Posun v kauze MUS: Policie obstavila obviněným manažerům 800 milionů

Po zmrazení 14 miliard korun na švýcarských kontech nyní nemohou někdejší privatizátoři MUS ke svému majetku ani v Česku.

HOT TOP|Právo a bezpečnost
David Kasl | 29.11.2012

Vyšetřování pochybné privatizace Mostecké uhelné (MUS) v roce 1998 nabírá konečně na tempu i v Česku. Vloni v listopadu obvinila švýcarská prokuratura šest českých exmajitelů MUS – Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše – a bývalého vysokého manažera Mezinárodního měnového fondu Jacquesa de Groota z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Zároveň jim vyšetřovatelé zablokovali přístup k zhruba 14 miliardám korun. Vyšetřování ve Švýcarsku již dospělo do fáze obžaloby, mezi obžalovanými, jak ČESKÁ POZICE informovala v polovině listopadu, jsou také zbrojař Pavel Musela a bývalý náměstkek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. A nyní došlo i na majetek privatizátorů MUS v Česku.

Dle informací čtvrteční MF Dnes policie na poslední chvíli před skartováním vytáhla všechna data a ceny obchodů s akciemi Mostecké uhelné ze Střediska cenných papírů a dopočítala se škody na státu ve výši 1,68 miliardy korun. Policie podnikatelům obstavila peníze na účtech, cenné papíry a nemovitosti v celkové hodnotě asi 800 milionů korun, jak pro čtvrteční MF Dnes uvedl Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které vyšetřování dozoruje (jako první o tomto kroku informoval ve středu web motejlek.com). Obvinění manažeři dle čtvrtečních Hospodářských novin podali proti obstavení majetku stížnost. Brání se i proti samotnému trestnímu stíhání, které již dříve označili za nezákonné.

Šestice manažerů je kvůli privatizaci MUS v Česku stíhána od letošního června. Dle tehdejšího oznámení protikorupční policie byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Nyní policie rozšířila trestní stíhání o privatizační podvod. „Předpokládáme, že řízení bude ještě nějakou dobu trvat, než se rozhodneme, zda dojde také na obžalobu,“ uvedl pro HN vrchní státní zástupce Šereda.

Privatizační podvod se měl stát v roce 1999, když společnost Appian odkoupila přes švýcarskou Investenergy od státu jeho 46procentní podíl v MUS za 650 milionů korun. V červnu Lidové noviny informovaly, že dle trestního oznámení utrpěl stát škodu ve výši celkem asi sedmi miliard korun. V první fázi šlo o 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun dle tehdejšího kurzu), jež patřily MUS a za které manažeři doly majoritně ovládli. Další více než tři miliardy miliardy činí rozdíl mezi prodejní cenou akcií společnosti a jejich skutečnou hodnotou při odkupu zbývajícího státního podílu.

Konec dvou televizí?

Aktuální obstavení majetku bude mít zřejmě dopad i na mediální branži. Jak upozornil motejlek.com, jeden z „postižených“ podnikatelů, Luboš Měkota, ze dne na den zastavil tok peněz do svých mediálních investic – televizí Metropol a Pětka, kam údajně dosud napumpoval kolem 170 milionů korun. Pokud televize nenajdou urychleně náhradu, během několika dní údajně skončí.

Průběh vyšetřování kauzy MUS sledujeme v rubrice HOT TOP. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Je tom málo nebo hodně.

Na českou spravedlnost je 800 milionů něco. Na skutečnou spravedlnost téměř nic.  Jak si lidé zaslouží!

Asi by se nemělo

zapomenout kdo nad touto kauzou měl dohled, když byla ponechána na okresním zastupitelství v Mostě, kdo se bránil jejímu předání na VSZ a kdo nakonec posvětil její první odložení?? Byla to paní Bradáčová, drsný Cattani v sukních:-(

Bylo by dobre, kdyby se to

Bylo by dobre, kdyby se to dotahlo a nekdo se zabyval privatizaci Skody, ale to by se pak mohl zabyvat i CEZem. Jsem zvedavy jestli se aspon neco dotahne. Pro nas obcany by to byla jiste prijemna vzpruha a i nezanedbatelny prijem statniho rozpoctu. Kalouskovi asi nekdo uz tu skodu vycislil.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah