Vondrův náměstek Blažek má problém s prověrkou od NBÚ

Ani po patnácti měsících ve funkci se Rudolfu Blažkovi nepodařilo získat povinnou bezpečnostní prověrku. Opustí ministerstvo obrany?

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 04.06.2012
Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek (na snímku) býval pravou rukou exprimátora Pavla Béma.

Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek (ODS) má potíže se získáním bezpečnostní prověrky, která je pro všechny náměstky na tomto ministerstvu povinná. Bez ní se totiž nemohou seznamovat s citlivými informacemi. Náměstek Blažek, jenž odpovídá za nákupy vojenské techniky celého resortu, si požádal o prověrku na stupeň „tajné“ loni v únoru, krátce před svým nástupem do funkce. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji však dle informací ČESKÉ POZICE dosud nevydal. Standardní prověřování pro tento typ prověrky trvá šest měsíců.

Pokud NBÚ prověrku nevydá, bude muset Blažek z resortu odejít. A podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE tato situace zřejmě nastane v řádu několika příštích dnů. Oficiálně však ministerstvo obrany nechtělo případ příliš rozebírat. „Probíhající bezpečnostní řízení u konkrétních osob nejsme oprávněni komentovat, komunikace v průběhu bezpečnostního řízení probíhá pouze mezi NBÚ a příslušnou fyzickou osobou,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí obrany Jan Pejšek.

Nezbytnou podmínkou pro výkon funkce náměstka ministra obrany je podle Pejška platná bezpečnostní prověrka nebo probíhající bezpečnostní řízení k jejímu udělení. „Tento požadavek všichni náměstci splňují,“ dodal Pejšek.

Blažek se při kontaktu s utajovanými skutečnostmi musí nechávat zastupovat podřízenýmiPikantní na celé věci je, že náměstek Blažek se při kontaktu s utajovanými skutečnostmi musí nechávat zastupovat podřízenými. „Na poradě kolegia ministra se například dopředu ohlásí, že referátník Vojenského zpravodajství obsahuje skutečnosti vyžadující prověrku na stupeň ‚důvěrné‘ nebo ‚tajné‘. Ministr obrany před jeho projednáním vyzve všechny účastníky, kteří tuto prověrku nemají, aby místnost opustili, a to včetně náměstků. Náměstek se ale může nechat někým zastupovat,“ prozradil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

ČESKÁ POZICE se ptala na důvody průtahů prověřování i náměstka Blažka. Ten však na zaslanou SMS nereagoval, a nezvedal ani telefon.

Pražské otazníky

Aniž bychom předjímali problémy Rudolfa Blažka se získáním prověrky, už loni v březnu ČESKÁ POZICE napsala, že se v budoucnu může objevit „kauza Blažek“. Po dobu osmi let (mezi roky 2002 až 2010) byl totiž Blažek pravou rukou pražského exprimátora Pavla Béma, a to na postu náměstka.

Právě v tomto období magistrát nechvalně proslul netransparentními zakázkami, například projektem stavby ústřední čistírny odpadních vod, zavedením čipové karty Opencard a tunelem Blanka.

Loni v prosinci přibyla další kauza. A to když policisté zadrželi šéfa městských strážníků Josefa Kotrouše s úplatkem za přidělení mnohamilionové zakázky na servis vozového parku. Dodejme, že Blažek měl na magistrátu na starosti městskou policii.

Týden po Kotroušově zatčení pak byla zdokumentována nestandardní schůzka v pražském Obecním domě. Sešla se na ní část pražské ODS (Blažek, Bém, Boris Šťastný, Milan Richter), lobbisté Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek a nechyběl ani náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Dodnes veřejnost neví, o čem se v Obecním domě mluvilo.

A jak to bude dál?

Ministr obrany Alexandr Vondra už přišel o jednoho náměstka. V dubnu Lidové noviny uvedly, že z resortu v září odejde první náměstek Jiří Šedivý. Pokud by ho následoval i náměstek pro armádní akvizice, musel by ministr v krátkém čase shánět už druhého náhradníka do svého týmu.

Náměstek Blažek by navíc odešel se spornými výsledky. ČESKÁ POZICE loni v září upozornila na případ zakázky za téměř sto milionů korun na nákup vojenských uniforem, kterou muselo ministerstvo obrany zrušit. Objevily se totiž spekulace, že výběr vítězné firmy nebyl zcela transparentní. A problémy s uniformami sekci vyzbrojování na ministerstvu obrany provázejí i letos. Nově ministerští úředníci v tendru na stejnokroje nezohlednili armádní standardy.

O dosavadním působení Blažka na ministerstvu obrany leccos vypovídá svědectví dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován. ČESKÉ POZICE na adresu Vondrova náměstka řekl: „Trávil většinu času běháním po magistrátu (Blažek je člen zastupitelstva hlavního města — pozn. red.). Obraně se příliš nevěnoval. A potíže ho zřejmě čekají i na domovské Praze 7, kde vede oblastní sdružení ODS.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

hmmm

Hlavně že se všichni před 10ti lety mohli zvencnout, když se čekalo na prověrku  Jakubíka. Dnes to je evidentně standard!!!

Už tehdy platil dvojí metr.

Náměstek PP Martin Kotlan čekal v téže době na bezpečnostní prověrku ještě déle, než Jakubík, ale ani pes, ani novinář po tom neštěkl ...

K čemu pak ty prověrky jsou,

když si pan náměstek za sebe při jednání posadí na židli nějakého čičmundu, kterému potom nařídí, aby mu všechno vyklopil. Větší hlupáky z nás politici už opravdu dělat nemohou. Všechno v této zemi je jen "jakoby".

Snad ještě hůř.

Tady si ani na "jakoby" hrát nemůžou. Vždyť náměstek ani nesmí - kvůli chybějící bezpečnostní prověrce - kontrolovat práci svých podřízených! Za co tedy bere plat, na co tam sedí? Anebo kontroluje? Pak porušuje zákon! To je na odvolání ministra, že tam má takového nanicovatého náměstka. Tady se Vondra na nic vymluvit nemůže, to je přímo v jeho podřízenosti!

Otázka stojí jinak.

Kdyby si vládnoucí strany nedaly do zákona "prověření ze zákona" pro jisté ústavní činitele, kdo z nich by měl šanci projít nějakou prověrkou? Vždyť i na stupeň "důvěrné" by museli odkrýt účty! To by byl masakr!

Prodloužená ruka a loutka zločinecké a nepostižitelné ODS

Tento kašpar - Blažek je jen náhradníkem na MO za gaunera a zloděje Bartáka. Je prodlouženou rukou kmotrů ODS při tunelování MO. Ovládá jej Bém, kterého si vodí Janoušek - proč tito gauneři již dávno nejsou umístěni ve vězení - protože za natunelované miliardy ovládají prohnilou jistici, která jim za slušné všimné retušuje jejich tunely a jiné zločiny.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah