Kdo je v kauze Tatra idiot?

Šéf společnosti Tatra Ronald Adams ve čtvrtečních Lidových novinách uvedl, že nabízel zbrojaři Michalu Smržovi dvacet milionů korun.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 23.08.2012

Šéf automobilky Tatra Ronald Adams vyšel na světlo se zajímavým svědectvím. V únoru 2008 nabídl zbrojaři Michalu Smržovi, jenž byl loni spolu s exministrem obrany Martinem Bartákem obviněn z podvodu (Smrž) a uplácení (Barták), 20 milionů korun za bezproblémové dokončení armádní zakázky na dodání 588 nákladních vozidel tatra za 2,7 miliardy korun.

„Zkoušel jsem zjišťovat, kdo za tím stál, protože pan Smrž by si sám pro sebe o 20 milionů neříkal. Proto jsem řekl: ,Nezaplatím tolik, tolik nebo tolik. Kdybychom měli zaplatit, nebylo by to více než dvacet,‘“ popsal v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) Adams důvody, proč nabízel zbrojaři peníze. Jednání, jež si Adams nahrál, je součástí trestního spisu. Smrž už loni v LN upozornil, že Adamsova slova o úplatku mohla být provokací.

Interview s Adamsem se uskutečnilo ve středu, tedy dva dny poté, co šéfa Tatry zatkla policie kvůli trestnímu oznámení exministra Bartáka. Ten už loni uvedl, že se ho Adams snažil uplatit, a to během zbrojařského veletrhu IDET, který proběhl v Brně v květnu 2009. Mírně zastřenou formou mu prý Adams nabízel peníze, čímž se měl snažit získat pro Tatru armádní zakázky. Dle Bartáka pro to existují svědci. Ačkoli dozorující státní zástupce požadoval, aby Adams byl vzat do vazby, soud to odmítl.

Připomeňme, že Adams spolu s bývalým velvyslancem USA v Česku a bývalým předsedou dozorčí rady Williamem Cabanissem svědčili proti Bartákovi. Dle Cabanisse totiž Barták v únoru 2008 na setkání ve Washingtonu uvedl, že za určitý obnos by problémy mezi Tatrou a její dodavatelskou firmou Praga mohly být vyřešeny. V tomto duchu podal svědectví i člen dozorčí rady Tatry Duncan Sellars.

Komplikovaná story má až do rozhodnutí soudu jediný závěr: nevíme, jestli některá z postav příběhu lže nebo mluví pravdu. A dost možná je někdo z protagonistů aféry pořádný idiot. Ale kdo, když Barták i Adams tvrdí, že idioty nejsou?

  • Adams LN řekl: „S panem Smržem jsme jednali, abychom zjistili, kdo z vlády stojí za žádostí o úplatek. V té době jsme navíc čekali na podpis další zakázky na 22 dalších vozidel. Za 20 milionů korun, které jsem podle Bartáka nabízel jako úplatek, by přece nedávala smysl zakázka na pouhých 22 vozidel. To by musela být zakázka na stovky vozidel. Navíc bych musel být úplný hlupák, abych před třemi nebo čtyřmi svědky šel za Bartákem a nabízel mu úplatky. To by udělal jen idiot.“
  • Barták na webu Novodobá inkvizice v březnu prohlásil: Já jsem si nikdy o peníze neřekl. Kdybych to udělal způsobem, jaký popsal pan Cabaniss, musel bych být totální blázen. My jsme na setkání s americkými byznysmeny, tedy i s Cabanissem, jeli přímo z Bílého domu. Tam jsem jako součást doprovodu premiéra Mirka Topolánka dvě tři minuty hovořil s prezidentem Georgem W. Bushem, vzápětí jsme odjeli na střelnici – setkání s byznysmeny totiž provázela prezentace České zbrojovky. Pana Cabanisse jsem příliš neznal, předtím jsem ho viděl snad dvacet minut. Ve Washingtonu se ale na delegaci začal obracet s naprosto nepodloženými obavami o kontrakt pro Tatru. Dokážete si to představit, že bych si zrovna v této situaci řekl o úplatek? To bych musel být naprostý idiot!

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Věc o které se na OHK PČR v Brně nesmí mluvit...

 

 

Spíše se zeptejte Vrchního státního zástupce Olomouc detašovaná pobočka Ostrava, proč jsou policisté z OHK, státní zástupci ustrašení a začali zahajovat trestní stíhání takřka bez důkazu, pouze na základě úředního záznamu o podaném vysvětlení nedůvěryhodných osob u kterých lze předpokládat účelovost výpovědi. Podle JEHO právního NÁZORU byly předchozí případy (zpracované různými policisty, státními zástupci) špatně a „zakopávaly se pod koberec“. Tak se nedivte, že se snížili na OHK PČR kvalitativně ve zpracované věci Ostravě (která tím je již mnoho let známá) a raději přenechají rozhodnutí na soudu. Protože mají obavu jak policisté z OHK, tak státní zástupci z Brna, aby nebyli taktéž podivně přihození jako jejich kolegové ke gangu, o kterém v Brně v životě nikdo neslyšel v takové jaké má být podle OČTŘ personální struktuře, navíc když je VSZ ve sdělovacích prostředcích neustále označuje za možné chapadlo mafie. A jak se zachová vedení? Sype si popel na hlavu a zakáže o daném tématu mluvit. Jen si říkám, jak vysvětlí těm mnoha podvedeným lidem od těch „podnikatelů“ (řadu let známých mafiánů) v postavení poškozeného, že se jím zřejmě podaří vyhnout trestu a některým již dokonce podařilo. Mnoho let poctivé policejní práce v háji, ale hlavně že zločinci zase dosáhli svého!!! Co bych panu vrchnímu státnímu zástupci z Olomouce popřála do budoucna? Snad jen svědomí, trochu morálního kreditu a sebereflexi, protože ono se taky může stát, že ti propuštění zločinci/násilnci na podmínky nebo při obnově řízení, můžou pokračovat ve své trestné činnosti nadále a ona ta Olomouc není od Brna zas tak daleko. 

když se dva perou třetí se směje

Zbožné a málo reálné přání. Ať jdou oba tam kam patřej. Škoda těch tatrováků, i tak lze zničit dobrou značku. Za idiota je chudák Tatra. Nechci být prorokem, ale Číňani  jsou za bukem.

KOnečně už na něj došlo

Adams je typický případ "protikorupčních" křižáků naší doby. Poslouchal jsem v květnu jeho projev, kdy mu končilo funkční období coby presidenta American Chamber of Commerce  - a skoro se to nedalo vydržet. Jak se označoval za světlonoše boje proti korupci a hrdinu naší doby... Z toho bylo jednomu až blivno... Nikomu nic zlého nepřeju, ale jestli oni byli schopni bez důkazů rozpoutat válku, tak teď je smetla její fronta... Dobře mu tak!!!

Kouknou, Kalina,

díky Nim o čestnosti pana Adamse nepochybuji.

Když Voni někoho chválejí, je to pokaždé pěkná zgrchanina.

Adams se neusvědčil,

alespoň prozatím, i když náznak má dobrý. Ještě krapýtko té kajícnosti, jestli mohu poprosit.

Ovšem Barták, klobouk dolů. Popsat modelovou korupční situaci, asertivně až vychloubačně, a pak pointovat, že jen idiot by se tak zachoval, je tuplovaně upřímné. Já si tu situaci, jak ji Barták popsal, dovedu představit úplně trojrozměrně. Někteří idioti, musím přiznat, jsou svým (doufám, že neopakovatelným) způsobem docela zajímaví.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah