Policejní náměstek Husák si řekl o post šéfa ochranné služby

Vladislav Husák zkřížil kariérní cestu jinému známému policejnímu důstojníkovi Jiřímu Komorousovi.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 19.04.2012
S odchodem Vladislava Husáka (na snímku) z pozice náměstka počítá policejní prezident do konce prvního pololetí.

Náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Vladislav Husák, jenž by měl v dohledných měsících místo opustit, si řekl o post ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. ČESKÉ POZICI to potvrdil policejní prezident Petr Lessy: „Ano, tuto žádost mi podal písemně. O detailech nebudu hovořit, protože o tom chci s panem náměstkem ještě diskutovat.“

Policejní prezident zdůraznil, že dle služebního zákona musí Husákovi najít místo v desáté platové třídě. Do té patří například funkce krajských policejních ředitelů a šéfů celorepublikových útvarů. Lessy se ještě nerozhodl, jak s Husákovou žádostí naloží. V současnosti je volná například pozice policejního ředitele v Ústeckém kraji.

Husák nabídl rezignaci už loni v prosinci; tehdy vyšla na veřejnost jeho účast schůzce v pražském Obecním domě, kde se vystřídali mimo jiné Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek. Rezignaci přijal policejní prezident v březnu po vypuknutí skandálu s odposlechy Janoušek - Bém a po Janouškově autonehodě. 

Lessy potvrdil, že počítá s Husákovým odchodem z pozice náměstka do konce první poloviny roku. „Musíme se domluvit na termínu, kdy tomu tak bude. Je tu totiž několik zásadních rozdělaných věcí — od speciální pořádkové jednotky ve Šluknovském výběžku až po roli koordinátora bezpečnostních opatření na Mistrovství Evropy ve fotbale (obojí má náměstek Husák na starost - pozn. red.),“ řekl ČESKÉ POZICI Lessy.

Namísto Komorouse

Vladislav Husák zkřížil cestu jinému známému policejnímu důstojníkovi - Jiřímu Komorousovi

Vladislav Husák zkřížil cestu jinému známému policejnímu důstojníkovi - Jiřímu Komorousovi, který v letech 1994 až 2009 velel Národní protidrogové centrále a za ministra vnitra Martina Peciny krátce zastával i post jeho náměstka. Komorous sice koncem března uspěl ve výběrovém řízení právě na místo ředitele ochranné služby, nakonec se jím však kvůli interním dohodám nestal. Proti rozhodnutí, aby byl Komorous do funkce jmenován, se totiž postavil právě Husák. Lessy to počátkem dubna komentoval tak, že je to v personální pravomoci náměstka Husáka.

Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE situaci přiblížil slovy, že Husák si na místo ředitele tohoto celorepublikového útvaru už tehdy sám myslel. „Ať je Komorous, jaký chce, při potírání drog toho u policie hodně odpracoval. Musel navíc v rámci konkurzu projít několikadenním psychologickým testováním, což je velký ,vopruz´. A nakonec z toho nic nebylo,“ řekl zdroj obeznámený se situací. Podle něj nyní  Lessy váhá, zda Husáka do čela ochranné služby jmenovat, i kvůli informacím deníku MF Dnes, jenž minulý pátek upozornil, že Husákovy schůzky s Janouškem monitorovala BIS.

Personální pravomoci

Novinkou v personálních pravomocích Policie ČR je rozhodnutí z minulého týdne. Od 1. května bude policejní prezident Lessy přímo rozhodovat o šéfech elitních policejních útvarů včetně ředitelů protikorupční a „protimafiánské“ policie. Tyto funkce v současnosti obsazují jeho náměstci. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE je taková centralizace moci v rukou policejního prezidenta nebezpečná.

Lessy naopak tvrdí, že nejde o nic mimořádného. „Je to součást dlouhodobě avizovaných změn v kázeňské a personální pravomoci. Nejde tady tolik o mě.“ Zároveň s posílením centrální pravomoci policejního prezidenta se totiž jiné personální kompetence naopak částečně vracejí do rukou územních policejních šéfů.

Lessy argumentuje také tím, že chce odstranit paradoxní situace, které vznikaly, když o některých místech v desáté platové třídě rozhodoval náměstek policejního prezidenta a o jiných zase policejní prezident. Podle Lessyho zákon jasně říká, že policejní prezident odpovídá i za personální otázky, může je však dále delegovat. Tímto opatřením si některé personální pravomoci zkrátka bere od náměstků zpět.

Co s Osvaldem?

Odchod Husáka z funkce náměstka není podle informací ČESKÉ POZICE jedinou změnou, která se chystá na policejním prezidiu. V dohledné době by měl odejít do Hasičského záchranného sboru náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Slavomír Bell. Ve funkci by ho měl vystřídat Pavel Osvald, který nyní zastává post Lessyho náměstka pro řízení lidských zdrojů a podporu výkonu. Informaci o této zvažované výměně nechtěl Lessy komentovat.

Místo náměstka pro lidské zdroje bylo kritizováno lidmi z okolí ministra vnitra Jana Kubiceho jako nadbytečné. Loni v prosinci proto Lessy přišel s návrhem, že v rámci redukce míst na policejním prezidiu zruší právě post náměstka Osvalda, za což si od Kubiceho vysloužil dočasnou přízeň.

Jenže „zbavit se“ Osvalda by pro Lessyho nemuselo být jednoduché. V bezpečnostní komunitě se již delší dobu hovoří o tom, že oba společně „vylezli“ do funkcí. Osvald byl členem výběrové komise, jež Lessyho doporučila do funkce policejního prezidenta. Následně se Osvald stal jeho náměstkem. A tam by se mohl udržet, jen s jinou agendou. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

A proč ho vlastně nemůže

A proč ho vlastně nemůže vyhodit pro ztrátu důvěru a musí mu hledat místo v 10. platové třídě?

Všechno je možné..i nemožné..

Komorous byl vždy osoba na svém místě, hodně toho dokázal v boji s drogovou scénou. Husák je osoba krajně nedůvěryhodná už delší dobu a svými kontakty kompromituje celý policejní sbor. Viz kmotrovská večeře a Janoušek.  Divím se, že je ještě u policie, měli by ho znovu prověřit.

Lessy, případně i Kubice  by se měli nad tímhle "tahem" s Husákem  pořádně zamyslet.  Vrhá to na policii  špatné světlo, jak jí pak máme věřit ..

Koukám, že osob, které

Koukám, že osob, které osvítilo lumenství rozvědčíka Komorouse, je stále dostatek ... Nic proti, Vláďo, ale v rámci kritického přemýšlení o státních úřednících na těchto pozicích v našem rybníčku bychom si měli standardně pokládat i otázku, zda se náhodou nejedná o řekněme osobu s poněkud hraniční osobností. Nicméně zkusme to jinak: dá se vyjmenovat alespoň jeden úspěch (klidně i celá řada) dotyčného, aby bylo možno podpořit teorii, že "toho hodně dokázal"?

Neodmítám jiný názor..

Ano, Komorous je možná hraniční osobnost (rozvědčík,  "lumenství" od Landy  apod.), ale to nemění nic na tom, že je odborník. Neznám ho osobně ,ale znám pár lidí z jeho okolí,kteří mi o něm vyprávěli. Podle nich je neúprosný a neúplatný, drogová  scéna z něj měla respekt. To by se mohlo v téhle naší zprofanované společnosti hodit, těch neúplatných je málo. A co bylo, bylo,každý má svou minulost, Komorous ji zprůhlednil a  poučil se.

S Husákem jsem měl vždycky problém, mluví,jako když másla ukrajuje, nedá na sobě znát emoce, vypadá,jako by mu bylo všechno šuma fuk.   Jeho přestupky, např. rychlá jízda,podezření o uplácení, když byl u cizicecké policie, teď kmotři a Janoušek..to poslední je docela  čerstvé.

Pokud se Husák dostane na tu funkci, nikde není záruka, že na něj někdy  nevypadne kostlivec ze skříně..Prostě mu nevěřím.

To je můj názor,jiný názor neodmítám.

Hell

"znám pár lidí z jeho okolí,kteří mi o něm vyprávěli" - to je přesně to, co jsem měl na mysli. Hodnotíte "předběžně pozitivně" a zjevně podle mlhy, kterou si sám vytvořil, státního zaměstnance, o jehož odbornosti se nedá dlouho vykládat, protože žádná neexistuje. Pravidla moštárny jsou totiž na MV nastavena jinak.
A kostlivce bude současný systém generovat jak na běžícím pásu, protože ke změně mentality mezi těmito kádrovými profilátory nikdy nedošlo a žádný hromadný odchod z firmy se nekonal. Ano, Vláďa Husák je taky nepochybně potvrzením její kontinuity.

Já na bráchu brácha na mne

tak by se dal nazvat ten cirkus, co se děje na policejním prezidiu. Obdivuji drzost pana Husáka, že si vůbec ještě říká o nějaký post u PČR.  Těch všelijakých problémů měl více jak dost. Kdo má zájem o jeho udržení ve služebním poměru?!?! Každý druhý by se musel odporoučet a on si říká o další vysoký post. Co bezpečnostní riziko, které předtavuje ? To nikoho jaksi nezajímá ? Nejlépe by mu slušel odchod do civilu bez jakýchkoli náhrad a ne aby se mu ještě milostivě hledalo místo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah