Kdo zametl Janouškovy miliardy ve Švýcarsku?

Bývalý policejní náměstek Houba má podezření k případu švýcarského účtu: spolčení detektivů, státních zástupců a magistrátu.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 07.08.2012

Na konci března 2012 nařídil šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec prověrku všech spisů, v nichž figurují jména protagonistů legendárních rozhovorů pražského exprimátora Pavla Béma a šedé emicence pražské politiky Romana Janouška. Z těchto případů ČESKOU POZICI především zajímalo, zda a jak se posunulo vyšetřování Janouškovy takzvané švýcarské aféry z roku 2008.

Švýcarská justice tehdy pro podezření z praní špinavých peněz zmrazila peníze firmy Botanic Financial Corporation, k nímž měl přístup i Janoušek. Kriminalisté na švýcarské ani české straně však nic podezřelého nezjistili a konto společnosti zase odblokovali.

V minulých týdnech jsme se setkali s osmi bývalými i současnými detektivy protikorupční policie a s vysokými policejními důstojníky. Také jsme hovořili s členy zpravodajské komunity a prominentními politiky pražské ODS. Jen některé z našich zdrojů se však odvážily hovořit neanonymně a z nich především musíme v tomto článku čerpat. Zásadní jsou informace bývalého náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení Jiřího Houby (2007 až 2009), do jehož kompetence protikorupční policie v době vyšetřování Janouškovy aféry spadala.

Jiří Houba má podezření na spolčení vedení protikorupční policie, státního zastupitelství a tandemu Bém-Janoušek v době, kdy se „švýcarská aféra“ vyšetřovalaZ interview s Houbou, jež v plném znění uvádíme na konci článku, vyplynulo závažné sdělení. Houba má podezření na spolčení vedení protikorupční policie, státního zastupitelství a tandemu Bém-Janoušek v době, kdy se „švýcarská aféra“ vyšetřovala. (Duo Bém-Janoušek tehdy ovládalo pražský magistrát. K vedení protikorupční policie kromě ředitele Jiřího Nováka náleželi v pozici náměstků i její nynější šéf Tomáš Martinec či Milan Cícer, dnes ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí.)

Houba mimo jiné ČESKÉ POZICI řekl: „Až s odstupem času v souvislosti se zveřejňovanými informacemi, souvisejícími s uveřejněním odposlechů Bém-Janoušek, si mohu domýšlet, že s těmito i jinými, byli všichni spolčeni.“ Podle něj pro to existují potvrzení — lze například doložit, že Martinec měl úzké vazby na pražský magistrát – například v létě 2008 mu exprimátor Bém nabízel post pražského policejního ředitele. A náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek, jenž měl švýcarskou kauzu na starosti, zase čile komunikoval s Janouškem – informaci o tom přinesla už loni ČESKÁ POZICE.

Jak to začalo?

Pro pochopení příběhu je nutné vrátit se k jádru Janouškovy švýcarské aféry. Dle informací ČESKÉ POZICE přišlo na Vrchní státní zastupitelství v Praze 18. září 2008 důležité psaní – Žádost o právní pomoc v oblasti trestní. Zaslal ji švýcarský federální prokurátor Patrik Lamon z Bernu. Na protikorupční policii získala žádost číslo jednací OKFK-4551/ČJ-2008-22. Co dokument obsahoval?
V žádosti bylo uvedeno, že v polovině září byly ve Švýcarsku zahájeny úkony v souvislosti s praním špinavých peněz a byl zmrazen účet společnosti Botanic Financial Corporation s 12,2 milionu dolarů, 50 tisíci eur a 30 tisíci švýcarských franků. Účet byl veden u banky Lombard Odier Darier Hentsch & Cie. Dále byla nalezena obálka s nápisem „Peťa“ a informace o jisté směnárně v Česku, jejíž jméno, lokaci ani žádné další podrobnosti neznáme. Dodejme, že švýcarská prokuratura upozornila, že přes Janouškovy účty celkem protekla částka ve výši asi dvou miliard korun.

K účtu měli podpisové právo Roman Janoušek, jeho matka Jaroslava, Peter Ďurica a Jiří Toman. Ďurica vedl na pražském magistrátu odbor obchodních aktivit a dohlížel na veškerý prodej nemovitého majetku v Praze, Toman pracoval jako šéf magistrátního odboru městského investora. A to v době, kdy Prahu a její zakázky ovládala dvojice mužů Bém-Janoušek, což dokládají letos na jaře zveřejněné odposlechy v MF Dnes. (K podezření, že jsou úředníci s Janouškem propojeni a mohou ovlivňovat zakázky magistrátu v jeho prospěch, což oba popřeli, policie nic pádného nezjistila.)

Podstatná schůzka

Zásadní zlom v příběhu přišel dle informací ČESKÉ POZICE 6. října 2008. V ten den se sešel tehdejší ředitel protikorupční policie Jiří Novák (ve funkci od roku 2008 do ledna 2009) a náměstek policejního prezidenta Houba. Důstojník Novák ubezpečoval nadřízeného Houbu, že je domluven se státním zástupcem Liborem Grygárkem, že na základě informací ze Švýcarska budou v nejbližší době zahájeny úkony trestního řízení.

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Stále postupují krok za krokem - a nyní jde o mnoho

J&T, Kellner, Appian

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/kretinsky-s-belgicany-buduji-alianci-pro-nakup-plynovodu-903370

 PPF popřela, že by přetáhla velvyslance Koláře 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/PPF-poprela-ze-by-pretahla-velvyslance-Kolare-242118 

;-)))))))

Co vlastně nyní dělají bývalá ministryně Bérová a její manžel Jan Dobrovský? Asi o nich budou dost vědět prezidentští kandidáti Schwarzenberg, Fischer, Zeman i ten Dlouhý ;-). Možná by se na vztahy k nim mohli novináři kandidátů veřejně dotazovat.

U toho manžela jste se

U toho manžela jste se kapánek netrefil asi:-)

 

Jinak článek zajímavý, ovšem ve výsledku se odkopal i sám policejní exnáměstek, protože sám argumentoval, že mu svodky za Langerovy éry chodily, aby se předešlo takovým exemplárním případům, jako byla Jourová a Starka. Nehledě na činnost dozorujícího státního zástupce byl pan Houba jakýmsi arbitrem ex machina... A hle, jak to fungovalo v praxi: konkrétní fakta ze spisu nečetl/neměl, spoléhal se na dobrozdání šéfa protikorupční policie. Nuže, kontroloval, nebo měl spíš jakési pověření od Langera??? Spíš mi to připomíná historku z období Drobilovy předvánoční peripetie - kdy buď policejní prezident, nebo Martinec vyblil Nečasovi ze spisu, že Michálek se obrátil ještě před ním na Johna a ten ho poslal za novináři... Prostě kontrolovat, aby se "naše" - tj. Langerovic party - zájmy nedočkaly nějaké újmy...

Nedělám si pražádné iluze o panu Vrbovi a už vůbec žádné o Cícerovi, čímž rozhodně netvrdím, že Martinec s policejním prezidentem jsou ti "hodní policajti".

No vidíte

a já to napsal schválně právě takto, a proto je to správně ;-) . Čas v tomto případě jeví se být druhořadou proměnnou. Dejte na mě.

Oni si jí s kamarádem

Oni si jí s kamarádem Vladimírem vyměnili? Tak to je hustý! Nu co, někdo je matrací fotbalistů, někdo zase lobbistů:-)))

 Omlouvám se za neznalost a odcházím tiše blinkat do koutku:-)

chtěl jste jako gentleman a básník jistě napsat

"inspirací fotbalistů" ;-).

 

Není lobbista jako lobbista. U Appianu se z lobbisty a poradce klidně stane

předseda dozorčí rady 

http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/znepokojeni-privatizatori-mus-pisou-vrchnimu-statnimu-zastupci-meclovi

 

Bérovou zlobilo, že je Dobrovský sprosťák

http://www.motejlek.com/kdo-by-to-byl-rekl-ze-jan-dobrovsky-mluvi-tak-sproste

 

-------------

 

A protože jste milý cynik, mám pro Vás jedno moudro do života od Dany a Karla. A nepište, že už jste ji znal ;-).

 

Vzpomínám si na dobu, kdy jsem pracovala pro Karla Schwarzenberga. S tím se pojilo množství neuvěřitelných zážitků, ale nejraději z nich mám jeho „teorii manželek“. Chystala se jednání s nějakými italskými investory, kteří tu chtěli postavit pilu. Mně se pořád něco nezdálo, i když ta čísla vypadala dobře. Jen mi cosi napovídala intuice. Pak jsem se odhodlala a řekla jsem Karlovi, že se mi ti partneři nezdají. On se na mě podíval a řekl: „Tak je pozveme na večeři s manželkami.“ V tu chvíli mě napadlo, že teď už jsme tady blázni dva, já se svou intuicí a on, který chce řešit investiční problém večeří s manželkami. Večeři jsme ale přesto domluvili a když ty dva páry vstupovaly do dveří, Karel mě vítězně kopal pod stolem do kolena. Povečeřeli jsme,  o byznysu nepadlo skoro ani slovo a když odešli, on si zamnul ruce a řekl: „No vidíte, s muži, kteří si vezmou takové podivné prostitutky, není možné dělat byznys.“ A vysvětlil mi svou „teorii manželek“, která praví, že když nevíte, co si myslet o nějakém muži, stačí se podívat na jeho manželku a máte jasno. Neplatí to ale obráceně. Spousta zajímavých a inteligentních žen si vezme pitomce. Ta teorie se mi osvědčila i v politice. Dá se to koneckonců aplikovat i na podřízené. S lidmi, kteří se obklopují podřízenými, kteří jim nikdy nejsou konkurencí, není něco v pořádku

http://www.readersdigest.cz/magazin/osobnosti/vzpomina-dana-berova 

 

 

Nikolivě, čtenáři, tuto

Nikolivě, čtenáři, tuto historku jsem opravdu, ale opravdu neznal:-) Cítím se hnedle tak nějak naplněn velkolepou blažeností čtouce životní moudra oné zmiňované inspirace/matrace lobbistů...

Avšak horní dva linky jsou mi známé, abych Vám aspoň trochu zatnul tipec:-)

je to otřesné

a potom si dnes člověk přečte,že policie vyšetřuje 60let!!!!Starou provokaci STB!!!No já bych se zkopal do kulata.Tady lítají desítky kauz a oni hrabou v archívech v poválečných letech!!!!

Kdo kecá?

Kecá každý, kdo při investigaci pomíjí následující události:

 Janoušek - stopa, které se mnozí bojí 

http://hn.ihned.cz/c1-37934410-janousek-stopa-ktere-se-mnozi-boji 

http://machacek.blog.ihned.cz/c1-37995330-komu-patri-vila-pecina-vs-langer-a-ochrana-zdroje 

Diky

Rozsiril jste mi obzory. Nic co by me prekvapilo. Vse je pekne propojene. Skoda, ze jeste nezacal nekdo mluvit. Uz jen to, ze se vsichni snazi odpoutat od sebe pozornost jinam muze prinest sve ovoce. A propo jak dopadla kauza Janousek a srazena zena? Ze by prekvalifikovanim na neco, co se necha podminecne odsoudit?

zlatej rada Vacátko

a Agáta Christie, čert aby se v tom vyznal, faktem zůstává (alespoň mediálním), že Langer se neměl rád s Bémem, tak kdo je větší samec? Kdo kecá víc nebo míň? Co to je za hry?

To je fakt silné

To je fakt silné kafe,miliarda sem,dvě miliardy tam, a nikomu nechybí.Je to fakt na zvracení.Pane Shabu,držím vám palce v dalším rozkrývání těch šíleností.

Dneska jsem mluvila se známým,který má výrobu nábytku.Docela mě povzbudil,protože letos už vyhrál tři výběrová řízení.Bez úplatků.Do loňska nikdy nic.Letos to prý jen z hecu zkusil ,a vida.Že by se opravdu něco dělo?Že by všiváci opravdu dostávali strach.Nádherná představa.To jen úplně mimo mísu,třeba to někoho potěší, tak jako mě.Hezký večer.

Zmeny se deji

bohuzel ale zatim jen kosmeticke. Nekteri lide se docasne boji krast protoze nevedi co bude ale dlouhodobe to nevydrzi. Jakmile ziskaji jistotu, ze to jde do stracena tak to zacne nanovo. Musime se postarat o to aby ke zmenam doslo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah