Kauza Casa je předkrm. Nyní k dalším chodům, páni policisté!

Bude policie postupovat stejně i v dalších kauzách? Musí, aby vyvrátila podezření, že jedná na politickou objednávku.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 11.07.2012

Poslanecká sněmovna vydala Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel Casa. Doufejme, že policisté, kteří o to žádali, jsou při síle. Jestliže totiž platí věta bývalého vyšetřovatele Zdeňka Ondráčka, že policie v této kauze potřebuje otestovat svoji pozici a současné klima, aby se mohla pustit do dalších případů, budou mít hodně co na práci.

Především bude policie muset rozptýlit dvě vážná podezření vznesená na svou adresu:

 • že bezpečnostní sbory pracují na politickou objednávku,
 • že si vybírají pouze snadné kauzy předražení pro další vyšetření.

Aby je vyvrátili, pak si dle mustru „Casa“ musejí počínat i v mnoha podobných případech z minulosti — tedy přezkoumávat, zda konkrétní vrcholní politici a úředníci nejsou odpovědní za předražování nákupů. Podezřelých zakázek je v Česku nepřeberné množství. ČESKÁ POZICE si dovoluje vylovit z nich malé menu pro začátek. Začněme, jen tak pro ilustraci, právě u ministerstva obrany.

 • Indicie o předražení provázely nákup minometů pro českou armádu, v němž se angažoval bývalý náměstek Vlasty Parkanové Jaroslav Kopřiva.
 • Notoricky známým spisem, který na protikorupční polici leží už několik let, je případ pořízení kolových obrněnců pandur. V tomto případě buďme trochu tolerantní, neboť příslušným šéfem vyšetřovatelů je Jiří Mazánek, který rozpracoval i kauzu Casa. Na bedrech mu tedy leží nejméně dva komplikované případy.
 • Zajímavé by bylo i odkrytí toho, jak byly nakoupeny obrněné vozy Dingo a Iveco za více než čtyři miliardy korun. Část z nich si ministerstvo obrany pořídilo rovněž bez výběrového řízení, podobně jako letadla Casa.
 • Stále nevyřešený je též případ nikdy neuskutečněného nákupu, na nějž však byla sjednána smlouva, a to nákupu stíhaček gripen vládou Miloše Zemana za 60 miliard korun. O údajné korupci v této kauze informovala švédská veřejnoprávní televize, jež uvedla, že úplatky údajně distribuoval lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly. Ten ve zveřejněném faxu urgoval zaslání peněz pro dvacítku českých politiků a úředníků.
 • Jasné není ani to, kdo nese odpovědnost za fakt, žeČesko zaplatilo 187 milionů korun za nikdy nerealizovaný PPP projekt v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze – Střešovicích, na němž se podílel exministr obrany Martin Barták.
 • Pochybnosti provázejí i okolnosti pořízení nákladních automobilů tatra bez tendru. Exministr Barták v tomto případu čelí obvinění, neboť řekl Američanům, že problémy se zakázkou by vyřešily peníze.
 • V resortu obrany se najdou i menší podezřelé zakázky typu nákupu čtyřkolek.
 • Bez vyšetření zůstává podezřelý prodej radiolokátoru Komár v roce 2007 za 188 tisíc korun. Armáda si ho o sedm let dříve pořídila za 67 milionů korun.
 • Za provětrání by stál případ odloženého nákupu armádních kulometů Minimi. Opět bez výběrového řízení, proces nákupu však loni zastavilo ministerstvo obrany poté, co samo zjistilo, že zakázka může být až o 15 procent předražená.

Od obrany se poté můžeme rozlétnout do jiných resortů a hájemství, kde je co na práci. Jen stručný výběr:

 • Veřejnost čeká na verdikt, zda a kdo o 388 milionů korun předražil zakázku na audiovizuální služby z doby českého předsednictví EU, jež je známá jako kauza ProMoPro.
 • Stále také není dořešen nákup zdravotnických zařízení pro Krajskou zdravotní v Ústeckém kraji, příběh, kde hrozí, že Česko přijde o 360 milionů korun z evropských fondů.
 • Předražené zakázky systematicky vypisoval i Magistrát hlavního města Prahy. Podle dnešního radního pro infrastrukturu Pavla Richtera (TOP 09) odbor městského investora v minulosti předražoval zakázky až o 60 procent.
 • Bombastická je pak zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, o níž informovala jako první ČESKÁ POZICE, že výstavba pražského silničního okruhu se prodražila o 60 miliard.
 • Pak tu máme samozřejmě osmatřicetimiliardový projekt pražského tunelu Blanka.
 • Bez „bodů“ není ani ministerstvo vnitra, kde se ztrácely peníze při rekonstrukcích nemovitostí.
 • S nemovitostmi však má potíž i Karlova univerzita, která si koupila klasicistní budovy v centru Prahy za 400 milionů od soukromé firmy, ačkoli ta je o několik let dříve pořídila od Českých drah za polovinu.

U všech těchto sporných zakázek, a jistě u stovek dalších, čeká veřejnost na jasné vysvětlení a zcela korektní práci orgánů činných v trestním řízení. Je to práce na řadu let. Svého druhu účet. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jen pro doplnění...

Kauz je mnohem více a už je i těžké si je všechny pamatovat.Jedno je u nich ale jisté a takový spojovací leitmotiv - vše jde do ztracena.Jen bych ještě jmenovitě upozornil na kauzu Dopravní podnik kde ředitel Dvořák běhá beztrestně a bez jakéhokoliv stíhání již více než půl roku po svobodě,vyšetřování pana Rittiga také stále neproběhlo a snad dokonce oznamovatel zlodějiny pan Sitta je v roli stíhaného...Média mlčí a policie stále nekoná.Dále jste trochu pozapoměl na případ dvou mazaných fiškusů ze stáje ODS,případ Izip,tunelování VZP přes Horáka a Šnaidra a závěrečné vrcholné číslo prodeje 51 % podílu neznámé ale uplně neznámé firmičce ze Švýcarska,kterou tito ctihodní zástupci českého státu v EP našli k záchraně jejich geniální myšlenky "tunelu na peníze" z VZP...Očekával bych .že se už o ně bude zajímat policie,ale pořád nic...Poslední kauza se týká mýta a dálnic spolu s ŘSD.Mýto už veřejnost tak nějak spolkla,ale to že je tady předjednána další zlodějina,která je jen zatím "zaparkovaná" stranou mediálního zájmu,tedy kasírování za ujetý kilometr pro všechna osobní vozidla jakmile vjedou na dálnici,to je záležitost která českým ovcím jaksi ještě nedošla,ale že zaplatí mnohem více než za dálniční známku je jisté.A kdo za tím stojí,kdo pro to hlasoval?pan Kalousek a další...U dálnic tam bylo předražených zakázek,tunel Blanka,předražený Okruh,nedodržování termínů atd.Je však někdo stíhán?

Doplněk výčtu

Koukám příteli, že je toho už tolik, že si jeden člověk na všechno ani nevzpomene.  Jsou i další podezřelé zakázky. Já se nyní zabývám systémem výběru mýtného. Také zajímavá šťáva :-) To jen pro malé doplnění.

Jak jsem psal, je to krátké

Jak jsem psal, je to krátké menu pro začátek, jakýsi předkrm...Ale mýtné by se tam jistě vešlo. Díky za doplnění. MS

A co prodej kasáren Jiřího z Poděbrad na náměstí Republiky?

Jde o nynější Palladium - vzpomněl by si ústavní soudce Výborný, kdy jako ministr obrany zmocnil svého náměstka Kalouska jednáním o jejich prodeji? A jestli "čirou náhodou" Kalousek kupce nezprostil věcného břemene (Akademie věd, která tam byla v nájmu) neoprávněně, dva týdny předtím, než k tomu byl zmocněn ministrem? Mnoho dokumentů z té doby by jistě už už chtělo spatřit světlo světa, když už se to nepovedlo díky různě "statečným" policistům v době, kdy tyto skutky nebyly promlčeny - tak alespoň teď, kdy by se z nich dala vyvodit nepromlčitelná politická odpovědnost, která by těm křiklounům - hlavně jednomu - omočila čumáky v jejich vlastních exkrementech.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah