Budoucí rektor VŠCHT: Naše absolventy čekají pěkné výplaty

Profesor Karel Melzoch je zastáncem rozumného školného. Dobrým studentům by se podle něj měla investice v rámci stipendií vracet.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 06.11.2011
„Jsem jednoznačně pro, aby VŠCHT byla výzkumnou univerzitou. A pokud jí nebude, tak je někde chyba,“ míní profesor Karel Melzoch.

Mezi české rektory míří nováček. Profesora Karla Melzocha zvolil akademický senát Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) kandidátem na tuto funkci koncem října. Teď jej čeká jmenování prezidentem republiky, úřadu by se měl ujmout 1. ledna.

VŠCHT má z celkových 3700 studentů plných 700 doktorandů„Naším špičkovým produktem musejí být doktorandi. Máme 3700 studentů a z toho je 700 doktorandů, což je na české poměry hodně. Budeme i nadále menší, ale výzkumně orientovanou univerzitou,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Karel Melzoch (53), jenž od roku 2006 zastával post děkana na Fakultě potravinářské a biochemické technologie a je též vedoucím ústavu kvasné chemie a bioinženýrství.

VŠCHT má čtyři fakulty. „Myslím, že škola je z pohledu fakult stabilizovaná, a troufnu si říci, že fakulty nikdy dříve takhle dobře nespolupracovaly. S nějakým slučováním fakult nepočítám; není mou ambicí měnit počty ústavů a pokud by k tomu mělo docházet, tak by mělo jít o záležitost akademické obce, cestou odspoda, než aby někdo ,osvícený´určoval, že budou dvě tři fakulty nebo ještě jednu přidáme,“ říká odborník na biopaliva, biomasu a biotechnologie, jenž na VŠCHT působí nepřetržitě od roku 1984.

Slučování s ČVUT? Předčasné

O možnostech slučování se sousedící ČVUT, jak počátkem roku ČESKÁ POZICE informovala, hovoří podobně. Skutečně se tehdy mezi oběma rektory – Václavem Havlíčkem za ČVUT a předchůdcem z VŠCHT Josefem Koubkem – jednalo o fúzi v jednu pražskou supertechniku?

„Možná, že diskuse skutečně byly, je otázka mezi kým. A mezi pány rektory určitě byly. Akademická obec o tom příliš nevěděla, ale téma slučování škol je trochu předběžné. VŠCHT se cítí, jak říkáme, bohatou nevěstou. Nicméně chápu důvody, které nám přednesl pan rektor Havlíček; z jeho pohledu jsou naprosto logické a být v jeho funkci, asi bych to říkal také,“ usmívá se Melzoch, jenž má profesuru od roku 2007.

Sám Melzoch v budoucnu nevylučuje jistou volnější formu sdružování, nikoliv však slučování škol. „Umím si představit model nějaké konfederace, jako tomu je někdy na Západě, kdy samostatné školy budou tvořit větší celek, který je zastřešuje navenek. Nedokážu si představit, že bychom měli jedno IČO nebo že by značka VŠCHT zanikla. To, co říká rektor ČVUT, mít pro zahraniční účely společný znak lvíčka s kružítkem, proč ne, ale v našich oborech – v chemii, potravinářských a biologických vědách ČVUT prakticky nikdo nezná,“ doplňuje nastupující rektor Melzoch, jehož menší škola je prý díky své kompaktnosti daleko akceschopnější než mamutí ČVUT.

Celkově jde kvalita českého školství dolů... A my můžeme jen stěží držet úroveň tak vysoko, jak bývalo na VŠCHT zvykem v inženýrském studijním cykluMelzochovou nejbližší prioritou jsou pedagogické záležitosti a příprava rozpočtu na další rok; o dvou ze čtyř budoucích prorektorů má již jasnou představu. Rád by investoval do budov, které fungují od roku 1927 a potřebovaly by „totální repasi“. Jenže Praha jako region byla vyloučena z čerpání prostředků z výzkumných fondů Evropské unie. Byť ministerstvo školství slíbilo pražským vysokým školám jisté kompenzace, v porovnání s miliardami putujícími do regionů jde o pouhé drobné...

Je jisté, že VŠCHT zůstane menší školou se specializací na výzkum. „Škola by mohla být otevřenější, ale zůstane malá. I prostory mají jistou kapacitu a výrazně více studentů ani nezvládneme. Populační křivka silně klesá a druhým faktorem je též nezájem maturantů o technické obory, včetně chemie. Snažíme se počty udržet, vcelku se to daří, ale jde hlavně o kvalitu. A na rovinu: celkově jde kvalita českého školství dolů... My můžeme jen stěží držet úroveň tak vysoko, jak bývalo na VŠCHT zvykem, když ještě existoval pětiletý inženýrský program. Trojstupňové rozdělení podle Boloňského procesu není pro technickou školu našeho typu zrovna nejšťastnější variantou,“ upozorňuje stávající děkan.

Nový VŠ zákon nezákon...

K věcnému záměru nového zákona o vysokých školách, o němž ČESKÁ POZICE detailně informovala, má připomínky. „Příprava vysokoškolského zákona je už tříletým čtyřletým úsilím, ale nyní mi přijde, že se práce vrátily tak trochu na začátek... Onen věcný záměr, který byl v září vypuštěn, měl být buď více obecný, anebo naopak konkrétnější, ale nyní je to něco mezi. Postrádám například přesnější definice výzkumných univerzit,“ říká Melzoch.

Od ledna má potravinářská fakulta i novou pivovarskou varnu, do níž slavnostně chmelil i profesor Melzoch. Vaří se tu pivo Lachout.

VŠCHT to pochopitelně enormně zajímá; právě pražská chemie patří k univerzitám, které mají nejvyšší vědecký výkon. I s ohledem na její velikost, respektive nevelikost.

„Jsem jednoznačně pro, aby VŠCHT byla výzkumnou univerzitou. Škola na to má. A pokud ani VŠCHT výzkumnou nebude, tak je někde chyba. Otázka ale bude, podle čeho se bude takový status univerzity vybírat,“ říká Melzoch, jenž je zastáncem školného.

„Že bude bariérou, to bych se nebál. Jsem pro zavedení rozumného školného, které by nemělo dobré studenty odrazovat a myslím, že těm dobrým by se investice v rámci stipendií měly vracet,“ říká profesor a dodává: „O naše absolventy je pořád zájem. V žebříčcích platů po pěti letech od vystudování patřily naše obory do horní čtvrtiny. Je na lidech, aby zvážili svou budoucnost, kterou technické obory mají... Ostatně: chemie je všude kolem nás.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

TOP 500

VŠCHT se neobjevuje v žádných mezinárodních žebříčcích (ano, ty žebříčky berou v potaz absolutní výkon, tedy vlastně hlavně velikost instituce). Pokud srovnám výkon ve VaVaI v ČR, tak nejlepší chemie je v Pardibicích. To ale nic nemění na tom, že znám hodně spokojených studentů a absolventů VŠCHT. Ovšem fúzi s ČVUT se VŠCHT nevyhne a je jedno zda rychlé nebo plíživé. Daleko více věřím technickým vědám v Brně, informatice na MFF UK a možná (po zotavení) na FI MU,.. Výzkumné univezrity do zákona nepatří. Tento status je výsledkem hodnocení a také strategie. VŠ se může k této cestě přihlásit a tím si vybere finanční a akreditační model. Jinak z toho bude válcování,obstrukce, politika, hnus a hlavně rétorická cvičení.... 

Nemohu si pomoci

ad "VŠ se může k této cestě přihlásit a tím si vybere finanční a akreditační model":

Nemohu si pomoci, musim se zeptat: a proc to takto v Navrhu nebylo, pokud mozno uz v kvetnu? Kdo zpusobil, ze kterykoli Vas pokus dostat do Navrhu tuto ideu "stavebnice" zapadl drive, nez se o nem poradne diskutovalo?

Troufam si rict, ze nikdo ze zastupcu reprezentaci. "Vyzkumne univerzity" jsou vydupanou chabou zaplatou na naprostou absenci diverzifikace v Navrhu, nikoli primarne prosazovane reseni...

Varování pro zájemce o chemii!

Musím varovat maturanty! Nevěřte budoucímu panu rektorovi! Vyhněte se studiu chemie, je to studiujm "na nezaměstnaného". Jsem jedním z absolventů VŠCHT, v aktivním věku je nás cca 30 tisíc. Zanikající chemický průmysl (bez petrochemie) má nyní cca 50 tisíc zaměstnanců. To znamená,že by mohl zaplit veškeré CHEMICKÉ provese inženýry! Většina mých kolegů ze školy je buď nezaměstnaná nebo dělá v úplně jiném oboru nebo odešla do předčasného důchodu.

Uvedu příklad: Synthesia v Pardubicích kdysi zaměstnávala více než 10 tisíc lidí. Terď je tam cca 1700 zaměstnanců, + dalších cca 500 v Explosii, která vznikla ve výbušninářské části podniku (tu chtěl majitel kdysi uzavřít a stát ji odkoupil, aby výroba výbušnin u mnás nezanikla). 

Studujte cokoliv jiného, ale chemii ne....pan rektor "nezná mapu"..

Musím nesouhlasit.

Nemůžu nereagovat na tento naprosto zcestný příspěvek. Já sám jsem čerstvým absolventem VŠCHT a neměl jsem absolutně žáden problém nalézt zaměstnání. Zůstal jsem v oboru a pracovat jsem šel hned po státnicích. Navíc jsem dostal přes agenturu další nabídky práce. 

To, že chemický průmysl upadá, je naprosto mylné. Na VŠCHT se studují obory od potravinářství, procesní inženýřství, mikrobiologii, léčiva až po paliva. Farmaceutický, potrvinářský průmysl i další chemická odvětví v ČR jsou stále na vysoké a prosperující úrovni. 

Mám spoustu kamárádu i starších i mladších a nikdo z nich zatím výraznější problém nalézt zaměstnání neměl. Nezáleží totiž pouze na diplomu, ale taky na tom, jak je člověk asertivní, cílevědomý a jak se dokáže na trhu práce prodat a pokud vyloženě nesedí doma na zadku.

Taky záleží, jestli jsem ochoten cestovat či nikoliv. Přeci když vystuduju specifický obor, např. petrochemii nemůžu přeci chtít zůstat a pracovat v oboru v okolí třeba Šumperka.

Oproti jiným humanitním školám například ekonomii nebo pravníčině a to nemluvím o filozofii, filologii, sociálních vědách, kde absolventi bez patřičné praxe jsou naprosto neuplatitelní na trhu práce, je studium chemie na VŠCHT správnou volbou pro budoucí uplatnění a nadprůměrný výdělek.

Je otázka, co dnes studovat.

Je otázka, co dnes studovat. Myslím, že největší jistotu mají teď doktoři, kterých bude do budoucna nedostatek. Žel pro mě, ve stavitelství to je teď taky jedna velká katastrofa... 

O uplatnění komplexněji...

Zdravím a přidávám jeden ucelenější průzkum k uplatnění absolventů VŠCHT, nežli jen osobní dojem. rmt

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah