Rampula skončí. Očista justice se znovu rozjela.

Podstatný výsledek kauzy Rampula: Pospíšilova politická hvězda roste.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 12.06.2012
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v případu Rampula posílí pozice ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

KOMENTÁŘ Martina Shabu / Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil může slavit. Nejvyšší správní soud (NSS) mu totiž v úterý dal za pravdu ve sporu o odvolání Vlastimila Rampuly z vedení Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Naopak poplašný alarm se zřejmě rozezvonil u kmotrů napojených na veřejné zakázky, případně u politiků ODS, kteří si zvykli, že jejich případné levoty činnost VSZ, asi nejexponovanějšího strážce trestních řízení v zemi, vždy „pokryje“. Rozhodnutí o Rampulovi bude mít přinejmenším tři zásadní dopady na českou justici a politiku.

  • Zaprvé, bude pokračovat očistný proces v justici, což znamená, že po odchodu Rampuly přijdou na řadu další personální změny. Scénář by mohl kopírovat šachy, které na pražském vrchním státním zastupitelství proběhly v zimě. Tehdy se vedení úřadu na několik měsíců ujal Stanislav Mečl. Snažil se zbavit i náměstka pro trestní řízení Libora Grygárka, jenže v únoru se Rampula na VSZ vrátil, a to po rozhodnutí Městského soudu v Praze, jenž neuznal stížnost ministra Pospíšila na Rampulovy postupy. Grygárek na svém postu zůstal a obroda se zastavila.
  • Zadruhé, je velmi pravděpodobné, že posílí, možná i povýší státní zástupci, kteří prosazovali reformu justice a veřejně proti Rampulovi vystupovali. Do této skupiny lidí patří kromě Mečla také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž Pospíšilovi už dvakrát Rampulovo odvolání navrhl, a prezidentka Unie státních zástupců ČR Lenka Bradáčová.
  • Třetím důsledkem rozhodnutí soudu bude posílení pozice ministra Pospíšila uvnitř ODS. Pospíšil na jaře prohlásil, že pokud by v odvolání Rampuly neuspěl, odešel by z postu ministra. Nic jiného by mu totiž ani nezbývalo: jeho razantní postup proti VSZ a snaha prosadit novelu zákona, jež by zavedla větší míru nezávislosti státních zástupců, se mnoha jeho spolustraníkům nezamlouvala. Dle informací ČESKÉ POZICE se o Pospíšilově reformě hovořilo minulý týden na poslaneckém klubu ODS a proti se údajně postavili někteří pražští poslanci ODS.
Kvůli reformě soustavy státních zastupitelství vyslal za Pospíšilem už před dvěma měsíci svého emisara dokonce Petr Nečas. Vyslanec Pospíšilovi několik bodů reformy rozmlouval. Argument? Prý by návrh v současné podobě vedl k obnově nenáviděného institutu státních prokurátorů, jenž fungoval za éry bývalého režimu. Emisar však prý Pospíšilovi neřekl, co konkrétně a proč by se mělo změnit. Pospíšilovi spolupracovníci však věří, že úpravu, která je obsažena i v koaliční smlouvě, nakonec podpoří i Nečas.
Pospíšilova politická hvězda

V pozadí šachů o státní zastupitelství jde krom očisty justice a pražského vrchního státního zastupitelství, jež za panování Rampuly získalo nelichotivou přezdívku „vrchní státní zametačství“, především o vnitrostranický boj. Dle informací ČESKÉ POZICE jsou vztahy Pospíšila s předsedou Nečasem dlouhodobě narušené. V politických kuloárech se dokonce spekuluje o tom, že Pospíšil pomýšlí na funkci stranického šéfa ODS. A proto si ho Nečas drží od těla. Z našich informací také vyplývá, že kmotrovské struktury na předsedu vlády naléhaly, aby se Pospíšila zbavil.

„Ještě před pár týdny se mluvilo o variantě, že by se některé regiony spojily a podpořily Pospíšila, aby se stal jakýmsi výkonným předsedou ODS. Nečas by byl premiérem. Katalyzátorem bude kongres po podzimních volbách. Ty ukážou, kdo má sílu,“ prozradil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj blízký vedení strany.

Dle dalšího straníka Nečas Pospíšilovi vyčítal mimo jiné fakt, že prosazoval nové stíhání místopředsedy ODS Pavla Drobila, jenž musel rezignovat na post ministra životního prostředí kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí v prosinci 2010. Přesto zůstal ve funkci stranického místopředsedy a nyní připravuje kampaň pro krajské a senátní volby. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Stručně..

Na spravedlnost nevěřím, že odejde Rampula nic neřeší. Jádro pudla je úplně jinde. Pokud do spravedlnosti bude zasahovat politika,je to špatně.

V ČR není totiž respektována zásada Římského práva:

"Spravedlnost je stálost ve slibech a dohodách"

.. a to u nás neplatí a o tom to je...

Zdravej selskej rozum se mi to zdráhá pochopit

   Takže podle autora:

   Za prvé, bude pokračovat očistný proces v justici. Garantem tohoto procesu má být člověk, jehož nečinnost jsme všichni 6 let sledovali při tom jak justici ovládla justiční mafie.

   Za druhé, je velmi pravděpodobné, že povýší státní zástupci, kteří byli pronásledováni a šikanováni, a garantem jejich povýšení má být člověk s jehož podporou se tak dělo.

   Třetím důvodem zlepšení má být posílení pozice Pospíšila v ODS. Hmm. Takže v ODS, která je z pozadí ovládána kmotry, kteří rozhodují o pozici každého svého koně, dojde k situaci, že kmotři začnou upevňovat pozici člověka, který "začne rozbíjet" jejich zatím nejskvělejší dílo, tedy "justiční mafii". A ještě to navíc má být člověk, který ten systém 7 let pomáhal budovat z pozice ministra spravedlnosti.

   Zdá se mi to, nebo bdím?

Důvěryhodnost pana Pospíšila

Pro mě se stane pan Pospíšil důvěryhodným, až bude uspokojivě vyřešena kauza právnické fakulty v Plzni, což zatím není. Samotný fakt, že už nenabírá nové studenty, nic neřeší. Někdo snad zodpovídá za nestandardní průběh studií  turbostudentů a ten někdo to jistě nedělal jen tak, bez nějakého protiplnění. Korupce jasná jak den.  Nedošlo snad ani k odebrání titulů, ač byly získány díky podvodu a korupci, za korupci také nebyl nikdo potrestán, zřejmě se snad ani nevyšetřovalo. Místo aby se zavřeli lidé, kteří se dopustili protiprávního jednání, bude zřejmě zavřena škola, a lidé budou vesele škodit dál jinde. A ještě snad s pověstí vynikajících odborníků na právo.

Ano

Příjdou Ti čistí státní zástupci, např. pan Stříž, který proflákl utajeného svědka v kauze Pandur a Šlachtovi chlapci z ÚOOZ to pokryli. Takže je to jen a jen fraška:-(

Ano, Gandalfe, zajisté máte

Ano, Gandalfe, zajisté máte pravdu. Sice k úniku došlo na Vrchním státním zametačtství, který případ "dozorovalo" a kde pan Stříž sice nepracuje, ale hodí se to např. už kvůli Dráthovi, že? Na VSZ pracují jiná esa, která v prokecnutí mohla sehrát význačnou roli - namátkou třeba pan Grygárek? - ale to přece není důležité, když je to všechno fraška:-)

A to je

pane Murdochu ta největší mýlka. Myslíte si, že by si na panu Grygárkovi nesmlsl pan Šlachta?? Pročpak to kluci z ÚOOZ tak rychle vzdali?? Nikdy nebylo prokázáno, že by informace unikla z VSZ. A informace ze spisu už měl pan Stříž dávno předtím než to uteklo. Ale Grygárek je snadný terč že?? Takže je to fraška:-)

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Velike-prekvapeni-Souvislost-mezi-...

Po pravdě, očekával jsem

Po pravdě, očekával jsem nějaký link typu parlamentní nebo britské listy, nebo vaše věc a senzační odhalení navrch. Ovšem skutečnost, že na opulentní oslavy si domů zve pražské i mimopražské kmotry pan Grygárek, ukazuje spíše na to, že černá je občas pravdu černá. Stejně tak se mi tu kdosi nedávno snažil vnutit ideu, že Zeman je ve skutečnosti  loutka nastrčená odsáckými kmotry - panečku, ti jsou ale rafinovaní, když on sám už podvakráte vrátil Drobila do víru dějů. Ale podle Vás a parlamentních listů to bude jen taková kouřová clona pro poblouznění naivů, jako jsem já, to je mi jasné...

  Pokud je mi známo, tak po vpádu na VSZ se rampuláci začali bránit právě tím, že to ne od nich, ale z NSZ se to vycintalo. Pokud by tedy na VSZ konali řádně v ostatních případech, tak jim možná i věřím jejich proklamaci, ale takhle jim na to může skočit jen člověk mírně až středně oligofrenní:-)

Tak to teda skupina ČEZ s námi a zlý pryč!

   Podle nejmenovaných zdrojů, totiž neměl být Pospíšil hlavním pokrývačem justiční mafie. Straně Věci Veřejné netrvalo skoro rok, než ho přiměla k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Podle dobře informovaných zdrojů, pak poté co Vesecká, o které na slavné nahrávce říká Kristýna Kočí, že půjde sedět, opustila úřad, nevodil justiční "Viktor Čistič" Jiří Pospíšil nového adepta na její pozici po kmotrech českého polosvěta, jako cirkusového medvěda na řetězu, a nejmenoval ho teprve poté, co si ho od nich nechal odsouhlasit.

   Zdroj, který si nepřál být jmenován k tomu říká: "Málokdo z těch, kdo dnes oslavují Rampulův odchod si pokládá otázku, kdo Rampulu do funkce jmenoval. Rampula přišel do funkce v roce 2007 a stal se tak podřízeným ministra, který šéfoval ministerstvu spravedlnosti v době od roku 2006 do 2012. Bylo by zajímavé zjistit, kdo to mohl být. Ryba by totiž mohla smrdět od hlavy."

   Dobře informovaný zdroj zvnitřku ODS, k tomu dodává: "Ve věci přízně ze strany kmotrů by se Pospíšil mohl stát náhradníkem komtrovského mazlíka Petra Nečase." Jak, ale dodává tradiční "důvěrnice" ODS Kristýna Kočí: "Ve stranickém klání to nebude mít jednoduché, protože o eventuální kandidatuře údajně uvažuje i Stanislav Gross," který v pozici multimilionáře zjistil, že jeho sociální cítění, bylo jen dočasným pominutím mysli a zásluhou včasné léčby ze strany poctivého podnikatele Roberta Chrenka byl jako zázrakem vyléčen. Navíc by mohl zúročit zkušenosti z praxe právnického koncipienta, kteroužto se profesionálně vyšvihl vysoko nad svého soka. Pokud se střetnou tyto těžké váhy, které po léta reprezentují v české politice čest, neúplatnost a bezprecedentní morální kredit, stane se česká justice rajskou zahradou spravedlnosti a vzorem pro všechny ostatní národy světa.

Chrenek se jmenuje Tomáš a ne

Chrenek se jmenuje Tomáš a ne Robert. Furt to píšete špatně.

Asi si ho plete s jistým

Asi si ho plete s jistým Robertkem, druhdy náměstkem na min. průmyslu, jenž prapůvodně akcie Staníkovi prodal. Tím Robertkem, jehož otec se tak nějak smočil v kauzách peněz putujících z Appian a snad i z vojenských zakázek:-)

Co dodat? Baxa na Hrad a

Co dodat? Baxa na Hrad a vetchý stařík nejépe do tepláků...

Na hrad néééééé, tam by ho bylo škoda!!!

Na hrad stačí nějaký slušně vychovaný, nezakomplexovaný, trochu sečtělý ouřada.

Baxa je pro společnost nejprospěšnější tam kde je, případně o pár baráků vedle v tomtéž městě. Tuším, že se tomu říká Ústavní soud.

 Jinak souhlas s tepláky pro staříka …

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah