Věda a vzdělávání
Daniel Münich|10.04.2014

Výdaje na výzkum a vývoj: Na řadě je podnikatelský sektor

U hladiny průměru Evropské unie nás drží výdaje veřejné, a hlavně ty z fondů EU, tedy dočasné, upozorňuje Daniel Münich.

Celkové výdaje na výzkum a vývoj jako podíl na HDP jsou v Česku v rámci EU lehce podprůměrné. U hladiny průměru EU nás přitom drží výdaje veřejné, a hlavně ty z unijních fondů, tedy dočasné. „Je to dáno především nízkými výdaji podnikatelského sektoru,“ upozorňuje Daniel Münich. Podpořit jejich nárůst může funkční právní systém, přehledný daňový systém, nízké administrativní překážky podnikání – oblasti, kde v mezinárodních žebříčcích Česko propadá.

Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|21.04.2014

Budoucí „nobelisté“ se nemusejí nobelovky ani dožít

Časopis Nature upozornil na setrvalé „stárnutí“ nobelistů. Kde jsou ty časy, kdy stačilo pár let, aby byl objev rozpoznán jako převratný a vedl k brzkému ocenění. Zatímco fyzikové bývali počátkem 20. století nejmladšími nobelisty, dnes musejí čekat na ocenění ze všech nejdéle – průměrně asi 30 let.

Reakcí:1
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|19.04.2014

Adrian Portmann: „Postup rady ÚSTR byl amatérský. Budu se soudit.“

Švýcarský historik Adrian Portmann, neúspěšný kandidát na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI konkrétně vypočítává, v čem rada ústavu podle něj pochybila při výběru ředitele. Členy rady označuje za skupinu amatérů a doporučuje jim právnický proseminář. Portmannův závěr je jasný: bude se soudit. A chce dosáhnout neplatnosti výběrového řízení a vyhlášení nového.

Reakcí:11
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|18.04.2014

Ševčík ve střetu zájmů? Rektorka VŠE si to nemyslí...

Děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík požívá i po aféře s majáčkem důvěry rektorky VŠE Hany Machkové. Vede diplomovou práci synovi spolumajitele společnosti Toma, v níž je sám předsedou představenstva – rektorce to nevadí, za střet zájmů to nepovažuje, a dokonce Ševčíka navrhuje do vědecké rady univerzity. Přestože je děkan i za svou vědeckou činnost tvrdě kritizován.

Reakcí:4
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|05.04.2014

Profesor Michl: Dejte mladým vědcům šanci dělat samostatnou a tvůrčí práci

„Tři králové“ české chemie. Když spolu seděli za jedním stolem, člověk by se dopočítal desítek tisíc citací jejich studií. Na Univerzitě Palackého v Olomouci se minulý týden setkali výjimeční muži: profesor Rudolf Zahradník a jeho žáci Pavel Hobza a Josef Michl, dva z nejcitovanějších českých vědců. „Citace nepočítám, ani jsem je nikdy nepočítal. Nemám na to čas,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Michl.

Reakcí:12
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|03.04.2014

Podaří se Stokinovi vybudovat z ICRC stabilní výzkumné centrum?

Jednoduchý neměl už nástup, nyní bude Gorazd B. Stokin řešit ohroženou spolupráci s elitní americkou Mayo Clinic. Ta totiž slovinského ředitele klinického střediska ICRC informovala o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí od dubna 2012 neposlala brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu ICRC. Ještě před událostmi posledních dní Stokin pro ČESKOU POZICI uvedl: „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner.“

Reakcí:30
Věda a vzdělávání
Přemysl Houda|29.03.2014

Přepisovat Babičku do moderní češtiny je barbarství!

Jaká je budoucnost knih? Mají světlé vyhlídky, nebo jsou v čase počítačů a internetu odsouzeny k postupnému zániku? Co si myslí o přepisování slavných literárních děl do korektního slovníku? A proč v České republice po roce 1989 nevznikl opravdu velký společenský román? ČESKÁ POZICE se ptala oceňovaného editora a redaktora Jana Šulce.

Reakcí:7
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|26.03.2014

PrimeCell: Až příliš odlišná hodnocení firmy na tkáně...

Reportáž České televize problematizovala byznys a výzkum společnosti PrimeCell. Popsala „privatizaci“ tkáňové banky zajišťující transplantáty. Národní centrum tkání a buněk v Brně už provozuje soukromá firma. Produkty, jimiž se v PR textech chlubí, však v konfrontaci s lékaři inovativně nevypadají. Snad se o tkáňovém byznysu, jenž se rozjel na předposledním zasedání Topolánkovy vlády v roce 2009, dozvíme informace, kterým lze veřit.

Reakcí:20
Věda a vzdělávání
Jiří Chýla|24.03.2014

Polemika: Kritika kroků předsednictva Grantové agentury je oprávněná

Grantová agentura je jedinou grantovou agenturou, která podporuje základní výzkum v České republice. Letos na něj rozděluje 3,5 miliardy korun a v příštím roce má navrženo dokonce 4,023 miliardy. Způsob rozdělování prostředků GAČR by tedy měl být zcela průhledný a pravidla, jimiž se řídí, musejí být dobře rozmyšlena. Z tohoto elementárního hlediska vedení agentury v nedávné době opět selhalo, píše Jiří Chýla.

Reakcí:56
Věda a vzdělávání
Martin Rychlík|19.03.2014

Skandál ve vědě: Postup Grantové agentury bude řešit vláda.

Na počátku byl problematický výběr vědeckých projektů v soutěži Grantové agentury ČR. V kauze, v níž jde o desítky milionů korun, se objevují obvinění ze lži, někteří rektoři kvůli postupu agentury volají po odvolání jejího předsedy Petra Matějů a pět interních hodnotitelů již rezignovalo. Dva z nich v otevřeném dopise žádají o zbavení mlčenlivosti. Chtějí vysvětlit, co se stalo, a vyvrátit údajné polopravdy, jež případ doprovázejí.

Reakcí:28