WikiLeaks: Americký radar v Čechách by nesplnil účel

Prozrazený telegram ukazuje, že radar na českém území a rakety v Polsku by nezachytily ruský útok balistickými střelami včas.

Právo a bezpečnost
Brian Kenety | 08.02.2011
Jak generál Patrick O’Reilly (vlevo), tak americký diplomat John Rood tvrdili, že navzdory omezením plánovaného radaru je důležité zřídit v České republice základnu, jež by byla schopna reagovat na radar z dob Světského svazu v Ázerbájdžánu.

Server WikiLeaks publikoval americký diplomatický telegram, který ukazuje, že generál Patrick O’Reilly, ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA), varoval koncem roku 2007, že radarová stanice, kterou Spojené státy zamýšlely umístit na českém území, nemá kapacitu na zachycení střel s dlouhým doletem ve fázi odpálení — což bylo hlavní odůvodnění její existence. Moskva dodnes tvrdí, že vytvoření amerického raketového štítu v Evropě bylo podle ní namířeno proti Rusku. Bushova administrativa trvala na tom, že to mělo čelit hrozbám „darebáckých států“ jako Írán, Irák a Severní Korea.

Prozrazený americký telegram obsahoval obecný přehled o pokračujících jednáních Washingtonu o kontroverzním americkém projektu raketové obrany, o němž Moskva prohlásila, že představuje přímou hrozbu Ruské federaci. V části nazvané „Možnosti horizontu českého radaru: nezachycuje ruské atomové zbraně“ telegram ukazuje, že generál O’Reilly poukázal na vážné technické nedostatky radaru kmitočtového pásma X, který Bushova administrativa chtěla instalovat v České republice.

Dosah radaru kmitočtového pásma X byl přibližně 2000 kilometrů, ale „vidět“ mohl jen po přímce — a nikoli za horizont —, uvádělo se v telegramu, který obsahoval stručný přehled O’Reillyho brífinku a názorů dalších vedoucích činitelů resortu obrany USA a expertů na otázky obrany. Kromě toho byla velikost paprsku radaru „0,155 stupně a nemohl vyhledávat a lokalizovat sám o sobě“.

Radar nebyl schopen zachytit střelu ve fázi zvedáníAmerický velvyslanec v Rusku William J. Burns (2005 až 2008) označil telegram za tajný a podepsal ho 10. října 2007. John Rood, nově jmenovaný úřadující náměstek amerického ministra zahraničí pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost, ho objasnil.

„Pod dvěma stupni by vadil rušivý odraz terénu. Takže podle místa odpálení nemohl zachytit prvních 245, 450 nebo 850 kilometrů letu,“ napsal Burns, současný náměstek amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti. „Proto radar nebyl schopen zachytit střelu ve fázi zvedání. V době, kdy by radar střelu zaznamenal, by už bylo příliš pozdě na odpálení obranné rakety.“

Podle telegramu Rood, který do září 2007 působil jako náměstek amerického ministra zahraničí pro mezinárodní bezpečnost a nešíření jaderných zbraní, dodal, že „vzhledem k času potřebnému k vyhodnocení střely a odpálení obranné rakety, jakmile by radar střelu zaznamenal, už by bylo příliš pozdě i na zachycení střely ve střední části letu“.

Ázerbájdžánský faktor

Rood i O’Reilly však přesto tvrdili, že je důležité radar kmitočtového pásma X v České republice instalovat jako protiváhu radaru sovětské výroby umístěnému v ázerbájdžánské Gabale, který má dosah 6000 kilometrů a v současnosti ho obsluhují Ruské kosmické síly.

Po zániku Sovětského svazu Ruská federace toužila po tom, aby si udržela operační kontrolu ázerbájdžánské stanice. V roce 2002 obě země podepsaly dohodu, podle níž si Rusko pronajalo radarovou stanici v Gabale do roku 2012 za sedm milionů dolarů ročně, uvádí server GlobalSecurity.org.

Dne 18. září 2007 O’Reilly navštívil stanici v Gabale a o svých zjištěních předložil zprávu, kterou Burns shrnul v prozrazeném telegramu. Ázerbájdžánská stanice svým dosahem umožňuje sledování zkoušek balistických střel s dlouhým doletem v Íránu, Pákistánu a západní Indii, jakož i v Izraeli.

„Při popisu značného výkonu, velké apertury a dosahu 6000 kilometrů O’Reilly souhlasil, že by Gabala poskytovala data o fázích odpálení a oddělení stupňů rakety, ale zdůraznil, že radar nemůže nabízet rozlišení potřebné pro pozorování protiopatření,“ napsal Burns. „Rood podtrhl, že si otázka protiopatření vynutila radar kmitočtového pásma X v České republice.“

Dokonce ani po zdokonalení by s radarem kmitočtového pásma X v České republice USA nikdy nebyly schopny zachytit ruské mezikontinentální balistické střelyDokonce ani po zdokonalení, pokračoval O’Reilly, by s radarem kmitočtového pásma X v České republice Spojené státy nikdy nebyly schopny zachytit ruské mezikontinentální balistické střely (ICBM). O'Reilly uvedl, že je možné, že by obranné rakety ve Velké Británii byly schopné zachytit ruskou ICBM včas, ale že radar v České republice s obrannými raketami v Polsku je příliš blízko.

Podle telegramu z roku 2007 tehdejší ruský prezident Vladimir Putin, který je nyní premiérem, „se zavázal, že vyčlení potřebné prostředky, pokud mezi Ruskem a USA vznikne ,model porozumění‘“. Tehdejší náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Kisljak „zdůraznil, že Gabala umožňuje sledování všech zkoušek s raketami a střelami v dané oblasti a, jak naznačil Putin, mohla by sloužit jako ,ohnisko‘ pro spolupráci,“ napsal Burns. Kisljak je v současnosti ruským velvyslancem ve Washingtonu.

Radar padl ...

I přes silné námitky z Moskvy Condoleeza Riceová, americká ministryně zahraniční za prezidenta George W. Bushe, 8. července 2008 finalizovala dohodu, aby byl protiraketový radar umístěn v České republice. Pravostředová vláda tehdejšího českého premiéra Mirka Topolánka (ODS) s tímto plánem souhlasila navzdory rozsáhlému odporu veřejnosti. Průzkumy ukázaly, že proti umístění americké radarové stanice jsou dvě třetiny Čechů — stejně jako byla proti Demokratická strana USA, která v lednu 2009 získala Bílý dům.

Zobrazit diskusi
Reakcí:0

Oblíbený obsah