Zločin na ministerstvu spravedlnosti

Pavel Blažek se ukázal jako muž činu. Nervy drásající příběh o jmenování Lenky Bradáčové.

Právo a bezpečnost
Jan Schneider | 31.07.2012

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek konečně obsadil místo vrchního státního zástupce v Praze. Jak se podává, prodleva nebyla způsobena tím, že by snad měl nějaké pochybnosti o návrhu nejvyššího státního zástupce. Naopak, zřejmě jej shledal brilantním, kandidátku Lenku Bradáčovou okouzlující, a určitě mu bylo zatím největším životním potěšením její jmenovací dekret podepsat. A ten nápad s vypsáním výběrového řízení? Nu, to bylo jen takové škádlení, co se tak mezi dobrými brachy z rozmaru občas dělává.

Ministrovi ležela celou dobu na srdci jiná věc. On sice od počátku chtěl vrchní státní zástupkyni jmenovat, ale uvažoval. Co když někdo zlovolný přijde a její jmenování zpochybní? Mohl by tím zpochybnit celou justici i její rozsudky a mohlo by hrozit snad až nebezpečí, že by se všichni ti zločinci, včetně těch potenciálních, vazebně stíhaných, dostali na svobodu, mezi nás, řádné občany. Ministra sžírala zřejmě neblahá předtucha, že třeba někde na Malé Straně, kdyby se tam uchýlili, byli by asi těžko k odlišení...

A tak musel jednat. To zpochybnění by se totiž mohlo odehrát na základě údajné manipulace s návrhem nejvyššího státního zástupce na jmenování vrchní státní zástupkyně. A tak se to ministr rozhodl přešetřit, což logicky zabralo nějaký čas.

Dobře udělal. Jak se totiž zjistilo, potvrdilo se podezření, že se na ministerstvu spravedlnosti s oním návrhem skutečně manipulovalo! Nejprve s ním manipuloval nejvyšší státní zástupce, když ho poslal, potom tehdejší náměstek justiční sekce Filip Melzer, když ho převzal.

Laikovi to moc smyslu nedává, musíme pouze věřit ministerské inspekci

A vida, ten s ním manipulovat údajně nebyl oprávněn, protože toho dne, podle mínění inspekce ministerstva spravedlnosti, nevykonával funkci náměstka ministra. Podle přehledu docházky prý pracoval od středy do pátku (návrh dorazil ve čtvrtek 21. června), jenomže zrovna jako vedoucí Kanceláře pro implementaci soukromého práva.

Aby to kat spral, ty funkce, kdo se v tom má vyznat? Laikovi to moc smyslu nedává, musíme pouze věřit ministerské inspekci, že byť trojctihodný, přesto Filip Melzer manipuloval s materiálem nestandardně a neoprávněně. Podle spisového řádu měl povinnost neprodleně návrh předat na podatelnu ministerstva spravedlnosti nebo eventuálně příslušnému úseku. To však v rozporu s předpisy ministerstva spravedlnosti neučinil. A pokud se tato pochybení prokážou, bude bývalý náměstek Filip Melzer volán k odpovědnosti, uvádí tisková zpráva ministerstva spravedlnosti.

Abychom tu nervy drásající story dokončili: Po Melzerovi tedy s materiálem manipulovala ještě podatelna, a poté sám ministr! Nejprve jeden, pak druhý! Samá manipulace. Pak to v tomto státě má k něčemu vypadat.

No, teď to tedy vzal do ruky ten pravý. Manipulaci zjistil, nechal prošetřit – ale vrchní státní zástupkyni nakonec jmenoval. Máme tedy snad záruku, že její jmenování nikdo nezpochybní.

A může se pustit do práce. Budou-li nyní trestněprávní orgány pracovat v tomto modu, můžeme se těšit, že to vezmou od podlahy, ale že u té podlahy nezůstanou. A že se třeba dostane i na Jiřího Kajínka, sedícího na doživotí pouze na základě svědectví kdovíkolikrát „lepeného“ svědka, který prý v soudní síni nelhal, protože tam byla přítomna jeho maminka a sestra ... 

Zobrazit diskusi
Reakcí:34

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

tak přece brzda

citace k odvolání Pospíšila a rezignaci Mezera:

Konkrétně měli například v plánu vyhlásit výběrová řízení na místa soudců a zpřísnit pravidla pro kárná řízení ve vztahu k soudcům, včetně použitelnosti důkazů a hodnocení soudců. Do současného stavu, kdy hlavní slovo mají při výběru soudců předsedové krajských soudů, tím měla být vnesena větší transparentnost. Příslušnou směrnici měl už prý Pospíšil na stole k podpisu, když byl znenadání premiérem Nečasem odvolán. Podle Filipa Melzera teď už změny tohoto druhu nejsou pravděpodobné.  

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/lida-rakusanova-konci-legra...

Posadit se do křesla, dát si kávu a poslechnout si

jak je ta "pravicová, protikorupční" koalice komplikovaná. Den po odvolání ministra Pospíšila:

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/212411058040628/video/

Od pondělí do pátku

veřejným činitelem. A o víkendu by se mohlo v podzámčí účtovat, co Vy na to, pane ministře?

Doplněk z Patrie.cz

Dovoluji si vložit malý spam, jakožto poctu našemu novému ministrovi spravedlnosti. Je to rozhodně člověk na svém místě, ODSka by měla být pyšná, že má takové kádrové rezervy ve svých řadách...

 

http://kverulant.org/don%20pablo.html

Zdravím, předběhl jste mě

Zdravím, předběhl jste mě :-). Ještě připojím odkaz na blog pana Urbana:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=17093

Hezký den.

 

PS: Ten brněnské hantec na konci kverulanta je velmi povedeným dílkem :-D.

Taktéž zdravím, Gustafo. Pro

Taktéž zdravím, Gustafo. Pro pročtení kverulanta mi to nedalo a vrátil jsem se k rozhovoru pana Šťávy pro Českou pozici, kde se hovoří o tom, že nebožtík Bohúš Fišerů přes jistého neúspěšného kandidáta na ústavního soudce zajistil brněnským kamarádům džob na prachmizerný posudek... a hle, on se z jednoho z těch kamarádů vyklubal ministr spravedlnosti:-)) 

Jsem zvědavý jen, jak se s

Jsem zvědavý jen, jak se s tím JUDr. Blažek popasuje, dokumenty a komentář k nim až nepěkně zapadají do sebe :-). Zatím jsem reakci ministra spravedlnosti (sic!) a jeho okolí nezaznamenal, obávám se, že se budou snažit o strategii vyhnívání, ale doufám, že to jen tak neprojde. Kvalita lidských zdrojů v ODS, to je vážně na zvracení.

Zatím se s tím pan

Zatím se s tím pan taky-dochtor popasoval tak, že bagatelizuje oznámení tím, že předchozí posudek pana Luňáka minizvěrstvo zdravotnictví nepovažovalo za svůj a že jeho drahá polovička, uvedená kdesi v hlavičce dopisu firmy DEUP adresované minizvěrtstvu jako exekutorka firmy, s případem a jmenovanou společností nemá nic společného. A že tedy lituje policisty, že se musí zabývat tímto podáním a ne nějakým "normálním" věcem:-)

 

  Dokud si to nevezmou zevrubněji na paškál mainstreamová média, tak může být klidný. Avšak doufám, že je to klid před bouří:-) Zpátky do Brna, pane Blažku, ministerstvo spravedlnosti není dozorčí rada Lesů ČR...

 

Proč ten výsměch?

Pro nakládání s úředními dokumenty jsou jisté závazné právní předpisy. Buď bylo podle nich postupováno, nebo došlo ke svévoli a k hrubému porušování předpisů. Je poměrně snadné toto zjistit. Nejzajímavější ale bude, pokud bude porušení předpisů prokázáno, zjistit motivaci... 

Porušení ano, ale bez vlivu na samotné jmenování

Máte naprostou pravdu, co se týče toho, že jakékoliv podání vůči jakémukoliv orgánu veřejné moci má být řadně evidováno a řádně s ním podle platných obecně závazných i vnitřních předpisů nakládáno.  Ovšem i kdyby byla pravda vše, co tvrdí ministr Blažek a náměstek Volák, tak to nic nemění na tom, že návrh na jmenování Bradáčové byl na ministerstvo řádně doručen - a ministr Pospíšil se o něm hned po doručení do rukou F. Melzera od něj dozvěděl (resp. věděl už předem NSZ Zemana, že návrh je na cestě). 

Eventuální nedodržení úředního postupu při nakládání s listinou, obsahující návrh, by bylo důležité jen tehdy, pokud by Melzer ten návrh někam uschoval a před ministrem zatajil. Ovšem Melzer ho hned Pospíšilovi donesl a pak byl s ministrovým vědomím uložen do trezoru.  Byl porušen podzákonný předpis právní síly třikrát vylouhovaného čaje, ale zákonný předpoklad, že NSZ předal ministrovi návrh na jmenování VSZ byl bezezbytku dodržen. Asi to nebylo košer, ale popravdě - klidně mohl NSZ ten návrh ministrovi předat třeba při pití sodovky na veřejné plovárně...

Moc pěkné:

"podzákonný předpis právní síly třikrát vylouhovaného čaje"

Díky za ten pěkný příměr a pointu naprosto přesně vystihující komentář!

RE:

Pane Schneidere, státní úředník je povinen dodržovat VŠECHNY předpisy a nesmí si dovolit ignorovat ani podzákonné normy, zvláště ne na ministerstvu spravedlnosti. Jaký to vysílá signál běžným úředníkům, když by ignoroval ppředpisy jeden z nejvyšších úředníků ministerstva?

 

Ale už jsme si všimli, že právní předpisy leží p. Schneiderovi na srdci jen když se mu politicky hodí do krámu. Jednou je rigidní, jindy mu vadí stíhání ničitele cizího majetku...

Velectěný

Velectěný a slovutný vykladači práva obojího, převážený pane doktore Kalino.

Vám ten autobusák Smetana nějak leží v žaludku !  Měl by jste ještě přitvrdit! Ohnivé oko z Mordoru na vás stále hledí ........

Jan Chramosta

Však jsem Vám to už napsal...

1) Pokud vše bylo tak, jak to prezentuje ministr Blažek a náměstek Volák, tak skutečně byly porušeny právní normy, upravující nakládání s písemnostmi, které jsou doručeny ministerstvu.

2) I pokud tomu tak bylo, mělo to naprosto nulový škodlivý následek, protože písemnost určená ministrovi Pospíšilovi se ministrovi do rukou dostala, a to podle všeho bezprostředně poté, kdy ji jeho náměstek Melzer přijal

3) Ostatním úředníkům jistě postup náměstka Melzera nevysílá správný signál a náměstek by za něj měl dostat - tak jako by dostal každý jiný úředník na jeho místě v takové situaci - ústní napomenutí nebo písemnou výtku svého nadřízeného. Ledaže se jednalo o situaci, kdy naopak takto jednal na výslovný pokyn svého nadřízeného - pak by měli napomenutí nebo výtku dostat oba :-))

4) Je naprosto komické, jaký současný ministr Blažek rozpoutal kolem této drobnosti povyk - stačí se jen podívat na web ministerstva, jak tam plevelí tiskovými zprávami. Ve skutečnosti jediný, komu mohlo ono nestandandarní doručení návrhu na jmenování VSZ vadit je ten, kdo v tu dobu "hlídal podatelnu" - a pak zjistil, že ho Zeman, Pospíšil a Blažek přelstili...

Je to vážná věc

Náměsek ministra je už i politická funkce. Melzer si měl být dobře vědom, že jmenování VSZ je citlivé téma, které sleduje veřejnost. A o to víc měl udělat vše správně, korektně a v soulasu s předpisy. Aby prostě vůbec nevznikl jakýkoli prostor pro pochybnosti. Jakou důvěru veřejnosti pak má mít celý výběr, když se veřejnost dozví, že min. v některé jeho části vysoký státní úředník porušoval svévolně předpisy, protože se mu to hoduïlo. V tom já vidím problém. Místo, aby se 2x dal pozor, aby vše proběhlo formálně správně...

Ironie

Ministra Dona Pabla Blažka m.j. prověřuje policie v souvislosti s jeho nebývale drahým působením v případu Diag Human. Třeba tím kunímu ksichtu Nečasovi udělá radost..Nemá smysl bádat,jak to skutečně bylo s jmenováním, prostě Blažek musel Bradáčovou odsouhlasit a jmenovat, jinak by jednal protizákonně.  Takže mne k jeho chování napadá otázka.

Jaký je rozdíl mezi ministrem Blažkem a zadkem?

Žádný, oba se jen nafukují a na konci je ho..o!

Tak je to,pane Kalino..

Blesk

Často Tě vidím diskutovat na blesku, Vláďo. Dlužno říci, že Ti to tam sluší víc.

Český jazyk úpí..

Díky za "drtivou" kritiku, potěšilo mne,že tak do podrobna čtete Blesk-Plesk..Jinak bych doporučoval prostudovat Pravidla českého pravopisu se zaměřením na malá a velká písmena..A co je Don Pablo Blažek zač, na to odpovídají jeho spoluobčané z Brna-viz výše..A nechte na mě,jak a kde se budu realizovat,ano? :-))

Náčelník Kuní xicht má

Náčelník Kuní xicht má opravdu smůlu při výběru do rady starších. Don Pablo by mohl být hned  prvním klientem černé čarodejnice s bradou. To by byla, panečku, manipulace a politizace.

Re:

Máte recht..

Ironie se obtížně čte

Mám problémy rozlišit v článku, co je míněno ironicky a co vážně. Dokázal jsem přečíst jen část a nejsem z toho moudrý.

 

Předmětem ironie

je odvysvětlování toho nesporně politicky zapříčiněného odkladu v obsazení oné funkce tím šetřením údajné "manipulace", což je ovšem termín, který sám o sobě nedává žádnou příčinu k šetření. 

Pak mě ale zamrazilo, když jsem si uvědomil, že v této zemi, kde ministr navrhuje uspořádat výběrové řízení tam, kde je zákonný postup zcela jasně vymezen, je možné všechno. I to, že by docela logicky vysvětlený rozdíl data převzetí a data předání návrhu k registraci mohl v budoucnosti nějakému filutovi sloužit jako záminka ke zpochybnění platnosti jmenování Lenky Bradáčové, potažmo zpětně i jejích úředních kroků. Tedy nikoliv samotná možnost, že by se našel nějaký takový filuta, ale poděsila mě možnost, že při současném právním bezvědomí (a hypertrofovaném důrazu na prkotiny) by to někdo opravdu mohl vzít vážně.

Nyní to však vypadá, že se na Bradáčové parlamentní strany shodly, takže ty obavy - doufejme - byly zbytečné. I když ...

Zdravím, lehká ironie je

Zdravím, lehká ironie je samozřejmě na místě:-) Pan premiér ani pan dochtor práva obojího (při výuce zákona o státním zastupitelství asi chyběl...) si nesmí myslet, že jim projde, cokoliv si oni či jejich okolí umane, ať už zvolí strategii vyhnití, nebo "odpolitizované" výběrové řízení. Zaplaťpánbůh média zafungovala. Manipulace už je jen zoufalý štěk pana dochtora z Brna, když předchozí strategie selhaly, aby v příběhu nevypadal jako úplný blbec:-))

 

  Jinak na český politický a mediální svět je radost pohledět. Jak se Kalous ušatý dokázal po třítýdenní masáži zmátořit a dokázal vysmrknout návrh zákona na personální obsazovaní dozorčích rad státem a municipalitami ovládaných společností, to vůbec nebylo z vypočítavosti, to se jen rozhodl konečně naplňovat volební program rodné strany asi...:-)))

malé doplnění....

Jak se dozvídáme , Don Pablo Blažek má kostlivce ve skříni, jeho účinkování ve věci Diag Human, kdy zastupoval stát, je značně neprůhledné a jde po něm policie..Nevím, nevím, zda si Kuní ksicht Nečas v něm zvolil toho správného muže činu..Jeho (ne) znalost práva je tristní, jeden Brňan mi říkal, že o Blažkovi jde v Brně řeč, že se jen "v rámci boje proti propadání" dostal na vysokou školu.

"Kalous ušatý" je taky zvláštní tvor, jsem zvědavý, jestli navrhne to své proklamované zrušení imunity poslanců..Slováci se s tím nepářou a od 1.9. ji v trestně-právních věcech zruší..

A "Kalous ušatý" začne prosazovat program až po půli volebního období ?

Že se o tom mluví před komunálními volbami, to je jen náhoda?

To je tedy opravdu kách..

Domnívám se, že Kalous ušatý

Domnívám se, že Kalous ušatý téma poslanecké imunity nevytáhl jako předvolební tahák, ale pouze ad hoc - tj. v souvislosti s tím, že Vlastička byla vydána, tak na co pak je nám vlastně imunita...

  Jinak, co se dona Pabla týče, doporučuji si krom blogu pana Urbana, či kverulant.org zopakovat  dění kolem Diag Humanu, jak to viděla druhá strana. A Šťáva to ve svém posledním interview ( naleznete na ČP...) uvedl taktéž, akorát tam není uvedeno jméno dona Pabla konkrétně, jen brněnští kamarádi právníci. Suďbůh, jaký motiv měl pan Šťáva pro "pošpiněn"í před cca rokem dobrého jména "ctihodných" brněnských právníků Koudelky a spol?

 

 Podle toho, jak zatím pan dochtor vystupuje, by ta brněnská řeč nebyla úplně od věci:-)))

 

Pro pobavení malá rekapitulace na závěr: předsedou Topolánkem svého času tři jmenované nové tváře, korunní princové otevřené lepší ODS:

1) pan Drobil vulgo don Corleone ze Severní Moravy

2) pan Zika, podvakráte graduovaný akademik zaškobrtavší pouze na základní škole a poněkud zvláštním způsobem spravující Pozemkový fond ČR

3) pan Blažek vulgo don Pablo

 To je materiál, aneb polibek smrti alá ztopořánek:-))

Hehe

Asi jste si docela oddychl po jmenování Bradáčové, pane Schneidře, když jste zvolil veselou notu.

Ale jako naprostý laik nevím, jestli to bude moci vzít tak od podlahy, není totiž závislá na tom, co jí poskytne policie, a ne vytvářet sama nové kauzy?

A to s tím svědectvím proti Kajínkovi není fór? To je oprvadu možné v naší rovníkové publice odsoudit někoho na doživotí bez důkazů?? ;o

V odůvodnění rozsudku

se dočtete toto:

Pokud obhajoba zpochybňuje gesto, jimž svědek Pokoš při hlavním líčení označil za přítomnosti svých blízkých obžalovaného Kajínka jako střelce, soud naopak přítomnost matky a sestry poškozeného považuje za moment, který svědčí o pravdivosti tvrzení tohoto svědka.

Celý rozsudek je ZDE.

Státní zastupitelství není závislé na tom, co přinese policie - samo může policii nařídit šetření.

No, a moc jsem si neoddychl, když jsem si uvědomil, v jak příšerně zpolitizované a i odborně zapeklité situaci paní Bradáčová převzala funkci. Bude potřebovat pevné nervy a neumdlévající energii.

 

Budu teď asi vypadat velmi nechápavě

Budu teď asi vypadat velmi nechápavě, ale co je na tom citátu z rozsudku nepochopitelného, nelogického, rozporného nebo jinak pozoruhodného a svědčícího, že Pokošovo sdělení bylo nepravdivé? Obhajoba považovala Pokošovo gesto za "vadné" proto, že mu byla přítomna jeho matka a sestra. Soud uvedl, že tato přítomnost je naopak důvodem svědčícím ve prospěch pravdivosti výpovědi - ovšem nikde se neříká, že by soud považoval Pokošovu výpověď za pravdivou jen kvůli jejich přítomnosti, tedy že nebýt tam matky a sestry, hodnotil by pravdivost výpovědi jinak...

 

Jinak nezbývá konstatovat, že případem J. Kajínka se už soudy zabývaly od spoda až k nebesům a nikdo neměl o jeho vině takové pochybnosti, aby měl za to, že má být zproštěn viny.

Není to pravda.

Obnovu řízení vždy zamítl tentýž soud, pokud mi je tedy známo. Nadto to je zřejmě jediný případ vyšetřování vraždy v dějinách české kriminalistiky, kdy nebyla provedena rekonstrukce. Už to samo o sobě stačí k důvodným pochybnostem. Vím, že jednomu soudci, když četl výčet "podivností" případu, vstávaly hlasy hrůzou (on však byl "nezúčastněným", o obnově řízení rozhodovat nemohl, nepochybně by rozhodl jinak).

Jak to, že to není pravda?

Jak to, že to není pravda? Samotný proces prošel oběma instancemi a nepletu-li se i Nejvyšším soudem. Potom byly dávány návrhy na obnovu, o těch samozřejmě podle zákona rozhodoval KS v Plzni (ovšem zcela jiný senát) a proti jeho rozhodnutí bylo možné podat opravný prostředek... Popravdě si nevybavuji, zda se s nějakým obžalovaným/odsouzeným soudní systém tolik a tolikrát zabýval.

Že někomu vstaly vlasy je hezké, ale dokud nezná deatilně spis a skutečně sám nemá odpovědnost za rozhodnutí, tak jsou to jen "takové řeči".

Znal detailně ty nesrovnalosti.

A s těmi se žádný soud nevyrovnal. Tady holt zapůsobila asi kruhová profesní obrana... Ty pochybnosti, když to řeknu hodně opatrně, mají nejrůznější lidé, kteří přímo s případem tak či onak přišli do styku (nemluvím o tom "fanklubu", mezi nimiž jsou ale podle mého soudu lidé, kteří mají dobrého "tušáka"). Oni mají dílčí, avšak nezprostředkované poznatky. A ty vypovídají o tom, že případ se udál jinak. Ostatně, obávám se, že v soudním spise není všechno. Ale uznávám, to je téměř nekonečná debata. Doufám, že nastane čas, kdy trestněprávní orgány učiní souhrnnou analýzu svých poznatků, aby ten závěr byl tak silný, že by ausgerechnet i plzeňští soudci museli tu obnovu povolit.

Myslím, že háček může být v tom, co jste zmínil

Myslím, že háček může být v tom, co jste zmínil - že při vyšetřování mohlo dojít k pochybení policie (a nechci spekulovat, zda nedbalostnímu nebo úmyslnému), takže ve spisu skutkový stav vypadá jinak, než jaký ve skutečnosti byl.
Na kruhovou profesní obranu nevěřím. Je řada jiných trestních případů, kdy vyšší soudy nemilosrdně ruší, vracejí nebo mění rozsudky soudů nižších.
Pořád jsem přesvědčen, že Kajínek byl odsouzen prostě proto, že jeho vina vyplývala ze spisu. Soudil o senát, o odvolání rozhodoval senát. O obnově rozhodoval senát, pokud podali opravný prostředek, tak zase o něm jednal senát.

Navíc Kajínek je bezvýznamný kriminálník a těžko spekulovat, že by nějaký soudce / soudci měli zájem zrovna na jeho odsouzení... Odsouzeni byli velcí podnikatelé, politici, tedy lidé nepochybně významnější a vlivnější než on.
Spis ale neznám a o věc se příliš nezajímám, takže těžko k tomu mohu něco víc dodat.

Pospíšil-Bradáčová-Kajínek

Problém netkví v tom, zda je Kajínek významný, nebo bezvýznamný. Problém je v tom, že pokud nevraždil on, běhá mezi námi nezajištěný a nepotrestaný vrah (který si navíc myslí, že má jakousi "imunitu" či "special 007 right").

Ale k hlavnímu tématu, tedy Pospíšil-(Bradáčová)-Blažek. Čím aktuálnější a reálnější jmenování Bradáčové bylo, tím rostla nervozita v ODS. (Prý v její "části", ale to prakticky znamená v celé.) Když dorazil návrh od Zemana, Pospíšil na MS nebyl a dopis převzal náměstek (byť právě ne ve službě). Kdyby jej předpisově opatřil prezentačním razítkem - tedy otevřel - a nechal jej zaevidovat v knize, bylo by to v důsledku to samé, jako by obsah dopisu zveřejnil "závodním" rozhlasem. Proto trezor.

Jenomže - jak to na ministerstvech a podobných úřadech i v nové době chodí, víme už od časů, co jakýsi "Zdroj" pro Devátého BISku pečlivě sepisoval, co se děje na Luxově ministerstvu. Že to tenkrát Devátý zastavil, neznamená, že veškeré fízlování skončilo. Dozajista ne, spíše naopak. Fízlují se "nevyakčnění" podezřelí z možných styků s minulou koalicí (tedy s opozicí), současní koaliční partneři, ba i "vlastní" straníci - exponenti různých křídel, skupin či gangů. "Poznatky" putují k protektorům, kmotrům aj. Že Dopis přišel! (a taky že odešel), že je zatím v trezoru atd., věděli během několika hodin přinejmenším všichni ti, kteří "věděl měli". Trezor netrezor. Že byl náměstek Filip Melzer novým ministrem odvolán, svědčí spíše pro to, že to byl Pospíšilův člověk, ale ani to není na 100 %.

Kdy přišel Pospíšil na úřad, kdy měl dopis poprvé v ruce, jak dlouho se rozmýšlel (Bradáčová byla mimo ČR), kdy byl dopis zaevidován atd. atd. - to už jsou jenom okolostojičnosti (jak se říkávalo). Podstatné je jenom to, že byl "zavčas", tedy urychleně odvolán. (A jestli se odvolaný náměstek Melzer dopustil závažných provinění proti nějakým řádům, ať je dodatečně volán k odpovědnosti, ale ať nám nikdo nevykládá nic o "manipulacích za účelem diskreditace"!

Z výše uvedeného plyne, že veškeré řeči o tom, kdo co o "hrozícím" jmenování věděl resp. nevěděl, o "opravdových" důvodech Pospíšilova odvolání, ať už je říká pan Stanjura nebo sám premiér, jsou jen "mlhy" či spíše pšouky.

A že byla Bradáčová nakonec jmenována, je zase po delší době ukázka toho, že i u nás občas funguje to, čemu se říká "tlak veřejného mínění". A časem se ukáže, jestli to bylo dobré.

lahodi sluchu

i duchu cist a vedet ze to ministr spravedlnosti ma pevne v rukou.

Keep up the good work!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah