tedy od minulého pátku do pondělí!

Co za sedmdesát milionů vznikne? „Záměrem je pomocí systémově vytvořených audiovizuálních produktů přiblížit cílovým skupinám projektu, žákům 2. stupně ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií, osobnosti českých dějin a jejich přínos evropským dějinám a integraci Evropy,“ píše se v dokumentu, jejž má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Kromě televizního seriálu mají vzniknout interaktivní webové aplikace, seriál má být na portálu jako interaktivní učební pomůcka, vznikne i televizní soutěž s názvem O klenoty Karla IV. a podobně. Projekt má přispět k atraktivitě výuky dějepisu i posílení výuky k evropanství. Odbornými garanty jsou historik Martin Kovář z FF UK nebo Pavel Šaradín z Univerzity Palackého. Klíčovými aktivitami tohoto „ípéenka“ budou:

  • Analýza vnímání osobností českých dějin a jejich přínosu Evropě (součástí je zpracování metodiky výzkumu a provedení výzkumu realizovaného na validním vzorku cílových skupin, zejména žáků druhého stupně ZŠ) – 2 miliony korun
  • Češi Evropě: systémová podpora rozvoje kompetencí žáků pro 21. století (natočený čtrnáctidílný dokumentární seriál, v jednotlivých dílech o délce asi 25 minut budou ukázána místa Evropy, na kterých zanechali Češi významné stopy a významné osobnosti typu Přemysla Otakara II., Jana Husa, Jana Žižky, J. A. Komenského nebo Tomáše Bati) – 39,9 milionu
  • Analýza pokroku cílové skupiny v oblasti vnímání osobností českých dějin – 2 miliony
  • Evaluace projektu a evaluační studie – 4 miliony

Náklady na realizační tým činí 13 682 740 korun, počítá se už s výběrovými řízeními na analýzu a na evaluaci. Zajištění publicity projektu vyjde na 1,1 milionu. Dne 22. února už podle předkládací zprávy proběhlo na MŠMT „jednání s nezávislými filmovými odborníky (pro oblast režie, produkce, animace) ke stanovení reálného rozpočtu jednoho dílu dokumentárního seriálu“.

Navrhovaný rozpočet na zpracování jednoho dílu seriálu byl přítomnými doporučen v rozmezí od 1,8 do maximálně 2,9 milionu korun. Placeno bude z evropských fondů a Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Jakkoli jsou výchozí záměry Dobešova dějepravného seriálu českým dětem snad i dobře míněné, režisér Dobeš má prostě smůlu, že jeho projektům (nejen filmovým) už málokdo věří. Podobně jako ony davy studentů, které rozehrávají Týden neklidu a ministru reformátorovi prostě nedůvěřují. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Josef Dobeš je na úrovni myšlení 19. století

když pominu naprosto zbytečné vyhazování peněz  za tento projekt, tak mě zaráží, že nejlepší ministr školství Josef Dobeš hodlá propagovat pouze slavné Čechy a v seznamu plánovaných "audiovizuálních produktů" se neobjevila ani jedna slavná Češka! Na druhou stranu tím Josef Dobeš opět dokazuje, že on rozhodně do Evropy nepatří a nikdy jako v pejorativním smyslu slova "typický macho" patřit nebude. 

No jo, to je pravda. To se

No jo, to je pravda. To se bude Evropske komisi take moc libit vzhledem k principu rovnych prilezitosti... A take tam chybi pantata vsech tunelaru a superguru.

Je to clovek vsestranny

Dobeš je schopen pokrýt úplne vše. Není mi ovšem jasné, jakou systémovou změnu či modernizaci vzdělávání přinese historický seriál. Každopádně, kdo ví, jestli to vůbec nějací historici zaštiťují, možná je to opět jen jejich zbožné přání a ti lidé je nakonec odmítnou. Což by při pověsti ministerstva nebylo tak překvapující.

Levbější varianta

A nestačilo by prostě jen zopakovat soutěž o poklad Anežky české? Vyšlo by to určitě 1000x levněji!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah