Kauza Snowden: Britové odposlouchávají také českou komunikaci

Útok na transatlantické kabely. Britská tajná služba odposlouchává telefonáty, čte naše e-maily a ví, které webové stránky navštěvujeme. 

HOT TOP|Právo a bezpečnost
Petr Matějček | 12.09.2013

Britská tajná služba Government Communications Headquarters (GCHQ) systematicky monitoruje v rámci operace Tempora internetovou a telefonickou komunikaci. Dokládají to dokumenty, ke kterým získal prostřednictvím whistleblowera Edwarda Snowdena přístup německý list Süddeutsche Zeitung. Dle materiálu bývalého administrátora americké národní bezpečnostní agentury NSA se britská tajná služba „napíchla“ mimo jiné na transatlantický optický kabel TAT-14, přes který běží významná část datové komunikace mezi USA a Evropou.

Britové proto zřejmě mohli odposlouchávat telefonáty, číst e-maily a sms zprávy anebo sledovat, které webové stránky Evropané navštěvují. K provozovatelům kabelu patří mimo jiné Deutsche Telekom, Slovak Telekom anebo také u nás působící společnosti Telefónica a Vodafone. Dle českých expertů je velmi pravděpodobné, že Britové mají přístup i k naší komunikaci směřující do zámoří.

„Pokud někdo odposlouchává TAT-14, tak zajisté odposlouchává i českou komunikaci, to stoprocentně ano. Koneckonců se jedná o kabel vlastněný evropskými operátory, a není tedy důvod ho nevyužívat,“ řekl ČESKÉ POZICI David Čermák ze společnosti Pro-Zeta, jež se zabývá vývojem a provozem technologie i softwaru v oblasti síťových služeb. Podobného názoru je rovněž výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip: „Pravděpodobnost, že by český traffic přes tyto kabely nešel, je velmi mizivá.“

„Odposlechy se týkají všech padesáti telekomunikačních společností, které se na TAT-14 podílejí,“ upřesnil pro nás autor výše citovaného článku a šéf investigativní sekce Süddeutsche Zeitung Hans Leyendecker.

Dle německého listu mělo slídění umožnit britským tajným službám hned několik mezinárodně působících telekomunikačních společností, které jim poskytly přístup ke čtrnácti optickým kabelům. Nejedná se tedy pouze o zmíněný TAT-14, který propojuje USA s Velkou Británií, Německem, Dánskem, Nizozemskem a Francií, a patří tak k jednomu z nejvýznamnějších podmořských kabelů. Britové mají zřejmě přístup i ke kabelům Atlantic Crossing 1, Circe North, Circe South, Flag Atlantic-1, Flag Europa-Asia, SeaMeWe-3, SeaMeWe-4, Solas, UK France 3, UK Netherlands-14, Ulysses, Yellow a Pan European Crossing.

O národní bezpečnosti ani muk

S britskou službou GCHQ dle informací Süddeutsche Zeitung údajně spolupracovaly britské společnosti British Telecommunications (BT), Vodafone, Viatel, a Interoute a americké Verizon a Level-3. BT se navíc měla podílet na vývoji špionážního softwaru a hardwaru, jenž umožnil obrovské masy dat filtrovat a následně sdílet s americkou NSA.

Vodafone v komunikaci s německým listem zdůraznila, že se řídí zákony zemí, ve kterých působí, a s odkazem na „národní bezpečnost“ celou situaci odmítla dále komentovat. BT se ke kauze nevyjádřila, prý jako telekomunikační společnost nehodlá odpovídat na otázky týkající se národní bezpečnosti.

Zatímco ve zbytku Evropy informace o programu Tempora plní titulní stránky novin, u nás zveřejnění proběhlo téměř bez povšimnutí

Krátce poté, co se informace kolem programu Tempora objevily, vyzvala eurokomisařka Viviane Redingová britského ministra zahraničí Williama Haguea, aby působení britských tajných služeb objasnil. Zajímalo ji, zda se tajné odposlouchávání týká pouze jednotlivých případů, anebo probíhá plošně. Podle Snowdenových dokumentů totiž měla GCHQ přístup k neuvěřitelným 21 600 terabajtům denně. Odpověď přišla obratem: Britové špehují pouze z důvodů národní bezpečnosti a boje s terorismem a do toho se Evropská komise nemá co plést.

Český mrtvý brouk

Poněkud překvapivé je, že zatímco ve zbytku Evropy informace o programu Tempora, jež jsou obsaženy v dokumentech, které si Edward Snowden stáhl v roce 2012 z přísně tajné interní Wikipedie GCHQ (GC-Wiki), plní titulní stránky novin a politici se k nim vyjadřují o sto šest, u nás zveřejnění proběhlo téměř bez povšimnutí. A tak jsme se začali ptát. 

  • Mluvčí Telefóniky Czech Republic Hany Farghali je sice přesvědčen, že soukromí uživatelů a bezpečnost jejich dat jsou pro společnost klíčové, a věří, že pro jejich ochranu firma dělá maximum, nakonec ale musel konstatovat, že tuzemská dcera bohužel není v současné chvíli schopna poskytnout informace o tom, zda mohlo dojít ke sledování dat či případným odposlechům. „Obecně můžeme komentovat jen situaci v České republice, kde veškeré poskytování dat oprávněným osobám probíhá v souladu se zákonem – tedy pokud například policie žádá v rámci vyšetřování o odposlech, musí o oprávněnosti tohoto kroku rozhodnout soudce,“ napsal ČESKÉ POZICI.
  • Podobně situaci vidí konkurenční Vodafone: „Ve všech zemích musí každý operátor dostát právním závazkům, které jsou stanoveny vládou příslušného státu v rámci licenčních podmínek. Stejně jako ostatní operátoři musí i Vodafone plnit tyto závazky, v žádné jurisdikci však neposkytuje osobní údaje svých zákazníků, aniž k tomu vznikne zákonný důvod. Otázky týkající se národní bezpečnosti jsou záležitostí vlád, nikoli telekomunikačních operátorů,“ míní mluvčí společnosti Markéta Kuklová.
  • Konkrétnější informace jsme se tedy pokusili zjistit u mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny. ČTÚ koneckonců vykonává státní správu v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. „Nás se tato věc netýká. ČTÚ se může zajímat pouze o legální odposlechy. Legální odposlech je ten, který má oporu v zákoně. V tomto případě se zřejmě bude jednat o nelegální odposlechy a do toho ČTÚ nemůže zasahovat,“ řekl v telefonátu Drtina a odkázal nás na Bezpečnostní informační službu (BIS), případně ministerstvo vnitra.
Horký brambor

Drtinovo doporučení jsme vyslyšeli a rozehrála se zvláštní partie.

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pravda se nedá zničit.

Američané se chtějí jen dozvědět pravdu. Tak jim to přejte. Pravda je nedá zničit, pravdu nelze "zabít",  je ověřitelná fakty a čísly. Snad se z pravdy poučí. Kdo říká pravdu nemusí se bát nikoho !

Čemu se divíte???

Opakovaně jsem zde psal, že náš národ, čítající cca 10 mil. obyvatel, nikoho nezajímá. Proč by měl brát v potaz kdokoliv naše zákony, když je neuznávají ani naši zákonodárci? Čekáte od nich někdo nějakou reakci? Já ne. Celkem jednoduchý slovní řetězec, který je zadán jako vyhledávač zaznamená naši komunikaci. Třeba se někde objeví "terorismus, sarin, zasraní američani" a ihned dojde k zaznamenání této komunikaci. A to nejen ve psaném projevu, ale i ve slovním. Je to obecně známá teze, proto si myslím, že se teroristé domlouvají úplně jinak. Pak zde vznikne otázka, proč se tento odposlech elektronické komunikace děje?! Dle mého názoru se vůbec nejedná o "národní zájmy a teroristy", ale o hospodářskou a průmyslovou špionáž. Nikdo z nás totiž neví, jaký slovní řetězec je do sledování zadán a "špionážní velmoci" nám to neřeknou! Uvedu malý příklad, v nedávné době Německo uvedlo, že odhalilo teroristické spiknutí, zatkli nějaké lidi. Vrah Obama řekl, že v průběhu špiclování komunikace na celém světě zhatili velké množství teroristických útoků. Ptám se, proč to nebylo nikde zvěřejněno, že např. někdo chtěl zaútočit na letiště, obchod, ale konkrétní věci....prostě nikde ani slovo. Já jim to nežeru. Za socializmu nějak pracovala STB, tvrdím, že je to úplné nic proti tomu, co zde teď provádí USA a VB. CIA mučí, unáší a zabíjí lidi, aniž by k tomu byl jakýkoliv zákonný důvod, vůbec bych zde ani nebyl schopen vyjmenovat, co vlastně všechno dělá nezákonně! Co s tím uděláme? Hovno! Protože jsme jen ten národ, který má cca 10 mil. obyvatel.

Zjistit adresu účastníka Internetu je otázka 30 sekund

Na základě písemné  žádosti jsem kdysi sám musel policii předávat adresy lidí pro potřeby vyšetřování, kteří se "skrývali" pod  IP či DialUpem.

Na každé radiostanici bylo

Na každé radiostanici bylo napsáno: POZOR, NEPŘÍTEL NASLOUCHÁ! Jinak Britové a Američané nejsou našimi spojenci, jen nás využívají a zneužívají

Někdy mám stejný pocit

že jim děláme jen " křoví "...A  spousta různostátofilů  opakovaně a zjevně cpe svoje hlavy do zadních částí některých  velmocí, i když vědí,že dělají jen roli bílého koně.Já si myslím,že nejlepší přátelé jsou ti,kteří jsou na tom stejně jako my. Já si osobně myslím,že je to nejvíc Srbsko(zkušenosti z minulosti..).Nesmí se říct křivé slovo proti USA, smí se nadávat na Rusko,Čínu,KLDR,Kubu,Balkán...tož tak...

Jiný úhel pohledu

Od České pozice bych čekal trošku více profesionálnější přístup. Či minimálně používání terminologie, což by ji odlišilo od většinového bulváru. V každém případě je třeba se na věc podívat i z jiného úhlu. NSA, jakožto i GCHQ jsou zpravodajské agentury a očekává se od nich, že budou shromažďovat informace. Metody a postupy musí být už z podstaty věci nové, inovativní, neotřelé a úsilí soustavné. Více než na tyto metody je třeba se soustředit na legislativní procesy, omezující zneužití. Nekritizujme jejich schopnosti a nevěnujme velké úsilí (zbytečné) technické obraně. Obracejme se na legislativce a je zatěžujme. Zkusme se na tuto politickou debatu, nazývanou nesprávně skandálem, podívat z úhlu, který jí náleží: http://bit.ly/17RnYxq. A mimochodem, ruská stopa ve Snowdenově prohlédnutí múže být více smrdutější, než se doposud připouštělo: http://bit.ly/18DWFrA

Zní to moudře,

ale není to moudré, co říkáte. Profesionální přístup není dán loyalitou vůči státní moci a jejím přešlapům. V každém případě se autor na věc podíval i z jiného úhlu, jak doporučujete, takže v čem je problém? Snad jen v tom, že jste nepochopil zaměření článku, jinak byste totiž zbytečně neopakoval potřebu zaměřit se na legislativu. O právní rámec totiž autorovi bezesporu jde především, a z toho odvozuje údiv nad nečinností našich státních orgánů, které jen sklaply podpatky, když se zjistilo, že nás zase rentgenuje jiný velký silný brácha. To je na tom trapné! Toto je skandál, o němž musí být vedena debata, včetně té politické. Nesnažte se z oné provalené praxe dělat normální předmět politické debaty. Na toto si opravdu zvykat nebudeme. Ani na ty starobylé pokusy hrát "ruskou kartu", to je opravdu hodně trapné. Odvádět pozornost od toho, že pod rouškou boje proti terorismu se odehrává zuřivá ekonomická rvačka, zejména boj o udržení dolaru (možná poslední dějství)...

Tak jsem se pokusil připojit

Tak jsem se pokusil připojit na uvedené odkazy a zamrznul mi internet.

ps. na podruhé to vyšlo

A pak prý spojenci...

A pak prý spojenci...

To doufám

Jednak jsou to spojenci, jednak nemáme ani na placení dluhů a musíme dělat čím dál tím větší (pokud vláda propad zpomalí, musí padnout), jednak  se tím řeší i naše bezpečí, aby nebylo jen v rukou p.Bublana. (cituji: "já kdybych mohl mluvit") To se potom hravě kandiduje, to nemůže konkurovat nikdo. Jistě podle zákona, nic se neprozradí, ale ta síla, ta převaha... ,..  komunista soc.demokrat.spozák p.Zeman už v tom jede 50 let, kdo jiný nám v takovém balaganu pomůže, nejen proti tororu, ale i proti nepřátelskému převzetí státu.

 

Potíž s prodejem informací marketingu, ale u nás prodáme i babičku. Kdysi jsem spal v nouzi u významného českého básníka, byl bez peněz a sponsorovat se mi ho nechtělo, měl obrat desetinásobek, než já. Navrhl jsem, že něco jemu nepotřebného ale koupím, barák natřískaný od sklepa po půdu. Jak tak přehraboval, čeho by se zbavil, šli jsme nad ránem kolem koupelny, otevřel dveře, myla se tam polonahá jeho tchyně, a pravil nikoliv ve verších "tohle ti prodám". Hezké počtení, milí gentlemani na ostrovech.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah