Ministr Kalousek by měl vážit slova

Vyjádřením ministra financí o praní špinavých peněz VV dostalo státní zastupitelství podnět k prošetření.

Právo a bezpečnost
Jan Schneider | 08.04.2012

V rozhovoru pro Právo v sobotu 7. dubna ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: „Celé financování VV nese jasné znaky praní špinavých peněz.“ Kalousek se poslední dobou dopouští pozoruhodně tvrdých až neomalených výroků na adresu Věcí veřejných (VV). To nesporně dodává zvláštní šmak i celé vládní koalici, takže Kalousek vlastně poněkud sadomasochisticky nadává sám sobě. Zmíněný výrok však z oné pavlačové Kalouskovy litanie brutálně vybočuje.

Miroslav Kalousek totiž označil zcela konkrétní subjekt jako jasně podezřelý z konkrétního trestného činu. A neřekl to laik, ale ministr, do jehož kompetence patří spolupráce na vyšetřování právě indikovaného trestného činu. Lze se proto právem domnívat, že Kalousek to učinil na základě znalosti konkrétních informací ze svého resortu.

Státní zastupitelství tím dostalo velmi kvalifikovaný podnět k prošetření, zda ministr financí, do jehož resortu patří i Finanční analytický útvar (FAÚ) specializovaný na „praní špinavých peněz“, tomuto útvaru skutečně a včas poskytl informace, na jejichž základě se takto pregnantně veřejně vyjádřil, aby FAÚ mohl konat podle zákona. Ministr financí není podle příslušného zákona povinnou osobou, která musí takové informace podat, protože u něho se to rozumí z definice a v první řadě. (Pokud je pramenem takové informace naopak FAÚ, otázka zní, zda tento útvar dle zákona konal.)

Je však také možné, že ministr financí „jasné znaky praní špinavých peněz“ u koaličního partnera z oportunně nízkých („politických“) důvodů nejprve cíleně zamlčoval a veřejně je zmínil až v okamžiku, kdy je mohl politicky využít. Tím by se dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, a možná i spolupachatelství při praní špinavých peněz.

Kalouskova politická kariéra by však měla být otřesena i v případě, že podezření z praní špinavých peněz VV se nepotvrdí. Pomluva s následně způsobenou škodou je totiž trestná. A Věci veřejné by se za svůj volební neúspěch jistě s chutí na Kalouskovi zahojily.

A sociální demokracii, s níž se Kalousek zvažuje „koalit“, každopádně popřejeme mnoho štěstí při hledání koaličního partnera. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:7

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Za Miroslava Kalouska jsem vděčný.

Jeho mimořádnou inteligenci dokládá ve velké míře mj. také jeho humor. A sarkasmem si prostě pomáhá od toho, aby se z těch populisticko-práskačských "dobrůtek" a nahrávání vlastního močení, kterými VV českou společnost oblažují, nezbláznil.

Nejdůležitější ale je to, že Miroslav Kalousek jde s buldočí zatvrzelostí proti zadlužování státu a bere na sebe zlobu a nenávist hlupáčků, kteří by chtěli žít na dluh co nejdéle to půjde - a potom potopa.

Budte te dobroty

Budte te dobroty a vysvetlete prosim, v cem spociva Kalouskova "buldočí zatvrzelost proti zadlužování státu" ? A neztracejte pritom ze zretele, ze od zacatku roku 2007, kdy se Kalousek stal ministrem financi, tedy za 5 roku a 3 mesice, se statni dluh Ceske republiky zdvojnasobil, z 800 na temer 1600 mld. Kc. A to prosim jeste nejsou zahrnuty mimoradne prijmy v objemu vyznamne prevysujicim 100 mld. Kc.

Zadlužení státu

Pravděpodobně jste z nějaké PR agentury, ale i tak važte slova a zjistěte si o kolik se navýšil státní dluh za ministrování vašeho idola (zákazníka).

Miroslav Kalousek musí mít

Miroslav Kalousek musí mít neuvěřitelný smysl pro humor, v tom s Vámi souhlasím. Jinak si některé jeho kroky nedovedu vyložit.

Jen tak mimochodem (trochu OT) – jestli dobře čtu, tak pro rok 1989 byl plánován schodek celých 800 000 Kčs.

http://www.psp.cz/eknih/1986fs/tisky/t0120_00.htm

Promiňte,

asi jsem trochu nechápavý, ale jako satira by byl ten váš příspěvek docela prima (mimořádná inteligence, humor). S tou zatvrzelostí proti zadlužování státu jste myslel narovnání státu s náboženskými společnostmi?

Hlavně by měl přestat chlastat

Jenomže, to je těžký, když v parlamentním bufetu koupí láhev burbonu za padíka. Což jest pochopitelně na rozdíl od stravenek zvýhodnění systémové.

Nuže k věci. Pamatuje si ještě někdo, skrzevá čeho přestal býti křesťanskodemokratickýunionista, takto československý straník lidový předsedou KDU čéezel?

 

Kleptokrat

Zrovna včera jsem v TV letmo zahlédl jeho jemnou a oduševnělou tvář, z které bylo zřejmé, že požil svou oblíbenou medicínu v množství větším než malém.

A teď se pokusím o odpověď. Bylo to skrz byt na Veleslavíně, který dostal od svého přítele Richarda Hávy, obchodníka se zbraněmi, za úspěšnou korupční spolupráci v době, kdy byl ekonomickým náměstkem ministra obrany?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah