NKÚ potvrzuje právní názor policie: Obrana Vlasty Parkanové je mimo

Podle právních expertů bylo povinností bývalé ministryně obrany vypracovat nezávislé ocenění kontraktu i pro zbrojní zakázku.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 15.06.2012

Od okamžiku, kdy vyšlo najevo, že policie hodlá stíhat Vlastu Parkanovou, se vznáší ve vzduchu klíčová nejasnost. Policie opírá své závěry o fakt, že bývalá ministryně obrany si  před nákupem letadel Casa nenechala vypracovat nezávislý znalecký posudek, čímž údajně vznikla státu škoda 658 milionů korun. Parkanová i její stranický kolega Miroslav Kalousek zahájili obranu shodnou argumentací: neexistuje žádná taková zákonná povinnost, a proto je celé obvinění nesmysl. Konkrétně:

  • Miroslav Kalousek ve středu večer v České televizi uvedl: „Vím, že u speciálního materiálu na pracovištích, jež s ním běžně obchodují, což jsou ministerstvo obrany a vnitra a zpravodajské služby, na cenové expertízy používají vlastní kapacity, a proto si neobjednávají znalecké posudky.“
  • Vlasta Parkanová se vyjádřila v pátečních Lidových novinách: „Návrh jsem nedoplnila externím znaleckým posudkem o ceně jednoduše proto, že žádný právní předpis takovouto povinnost neukládá. Ministerstvo obrany si v těchto případech standardně zpracovává vlastní hodnocení.“

ČESKÁ POZICE však získala rozbor Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), z něhož vyplývá, že povinnost nechat si vypracovat ocenění nákupu ministerstvo obrany mělo. NKÚ odkazuje na zákon č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, který povinnost nechat si vyhotovit znalecký posudek obsahuje. Konkrétně jeho dvanáctý paragraf pamatuje i na případ, že stát uzavře kontrakt na základě jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). To znamená, že si stát vybere konkrétního dodavatele bez veřejné soutěže, což byl i případ nákupu letadel Casa. Právě pokud se ministerstvo či jiná organizační složka státu rozhodne nakupovat dle JŘBU, musí být cena kontraktu stanovena „pouze do výše rovnající se ocenění tohoto majetku“. Toto ocenění by mělo být stanoveno znaleckým posudkem.

Podle NKÚ není možné, aby znalecký posudek vypracoval odbor ministerstva obrany, neboť jde o organizační součást instituce, která nakupuje, tudíž nebyla splněna podmínka nezávislosti.

Ani předseda představenstva akciové společnosti před podpisem miliardového kontraktu nespoléhá na právní rady interních poradcůK tomuto názoru se připojují i další právníci. „Ministerstvo musí jednat s péčí řádného hospodáře. Podobně to funguje i v byznysu. Například předseda představenstva akciové společnosti před podpisem miliardového kontraktu nespoléhá na právní rady interních poradců a najímá si externí konzultanty. Šlo přeci o nejvýznamnější investici resortu obrany v daném roce. Jako právnička tomu paní Parkanová měla věnovat větší pozornost,“ řekl ČESKÉ POZICI právník z renomované advokátní kanceláře, který si nepřál být jmenován.

Ze zmíněného postupu existuje výjimka vyplývající ze zákona o majetku ČR. Cena kontraktu může být vyšší, než je odhadní cena, a to v případě, že výjimku schválí ministerstvo financí. Tato situace dle webu Lidovky.cz nastala i před nákupem letadel Casa. Bývalá ministryně obrany Parkanová žádala o stanovisko ministra financí — shodou okolností Miroslava Kalouska. Jenže ten jí nevyhověl a odpověděl, že posudek si musí vypracovat ministerstvo obrany.

(Stejně jako Kalousek se zachoval i Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jak si všiml iDNES, Sobotka jako ministr financí v březnu 2006 zamítl žádost bývalého ministra obrany Karla Kühnla, který chtěl odsouhlasit cenu obrněnců pandur.)

Ani na výjimku

Až potud by se mohlo zdát, že argumentace Parkanové a Kalouska je mimo. Jenže při podrobném zjišťování ČESKÉ POZICE se ukázalo, že při nákupu letadel Casa využilo ministerstvo obrany jinou výjimku, a to v zákonu o veřejných zakázkách, který v paragrafu 18 pamatuje na nákup vojenského materiálu. V ní se nemluví o externích posudcích, na čemž stavějí zřejmě čelní představitelé TOP 09 svou obranu.

Ani v tomto případě jim však NKÚ nedává za pravdu. Ačkoli kontrolní úřad připouští nedostatečnou provázanost zákonů o majetku ČR a o veřejných zakázkách, povinnost zadat si externí posudek dle něj trvá i v tomto případě. „I přes tuto výjimku mělo ministerstvo obrany povinnost vytvořit znalecký posudek. Postup Policie ČR je v tomto případě správný,“ uvedl pro ČESKOU POZICI viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Odkázal na studii Cena zakázek z pohledu NKÚ, která je souhrnem jeho přednášek na toto téma. Materiál obsahuje podrobný výklad, jak má stát při oceňování postupovat.

Bez ohledu na výsledek...

Aniž by bylo jasné, který právní názor zvítězí, nelze než opakovat, co už nejen ČESKÁ POZICE mnohokrát psala. Kontrakt na nákup letadel Casa za 3,5 miliardy korun provázely nestandardní okolnosti. (Upozornil na ně ostatně i NKÚ, který zakázku loni kontroloval.) Především se objevily následující pochybnosti:

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Naprosto nekompetentní ministryně

Pro naši současnou vládu je  specialitou, že na žádném vládním postu není nikdo, kdo by byl tzv. z oboru. Příklady: Premiér-Nečas- přírodovědec, finance-Kalousek - chemik, zemědělství-Bendl-technik, průmysl- Kuba-lékař ,obrana- Vondra-přírodovědec, vnitro-Kubice - stavbyvedoucí, zahraničí-Schvarzenberg-hoteliér  atd.atd. No to je fakt "squadra  azura"!

Proto ten dnešní tristní stav naší země.Tak to vypadá, když nám vládnou takoví neumětelové.. Nezbývá jim nic jiného,než spoléhat na své podřízené, kteří by měli být v příslušném rezortu na výši..leč někdy nejsou..

A to je možná i případ Parkanové,která sice uměla zpívat o radaru v Brdech, ale jako ministryně obrany byla naprosto nekompetentní.

Opět známá formule: obrana-Parkanová-právník..

Její nekompetentnost mi potvrdil známý zbrojař, který s ní jednal.

Paní Parkanová vystupovala jako Všeználek, ale nevěděla, jaký je rozdíl mezi tankem a bojovým vozidlem pšchoty..Úsměvné? Ne ,tristní!

Může být, že za těmi stamilóny u letadel CASA byl úmysl, ale nevylučuji, že to může být i nebetyčná lidská neznalost a hloupost..

Na tak vysokém postu ale musí platit, že neznalost neomlouvá..

Parkanovou by měla sněmovna vydat, jinak by mohlo dojít na Rathova slova,že jeho případ je zpolitizovaný a bude poslední.

To by pro vládní strany před komunálními volbami mohl být  ten hojně používaný "polibek smrti".

Na Ratha se už tak trochu zapomíná, případ Parkanová ho překrývá..

 

To je můj názor,jiný názor neodmítám.

 

Také financování politické strany?

Dosud jsme se mohli ptát, čím svůj rozjezd a svou loajální síť financovala a dosud financuje TOP09. Většina veřejnosti se domnívá, že strany vystačí s tím, co získají od státu (příspěvěk za hlasy) a od známých sponzorů. Dnešní český politický systém bohužel s desítkami miliónů nevystačí, protože volební kampaně jsou jen malý - patrně zanedbatelný - výdaj.  Především je třeba financovat síť loajality, síť lidí, kteří vymyslí a budou udržovat kola mocenského systému promazaná a beztrestná.  Na vymyšlení jsou potřeba špičkoví odborníci na obcházení zákonů, podvody, tvorbu legislativy tak, aby díry v ní byly dostatečně nenápadné, ale vysoce účinné, apod. , a není pochyb, že některé strany si na tuto práci vybírají opravdové špičky nejen z domácích vod. A pak je potřeba tu širokou síť bílých koní a dělných rukou, která musí být dost motivovaná, aby ani necekla, i kdyby náhodou rozuměla tomu, k čemu je zneužívána.

Velkým tradičním stranám tekl olej na promazávání tohoto soukolí z privatizace všeho druhu (MUS, Pražská Voda apod. ...), orgánů firmy ČEZ a jiných polostátních nebo městských firem (DPP), mimořádných akcí (lyžařský Liberec nebo akce ProMoPro), životního prostředí, zdravotnictví (IZIP?), veřejných peněz vtipně svěřených ke zhodnocení alias "odklonění" (Key Investments),  státních a regionálních zakázek (silnice, železnice, vodní stavby, Opencard, Blanka, krajské nemocnice, opravy čehokoliv v majetku státu, kraje nebo obce  a stovky dalších) a v poslední době v neposlední době z aktivit plánovaných k úhradě z evropských strukturálních fondů. Ale u TOP09 nikdy nebylo nápadné, kudy černé peníze na financování strany tečou, ačkoliv se zdálo nepochybné, že oficiální příjmy jí naprosto nemohou stačit na to, aby s ODS a ČSSD tak dobře držela krok ve volebních preferencích a udržování obrazu v očích veřejnosti. Kdyby nebyla majetná, velké strany by její odborníky na retušování a na podporu loajality dávno přeplatily (byť TOP09 slouží ke cti, že svou síť bílých koní tvoří z lidí intelektuálně a kultivovaností o pár tříd výše než  ČSSD - např. pánové Ploc a Šlégr - a ODS, natož VV.) 

Zdá se však, že uvedené velké strany začaly mít po krk faktu, že případy podezření na černé financování strany se týkají jen jich. A pustily také něco na TOP09. 

Omnipol

A za co dostal Omnipol tak velkou provizi? Jen za to, že domluvil obchod? To si to ministerstvo neumí koupit samo?

Ministerstvo nemůže kupovat

Ministerstvo nemůže kupovat napřímo, musí využít prostředníka. Proč, ptejte se pánů politiků :-).

Naštěstí to už není pravda.

To je potřeba Nečasovi a Vondrovi přiznat, že tuto kalouskovinu (platila od počátku ČR!! předtím mohl stát nakupovat přímo) zrušil. Byť to nesporně udělal v rámci vnitrokoaliční řežby, aby Kalouskovi snížil přívod vitamínu "P", ale pánbuzaplať. Ovšem, stálo by za kalkulaci, kolik těmi prostředníky proteklo peněz .. a kde ty nadhodnocené peníze pak skončily, respektive ve které lidové a/nebo občanské straně se jim dostalo vřelého přijetí .... pardon, zapomněl jsem na Tvrdíka.

Máte naprostou pravdu, moje

Máte naprostou pravdu, moje informace je neaktuální. Díky za opravu.

Však se taky Kalous ušatý

Však se taky Kalous ušatý pomstil Promoprem:-))

 Stála by za hřích nějaká analýza, proč si vytáhli ti klucí ušatí dozorující z VSZ právě tu Parkanovou, že zrovínka tohle nezametli... Skoro to začíná vypadat, že mezi tou sběří začíná zuřit válka, z čehož můžeme jako dělný lid jen profitovat:-))

Sdílím Vaši opatrnou radost

Dokonce si myslím, že se ten Vondra státu docela vyplatil, budeme-li kalkulovat, co projel, a kde nasypal hrázičku, ačkoliv se mi tato slova podvědomě příčí v počítači, protože kdoví, čeho se ještě dočkáme, doufejme!

kalosek??

Nějak mě rajcuje představa, jak tady odhalujume zlořády lidstava. Jen tak pro připomenutí! Kalousek byl zmrd již od samého začátku. Tzn. tak 1992? Hele padáky řešit nebudu? ale co takhle první privatizace aero Vodochody? to je pošušňáníčko!!!

ok.

co takhle deblokace různých ČSSR dluhů!!! Že se o tom nepsalo? no to neznamená, že se to netalo!!!!

Potrefená husa Kalousek musí být odejit a souzen za jiné zločiny

Čtěte šokující fakta, jak Kalousek společně s Pospíšilem kryjí desetimilionové podvody dvou plzeňských exekutorů: http://justicnimafie.cz/?cz_novinky,43 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah