Kalousek: Na zabezpečení svého webu nemám peníze

Jsi idiot, zpívaly osobní internetové stránky Miroslava Kalouska. Právní kroky proti hackerům zatím ministr financí nezvažuje.

Právo a bezpečnost
Petr Matějček | 20.04.2012

Oficiální stránky Miroslava Kalouska čelí dalším útokům. Hackerům se jeho web podařilo opět prolomit ve čtvrtek večer. Od té doby jsou stránky ministra financí off-line a zřejmě tak ještě dlouho zůstanou. „Nemám peníze na to, abych masivně posílil bezpečnost webu,“ reagoval Kalousek pro ČESKOU POZICI. A zřejmě počítá i s dalšími útoky. „Nejsem tak domýšlivý, abych se domníval, že vše, co dělám, se musí každému líbit,“ dodal místopředseda TOP 09.

Hackery zřejmě nepotká stejný osud jako majitele firmy Student Agency Radima Jančuru. Kalousek je před soud nepožene. „Tyto projevy pokládám sice za nefér, neboť maří profesionální práci mých spolupracovníků, v současné době je ale musím přijmout jako součást stylu veřejné diskuse a nebudu proti nim podnikat žádné právní kroky,“ míní Kalousek.

Útok raptorů

Ke čtvrteční akci se přihlásila hackerská skupina Raptor_hackerz, jež spolupracovala s hnutím Anonymous již na prvním hacku Kalouskova webu ve středu. Místo úvodní stránky se na webu ve čtvrtek od 18. hodiny zobrazovala zpráva hackerů, která poukazuje na nedostatečné zabezpečení webu. Ihned po vstupu na stránky se také začala dokola přehrávat krátká zvuková sekvence. Její text zněl: „You are an idiot!“ (v překladu do češtiny: Jsi idiot!).

Vzkaz od hackerů byl následující:

„Drazí admini, Raptor_hackerz vám přejí hezký den a vzkazují vám: Opravdu oceňujeme, jaký je na vás spoleh. Zcela dle našich předpokladů jste úplně zbytečně vynaložili úsilí na opravu stránky, ale nějak jste opomněli zlepšit zabezpečení... Jaký to má smysl, když jste nezměnili přihlašovací údaje a neopravili chyby, které jsme využili při prvním útoku?
A pane Kalousku, udělal jste chybu, když jste ignoroval naše předchozí prohlášení. Můžete v tom pokračovat, ale v tom případě musíte počítat s naší nelibostí. Nejsme Anonymous, ale také nezapomínáme. S tím jste měli počítat.“

Poprvé decentralizované kyberhnutí Anonymous ve spolupráci s hackerskou skupinou Raptor_hackerz zaútočilo na stránky Miroslava Kalouska ve středu ráno. Původní obsah webu byl nahrazen dvěma vzkazy. První se týkal ministra Kalouska osobně, druhým vzkazem Anonymous apelovali přímo na občany:

Rozpočtově odpovědný pane Kalousku, Anonymous Vás zdraví a vzkazují Vám: Zdá se nám, že se Vaše úsporná opatření dosti prodražila. Ironické, že? Před dvěma lety jste občanům ČR poslal nepravé složenky s tvrzením, že mají sloužit k jejich uvědomění o velikosti státního dluhu. Prohlašoval jste, že podniknete kroky ke snížení tempa zadlužování. V tomto případě jste dosáhl určitého mizivého úspěchu, ale za jakou cenu? Bral jste ze špatných kapes, a stejně to příliš nepomohlo. Snížil jste platy policistům, hasičům, záchranářům a podobným lidem, kteří při výkonu svého povolání riskují život, ale platů politiků se tyto změny významně nedotkly.“

Vážení spoluobčané, svým hlasováním ve volbách jste nepřímo dopustili, aby se pan Kalousek stal českým ministrem financí. Svým rozhodnutím jste dovolili vznik vlády, která se honosně označuje za rozpočtově odpovědnou. Byli jste vystaveni manipulaci – velké části z Vás ve schránce přistála fiktivní složenka, jež měla každého voliče informovat o skutečné výši státního dluhu. Kalousek Vás ujišťoval, že nebudeme chudnout, pouze budeme pomaleji bohatnout. Je to ale pravda? My, Anonymous s takovým postupem nesouhlasíme. Věříme, že každý občan České republiky, kterému není lhostejné takové chování námi volených zástupců, vyjádří svůj nesouhlas spolu s námi. Svoji nechuť k současné situaci nezapomeňte rovněž ukázat v nadcházejících volbách a dobře zvažte, zda dáte svůj hlas současným zkorumpovaným a zdiskreditovaným politikům.“

Prohlédněte si, jak stránky Miroslava Kalouska vypadaly během středečního útoku.

Středeční akci Anonymous zaregistroval i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Obsah, který útočníci zveřejnili na Kalouskových stránkách, označil za blbosti.

Nová metoda politického boje

Dle experta na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly jde o nový fenomén vyjadřování názoru. „Útok názorně předvádí nové metody politického boje. Je to stejné, jako když vám v minulosti někdo vápnem pomaloval barák. V současné době osobní webové stránky reprezentují ta vrata,“ soudí Špidla. Lidé si teď podle něj alespoň uvědomí, že si musejí v kyberprostoru dávat větší pozor, protože takové útoky jsou z technologického hlediska velmi jednoduché, pokud si majitel web dostatečně nechrání. „Být panem Kalouskem, tak se zaměřím na společnost, která mi ten web vyrobila a obsluhuje. Asi bych s nimi zrušil smlouvu,“ řekl ČESKÉ POZICI Špidla. Dobře zabezpečit svůj web však dle něj rozhodně není nijak zvlášť nákladné.

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Bezmajetný Kalousek . . .

z očí mi začaly téct dobře zdaněné slzy nad jeho přiznáním. Před rozvodem dobře odklonil svůj majetek rodině, a zahraniční konta, které určitě má ze svých akcí za své služby, má určitě dobře zajištěná. Chudák nemá kde bydlet, zato synátor má v Praze dva byty, se o tatínka nepostará, ale Kalous nám obyčejným to tluče do hlavy, že se o nás mají postarat dobře vychované naše děti ! Že ho křesťana hanba neochlustá . . .

Tyto projevy pokládám sice za

Tyto projevy pokládám sice za nefér, neboť maří profesionální práci mých spolupracovníků, v současné době je ale musím přijmout jako součást stylu veřejné diskuse a nebudu proti nim podnikat žádné právní kroky,“ míní Kalousek.

----------------------------------------------------------------------------------

Kalousi, ty žádnou veřejnou diskuzi neděláš a ani se jich neúčastníš. Ty pouze oznamuješ své další kroky, to není diskuze

Jedno oko nezůstane suché

Myslím, že bychom zítra ve 13 hodin měli na Václavském náměstí spontánně udělat sbírku, aby už měl Mirek na zabezpečení webu...

Bože, co tento národ spáchal, že mu vládnou lidé, proti nimž je i Jakeš intelektuál?

Zvolil si je.

:(

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah