CERN evokuje epizodu ze seriálu Návštěvníci. Kde se staly (dvě) chyby?

Vědci z CERN zpochybňují výsledky experimentu s nadsvětelně rychlými částicemi; na potvrzení však vyčkejme do května.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 23.02.2012
Svazek neutrin letí ze švýcarské Ženevy 730 kilometrů do Gran Sassa.

Aktualizováno. Byla to senzace, o které hovořil celý svět. Vědci z experimentu OPERA při Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) loni v září uvedli, že neutrina mohla překročit rychlost světla, což by odporovalo standardnímu modelu fyziky. Částice menší atomu přilétly dle měření o šedesát nanosekund dříve, než by měly, pokud by se pohybovaly rychlostí světla. Nyní jsou takové výsledky zpochybněny a spekuluje se, že za to mohla triviální chyba – nejprve to uvedl server prestižního magazínu Science, představitelé laboratoře v italském Gran Sassu to později potvrdili i agentuře AP.

„Zdráhám se uvěřit, že by šlo o takovou banalitu,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj ze střediska CERN. Podle webu Science, jenž ve středu vydal výjimečnou „Breaking News“, chybu zavinil špatně upevněný optický kabel, který spojoval přijímač signálu od satelitů GPS s počítači v laboratoři. Dle zástupců CERN by mohlo jít hned o dvě chyby; druhou by mohla být chyba v úpravě signálu na systému GPS, jenž byl využíván k přesnému měření příletu neutrin ze Švýcarska.

Pro potvrzení hypotézy bude zapotřebí nových pokusů, které proběhnou v květnu 2012Aby bylo jasné, stejně jako nebylo radno činit ukvapené závěry nad loňskou senzační zprávou, totéž platí i pro zprávu nynější. „Budou pochopitelně zapotřebí nová data, aby se tato hypotéza potvrdila,“ píše Science, že i hypotézu o chybách je nutné prověřit.

To může nastat až v květnu, kdy přes zimu odstavené urychlovače vyšlou nový svazek neutrin do Gran Sassa, jak v dnešním ranním e-mailu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici (plná anglická verze v PDF zde), uvedl generální ředitel CERN Rolf Heuer:

Experiment OPERA.

„Spolupráce OPERA informovala své financující agentury a hostitelské laboratoře, že identifikovala dva možné jevy, jež mohly ovlivnit měření času neutrin. Oba ale vyžadují další testování. Jeden by mohl měřený dopad zvyšovat, druhý snižovat... První možný vliv spočívá v užití oscilátoru pro časové otisky v GPS synchronizacích. To by mohlo vést k nadsazení doby letu neutrin. Druhá věc se týká konektoru optického vlákna, který přenáší externí GPS signál k hlavním hodinám OPERA, jež nemusely v době měření fungovat správně. V tomto případě by to vedlo k podhodnocení času letu neutrin. Možný rozsah obou těchto dvou efektů je studován ve spolupráci OPERA. Nová měření se svazky neutrin jsou naplánována na květen.“

Pro nefyziky, laiky a v oboru nevzdělané novináře je takřka nepředstavitelné, že by taková banalita, jako je špatně zapojený kabílek ke kartě v počítači, mohl zhatit složité a komplexní experimenty, které provádějí nejchytřejší lidé planety. I vědci se diví a diskutují, že některé zápisy a kontroly v experimentu OPERA „musel dělat hodně nekompetentní diletant“ a podobně.

„Přestože si myslíte, že jste zkontrolovali úplně všechno, vždy se může stát, že nějaký detail přehlédnete,“ řekl BBC News částicový fyzik Alfons Weber z University of Oxford, který pracuje v neutrinové laboratoři Minos v USA.

A Češi pak mohou v internetových diskusních fórech vtipkovat, že podobný problém měl v klasickém sci-fi seriálu Návštěvníci i nejsložitější lidský výtvor – Centrální mozek lidstva (CML). Jak takovou šlamastyku vyřešil „Velký učitel“ geniálního fyzika, je vidět na YouTube.

Související články profesora Jiřího Chýly z Akademie věd ČR:

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:9

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pro kritiky

Komentář Matta Strasslera o tom, jak snadné je být kritikem...

 

http://profmattstrassler.com/2012/02/24/everybodys-a-critic/

díky za poust...

Vidím, že zde jste zřejmě narazil také na vztah Opery k CERNu, čemuž se autor podivuje. K těm zjednodušením asi dochází dodáním neutrin ze Ženevy a třeba také tím, že i mluvčí a někteří pracovníci mají cernovský e-mail ;-) Ještě jednou díky za Vaše obojí upřesnění; je to podnětem dělat práci přesněji a nespěchat tolik... Hezký víkend, rmt

Díky za reakci

Je vidět, že jste zkušený skoro detektiv... ano, tady jsem na tu informaci narazil, pak jsem se to snažil přes stánky projektu OPERA a přes další zdroje (Wiki a CERN) ověřit, jak to doopravdy je. A je to propletené a nepříliš jednoznačné. 

 

Ale hlavně mi vadí reakce, jako i tady pod článkem, které z CERNu dělají černou díru na peníze (nedělám si iluze o efektivitě takové organizace, na druhé straně je takováto organizace naprosto nenahraditelná - bez základního výzkumu dnes nám v horizontu několika desetiletí vyschnou nápady na aplikovaný výzkum - v biochemii a farmacii to bude ještě dřív).

Přání bylo otcem myšlenky..

CERN si prostě uřízl ostudu. Na to, kolik se do něj investovalo a investuje, se taková věc neměla stát. Bývá dobrým zvykem, že když něco objevím, několikrát si to setsakra zkontroluji, než to zveřejním. To se evidentně v případě neutrin nestalo. Bylo to plácnutí do vody, o to horší, že se tak stalo "nejlepším světovým mozkům". Mozkový trust selhal..

 

Ale no tak...

Hned první věta a takový nesmysl...

Byla to senzace, o které hovořil celý svět. Vědci z experimentu OPERA při Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) loni v září uvedli, že neutrina překročila rychlost světla, což by odporovalo standardnímu modelu fyziky.

Nikdo z CERN nikdy neuvedl, že neutrina překročila rychlost světla. Vědci z OPERA uvedli, že jejich měření ukazují anomálii, pro kterou nemají zatím vysvětlení, a že jedním z možných vysvětlení je, že se neutrina pohybují nadsvětelnou rychlostí. A všichni okamžitě dodávali, že mnohem pravděpodobnější je chyba v experimentu. 

 

Nadsvětelná neutrina vyrobili novináři.

díky za opravu

máte pochopitelně pravdu, je to špatné (žurnalistické) zjednodušení, ale je tam uveden link na celou původní zprávu se správným zněním. Moje chyba. Hezký den, rmt

Ještě jedna věc, kterou jsem přehlédl

Vědci z experimentu OPERA při Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) 

 

Odkud jste převzal tento popis? OPERA spolupracuje s CERN v tom smyslu, že jí CERN generuje ta neutrina. Jestli to ale dobře chápu, tak detektor a provedení experimentu není projektem CERN ale italské laboratoře ve spolupráci s desítkami univerzit (samozřejmě spousta těch lidí je aktivní i v CERN).

Díky za reakci

On ten zbytek článku je velmi korektní, já jsem se nechal unést tou první větou, která zbytečně zhazuje ty vědce. Zbytek článku naopak není černobíle napsaný.

 

Hezký den,

LS

Rychlejší nežli světlo

jest kdeco a kdekdo. Kupříkladu cernovědové. Miliardy mizí pod jejich rukama, či na jejich kontech rychlostí dosud neidentifikovanou. Ale přeci musejí té hloupější části živočišstva dáti o sobě věděti. 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah