Kdo má radost z Karolíny Peake na obraně?

Novou ministryni obrany čeká rozhodování o armádních obchodech za miliardy. Sehrají v tom nějakou roli i vazby jejího manžela?

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 18.12.2012
Karolína Peake nyní řeší, kdo nahradí ve funkci prvního náměstka odvolaného generála Vlastimila Picka. Není ministryně kvůli údajným kontaktům svého manžela Charlese (uprostřed) na zbrojařskou firmu Omnipol ve střetu zájmů?

Jmenování vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) ministryní obrany vyvolalo v okruhu lidí, kteří se kolem tohoto resortu pohybují, značné pozdvižení. Nejčastěji zaznívaly otázky typu: Jak nová šéfka úřadu naloží se skandály za miliardy korun, které šetří policie? Bude pokračovat v sekání korupčních chapadel tak, jak se o to snažil její předchůdce Alexandr Vondra? A kdo bude profitovat z armádních zakázek?

V prvním rozhovoru na téma obrany se Karolína Peake vyjadřovala opatrně: „Může se stát, že nějakou (kauzu - pozn. red.) vytáhnu i já. Ale nejdu tam v první řadě proto, abych tam tahala nějaké kostlivce a bubáky. Spíš se chci dívat do budoucna.“ Poněkud neurčité prohlášení přimělo ČESKOU POZICI k tomu, abychom se pokusili zjistit více mezi zainteresovanými zbrojaři a politiky.

Zastánci z kauzy Casa

K zajímavým souvislostem se můžeme dostat, už když se podíváme blížeji na to, kdo se pasoval do role samozvaných obhájců nové ministryně.

Kromě expremiéra Mirka Topolánka, o jehož postoji jsme psali minulý týden, to byla bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Tuto političku policie v létě obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z porušení povinnosti při správě cizího majetku kauze Casa.

Dalšího spojence našla Peake v Janu Vidímovi (ODS), jenž zase v době nákupu vojenských letadel vedl branně-bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Připomeňme, že u Vidíma začínal coby poslanecký asistent i bývalý ministr obrany Martin Barták, kterého policie loni obvinila v jiné armádní kauze Tatra. S Bartákem Vidím trávil dovolenou na Mauriciu, a to v doprovodu zbrojaře Michala Smrže (MPI Group).

Není bez zajímavosti vzpomenout, že v pátek 14. prosince Karolína Peake jmenovala ředitelem svého kabinetu Aleše Klepka, jenž ve stejné funkci pracoval i pro exministra Bartáka.

Více k personálním změnám na obraně si můžete přečíst v článku: Kabinet ministryně Peake povede jeho ředitel z éry Martina Bartáka.

Hraje se o privatizaci LOM Praha?

Nyní se s napětím očekává, kdo se ujme funkce prvního náměstka po nenadálém odvolání generála Vlastimila Picka. O jméno jeho nástupce se zajímají kromě politiků také čeští zbrojaři, neboť první náměstek ovlivňuje nákupy a strategické směřování resortu. Z rozhovorů ČESKÉ POZICE s vysoce postavenými politiky, úředníky a lidmi ze zbrojařských kruhů vyplynuly dvě zásadní transakce, jež budou zřejmě řešit ministryně Peake a její budoucí pravá ruka — privatizace státního podniku LOM Praha a nákup armádních radarů. Obojí lze označit za miliardové obchody.

Omnipol zajímá jak privatizace LOM, tak nákup radarů. Nové vedení ministerstva obrany může stihnout obojí.Jednou ze zainteresovaných společností na obou zmíněných obchodech je firma Omnipol, jež byla mimochodem prostředníkem armádního obchodu s letadly Casa. Poslanec Vít Bárta (Věci veřejné) v této souvislosti na svém webu nedávno uvedl, že manžel ministryně obrany Charles Peake se schází s Jozefem Pigou, členem dozorčí rady Omnipolu. A dle Bárty by oba muži spolu mohli řešit i byznys včetně privatizací státních podniků, jež spadají do gesce ministerstva obrany.

Původně jsme tuto informaci považovali za pouhou spekulaci a součást boje Bárty s formací LIDEM. Jenže důvěryhodný zdroj redakce ze zbrojařských kruhů nám řekl: „Omnipol zajímá jak privatizace LOM, tak nákup radarů. Nové vedení ministerstva obrany může stihnout obojí.“

Už v minulosti přitom média psala o tom, že Omnipol skupuje výrobce radarů. A do toho se počátkem prosince, ještě před nástupem do funkce ministryně obrany sešla Peake s Václavem Irovským, šéfem Vojenského technického ústavu, jenž vznikl odštěpením od LOM Praha.

Zkusili jsme proto ověřit Bártovou hypotézu, tedy se Charles Peake a Jozef Piga znají a zda spolu řeší i byznys. Respektive, jestli se kvůli jejich údajné známosti neocitla ve střetu zájmů sama ministryně.

„To je z říše science fiction,“ řekl ČESKÉ POZICI po telefonu Piga a předčasně hovor ukončil. Na zaslané otázky pak reagoval: „Děkuji za váš zájem, ale nevidím důvod se vyjadřovat ke svému osobnímu životu.“ Ještě stručnější vyjádření zaslal Charles Peake: „Omlouvám se, ale s ČESKOU POZICÍ nekomunikuji.“ Dle informací České golfové federace však oba muže spojuje minimálně láska ke golfu. Oba jsou členy Golf Clubu Karlštejn.

Vzhledem k tomu, že jde o soukromé osoby, požádali jsme o vysvětlení ministryni Peake. Politička však na dotaz redakce, jestli není ve střetu zájmů, neodpověděla.

Jak dál?

Očekávali jsme, že Karolína Peake bude chtít v nové funkci dokázat své odhodlání v dalším boji s korupcí. A to i s ohledem na probíhající vyšetřování podezeřelých armádních nákupů, v nichž vystupuje ministerstvo obrany jako poškozený subjekt. Její dosavadní kroky — bleskové odvolání prvního náměstka a fakt, že se nevyjádřila k údajným stykům svého manžela s vysoce postaveným manažerem Omnipolu — však nesvědčí o snaze učinit rozhodování na obraně transparentnější. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Článek - Kdo má radost........

Odpověď na tuto otázku jsem se prakticky nedozvěděl. Asi nikdo neměl radost

z této události.

Proč se nikdo neptá, kdo neměl radost z této události ? Nemyslím ty, kteří jen komentovali celý případ. Ale ty,kteří nemohli mít z toho radost a proč ? Vždyť žádné nebezpečí našemu státu nehrozilo a ani nehrozí. Proč ji nenechali  zjistit, třeba , že je tam vše v pořádku. 

čaroděj Babák

Auditorem LOM Praha s.p. je "Babákovo" Bene Factum ;-)

Janoušek je taky

soukromá osoba, a  kam až sahaly jeho prsty....Doufám,že BIS pracuje a hlídá to....

Co hlídá BIS.

Pán doufá že BIS hlídá. Ale neřekl co hlídá. Hlídá, aby se nic, žádná pravda,náhodou nedostala ven, lidem.

Je jasne odkud vitr vane

Kdyz se Vondra schazi s nejdrsnejsi lobby jako Dopsiva, hazardni Valenta, Rebicek, Sekyra, Schmalz atd., tak to ceskapozice povazuje za cajovy dychanek intelektualu. Viz http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/padesatiny-ministra-vondry-vkusna-demonstrace-sily . Kdyby se s nekym z nich potkala soucasna ministryne obrany tak uz pozice pize o zlych zamerech Karoliny Peake..

Mám" radost" :-))

Paní Kvaček-Peake udělala kobercový nálet a všichni odpovědní se diví,jako divizny..Místo aby Nečas reagoval, stáhl jako zbitý pes ocas mezi nohy..To je premiér? Ale co by mohl dělat, na nevěrohodné,nevolené straně LIDEM přece "stojí" vláda a bez její asistence padá..Peake tak znevěrohodnila vládu,  že už to být horší nemohlo.Kouká Nečas, nevěřícně kroutí hlavou Klaus..

Mám "radost" z toho,jak Peake dokázala všechny sjednotit proti sobě..a potažmo i proti Nečasovi. A minimálně zbrzdit aktivity na MO.."klobouk dolů":-)) A ještě jedno se jí podařilo, odešel jí ze strany LIDEM bývalý ministr dopravy Dobeš. Ten vyhazov z dopravy zasloužil, registr nepracuje správně doteď, nicméně Peake měla strach, že by ji mohl v budoucnu sesadit a tak na něj plila zlou slinu..Toť holt "vysoká politika" v podání Kvaček-Peake..

Tak mne napadá, kdepak skončil, Kvaček-Peake, váš  boj proti korupci?

Dobrý článek pane Shabu..

Verše pro Peake

Oh, sweet Caroline 
Good times never seem so good 
I've been inclined to believe it never would oooh oh no no..

Karolína je utajená dcera Parkanové.

Podle nosa poznáš kosa. Matka s dcerou se našly. 

Něco nového ?

Samá voda. Zjistěte si jak to bylo doopravdy s našimi "bojovými" letadly a pak srovnávejte nesrovnatelné, zda se vám to podaří. 

Boj s korupcí

No, já bych jí věřil, že chce bojovat s korupcí. I kdyby to mělo být tak, že vysaje ze státního rozpočtu poslední korunky sama - pokud tam nic nezbyde, korupce jaksi sama odumře. A to se vyplatí!

Boj s korupcí

Teď jsi Pcháči Osete trefil hřebík do hlavičky. Ona to totiž myslí úplně vážně. A aby jen neteoretizovala, tak zkouší nějaké ty temné věcičky sama na sobě - viz neprokázané příjmy, obchody s akciovkami s utajenými vlastníky, příjem darů od podnikatelů z poctivě získaných předražených zakázek bez výběrového řízení apod. A jak si to holka prakticky osvojí tak o to lépe může bojovat teoreticky a vymýšlet tu legislativu.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah