Dva brífinky ministra školství: Reforma VŠ jinak, Zelený u maturit končí

Po „rozkoukávání se“ v Karmelitské ulici, kde ministerstvo školství sídlí, začíná ministr Petr Fiala konat. Úkolů má dost.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 08.06.2012
Proti vysokoškolské reformě, která počítala se dvěma novými zákony, se protestovalo i na náměstích, kde padala ostrá slova na hlavu exministra Josefa Dobeše.

V necelých 24 hodinách ministr školství Petr Fiala vystoupil před novináři hned dvakrát. Vyšla z toho dvě klíčová rozhodnutí ve stěžejních tématech, jež ministerstvo řeší. Ve čtvrtek odpoledne ministr Petr Fiala informoval o stažení reformy vysokého školství: potřebné změny na českých univerzitách neupraví nový zákon, nýbrž novela, jak už dříve někteří zástupci akademické obce navrhovali. A v pátek, krátce po poledni, vystoupil opět, když odvolal dlouholetého ředitele příspěvkové organizace CERMAT Pavla Zeleného kvůli problémům se zaváděním státních maturit – zvláště v matematice a slohu z češtiny.

Ukazuje se, že po „rozkoukávání se“ v Karmelitské, kde MŠMT sídlí, začíná ministr konat. Úkolů má hodně. V blízké budoucnosti bude čelit problémům s čerpáním v kritickém Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), na což upozornil ve čtvrtek na takzvaném monitorovacím výboru zástupce Evropské komise Aurélio Cecílio, dále se rýsují problémy s financováním učebnic v ČR a další klíčová témata.

Co se týče přehodnocení postupu v reformě vysokých škol, ministerský krok již ocenili někteří rektoři. Fiala nehodlá zavést školné, uvažuje stále o zápisném, v čemž má i podporu premiéra Petra Nečase (ODS), jenž za svým nominantem a novelizací vysokoškolského zákona stojí. Druhý zákon o finanční pomoci studentům, jehož návrh jako první loni představila ČESKÁ POZICE, bude úplně přepracován.

Nečas: Spoluúčast studentů nelze v tomto volebním období řešit školným„Chceme odblokovat stav, kdy se schvalovaní reformy zbrzdilo a zastavilo. Ministr také reaguje na koaliční dohodu, že finanční spoluúčast studentů nelze v tomto volebním období řešit školným, ale je nutné najít jiné možnosti za jasných souvisejících podmínek. O tom povedeme následující jednání i s odbornou veřejností,“ řekl ČTK Nečas.

Exministr Dobeš: Je to poraženecký krok

S razantní reformou přišel exministr Josef Dobeš (VV), jemuž nechyběla kuráž, ale narazil na odpor části akademiků. Nyní – už jako poslanec – vystoupil s kritikou Fialova kroku. Jeho nástupci prý chybí odvaha, přitom přípravná práce byla precizní a dlouhodobá: „Celý problém se tak pouze odsouvá a jen se ještě více prohloubí, protože stávajícímu vedení resortu školství chybí politická odvaha a odstupuje ze svých závazků i za cenu zpochybnění sebe sama... Jeho současný krok naprosto nechápu, je pro mě nepříjemným překvapením a vnímám ho jako krok účelový a poraženecký,“ uvedl v tiskové zprávě Dobeš.

Petr Fiala o svém rozhodnutí odvolat ředitele střediska CERMAT informoval v přímém přenosu České televize.

Velká změna se týká i dalšího projektu, jenž Dobeš prosadil. Státních maturit. Po kritice učitelů i ředitelů škol k současnému pojetí státní maturity Fiala s okamžitou platností odvolal ředitele střediska CERMAT Zeleného. Řízením pověřil Jiřího Zíku a připravuje audit „neuspokojivých maturit“, které ročně stojí stát více než 200 milionů korun.

„Věřím, že tato opatření povedou k tomu, abychom pokračovali v koncepci státních maturit, abychom vytvořili proces, který se bude těšit důvěře veřejnosti,“ uvedl Fiala, jenž se evidentně nechtěl za nepovedenou maturitu omlouvat podruhé. Prvně se v České televizi omluvil za chyby v zadání těžší verze matematiky, z nesrovnalostí v hodnocení písemných prací v českém jazyce ale už vyvodil odpovědnost pro ředitele Zeleného.

Oběma tématy se ČESKÁ POZICE věnovala například (a nejen) v těchto článcích:

Reforma vysokých škol:

Státní maturita:

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Na co by se ptal zvídavý novinář především?

Asi na to, kdo bude pohnán k zodpovědnosti za ty desítky či možná stovky miliónů vyhozených v souvislosti s reformou VŠ? Fiala si jistě zaslouží pochvalu, ale zatím řekl pouze A. Stejně jako Svoboda na pražském magistrátu nebude důvěryhodný, dokud neřekne i B. Kdo se napakoval při výrobě toho paskvilu a co udělá pro to, aby se ty prostředky vrátily zpět, a případně i proto, aby se někdo vyrovnal s porušením povinností při správě cizího majetku? Někdo přeci musel podepisovat a někdo vykazovat práci na něčem, co je teď prohlášeno za zcela nedostatečné.

Josef Dobeš, naštěstí již bývalý "nejlepší ministr školství"

svými posledními výplody opět dokazuje, že stále žije v bludu o svých geniálních schopnostech. Čím dál víc je vidět, jak byl ve skutečnosti neschopný a naprosto nekompetentní, o jeho katastrofální personální politice ani nemluvě.  Na rozdíl od prof. Fialy se liší nejen v odbornosti, ale i v úrovni intelektu a morálně-volních vlastností. Zatímco prof. Fiala odmítl jako neférové jednání mediálně komentovat či kritizovat konání svého předchůdce,  Josef Dobeš na rozdíl od prof. Fialy se opět projevil jako přízemní a duševně "malý", neváhá urážet, dehonestovat, špinit svého nástupce a všechny okolo, chvástat se a nabubřele vychvalovat  sám sebe, tak jak to ostatně dělal celou dobu během svého tristního působení ve funkci ministra školství.

Pro doplnění slova Josefa Dobeše:

„Audit už jsem udělal a pan ministr ho tam má. Stejně jako můj podnět na NKÚ a finanční úřad. To gesto je populistické, nemanažerské a zbabělé. Je to jenom zakrytí něčeho,“ říká bývalý ministr školství Josef Dobeš. Podle něj podlehl ministr Fiala tlaku, který na něj byl kvůli maturitám vyvíjen. „Kdyby se měl ministr postavit a vzdorovat drobnému tlaku. Já jsem vzdoroval desetinásobně silnějšímu tlaku, když jsem byl o myšlence přesvědčen, že je správná. Deset akademických titulů nenahradí gram odvahy. To je na adresu pana ministra,“ řekl ve vysílání ČT24 poslance Dobeš.

Není vzdor jako vzdor

Ano, to je pravda, Dobeš opravdu vzdoroval... prakticky všem: těm, kdo chtěli vysvětlit nesrovnalosti ohledně jeho nejbližších spolupracovníků; těm, kdo mají pravomoc posoudit schopnost plzeňské právnické fakulty vzdělávat právníky; těm, kdo nechtěli posilovat vliv bláznivých náboženských fanatiků na učební plány; vzdoroval i snahám o lepší uchopení dotačních probramů a vůbec... on to byl vůbec takový ministr vzdoru. Jenom škoda, že kvalita ministra se posuzuje podle zcela jiných hledisek. No, asi chtěl vzdorovat i tomu :)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah