Politický trik, jak elegantně vyřešit „problém“ Bradáčová

Premiér Nečas má už od února na stole Pospíšilův věcný záměr zákona, který mimo jiné ruší vrchní státní zastupitelství.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 04.07.2012
Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová by se mohla stát pražskou vrchní státní zástupkyní. To má být podle reformy navrhované exministrem Jiřím Pospíšilem zrušeno.

Věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který zásadním způsobem mění fungování veřejných žalobců a počítá se vznikem speciálního protikorupčního týmu, čeká na projednání vlády od února. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jehož premiér Petr Nečas odvolal z kabinetu minulý týden, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že se vláda měla záměrem zabývat v horizontu dvou týdnů. S jedním z jeho důležitých bodů — zrušením vrchních státních zastupitelství (VSZ) v Praze a Olomouci, jež dozorují citlivé korupční případy — však ne všichni občanští demokraté nesouhlasí.

A v návrhu zákona je skryt ještě jeden sporný moment. Jmenování ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jíž se část politické elity pro její razanci obává, do vedení VSZ v Praze, by sice nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek mohl posvětit, avšak nikde není psáno, že by se po zrušení této instituce Bradáčová musela ve vedení justice udržet. Nevyřešil by se tím elegantně „problém“ Bradáčová?

Ministr spravedlnosti Blažek by mohl posvětit jmenování Bradáčové šéfkou VSZ, avšak nikde není psáno, že by se po zrušení této instituce Bradáčová musela ve vedení justice udržet

ČESKÁ POZICE se proto ptala premiéra Nečase, zda podporuje návrh na zrušení vrchních státních zastupitelství. V odpovědi bylo obsaženo „ANO i NE“. „Dovedu si představit obě varianty. Je nutné vyvážit pravomoci a odpovědnosti jednotlivých úrovní soustavy státních zastupitelství. Je třeba o tom vést odbornou diskusi i zvážit vazbu na celkovou justiční reformu. Je to jedním z prioritních témat, kterým se bude zabývat nový ministr spravedlnosti,“ vzkázal redakci Nečas. Pravdou je, že je to právě ministerský předseda, jenž rozhoduje, o čem bude vláda jednat. Zda to bude v dohledné době právě věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který „leží“ na vládě už čtyři měsíce, se uvidí.

ČESKÁ POZICE zaslala stejný dotaz i ministrovi Pavlu Blažkovi. Ten však nezareagoval. V úterním rozhovoru pro MF Dnes však Blažek naznačil, že chce novelu zákona o státním zastupitelství z vlády stáhnout.

O rušení vrchních státních zastupitelství i budoucnosti Lenky Bradáčové v české justici jsme poté vedli rozhovor s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Pospíšil: Že by post v čele VSZ byl dočasnou funkcí, byla vždy jedna z variant

ČESKÁ POZICE: Jak je v novele zákona o státním zastupitelství ošetřena otázka zániku vrchních státních zastupitelství?

POSPÍŠIL: Jde o věcný záměr návrhu zákona. V tom nejsou obsaženy konkrétní paragrafy. O zrušení VSZ by měla proběhnout ještě debata. Tady byla vůbec poprvé nastolena myšlenka, jestli se to zrušit chce, nebo nechce. Kdyby tato myšlenka ve věcném záměru prošla, tak bychom začali řešit, jak to technicky udělat. Počítalo se s tím, že by od roku 2013, ale evidentně by to bylo účinností zákona později, VSZ zanikla.

Státní zástupci by přešli na nejvyšší a krajská státní zastupitelství. Ze zákona by jim musel být zachován plat, který brali na VSZ. Funkce vedoucího státního zástupce na VSZ by rovněž zanikla. Více ve věcném záměru napsáno není.

ČESKÁ POZICE: Existuje shoda na zrušení vrchních státních zastupitelství?

POSPÍŠIL: Na jednání legislativní rady vlády byla shoda na zrušení VSZ. Návrh podpořili koaliční partneři. Nebudu však zapírat, že uvnitř ODS na to byl odlišný názor. Když to probírala právní komise občanských demokratů, tak polovina členů zrušení VSZ podpořila a druhá polovina k tomu měla, řekněme, skeptičtější přístup. Šlo o jednu z věcí, jež neměla ve straně absolutní podporu.

ČESKÁ POZICE: K čemu se klonil předseda ODS a premiér Petr Nečas?

POSPÍŠIL: Nezlobte se, ale nebudu tlumočit názory pana premiéra. Zeptejte se jeho. Nechci tak činit, abych se dostal do nějaké pozice, že to bude například jinak.

ČESKÁ POZICE: Co se bude s návrhem dít dál?

POSPÍŠIL: Minulý týden návrh schválil speciální protikorupční vládní výbor Karolíny Peake a v horizontu dvou týdnů to mělo jít na vládu, která měla věcný záměr projednat a případně schválit. Byly splněny všechny legislativní povinnosti včetně legislativní rady vlády a projednání v příslušném vládním výboru.

ČESKÁ POZICE: V jaké podobě to mělo jít na vládu?

POSPÍŠIL: Tam měl jít návrh, jenž by obsahoval zrušení VSZ, avšak s tím, že bych na vládě upozornil, že tento bod není jednoznačný a že by se o tom měla vést debata, například v rámci koaliční skupiny K9. Tam by zaznělo konečné politické rozhodnutí. To by bylo na panu premiérovi.

ČESKÁ POZICE: Jak s návrhem naloží váš nástupce Pavel Blažek?

POSPÍŠIL: Nemám jiné informace než ty, které řekl pan ministr médiím…

ČESKÁ POZICE: Byť je to váš spolustraník a místopředseda ODS?

POSPÍŠIL: Vzhledem k tomu, že byl jmenován ministrem v úterý ráno a o nominaci se dozvěděl minulý víkend, jsme neměli možnost spolu hovořit. Nebudu iniciovat debatu. Je na panu ministrovi, aby posoudil, zda ho mé názory zajímají, či ne. Určitě pochopíte, že není normální, aby bývalý ministr běhal za svým nástupcem a vnucoval mu své myšlenky. Jsem ale připraven se o názory podělit.

ČESKÁ POZICE: Hovořil jste v minulosti s Pavlem Blažkem o jeho názorech na justici a zrušení VSZ?

POSPÍŠIL: Nebavili jsme se o tom. Nevím, jestli to bylo dáno zdravotními problémy, ale nebyl ani na právní komisi ODS.

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jedna možná teorie..

Může být,že Bradáčová leží někomu v žaludku,já si to nemyslím..Bližší košile,nežli kabát..Spíše mi ten spěch odvolání Pospíšila ukazuje někam jinam, k letadlům CASA a dlouholetému špatnému nákupu státního majetku a tím i "prohospodaření" představitelů  státu jak minulých,tak současných. Pokud se ukáže tohle u CASA, může jít pánům "řádným hospodářům" o kejhák. Jednalo by se totiž o hospodářskou kriminalitu velkého rozsahu. A to přece nelze připustit! Platilo by i potom okřídlené Nečasovo "padni komu padni"? Kdyby se to týkalo i jeho v jiných kauzách nákupu státního majetku, které už určitě proběhly za jeho vlády? Dovolit otevřít Pandořinu skříňku?

Opšt tedy pokus nám hodit písek do očí..Proto padl Pospíšil a je tam Blažek..

Bradáčová je podle mne zástupný problém, kterým se má odvést pozornost..

Jedno moudré asijské přísloví říká: "Mířit na pomeranč,střílet na citron"..

Myslím si, že v tomhle případě tohle odpovídá reálu nejvíc..

Třeba se časem ukáže, jak to bylo doopravdy, ale to už bude za jiné vlády..

To je můj názor,jiný názor neodmítám..

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah