Jakže, pane premiére? Protikorupční iniciativy jsou jako partyzáni v dubnu 1945?

Petr Nečas naznačuje, že boj proti korupci je skoro vyhraný. Karel Janeček z protikorupčního fondu jeho optimismus zdaleka nesdílí.

Právo a bezpečnost
David Kasl | 24.11.2011
Že se boj proti korupci chýlí k vítěznému konci? Ani náhodou, nesouhlasí s premiérem Karel Janeček.

„Všechny ty teď najednou se rodící antikorupční iniciativy mi trošku připomínají situaci z konce dubna nebo počátku května 1945, kdy už bylo jasné, že válka bude vyhraná,“ prohlásil po středečním jednání vlády premiér Petr Nečas. Reagoval tím na demonstraci, kterou na pátek svolali odboráři kvůli korupčním kauzám. Ti chtějí poslancům předat výzvu ke zřízení komise, která na korupci dohlédne.

Nečas k „vyhrané válce“ podotkl, že „tato vláda má jasnou protikorupční strategii a kroky, které již udělala, zúžily prostor pro korupci v této zemi, že situace je lepší, než byla před dvěma třemi lety“. Za ony konkrétní kroky označil například schválení nového zákona o veřejných zakázkách. Dále že na internetových stránkách všech ministerstev včetně vlády lze nalézt kompletní znění smluv a dokumentace k veřejným zakázkám, což je „před dvěma lety vyloučená věc, dnes standard chování“. A připomněl také zpřísnění trestů za korupci pro veřejné činitele.

Kompletní záznam vystoupení Petra Nečase po středečním jednání vlády.

Můžeme tedy chystat oslavy velkého vítězství? Jsou Nečasovy argumenty, o něž opírá své přesvědčení o blížícím se vítězném konci boje proti korupci, opravdu tak pevné? ČESKÁ POZICE požádala o reakci zakladatele Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karla Janečka. NFPK byl po soudních peripetiích založen letos v březnu, lze jej tudíž pravděpodobně zahrnout do Nečasem zmíněných „všech těch najednou se rodících“ iniciativ. Fond stál také spolu se sdružením Veřejnost proti korupci za pozměňovacím návrhem zákona o veřejných zakázkách, který měl zajistit odkrytí finálních beneficientů nejen u vítězů tendrů, ale i jejich subdodavatelů. Tuto povinnost však poslanci ve finále do zákona nezačlenili.

Ano, situace je lepší. Stále více občanů chápe...

ČESKÁ POZICE: Sdílíte s Petrem Nečasem přesvědčení, že boj proti korupci v Česku je de facto vyhraný?

JANEČEK: Lze říci, že situace je dnes v jistém smyslu lepší než před dvěma třemi lety, nikoli však zásluhou této vlády. Situace je lepší v tom smyslu, že stále více občanů chápe, jakým způsobem korupce ekonomicky a morálně devastuje tuto zemi. V žádném případě nelze říci, že je boj s korupcí u konce. V první řadě je potřeba usvědčit a tvrdě potrestat korupci významného ekonomického dopadu, ať už se jedná například o ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo obrany.

ČESKÁ POZICE: Zužuje zákon o veřejných zakázkách tak, jak byl schválen, velmi významným způsobem prostor pro korupci?

JANEČEK: V žádném případě se tento zákon nepodařilo dotáhnout a prostor pro korupci významným způsobem nezužuje. V zákoně chybí zásadní věc, kterou je doložení vlastníků klíčových beneficientů veřejných zakázek. Velmi špatné a prokorupční je též vyjmutí některých sektorů z účinnosti zákona (především firmy z energetiky a teplárenství – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Pomůže nedostatky výše zmíněného zákona odstranit slibované zrušení akcií na majitele?

JANČEK: Nikoliv. Zrušení anonymních akcií zabrání pouze korupci velmi malého rozsahu. U větších zakázek stačí, aby si korupčnické pijavice založily firmu v zahraničí a přes ni vykrádaly peníze daňových poplatníků.

ČESKÁ POZICE: Je pokrokem zveřejňování všech smluv na internetu?

JANEČEK: Je to krok správným směrem, samo o sobě je ovšem toto opatření nedostačující.

ČESKÁ POZICE: A zpřísnění trestů za korupci pro veřejné činitele?

JANEČEK: Tresty za korupci jsou u nás stále naprosto nedostačující. Je například absurdní, aby zloděj ukradl částku v řádu desítek milionů a po usvědčení dostal pokutu, která je o řád nižší. Taková je ale bohužel u nás praxe.

Obsáhlý rozhovor s Karlem Janečkem o protikorupční iniciativě jsme publikovali pod názvem: Karel Janeček: Vítěz tendru se musí svléknout donaha. Bezpodmínečně!

Další tah protikorupčního fondu: trestní oznámení na poslance Hulinského

V týž den, kdy poskytl Karel Janeček ČESKÉ POZICI toho vyjádření, jím vedený Nadační fond proti korupci (NFPK) vyrukoval s novou aktivitou. Po nedávné Výzvě 11/11 k odstoupení ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského kvůli prosazování měkkého zákona o veřejných zakázkách se Karel Janeček a NFPK obul do dalšího politika. Ve čtvrtek podal trestní oznámení na poslance ČSSD a pražského zastupitele Petra Hulinského, případně na další neznámé pachatele. Důvodem je podezření ze spáchání trestných činů podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Těchto trestných činů se dotyční mohli dopustit tím, že dary určené takzvaným spastikům, tj. lidem s ochrnutým svalstvem, směrovali jinam. Konkrétně některým známým Petra Hulinského,“ stojí v tiskové zprávě fondu. Trestní oznámení fond podal nejen na základě informací deníku MF Dnes, ale i na základě vlastního šetření.

Zobrazit diskusi
Reakcí:18

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Zbývá už jen vybrat si,

zda je pan Nečas hlupák a zbabělec nebo lhář a zbabělec.

Vzkaz pro autora.

Jakékoliv diskuze s lidmi jako pan Kalina a pod je zbytečná a nemá smysl.S takovými lidmi jak říká pan Werich nemůžete vyhrát a žádná rozumná argumentace se jich nedotkne.Mají na svůj názor nárok ale chcete li si zachovat zdravý rozum musíte je ignorovat.

Díky,

na JMK nereaguji, odpovídal jsem Maxi Blausteinovi ;o)

omyly

To, že media regulují diskuse je trapné a zdůvodnění slovy o korektnosti jsou zástěrkou pro cenzuru, neb kdo je soudcem toho, co je korektní a co ne.

Pokud se týče korupce a !boje", tak bych řekl, že snahy těch a oněch jsou v podstatě směšné, neboť příčina korupce není v lidech, špatných zákonech apod., ale v postvátné krávě naší moderní civilizace, čímž je nepřímá demokracie s všeobecným volebním právem všech si rovných a ještě rovnějších. Tento systém správy korupci přímo generuje, korupce je přímo jeho iherentní součástí.

Diskutovat proto o odstranění korupce v nepřímé demokracii je směšné, přirovnal bych to k tomu, když by někdo chtěl opilovat rohy na kouli.

Kdo je ten Janeček?

A kdo je to ten Janeček, že pořád je tu vydáván za odborníka na korupci? Nějaký bývalý policista, státní zástupce? Nebo nějaký kamarád hlavního sponzora České pozice Andreje Babiše alias ABL II (http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-53804640-namestek-sefa-protikorupcni-pol...)?

Ano, Topolánku, Dalíku,

Ano, Topolánku, Dalíku, Bárto, nebo kdo vůbec jste.

István Léko

Trapná odpověď

Jako čtenář jsem se zeptal, jakou má pan Janeček kvalifikaci k rozpoznávání korupce a boji proti ní - když je na České pozici zcela pravidelně citován. Vaše reakce je skutečně trapná.

To Vás ta zmínka o Babišovi tak ranila?

RE:

Obávám se, že jste uhodil hřebíček na hlavičku. Proto ta podrážděná odpověď. Samozvaný protikorupční guru si svým moralizováním jen připravuje půdu pro vstup do politiky. To je aspoň můj názor.  

Proč by mne to mělo ranit,

Proč by mne to mělo ranit, proboha? Kde žijete? Andreje Babiše znám již více než 15 let a nemám problém s tím, že pomohl můj projekt rozjet. A jestli nevíte, kdo je Karel Janeček, tak my nemáme o čem diskutovat. Radím Vám. Maxi, Českou Pozici vůbec nečíst.

István Léko

Ale prosím Vás...

Že Babiš financuje Českou pozici jste dokud to šlo tajil, jak to šlo. Dokud to sám Babiš neřekl. Takže z nějakého důvodu jste se tím chlubit nechtěl.

A kdo je Janeček jako podnikatel vím. Ale ptal jsem se - a odpověď nedostal - proč je citován jako odborník na korupci. Třeba jsem četl články o něm špatně, tak mě tedy opravte, jednou krátkou větou poučte - on se někdy zabýval vyšetřováním korupce?

ad odborník na korupci

Pana Janečka citujeme nikoli jako odborníka na korupci, ale jako zakladatele Nadačního fondu proti korupci. Tedy jako člověka, kterému nestačí nadávat na rozkrádání peněz daňových poplatníků u piva nebo doma u televize, proto zvolil cestu hlasitého upozorňování na tento nešvar, analyzoval (zcela jistě s lidmi znalými problematiky) mechanismy, které korupci podporují nebo znemožňují účinně se jí bránit. Na základě analýz nabízí řešení a snaží se je veřejně prezentovat, a ano, dokonce za ně svým způsobem lobbuje. Zela otevřeně, na rozdíl od skrytého lobbingu zájmových skupin, kterým jde jen o to, jak do zákonů procpat díry, jež následně mohou zneužít ve svůj prospěch. Dle mého názoru je pan Janeček příkladem toho, jak lze pomocí občanské/soukromé, chcete-li/ iniciativy ovlivňovat veřejný život. Činí tak zcela transparentně. A to, jakou bouři nevole vzbuzuje u potrefených hus, je jen dokladem, že to dělá správně. Musí nutně každý, kdo zcela legitimně a transparentně nejenže upozorňuje na nekalosti, ale nabízí zároveň účinná řešení, mít zkušenosti s jejich vyšetřováním? Problém pana Janečka je jedině v tom, že jich jemu podobných stále není dost.

To, že má Janeček dobré

To, že má Janeček dobré úmysly je jedna věc. Ovšem to, že se rozhodl založit nadační fond pro boj s korupcí jaksi neznamená, že korupci rozumí. Například jeho iniciativa za "svéknutí do naha" firem ucházejících se o veřejné zakázyk je blbost, která v české prostředí může snadno vést k likvidaci konkurence prostřednictvím nastrčeného subdodavatele, který - jak se následně ukáže - lhal o své vlastnické struktuře. Ale to myslím psala i Česká pozice (nebo jsem to zaznamenal jinde?).

Pokud někdo založí fond na podporu mladých hudebníků, ještě nemá smysl dělat s bez dalšího ním rozhovor o hudbě. Pokud někdo financuje pomoc pronásledovaným menšinám v Barmě, ještě to není politolog.

Janečkova činnost ve mě budí značné rozpaky. Už jen těch informací, které mu do jeho Nadace kdekdo (ve snaze získat odměnu) přinese... to je panečku něco! Kam se na to hrabe nýmand Bárta se svými špehy z ABL.

RE:

Ano, p. Janeček chce ovlivňovat a rozhodovat, tak ať se s takovým program nechá řádně zvolit. V současnosti nemá mandát rozhodovat o ničem. To jsou ty neustálé snahy dostat se k moci a k ovlivňování věcí veřejných jinak, než soutěží ve volbách.

 

 

Volby

Dobrý den pane Kalino, musím zareagovat na Vaši poznámku o volbách. Nevím jak Vy, ale já jsem si nemohla z kandidátek k volbám vybrat téměř žádného slušného a čestného člověka. Po volbách jsem se opět utvrdila, že můžete volit kohokoliv, vždy se dostanou ke "korytům" lidé, kteří tam už byli a kteří kradou. Žádná politická strana nezahájí sama od sebe vyšetřování korupce! Pan Janeček velice chytře upozorňuje na korupci, ale o ničem nerozhoduje. U nás rozhodují soudy a ty jsou bohužel také ovlivněny politiky....Nezlobte se, ale z Vašich vět, ve kterých se zastáváte politiků, mám pocit, že máte něco společného s korupcí, nebo jste novinář placený nějakým politikem, nějakou stranou? Je mi jasné, že pokud to tak je, tak to tady nepřiznáte.....Ale asi se mýlím. Přeji Vám hezký den a více pozitivních myšlenek, Míla.

RE:

Všichni víme, kdo je p. Janeček. Co nevíme je to, kde bere tu drzost autoritativně poučovat a kázat ostatním morálku. A co také nevíme, proč je tato soukromá osoba citována jako nějaká autorita... 

continue by toskana

díl II. Chobotnice...... Klaus, Jákl, Hájek, Bátora, Bárta (ten je tu po druhý´)....ABL, hmmm. Pohotovostní pluk Hradu.

 

RE:

Klasika... Osobní invektivy na slušně napsaný komentář... Ach jo. Otázka, proč se tu neustále zas a znovu vyjevují názory nějakého p. Janečka je poměrně namístě. Janečka nikdo nikam nezvolil, v oblasti boje proti ekonomické kriminalitě není ani odborníkem, a přesto se tu z něj dělá nějaký protikorupční /super/guru, což je podle mě předehrou k touze po politické kariéře a moci dotyčného pána. Že do této průhledné agitky vrazil pár statitisíců, to je poměrně dobrá investice. Peněz asi je na kampaň dost, když zbylo půl milionu i na takového diletanta, jako je Michálek.

 

Mně osobně na p. Janečkovi nejvíc vadí ta neskutečná arogance, s jakou nám příšel zvěstovat byznysovou morálku. Jak najednou on rozhoduje, co je dostatečné a co je nedostatečné. Jak povýšeně určuje, co vlastně se v tom byznysu může a co ne...  Už jsem jednou napsal, že bych ho rád viděl úspěšně podnikat třeba v železničním stavitelství. To by asi plná ústa nesmírně licoměrných a pokryteckých farizejských řečí neměl. Někomu asi ale jeho svatouškovství a moralizování imponuje...

 

Myslí to Nečas vážně nebo si

Myslí to Nečas vážně nebo si z  nás jen střílí?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah