Josef Šťáva z Diag Human chce peníze zadržené v kauze MUS

Česko-švýcarský podnikatel nechal v Ženevě zmrazit 3,4 miliardy korun. Původně chtěl všech 14 miliard, které Švýcaři v kauze MUS zadrželi.

Právo a bezpečnost
Petr Matějček | 07.02.2013

Zakladatel Diag Human Josef Šťáva, který vede mnohamiliardovou arbitráž s Českou republikou, si brousí zuby na část 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun), které Švýcaři zadrželi v kauze Mostecká uhelná společnost. Na Šťávův popud nechal civilní soud v Ženevě zablokovat 163,6 milionů švýcarských franků (3,4 miliardy korun) na 81 kontech u pěti bank, mimo jiné u UBS a Credit Suisse. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Švýcarská prokuratura odhaduje, že České republice v případě Mostecké uhelné společnosti vznikla škoda ve výši přibližně 160 milionů franků. Josef Šťáva chtěl původně nechat zablokovat kompletní částku, kterou Švýcaři zadrželi, soud mu však nevyhověl. Šťávovi se zřejmě dostala do rukou obžaloba v kauze MUS. Jinak by nemohl vědět, o která konta se vlastně jedná, protože jsou zmíněna pouze v ní (ČESKÁ POZICE dostala již dříve obžalobu k dispozici.)

Stručná chronologie kauzy Diag Human versus Česká republika ve Švýcarsku:

  • 2. února 2012 civilní soud v Ženevě na podnět Josefa Šťávy rozhodl o zmražení 81 kont u pěti bank v Curychu a Ženevě, na nichž byly již dříve zadrženy peníze bývalých manažerů MUS.
  • 10. července 2012 kontaktoval ohledně této věci švýcarský velvyslanec v Praze André Regli české ministerstvo zahraničí.
  • 20. července 2012 se Česká republika proti rozhodnutí ženevského soudu prostřednictvím svého ženevského právníka odvolala.
  • V listopadu 2012 švýcarský soud vyslechl obě strany. V současné chvíli se čeká na jeho rozhodnutí. Dle novináře Markuse Häflingera by mohlo padnout již v příštích týdnech.

Na základě toho, že Šťáva nechal peníze, které dosud formálně nepatří České republice, nýbrž manažerům MUS, preventivně zamrazit ve svůj prospěch, se švýcarský deník NZZ domnívá, že Šťáva sází na to, že soud ve švýcarské Bellinzoně manažery odsoudí a část z jejich zadržené „kořisti“ – oněch 163 milionů franků – přiřkne České republice.

„Jakmile by se to stalo, pokusí se Šťávovi právníci peníze z kauzy MUS Česku sebrat, ještě než opustí Švýcarsko,“ řekl ČESKÉ POZICI autor článku Markus Häfliger, který případ dlouhodobě sleduje. Monsterproces s obžalovanými podnikateli v kauze MUS ve švýcarské Bellinzoně dle informací ČESKÉ POZICE proběhne ve dvou etapách. První se bude konat od 13. do 24. května a druhá od 10. června do 12. července 2013.

Švýcarský novinář soudí, že tyto dva případy budou tamní justici trápit ještě několik let. Zároveň v nich vidí velký potenciál pro diplomatické šarvátky mezi Prahou a Bernem. České velvyslanectví ve švýcarské metropoli se prý k celé kauze zatím odmítlo vyjádřit.

Někdejší privatizaci MUS prověřovaly švýcarské orgány šest let kvůli podezření, že ji provázely nezákonné finanční machinace. Švýcarům se podařilo zadržet 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na více než stovce švýcarských účtů. Tamní prokuratura loni obžalovala sedm osob – bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti a společnosti Appian Group.

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:7

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Emigranti !

Myslím, že emigranti typu Trautenberka, Hvížďaly z Německa, Haase z Kanady či tohoto Šťávy ze Švýcarska " hodně pomohli " naší republice ! Takových lidí nám byl "čert dlužen"  !!!

 

Pan Štáva

Měli bychom si na něho dát velký pozor, nedovolit mu aby se jen zastavil, až pojede kolem naší repzüblikym v příštích 20-ti letech.

Jak kolem ???

Vždyť žije s Kraďouskem v Bechyni !!!!!

Upřimně řečeno, ani se mi to

Upřimně řečeno, ani se mi to nechce číst. Jak lze z dopisu jednoho ministra vytřískat miliardy. To nemá chybu, proti tomu jsou ostatní jen břídilové. On už Kalousek ví koho si ponechat jako kamaráda, a s kým v Bechyní zajít na pokec. 

Pan Šťáva má moje sympatie,

nespí jako naše orgány státní správy a jedná. A na kouzelné Bechyni se to brzo pozná...

Chvála gaunerů

Obdivovat gaunery a vychcánky, co neustále jenom hledají, kudy by přišli k penězům na úkor někoho jiného, a to i v rámci legality (to je možná ještě horší, protože si takoví lidé připadají navíc jako morální vítězové), je velké neštěstí naší společnosti. Chamtivost a prohnanost nejsou ctnosti, ale charakterové vady, jsou hodny opovržení a ne obdivu.

...

Obdivovat lupiče může jen charakterově pokřivená osoba.. Gratuluji, diagnózu máte stanovenu..

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah