Zavřeli Dalíka. Kdy ho ale pustí?

Můžeme vzít jed na to, že se obhájci Marka Dalíka budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika.

Právo a bezpečnost
István Léko | 08.10.2012

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Poslední zprávu o Markovi Dalíkovi jsem paradoxně slyšel v neděli večer v druhém patře Městské knihovny v Praze, kde v prostorách galerie moji přátelé dokončovali instalace výstavy Městem posedlí. Povídali jsme si o obrazech, o malířích a o sběratelích umění a při vyprávění o vídeňském Art Fair, který skončil zhruba před dvěma týdny, jsem zaslechl slovo Dalík.

Jako každý tímto „lobbistou“ posedlý investigativní novinář, i já jsem samozřejmě zpozorněl. Na veletrhu s uměním Dalík s přítelkyní údajně prohlíželi nabízená díla a někteří přítomní čeští galeristé se mu nechutně snažili vetřít do přízně s vidinou, že se tento zbohatlík stane jejich klientem. Řekl jsem si, že hned druhý den o tom napíšu a zeptám se Dalíka na to, kde a jak si vydělal tolik peněz, že si může dovolit kupovat i velice drahá díla slavných výtvarníků. Když jsem si v pondělí ráno sedl k počítači, objevila se zpráva, že Dalík byl protikorupční policií zatčen. Článek o Dalíkovi-sběrateli umění jsem musel nechat na později a začal jsem psát jiný, o Dalíkovi-obviněném.

Avšak – opět paradoxně – historie celé kauzy, ale i nejnovější důkazy se vztahují k Rakousku. Dalík je obviněn z podvodu v souvislosti s nákupem rakouských obrněných transportérů Pandur za více než čtrnáct miliard korun a podle šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové mu hrozí až deset let vězení. I čerstvé důkazy pocházejí z Rakouska, nový výslech svědka zřejmě znamenal tak výrazný posun ve vyšetřování, že se policisté rozhodli Dalíka „sebrat“.

Nová výpověď svědka je zřejmě v rozporu s tím, co Dalík zhruba před dvěma lety při výslechu tvrdil. Pokud lobbista původně vypovídal, že nebyl schopen nic ovlivnit, a z nového výslechu naopak vyplývá, že za peníze – údajně zhruba půl miliardy korun – nabízel nějakou službu, tak může mít problém. A v úterý dopoledne bude soudce rozhodovat o tom, zda si Dalík navlékne fialové tepláky, tedy jestli půjde na minimálně tři měsíce do vazby, nebo zůstane na svobodě.

Rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Dojde i na politiky?

Jediným možným důvodem uvalení vazby na nejlepšího přítele Mirka Topolánka je obava z útěku ze země. Dalík v minulosti v médiích sice naznačoval, že v České republice už nechce žít, ale jistě to neříkal v souvislosti se svým současným trestním stíháním. I bývalí vysoce postavení policisté z protikorupčního útvaru tvrdí, že nové důkazy na vazbu nemusejí stačit. Dalík totiž nebyl zatčen za korupci a obvinění z podvodu lze z hlediska policie považovat za únikové řešení. Avšak nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude, ani Dalíkův slavný advokát Tomáš Sokol.

Půjde-li Dalík do vazby, vzhledem k jeho nátuře hrozí, že se – obrazně řečeno – po několika dnech rozbrečí a začne „zpívat“. Pak se může vyplnit sen mnoha lidí, kteří si přejí, aby Dalíka do vězení následoval i jeho nejlepší přítel Topolánek či bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták. Pokud se přesto prokáže, že lobbista mohl ovlivnit jednání o armádních zakázkách, bude zřejmé i to, že k tomu musel mít od vysoce postavených státních úředníků (premiéra či náměstka ministra obrany) povolení, a policie může šetřit, zda z jejich strany nešlo o spolupachatelství. Připomeňme ale, že rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Celé zatčení Dalíka však postrádá eleganci a jakousi přirozenost. Když v několik let staré kauze policie čtyři dny před volbami zatkne politicky exponovanou osobu, všichni se musíme ptát, zda se jedná o boží mlýny, nebo o politickou objednávku. A to přesto, že státní zástupkyni Bradáčovou na základě toho, co doposud v nové funkci předvedla, nepodezíráme z toho, že do akce Dalík šla bez dostatku důkazů a na povel politiků.

Avšak tato největší předvolební událost – doufejme, že po Dalíkově zatčení už nic většího nepřijde – může naneštěstí pozici orgánů činných v trestním řízení oslabit a výsledky práce v očích veřejnosti devalvovat. Můžeme vzít jed na to, že se Dalíkovi obhájci budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika. Dokonce i někteří významní zástupci sociálních demokratů v soukromých rozhovorech komentovali postup policie slovy: „Mohli týden počkat.“ A mají pravdu. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:76

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Informace o Dalíkových příjmech

...protože se tady objevuje spousta nesmyslů o majetku, který Dalík /ne/může mít, tak jsem se ptal a získal mj. tyto informace: Dalík na svůj živnosťák od r. 2006-2009 získal mj. poradenské zakázky následující:

JT - 60 mio., EOP - 25 mio., Agel - 40 mio., RWE - 10 mio., SSŽ - 35 mio., Strabach - 40 mio., Omnipol - 75 mio. atd.. Takže řeči o tom, že si nemůže koupit nějaká umělecká díla jsou mimo. A zakázek měl jistě víc... Nemohu to samozřejmě nijak doložit, ale odpovídá to víceméně tomu, co jsem slýchával i dříve...

Pane doktore

tahle čísla jsou sice vyšší, ale ekonom by vám řekl,že z této sumy je potřeba také uhradit jisté povinnosti.Odvést státu DPH, zaplatit své zaměstnance,veškeré fixní i variabilní náklady chodu firmy, takže bych spíše pátral, kolik mu zbyde po zaplacení všech nákladů. Já dělal u jedné firmy, kde obrat byl vysoký (+- 40 mil Kč ročně, ale po zaplacení všech nákladů byl hrubý zisk před zdaněním cca 300 tis -500 tis.Kč.Nejvíc peněz spolykal nájem a úhrady za energie. Navíc obecně o poradenských firmách se říká, že jsou spíše pračky na peníze, vystavování fiktivních faktur, tunelování, atd...Nemohu sice jmenovat konkrétní data, ale občas se v tisku objeví podobný názor. 

Samozřejmě, že od těchto

Samozřejmě, že od těchto čísel dlužno odečíst nejrůznější náklady, to máte plnou pravdu...

Když je to všechno tak neprůstřelné

tak nechápu, proč se tak živě angažujete? :-) Soud ho jistě osvobodí, stát vyplatí odškodné a bude zase hej. Nebo že by to až tak úplně neprůstřelné nebylo?

Pokud bude proces

Pokud bude proces spravedlivý, tak ho jistě osvobodí. ale vidím v tom politickou manipulaci před volbami... Resp. její silné indicie a mělo by se tozkrýt, na kolik urgentní celá záležitost byla a na kolik to bylo hlavně celé důvodné a ne účelové. Proto se angažuji, jelikož mi to přijde poměrně nechutné...

Pane doktore, odkud máte tyto

Pane doktore, odkud máte tyto informace?

Jsou to je takové informace,

Jsou to je takové informace, které nazývám "drby z Bugsy´s Baru",, co Vám různí lidé řeknou u drinku. Nedá se tomu věřit všemu, na druhou stranu se mi už hodněkrát ukázalo, že to mívalo min. pravdivý základ. Navíc jsem už před časem slyšel informaci, že se FAU snažilo najít na Dalíka to, že vlastní víc než si vydělal, ale že disponuje enormními zcela legálními příjmy /zdaněnými/ od mnoha velkých firem v rámci poradenských kontraktů. Jinak by ho dávno upálili...

Samozřejmě, že mnohé z těchto

Samozřejmě, že mnohé z těchto společnosti ne přímo, ale různé jejich off-shore dcery...

Ale no tak pane doktore...

Vy mne připomínáte argumentaci jistého Miroslava Macka, který v roce 2001 prohlašoval, že 10 mil. Kč, které mu vyplatila Erste jako poradenskou odměnu při privatizaci České spořitelny si zasloužil tím, že pro Erste připravoval "analýzy  článků z českých deníků".

A vy si fakt myslíte, že šlo

A vy si fakt myslíte, že šlo o standardní poradenství? Že byste byl tak naivní?

Finanční úřady již po několik

Finanční úřady již po několik let žádají doložení daňové uznatelnosti nákladů významnějších poradenských či externích manažerských služeb předložením poradenského/řídícího projektu. Nestačí jen zaúčtovat fakturu za poradenství. Jde to tak daleko, že mohou nechat smysluplnost tohoto projektu posoudit znalcem. V současnosti se tyto transakce nejlépe kryjí obchodní činností - tedy ve smyslu nákupu a prodeje či zprostředkování. K tomu nemá pan Dalík aparát, v podstatě ani důvod.

V žádném případě nemůže být to, co uvádí JUDr. Kalina, pravdou (a udivuje mě, že JUDr. Kalina připouští proti svým zvykům drby jako zdroj relevantních informací). Možná jen, kdyby "honoráře" platily offshorové dcery uvedených společností, ale pak proč by pan Dalík přiznával příjmy ke zdanění? Peníze by nechal v zahraničí, kde není daňovým rezidentem (nebo by si ve Švýcarsku zařídil speciální podmínky zdanění - při uváděných částkách by byl vítán), užíval by si tam a do Čech by jezdil jen "radit". Žádné překážky v pobytu ani v držbě majetku v ČR by neměl - odkázal by na příjmy v zahraničí, které by dokonce řádně danil! Zas tak hloupý pan Dalík prosím nebude.

Ale věřím, že za určité veřejné (vládní) zakázky mohl inkasovat a peníze distribuovat do správných rukou.  Nesmíme zapomenout, že on nemohl nikdy získat celou tržbu, většinu musel předat dál těm, kteří konkrétní zakázku zmanipulovali. Distribuci výtěžků z této činnosti lze nejlépe realizovat přes offshorové společnosti, které mohou peníze oficiálně přijímat a následně je uvádět do oběhu investiční činností. Lze tak třeba nabývat majetek v ČR ve formě cenných papírů na doručitele, zakládat obchodní společnosti v ČR, které mohou skupovat pozemky, ...  Vše pro někoho cizího, pro kterého ti dříve vlivní politici po skončení své kariéry "jen pracují" (bydlí v cizích vilách - viz "pronájem" vily v Argentariu, jezdí v cizích autech, reprezentují, lobbují...), pokud chtějí být trvale hlášeni a platit daně v ČR.

Příjmy pana Dalíka bych nepřeháněl, i když nebudou nízké. Tržby však mohly být vysoké. Ale žije z nich někdo jiný.

Taky jsem korektně napsal, že

Taky jsem korektně napsal, že se tomu nedá věřit do písmene, ale že se mi tyto konkrétní zdroje v minulosti celkem osvědčily... Navíc lobbing je velmi neuchopitelný, tam se dá opodstatnění celkem dobře prokázat, hlavně u firem podnikajících v regulovaném prostředí či žijících z veřejných zakázek... O to žádný strach... Podle mě bylo zdanění v ČR součást širších dohod, údajně si to prosadil Kalousek, aby z toho stát také něco měl...

Lituji, ale v příspěvku jste

Lituji, ale v příspěvku jste uváděl, že se jednalo o příjmy z poradenské činnosti na živnosťák.

Vše, co jsem uvedl, nejsou úvahy, nýbrž zažitá praxe s Finančním úřadem pro Prahu 6. K daňově účinnému zaúčtování nákladů (tj. aby došlo ke snížení daňového základu k výpočtu daně z příjmů) se musí jednat o výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů organizace.

Samozřejmě, že přiznat ke zdanění můžete jakýkoli příjem velice snadno. Horší pozici mají ti, kdo tyto honoráře platí. Není totiž reálně možné, aby auditované společnosti v ČR bez dalšího snižovaly svůj daňový základ o platby nějakým zahraničním offshorovým společnostem, cizím státním příslušníků či tuzemcům. U plateb honorářů právnickým či fyzickým osobám je třeba prokázat, jaký měly tyto náklady vliv na dosažení, zajištění a udržení příjmů plátce takové odměny. Pokud by se mělo jednat o odměnu za získání veřejné zakázky, která se získává většinou výběrovým řízením, není tam místo pro zprostředkování ani zastoupení. A právě na poradenství (nikoli třeba v ceně Kč 200 tis., ale třeba Kč 10 mil. bezpochyby) je třeba předložit projekt, kde je uvedeno, na čem ty rady spočívají. Zde se prosím nehonorují "hraběcí rady", ale skutečné obchodní poradenství. Neznám auditora ani úředníka finanční správy, který by s lehkým svědomím uznal do nákladů obchodní společnosti fakturu za lobbing, aniž by daňový subjekt uspokojivým způsobem neprokázal, v čem ten lobbing spočíval. Pokud by uvedl, že bez úhrady lobbujícímu zástupci by nebyl daňový subjekt schopen dosáhnout svého obchodního úspěchu, v podstatě by přiznal korupci. Musel by to formulovat tak, že poradenskou službou se jeho výkon zlepšil do té míry, že uspěl.  Lobbing je o vztahu navenek, nikoli dovnitř korporace. Není to lehké. Běžně se takové odměny platí proti skutečným kontraktům, kdy si zadavatel skutečně vymezí úkol lobbujícího reprezentanta, nebo se to platí přes třetí osoby. (Jsou specialisti na elegantní vyvádění peněz do zahraničí a jejich vracení zpět. Dobře se to dělá přes obchod s pohledávkami upadajících společností, ale možností je stále dost ).

Zde se jedná např. o lobbing

Zde se jedná např. o lobbing v rámci regulace energetických společností, např. předmětem je, že nebude prosazena ta nebo ona další regulace, případně, že zákonný rámec zůstane nějaký. A ono se to stalo. A těžko napadnout, že se tak nestalo právě díky působení oněch lobistů... Oni ty smlouvy nepíší pitomci, mají s tím zkušenosti... Ale jinak děkuji za kvalitní příspěvky, v obecné rovině máte pravdu...

Já jsem jen řekl, že je vše

Já jsem jen řekl, že je vše pokryto řádnými smlouvami a nikdy nikdy není stavu dokázat opak, tím pádem není co řešit... Z toho co vím je vše ošetřeno natolik kvalitně, že je všechno toto ztrátou času a plkáním o ničem...

Alespoň z toho, co bylo dříve

Alespoň z toho, co bylo dříve napsáno, musím konstatovat, že jako obchodník a vyjednavač není pan Dalík zkušená osoba a pokud jednal z pověření pana Bartáka či dokonce pana Topolánka, tyto osoby ho poněkud přecenily. Ono totiž i uplácení, aby se dalo skrýt pod termín lobbing, je náročná obchodní operace. Přijít na jednání, kde je vše připravené zcela jinými osobami a na chodbě nenápadně žádat protřelé vyjednavače o "provizi" nejspíš pro nějakou podivnou offshorovku, je trapné a přinejmenším nelogické. Že se jednalo o žádost o úplatek, muselo být pracovníkům společnosti Steyr jasné, a jejich přijetí takové operace nemohlo být automatické, neboť společnosti ovládané akcionáři z USA mají s legalizací tajemných převodů peněz potíže.
Provizi si zasluhuje jen ten, kde obchodní příležitost vytvoří a obchod dotáhne do zdárného konce (nikoli ten, kdo si sedne bez jakéhokoli důvodu na někým jiným připravené vrcholné a nejspíše i utajované jednání a pak na obchodu parazituje). Když si vezmeme obvinění v Rakousku lobbisty Mensdorffa-Pouilly, je zřejmé, že u významných veřejných zakázek zejména na Východě je role lobbisty-úplatkáře nevyhnutelná, neboť bez korupce by nedošlo k obchodu.
Mensdorff-Pouilly je dle všeho opravdová třída ve zbrojním lobbingu, ale v případě jeho zaváhání se musíme ptát, co je to vlastně lobbing? Lobbing je profesionální prosazování něčích zájmů. Takže lobbistu si najímá ten, kdo chce své zájmy prosadit kvalifikovanou osobou vybavenou argumentační přesvědčivostí a konexemi a za to ji platí. V případě pana Dalíka to vypadá tak, že si ho "najal" ministr Barták (neboť jeho přítomnost na jednání musel zdůvodnit společnosti Steyr a musel s ní sám souhlasit) k prosazení svých (nejspíš osobních) zájmů, ale platit za jeho "služby" měla protistrana!
Pokud policie nemá podstatnější důkazy, jeví se mi Dalíkovo obvinění přes výše uvedené jako sousto pro advokáty. Nejspíš v obraně budou debatovat o rozostřeném chápání lobbingu u nás, o snahách politicky zdiskreditovat bývalého předsedu vlády, zkrátka za pomluvu apod. Označení takové činnosti za pokus podvodu není v ČR novinkou; obranou proti tvrzení, že nemohl za peníze nabízenou službu poskytnout, čímž se pan Dalík dopustil pokusu podvodu na spol. Steyr, může být to, že ji poskytnout mohl a třeba i poskytl, což by mohlo změnit kvalifikaci na uplácení. Zdánlivě chytré. Ovšem z obvinění policie vyplývá, že nedošlo k dokonání trestného činu, nebo nejsou důkazy o zaplacení "provize". Debaty tudíž mohou být zcela teoretické. Doufám, že z toho nebude další blamáž. Obrana bude chytrá a důsledná.

opravdu perfektní analýza

Vaše příspěvky jsou  perfektní, argumentačně podložené,nikoho neurážíte, jdete přímo k jádru věci,  klobouk dolů.... Rád čtu vaše příspěvky....

50. léta?

"Avšak nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude..."

Pane šéfredaktere, pevně věřím, že soudce nerozhoduje o vazbě podle nálady veřejnosti, politické situace ani společenské objednávky. Pokud bych měl brát Vaše slova vážně, musel bych okamžitě emigrovat, protože to, co popisujete, je obraz justice 50. let. Jakkoli dnešní stav není ideální, tak pořád věřím, že tak daleko ještě nejsme. Soudce, který nedokáže ustát náladu veřejnosti, by měl okamžitě odevzdat talár, protože nemá na svém místě co pohledávat. Naštěstí média, jakkoli jsou velmi mocná, v tomto státě ještě o vazbě nerozhodují.

S pozdravem

Martin Hájek

50. leta snad ne ...

50. leta snad ne, to by soudce rovnou dostal instrukce, jak ma jeho rozhodnuti vypadat. Ale samozrejme s vami souhlasim, ze se soudce nema vcitovat do nalad verejnosti, nema reflektovat politickou situaci ani reagovat na spolecenskou objednavku.

A pak jsou tu tací, kteří

A pak jsou tu tací, kteří nálady veřejnosti používají jako beranislo pro své mocenské ambice, viz. právě ona Bradáčová, to je úplně typický případ...

Můžete upřesnit

to  beranidlo ? Děkuji...Jinak, dejte čas paní Bradáčové, hodnoťte ji až tak za 2-3 roky....

Ale ona nespadla z nebe. Po

Ale ona nespadla z nebe. Po ovoci, poznáte je... Dle všech důkazů se zatýkání před volbami konalo bez jakýchkoli pevných důkazů, jen na základě dvou manažerů General Dynamics / Styer, kteří jsou důvěryhodnost sama, zajisté nikdy nikoho při žádné zbrojní zakázce na celém světě neuplatili. Já nevím, pokud už dělám takovouto nutně citlivou akci, tak to musí být jako u Ratha, chytit někoho u něčeho fakt závažného za ruku, nebo mít přímé důkazy. Takto je to prostě nutně podezřelé...

Proboha,

proč by měla policie  brát ohled na nějaké volby?Vždycky bude před nějakými volbami.Policie má konat bez ohledu na cokoliv.Nejdřív lidé křičí,že policie nekoná,a když koná,tak zase špatně?Pane Léko ,vaše články bývají hodně dobré,a tentokrát je to mimo terč.A obhájci?Ti se budou vymlouvat kdykoliv na cokoliv,v popisu jejich práce je zkoušet vše, co by mohlo pomoci jejich klientům, a jim tudíž k větším ziskům.

A VY si fakt naivně myslíte,

A VY si fakt naivně myslíte, že Bradáčová na okolnost blížících se voleb zřetel nebrala??? Hahaha...

Nevím, zda zatčení Dalíka

Nevím, zda zatčení Dalíka souvisí s volbami, spíše si myslím, že jelikož šlo o mezinárodní spolupráce mezi policejními orgány, zatčení museli uskutečnit, aby naši spolupracovníci v Rakousku nemysleli, že se může opakovat situace kolem vyšetřování MUS.

Ano,pane Léko,

možná naivně,ale v to doufám, že policie a státní zastupitelství, se KONEČNĚ, stanou nezávislými.

Souhlas, zlepšuje se to.

Souhlas, zlepšuje se to. Představte si, jaká by byla situace v zemi, kdyby paní Bradáčová šéfovala VSZ třeba od roku 2000...

To uvidíme za dva roky...

Policejní stát?

Pomoc, zavírají zloděje!

Jak je to možné? To je neslýchané. Dvacet let tady nic takového nebylo a teď tenhle teror! Policejní stát!

Samozřejmě, že se některé

Samozřejmě, že se některé dílčí kroky mohou samy o sobě jevit jako líbivé, ale v tom je to nebezpečí uchvácení moci. Podle mě je to snaha vybudovat si odrazový můstek do levicové /tradiční nebo babišovské/ politiky... Uvidíme, zda čas potvrdí mou tezi, pro kterou zatím, důkazy nemám, jen zkušenost a indicie + znalost lidské povahy...

Takže rozdíl mezi levicovou a pravicovou politikou

je v tom, že za levice státní zástupci zatýkají podezřelé? Není to spíš tak, že naším opozičně-smluvním bordelem začínají nesměle prosvítat náznaky normálnosti? Ale chápu, že tomuhle konceptu asi příliš nerozumíte.

A čirou nájhodou po letech

A čirou nájhodou po letech nočním dramatickým zásahem opřed SaSaZu 34 dny před volbami. Hahaha...

něco Vám v tom textu chybí -

něco Vám v tom textu chybí -

Re:

Policie klidne mohla mit zcela legitimni duvody konat rychle: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=759709.

Krome toho mi neni zcela jasne, komu by Dalikovo zatceni melo ve volbach uskodit nebo prospet.

Samozřejmě, že ODSce

Samozřejmě, že ODSce neprospěje... To je jasné. Navíc mezi mohli mít a mají je nebetyčný rozdíl... Opilý z baru se jistě chystal rovnou do letadla...

Kdyz uvazim povest ODS

Kdyz uvazim povest ODS a pana Dalika, nemyslim, ze by jeho zatceni mohlo nahlizeni volicu na ODS jeste jakkoliv zhorsit. O tom ostatne svedci i absence nejake hystericke reakce ze strany ODS. Nebo ze by to jeste nerozdychali? Ci jsem snad neco prehledl?

Rozdilu mezi mohli mit a meli jsem si vedom. Protoze nevim, pouzil jsem podminovaci zpusob. Take napr. nevim, proc vy, i kdyz taky nejspis nevite, hned pisete o policejnim state.

A ze sebrali Dalika opileho v baru (nebo cestou z baru?). Neni to treba misto, kde ho lze nejspis zastihnout? ;-) At to bere z te lepsi stranky, aspon si nepozvracel kvartyr ...

Slovo policejní stát jsem

Slovo policejní stát jsem nepoužil.  A samozřejmě, že to neubere dramaticky, procento tady, dvě onde - a na tom se mohou lámat možnosti sestavit koalice, které budou aspoň trochu smysluplné...

Mate pravdu

Mate pravdu, o policejnim state jste nepsal, jen o "nebezpečí uchvácení moci".

Rozpaky

Ano, patrně jde o účelový postup, tedy o zahájení trestního stíhání za něco jiného než je vlastní podstatou vyšetřování. A ve skutečnosti jde o to dostat Dalíka do vazby a vyzkoušet, zda v ní nezměkne a ,,nezačne zpívat".  Nasvědčuje tomu to, že se po několika letech vyšetřování stane náhlý zvrat, policie se cosi důležitého dozví, a Dalík je zadržen v noci cestou z baru. Pokud tomu tak skutečně je, pak jsem v silných rozpacích, vazba k něčemu podobnému nemá sloužit. A je to patrně přesně tak, jak naznačuje pan autor, v současné atmosféře si soudce nedovolí vazbu neuložit.

Myslím si, že máte úplnou

Myslím si, že máte úplnou pravdu. Policie evidentně neumí dokázat to co by chtěla /korupci/ a tak přišla s poměrně důkazně nicotným obviněním s jediným účelem - a to dostat Dalíka do vazby a zkusit si opatřit důkazy nezákonným způsobem. Věřím, že soudce bude mít páteř a právo mu bude víc než neukojené ambice a politický zápal paní Bradáčové... 

Al Caponeho taky nemohli

dostat do  vězení za vraždy, tak ho nachytali na neplacení daní.A pokud někdo jiný bude ve vězení,pak už je to jedno, za co...

Nejde ani tak o důkazy...

... moc důkazů by také věci neprospělo... Spíš jde o to, aby se o jisté paní mohlo říkat, že bojuje proti korupci, rozhýbala staré kauzy atd. Osobně čekám policejní blamáž, ale uvidíme. Společenská poptávka je tak silná, že i soudci a státní zástupci jednají jak smyslů zbavení bez ohledu na fakta konkrétních případů a presumpci neviny.

Vy pracujete na policii

či státním zastupitelství,že tohle říkáte ?Máte přístup ke spisům?  Pokud ne, tak vlastně ani nevíte, co již policie zjistila...Nesuďte dne před večerem...

No tak to lze přeci usuzovat

No tak to lze přeci usuzovat z té právn kvalifikace skutku, ne? Pokud má Policie důvodné pochybnosti, že se stal jiný skutek (přijetí úplatku ve stádiu pokusu) a chce pro to získat důkazy vazbou (což si ovšem nemyslím), tak je to samozřejmě flagrantní náběh na policejní stát, neboť za takové situace nelze sdělit obvinění!

Úplně s Vámi souhlasíma toto

Úplně s Vámi souhlasíma toto bezpráví pomáhají iniciovat i různá média a pomatenci tyou zde velebeného Janečka a Babiše...

Kde berete tu jistotu

že se jedná o bezpráví ? Zcela určitě spoustu bezpráví dopadlo a dopadá, na základě špatných zákonů, na obyčejné občany, stačí sledovat Černé ovce a podobné pořady,a u Dalíka mluvíte o bezpráví ? Proč zesměšňujete Janečka a Babiše ? Udělali vám něco konkrétního ?

Vidím to stejně

Nejde o Dalíka, jde o právo a tedy o všechny občany a návštěvníky téhle země. O neohýbání práva, k čemuž může docházet jakoby v zájmu momentálních společenských a mediálních nálad. A samozřejmě o neohýbání práva ani z jiných důvodů. Třeba materiálních, karierních, či v zájmu vrchnosti atd. To je daleko podstatnější než to, zda bude či nebude potrestán jeden možný lump.

Jinak tu máme za chvíli to známé a hnusné: Když se kácí les létají třísky.

Mám obavy, že v tomto stádie

Mám obavy, že v tomto stádie se začínáme nacházet a Bradáčová je přesně typ pro tuto nechutnou politiku. Proto neměla být nikdy jmenována...

Několik poznámek

Pané Léko,

myslím, že dost nehodný Vás je používat termín "zbohatlík". Každý, zvláště po komunismu, nemůže být bohatý po generace. A Dalíkovi nikdo neprokázal, že by nabyl čehokoli ilegálně. Navíc je slovo zbohatlík spojeno v češtině s jistým buranstvím, křupanstvím a abstentující úrovní a vzděláním. To na Dalíka jistě nesedí, jde o velmi vzdělaného člověka v oblasti filosofie a historie, který má navíc velmi vybraný vkus co se umění týká a rozhodně o něm nelze tvrdit, že je křupan nebo cokoli podobného. Proto si myslím, že slovo zbohatlík je zcela nevhodné a prvoplánově urážlivé a hlavně nesedí...

Dále bych se zastavil u společenské objednávky - máte pravdu - a jde o krajně nebezpečný jev. Sám přiouštíte, že soudy mohou rozhodovat jinak než dle práva, jen aby vyhověly volání ulice /a některých médií, dodávám/. To je 100x nebezpečnější než nějaké potenciální fíčko ze zbrojní zakázky, tomu by stálo za to se žurnalisticky věnovat, protože to vrací společnost do totality...

Soudruhu Kalino,

kdyby nebylo těch vašich fíček na zbrojní a jiné zakázky, nebyla by ani společenská poptávka ulice po "krvi" těchto vzdělaných a velejemných křupanů s vybraným chováním,nemyslíte?Zkuste si dávat věci více do souvislosti,pomůže vám to ,lépe vyhodnocovat společenskou situaci. A to,že soudy u nás v posledních dekádách rozhodovaly podle politické objednávky nepovažujete za stejně nebezpečné, jako rozhodování podle společenské objednávky?Já v tom vidím ještě větší nebezpečnost, právě kvůli možnosti rozvoje extremismu.

Ať je společenská objednávka

Ať je společenská objednávka jakákoli a vzikla z jakýchkoli důvodů - tak na ni soudy NESMÍ reagovat. O žádném politickém rozhodování nemáme důkazy, ačkoli tak některé rozsudky vypadají. Namátkou bych uvedl soudce Cepla ml. v případě tzv. justiční mafie. Důlažité ale je, aby bylo rozhodováno čistě dle zákona a ne dle toho, co si přeje ulice, ať už se stalo cokoli. To je pak ta totalita. A skušný a rozumný člověk se k extrémismu nepřikloní prostě nikdy, i kdyby byla fíčka desetinásobná...

Vítkov-žhářský útok

jak byste ohodnotil soudní proces a rozsudek v tomto případě ?

Soudruhu Kalino,

a proč zase ve své odpovědi řešíte POUZE společenskou objednávku a o politické ani slovíčko?Znamená to snad,že na společenskou objednávku soudy NESMÍ reagovat,ale na politickou MOHOU?To pak není totalita?

A lidé mají tendenci sahat k extrémismu vždy,když něco přestává fungovat.Obávám se,že rozum a slušnost v tomto hrají až druhou ligu.A nevykazuje už náhodou  dnešní situace prvky extrémismu.kdy nejdříve politici vytvořili stav,kdy jim soudy a státní zastupitelství šly na ruku tak dlouho,až se ta situace možná převrátí v opak?

Poltická objednávka může

Poltická objednávka může ovlivnit nějaké jednotky procesů, kežtoc společenská stovky nebo i tisíce, v tom je zásadní rozdíl. Já pořád nechápu ty řeči, jak u nás nic nefunguje, jak jsme chudá země, apod.. Podávejte se střízlově do zemí okolo nás a pak by nás podobné nesmyslné úvahy přešly...

Termín "zbohatlík" sedí Dalíkovi jako pozadí na nádobu na vaření

Kdo jiný je tady zbohatlík když ne Dalík? V životě nikdy s ničím nepodnikal, jediné co prodával byly jeho styky s Topolánkem. Dohledatelné zisky jeho "firmy" se hodnotě jeho nemovitostí neblíží ani řádově. A zdá se, že může dojet především na svou nenažranost.

Člověk, který je schopen opakovaně pobývat v takovém vulgárním buranově jako je Monte Argentario si jiný výraz než křupan nezaslouží a nepomůže mu ani když si na balkon nastrká půlku Národní galerie. Vzdělání je tu pouze přitěžující okolnost.

Zaprvé nejste scjhopen vůbec

Zaprvé nejste scjhopen vůbec doložit, že by Dalík vlastnik cokoli v rozporu se svými legálními příjmy. Jak známo, nepodnikal jen v rámci New Deal, ale měl i poradenské kontrakty, které mu mohly přinést veliké peníze. Pokud si někdo zaplatí jako poradce člověka s vlivem na premiéra, tak to asi nebude zdaleka zadarmo... Označit krásné letovisko v Toskánsku za vulgární buranov, to je také mimo. Byl jste tam? To není žádné mondénní středisko, ale klidné a kultivované místo.

Úplně stačí jeho známý majetek v Čechách

A ty výmluvy o toskánském domečku mu sice mohou právně vydržet, ale jinak budí jen útrpný úsměv. Pokud jde o to, kolik bral jako poradce s vlivem na premiéra, to přece víme. Zdá se, že si zkusil říct o půl miliardy. Slušnej oddíl.

Monte Argentario opravdu rád přenechám lidem jako Dalík a možná i vy. Já měl to štěstí, že mě do Toskánska zvali lidé s lepším vkusem (i když určitě s menšími příjmy).

Shrnuto - Dalík je ta nejodpornější karikatura kapitalismu jakou si všichni socialisté a komunisté mohou přát. Je to jejich ideální předvolební plakát a vy jim - jako obvykle -  v jejich kampani zapáleně pomáháte.

Tak jako jednoho zločince v USA pro nedostatek důkazů

o kriminálním působení museli dostat na daňové úniky, naskýtá se možnost nevléci Dalíka do tepláků za stejný delikt i u nás. Je-li obviněn z trestného činu přípravy podvodu u kterého se předpokládá finanční profit, uvolňuje se možnost žádat důkaz o legálním nabytí majetku. Potom je možné prolustrovat daňové přiznání a v případně potom přehodnotit obvinění. Pak platí jiné, trochu drsnějí paragrafy. 

Pokud je známo, tak majetek

Pokud je známo, tak majetek má za max. desítky milionů koruna Vy prostě nevíte, jaké příjmy vykazoval z poradenských kontraktů. Nikdo nemůže říci, že si žije nad poměry, pač neznáte vstupní údaje... Jsou to jen drby...  

Neznám majetkové poměry Dalíka mimo

údajů dostupných z tisku. Dal jsem jen příkladnou možnost strategie policie v této kauze, třeba má jinou kvalitnější. To ale nic nemění nad nepochopitelnou tolerancí politiků připouštějící účast civilní osoby na jednáních ovlivňující bezpečnost státu.  Takové připouštění "kámošů" u jednání o zakázkách v řádu miliard je přinejmenším podivné, pro policii i třeba podezřelé. Ale budiž, prokáže legálnost majetku, třeba ho pustí, pozitivní efekt bude ale dosažen, šíbrové si budou muset dát větší pozor a lumpové hóódně zabrzdit.  S polečnosti to jen prospěje. Nastává soumrak nepostižitelných bohů..... 

Myslím si,že vyjadřování

Myslím si,že vyjadřování některých politiků o počkání se zatčením až po volbách je matoucí,je přece známo,že se p.Dalík chystal opustit Česko,prodal restauraci....Tak čekat,až opustí vlast a potom ho někde honit po světě je samozřejmě hloupost.Holt chtějí být někteří politici ve svojich vyjádřeních mediálně zajímaví.

Společenská objednávka?

Nic proti zadržení pachatele trestného činu, ale Vaše slova "nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude" mi, možná špatně, ale přece, připomněla dějepis, konkrétně září 1935, kdy nálada ve společnosti a zejména společenská objednávka v jisté zemi vedla k přijetí jistých zákonů.

Je tato objednávka v souladu s principy právního státu? Až bude "objednávka" na zatýkání nějaké menšiny, nebudeme se divit?

Společenská objednávka?

Nic proti zadržení pachatele trestného činu, ale Vaše slova "nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude" mi, možná špatně, ale přece, připomněla dějepis, konkrétně září 1935, kdy nálada ve společnosti a zejména společenská objednávka v jisté zemi vedla k přijetí jistých zákonů.

Je tato objednávka v souladu s principy právního státu? Až (pokud) bude "společensky objednáno" zatýkání nějaké menšiny, budeme či nebudeme se divit?

Naprostý souhlas. Policie a

Naprostý souhlas. Policie a soudy musí politickou/společenskou objednávku naprosto ignorovat. Jinak k nim nebude žádná důvěra.

Pokud to policie míní vážně, bude zadržení začátkem

důkladné prověrky majetku, včetně vztahu k "půjčené" vile v Toskánsku, kde je řada výtvarných děl patřících Dalíkovi léta deponována. Takže inventura ve sbírkách.

Čekat na co?

ODS tne Klaus kudy chodí, stejně tak pokaždé Topolánek když otevře ústa.
TOP09 je na dně, Kalouskova aura stejně jako Drábkův cloud proměnila knížecí úsměv v prapodivný škleb. ČSSD neforemná v každém kroku z toho taky těžit už víc nemůže. Jediní hrdinové tu jsou bohužel komunisti na kterých "volitelnosti" se podepsal každý polistopadový politik.

Dalík je produkt diktátorství v ODS a stejně tak "připosranosti" se proti němu ozvat. 
Pochybuji, že nad tím policie nějak špekulovala. Proč taky. Max to bude motivace pro ty co hledají důvod proč jít či nejít volit.

Třeba se báli, že frnkne, aneb "zázrak" tržní ekonomiky...

Po letité "protidalíkovské" mediální masáži tohle již ODS moc neuškodí.

Tak aby nakonec nešlo o vzepětí ODS před volbami, s cílem přesvědčit veřejnost, že boj s korupcí "padni komu padni" rozjeli oni, což je možná i pravda:

http://www.novinky.cz/domaci/280923-zatceni-dalika-je-dusledek-akce-ciste-ruce-liboval-si-stredocesky-lidr-ods.html

Podnikatelům prý již docházejí  zdroje na úplatky a když vybudují atmosféru, aby je nemuseli dávat, vylepší si tím marže z veřejných zakázek.

A prý, že tržní ekonomika není "zázračný  systém"!!!

To jen socialismus s nasazením veškerých dostupných zdrojů řeší hlavně problémy, které normálně vůbec nevznikají...

Nač čekat?

Všichni voláme po odpolitizování policie - ale rada "mohli týden počkat" je právě taková politizace. Možná nemohli, možná měli důkazy, které ospravedlňovaly okamžitou akci. Proč by měli kujóni chodit na svobodě o týden déle jenom proto, že je před volbama?

Máte pravdu, ale právě to pak

Máte pravdu, ale právě to pak devalvuje jejich práci. Bylo to asi těžké rozhodnout. Možná, že se báli úniku informací k Dalíkovi. Kdo ví...

Co??

Proč by to mělo devalvovat jejich práci?? Když mohli na pokyn zatýkat po volbách v roce 2006, proč by nemohli zatýkat před volbami 2012. Když mají důvod!! Když mohl Tupolánek vyhrožovat přes obrazovku ČT v roce 2006, proč by se teď měly brát ohledy??

Proč by to devalvovalo jejich

Proč by to devalvovalo jejich práci? I kdybychom  přistoupili  na  to, že se na nějaké volby budeme ohlížet - a proč bychom? Tak  Dalík s Toplánkem jsou už dávno mimo politiku. A s tou krajskou nemají společného už vůbec nic.

Jen paranoia politiků za vším vidí spiknutí. A tohle obvinění opravdu jen z nouze cnost.

Jak to vite?

A proc by mela?

třeba autor ví přesně, o co jde

myslím, že by to bylo prospěšné, aby podal jistá vysvětlení...

Žádné tajné info nemám. Tuhle jsem napsal, že by mohli zabásnout

Topola a dva dny na to si vezou Dalíka. Třeba to přivolávám. Nadpřirozené schopnosti člověk zjišťuje u sebe těžko.

Doufam, ze nejste daleko od pravdy

v kauze DPP by  mu to ve vazbe urcite sluselo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah