Jak napravit českou policii

Policie je v nedobrém, téměř kritickém stavu, personálně nestabilní, finančně podhodnocená a demotivovaná. Je to jen souhra okolností?

Právo a bezpečnost
Jan Schneider | 04.08.2011
Neměl by se ministr vnitra Jan Kubice chytnout za nos a vypracovat konečně pořádnou zprávu o pronikání organizovaného zločinu do veřejné správy?

Nový policejní prezident Petr Lessy toho zatím moc nenamluvil, ale o to víc se děje. V situaci, kdy hrozí, že se platy i počty policistů budou spíš snižovat, do nich řeže ještě inspekce. Vypadá to, že policejní prezident Lessy zvolil v předtuše temných zítřků cestu spíše podobnou sauně – něco jako přirozený výběr. Horko, zima, metličky a kopřivy.

V minulých dnech policie zatýkala policisty. První případ se týká neformálního „bicího“ komanda, jež má na svědomí jedno úmrtí. Ve druhém případě jsou policisté podezřelí, že ve svém volném čase pomáhali filmařům – jen se jaksi zapomněli doma převléknout a přesednout do soukromého auta. Ani pak by to však nebylo v pořádku. Ve třetím případě jsou policisté v podezření, že úmyslně neřešili především hospodářské kauzy a takzvaně je zakopávali pod koberec.

Kdo Lessyho saunu vydrží, měl by stát za to. Při perspektivě, že policie bude muset propustit značnou část sboru, a přitom zastat v podstatě tutéž práci, asi není jiné východisko. Slabé kusy odpadnou. Doufejme, že tomu nebude jinak.

Čárkový systém coby bolševník

Existují spory o správnost analýzy, proč je na tom policie v současnosti natolik špatně. Je-li to lidmi, nebo penězi, či obojím? Asi všichni se shodnou, že nejhorší je, když se do práce policie pletou politici. Nikdy nezapomenu v této souvislosti zopakovat geniální zkratku, kterou mě do problematiky policie uvedl již v prosinci 1989 kapitán z hospodářské kriminálky. Ten tehdy stručně a výstižně prohlásil: „Do budoucna bychom rádi, kdyby ustaly politické tlaky a přestal být aplikován čárkový systém.“

Nectnost politiků a čárkový systém policie se drží houževnatě jako bolševník. Čárkový systém používají zejména ti, kdo se dostanou na vedoucí místa, aniž by měli dostatečnou praxi a zkušenosti. Vyhodnotit práci podřízených policistů je komplikované i pro zkušeného policistu. Nezkušený proto činnost policistů zformalizuje a nechá zpracovat statisticky. S reálným životem to někdy má sotva co dělat.

Čárkový systém používají zejména ti, kdo se dostanou na vedoucí místa, aniž by měli dostatečnou praxi a zkušenosti

Zhruba řečeno, ukradený favorit, jedna čárka. Vražda, další čárka. Navzdory tomu je ministerstvo vnitra s touto prezentací činnosti policie spokojené. Poslanci totiž nade vše milují grafy! To blaho, dozvědět se, o kolik bicyklů bylo loni ve Višňové ukradeno méně než předloni v Třešňové! To víte, spoluobčané, neustále jsem interpeloval ministra! A je to vidět!

Nekonkurenceschopnost

Mnozí právem žehrají na to, že policie kvalitní odborníky neudrží. Čtyřicetiletý policista je na vrcholu svých sil. Prošel mnoha školeními, nasbíral mnoho zkušeností. Dostane od banky nabídku ve výši dvojnásobku svého platu, k čemuž si přidá výsluhový příplatek, který si nepochybně zaslouží. U banky bude mít šanci na zvýšení platu, u policie na reálné snížení. Ještě nějaká otázka?

Ti, kdo poukazují na nedostatečné technické vybavení policie, mají také pravdu. Detektivní agentury nesporně disponují lepší technikou! Mrzuté na tom je, že by nebyla až natolik finančně nedostupná. Kde stále brát motivaci, když se třeba stane, že v dobře rozpracovaném případě „exne“ technika? Jedinečný okamžik, kdy mohly být zadokumentovány důkazy použitelné před soudem, je pryč. Ještě nějaká otázka?

Někteří namítají, že výše „zvláštních finančních prostředků“ (ZFP), které policie může použít na financování sítě svých agentů, je v dnešní době komická. Stačí na nákup informací – bez urážky – tak na „okresní úrovni“. Pro získání zásadních informací by bylo třeba částek o několik řádů vyšších. Vzpomeňme jen, že Heinrich Kieber si nechal v roce 2006 od německých úřadů zaplatit několik miliónů eur za informaci z databáze lichtenštejnské banky LGT o osobách, které se dopustily daňových úniků. Není pochyb, že se Německu tato investice velmi vyplatila – jak na doměření daní, tak co do zvýšené platební morálky.

Spor o dominanci

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ve své výroční zprávě za rok 2009 uvádí: „Zatímco u běžné kriminality je ústředním bodem konkrétní pachatel a konkrétní trestný čin, jsou tyto faktory u organizované kriminality druhotné. Jádrem trestné činnosti není totiž již spáchaný čin a pachatel, ale dosažení zisku. Prioritním cílem organizovaného zločinu je dosahování maximálního zisku, následná trvalá legalizace a pronikání do společenských struktur.“ Ve své výroční zprávě o rok později však píše: „Neoddělitelnou součástí autokriminality je tedy i následná legalizace výnosů z trestné činnosti. K legalizaci dochází ve dvou základních formách, a to buď demontáží na náhradní díly, nebo změnou identity celého vozidla, tedy jeho identifikátorů a dokladů.“

Výše „zvláštních finančních prostředků“, které policie může použít na financování sítě svých agentů, je v dnešní době komická

S takovým posunutým až zkresleným pochopením „legalizace výnosů z trestné činnosti“ (coby demontáž na náhradní díly) opravdu nedojdeme daleko! Je proto logické, že vzniká napětí mezi ÚOOZ a Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), jehož jedním z hlavních úkolů je právě zabavování zisků z trestné činnosti. Fatální logika střetu spočívá v tom, že na určitou oblast trestné činnosti jsou zaměřeny dva celorepublikové útvary. Jeden je konstituován podle převládající (organizované) formy zločinu. Druhý dle nejúčinnější metody, jak mu čelit.

Zobrazit diskusi
Reakcí:20

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

narky prezrane policie

Mnoho nazoru v tomto clanku se da odkyvat, ale obecne "sdeleni", ze chudacci policiste nemaji co do huby a v praci jsou 12 hodin denne za kurku chleba, to je otresnost.

Prumerny plat ve vysi 32840 Kc (podle policie samotne)

Dovolena 6 tydnu (= efektivne 4% mzdy navic)

Pracovni doba 37,5h i mimo nepretrzity provoz (= 6.25% navyseni mzdy)

Sluzebni volno na studium/rekvalifikaci.

Po 15 letech 2 tydny lazni zdarma.

Po 15 letech odstupne ve vysi 20% platu. Tedy prumerny policista s platem 32840kc a vekem pri odchodu 35 let  (nastup po SS, protoze VS zvladne ve studijnim volnu), prumerna doba doziti pro muze je cca 75 let, tedy 40 let vysluh*20%= 3.15 milionu, tedy jakoby dostaval behem svych 15 let prace s prumerem cca 22 tisic (rust z 16 na 32,8) o cca 79% vice.

4 platy odchodneho (+2% za 15 let).

Vychazi mi z toho ekvivalent mzdy 32840*1,04*1,0625*1,79*1,02= 66 200 Kc. A to nepocitam ruzne prispevky na dovolenou apod., zdarma obleceni a obuv a dalsi prebendy, ktere by v soukrome sfere vypadaly jako vtip, omezenou miru odpovednosti za svou praci, omezenou nutnost se vzdelavat nebo si zlepsovat kvalifikaci a vsudypritomne moznosti nelegalnich privydelku zminene na zacatku clanku.

Pripominam, ze jde o stredoskolaka (soukrome VS "studovane" policisity jsou parodii) a kdovi, jestli policii uvadeny prumerny prijem obsahuje vsechny slozky platu.

Chyba na chybu, je mi líto.

Předně si z toho "výsluhového navýšení" (výraz "odstupné" je nesmysl) odečtěte důchod. Policista dostává buď výsluhu, nebo důchod.

Průměrný plat je dán velmi slušnými platy nahoře, kteří do terénu hlavu nevystrčí, a zhruba 15t čistého těch, kterým opravdu hrozí, že podle služební přísahy budou muset nasadit i život (to by mělo být v platu rozhodně započítáno, to je požadavek daleko za hranicí jakékoliv srandy).

Uvedená pracovní doba je totální blbost. Přičtěte neplacené přesčasové hodiny.

2 týdny lázní zdarma? Mluvíte asi o rehabilitaci. Nezapomeňte, že policista musí vyhovět testům fyzické zdatnosti a splnit střelbu (pro někoho sranda, pro jiného třeba noční můra).

Služební volno je na studium je pravda, ovšem musí dotyčného nahradit kolegové. A když ti pak studují, tak si to zase odpracuje. Zákon o zachování hmoty a energie, nebo něco na ten způsob. 

"Různé příspěvky na dovolenou"? "Omezená míra odpovědnosti?" "Omezená nutnost se vzdělávat nebo si zlepšovat kvalifikaci?" - To vše svědčí o nevybíravém a krutém žertu, který jste ale spáchal sám na sobě. Pište radši o něčem, co vám je bližší. Toto smrdí veřejným sebehaněním.

Co chcete říci  výrokem "vsudypritomne moznosti nelegalnich privydelku"? To počítáte jako součást platu průměrného policisty? To je hrubost, která se normálně řeší "na férovku". 

asi zijeme v jinem state

Pane Schneidere, asi zijeme v jinem state. Pripoustim, ze muj vypocet je znacne zjednoduseny (+chyba s duchody), a lze dojit k jinym cislum, ovsem bohuzel s podobnym vyznamem.

Prumerny plat (mzda) je v cele spolecnosti dana "temi nahore s velmi slusnymi platy", diferenciace odmenovani v policii neni vyznamne vyssi, nez u zbytku spolecnosti, spise tipuji, ze je nizsi.

To same plati o prescasech. Vas zakon o zachovani hmoty by platil v pripade delnika na pasu. V pripade kafickaru a automobilovych spacu u policie bohuzel jen ztezi. Ze zakona nesmite odpracovat vice smen, takze zadne napracovani, maximalne evidovane prescasy.

Prispevky na dovolenou jsem bral z naborovych stranek policie, pokud nemluvi pravdu, tak se omlouvam, overene to nemam.

Omezena mira odpovednosti - nevim, jestli ctete zpravy, ale kauzy s policisty porusujicimi zakon (k osobnimu prospechu) jsou kazdodenni menu. A pokud tato trestna cinnost skonci aspon strhnutim osobniho ohodnoceni, tak to beru jako uspech.

Omezena nutnost se vzdelavat - copak on uz nekdo policistu vyhodil z prace, protoze napr. neumel jazyk nebo pracovat s pocitacem? To mi snad nechcete namluvit!!! Vsadim se, ze neprijdete za poslednich 20 let ani na 3 pripady, kde by byl policista vyhozen pro neschopnost. Jedine, co vymysleli, jsou rychlokvasne tituly ze soukromych VS.

Nelegalni vydelky nepocitam (jak doslova pisi).

Vážený,

vy žijete v jiném světě. Zkuste si navléci policejní dres na nějaký čas, a pak si popovídáme. Uvidíte a zažijete věci, o nichž se vám nesnilo, ale slyšet budete jen chytráky, kteří mluví jako vy.

Váš výpočet nebyl zjednodušený, ale chybný. Nadáváte policistům, kteří jsou na ulici - ti ale nemají možnost změnit své vedení. Nejsou proto správným cílem vybíjení frustrace.

S těmi službami za ony studující jste mi evidentně nerozuměl. Prostě ti, co slouží, to musí odpracovat. S tím zákoníkem práce, nebo co máte na mysli ("nesmíte odpracovat více směn") jste mě opravdu rozesmál. Je vidět, že ani netušíte ... co byste řekl, kdyby kriminalisti, třeba pátrající po zmizelém dítěti, řekli padla! - a šli by domů. Myslíte, že by je někdo jiný nahradil? Ale jak? To by mu museli několik hodin všechno vyprávět a předávat. Aby mohl pokračovat v pátrání úspěšně, musel by vědět tolik, co oni. To by musel de fakto být ale na place s nimi a tudíž by měl stejně jako oni už odslouženu šichtu a musel by jít - podle vás - domů.

Samozřejmě, že spící a všelijak trapně se chovající policajti jsou vítaným zpestřením na YouTube apod. Došlo vám ale někdy, jak je těm ostatním?

Příspěvky na dovolenou samozřejmě můžete dostat. To je asi tak všechno. Dokonce jsem osobně poznal několik policajtů, kteří je dostali. Jsou i tací mezi námi. Reklama nelže. Můžete je dostat: není na to ale nárok. Stačí?

Vy pouze čtete zprávy, a máte pocit, že se něco dozvídáte o světě. Neurážejte mě tou otázkou. Víte, kolik slouží policajtů? A kolik je ročně případů nějakých selhání? 40 tisíc policajtů krát 200 služeb ročně, ať se to líp počítá - 8 miliónů příležitostí k nějaké "události". Kolik že jich je do roka? Nezdá se vám, že na něco dost podstatného zapomínáte? Nikdo ty špatné kauzy (skutečně nejsou každodenní, to je jen furt média omílají do zblbnutí, a jak vidno, úspěšně) nekope pod koberec, ale dovolíte-li si mluvit o nich, dovolte si i mluvit o těch ostatních! Jenže to je nezajímavé, že.

Proč by měl hned někdo někoho vyhazovat z práce, že neuměl jazyk? Za prvé, ti lidé, kteří nevyhoví podmínkám, jdou tarifně dolů. Za druhé, ty podmínky jsou někdy idiotské. Já mám nostrifikován bakalářský titul z religionistiky. Bylo mi vyčítáno, že nemám vysokou školu. Ptal jsem se policejního prezidenta: kdybych byl s odpuštěním veterinář, vyhovoval bych lépe vašim požadavkům? Nastalo dlouhé ticho. (Veterináře jsem zvolil schválně, přišlo mi to na policejním prezidiu jako asi nejvhodnější kvalifikace.) Jenže takhle blbě to nastavují poslanci! Tělocvikář dělá policejního vyšetřovatele, a starý vyšetřovák, který zná trestní kodexy nazpaměť, jde sedět do budliny na vrátnici, protože "kvalifikačně nevyhovuje". Takže se nedivte, že se to obchází, jak se dá - někdy skutečně ku prospěchu policejní práce. Když se nedejbože stanete obětí trestného činu, uspokojí vás více, když to bude vyšetřovat tituly ověšený policajt? Nenapadne vás naopak otázka, kdy že se tu policejní práci učil, když furt študoval?

A ty nelegální výdělky jste sice do průměru nezapočítal, ale počítal jste s nimi a naprosto nevkusně jste je tam uvedl. V tom je ta nehoráznost a hrubost. Už vám to došlo, že je blbost každá generalizace, a že kultivovaný člověk by měl brzdit koně? 

Mluvme o konkrétních případech, ale nesnažte se mluvit "o policii". To je celé. Skutečně nevidíte ani zlomek její činnosti, pouze pod lupou to, co vám ukáží média. A jak víte, lupa umí něco přiblížit, ale kontext zkreslí. Urážením policajtů nápravy stavu policie prostě nedosáhnete.

Nuze

Nemohu se merit se znalostmi pana autora, ani se znalosti historie ozbrojenych slozek kolegu komentatoru, snazim se vsak pouzivat selsky rozum.

Pokusim se to vzit trosku poporade:

1) Kdyz nema policejmi prezident moznost sestavit si tym, jaky chce, proc do toho tedy sel? Stale je zde cesta ala Trestikova - po mesici rezignovat a ukazat tak svetu, ze "na me nic nemaji" a ze "nejsem figurka". Kdyz zustava, pak je to jaksi jeho problem a nikoliv neco, cim by se mel/mel byt branen. 

 

2) Mam kamarada, je to srdcar. K policii natupoval a mel temer o pulku vyssi plat, nez ma nyni - po asi 4 povysenich. Tristni, ale porad to dela. Protoze maka, je schopny z lidi dostat info, ma i vysokou objasnenost. Co se bezne deje? To pan autor asi tusi - sef dostane odmenu za uzasnou sluzbu a ze 60 tisic pusti dal petku - a za tu musi pesaci udelat pitku. Kdyz to takhle je trikrat, ctyrikrat do roka, to se to potom griluje, rochni v bazenu a poti v saune! Dokud se budou rozdavat odmeny jak na bezicim pase, bez kontroly, stropu a jen "manazerum", nebudu akceptovat vykrik, ze PCR nema penize! Ma jich dost, jen s nimi neumi nakladat (prikladem budiz i fakt, ze narozdil od stockholmske policie mame nekolik vrtulniku jiz dlouha leta - letec Gross by mohl vypravet)..

 

3) Jiste, viceclenna hlidka VZDY vypovida souhlasne - prece chcete, aby vam kolega pri praci poradne hlidal zada, misto aby na vas byl nasupeny. V jednom sporu jsme meli klienta, ktery byl vazenym obcanem, nebylo mu prokazano pozreti alkoholu, ale presto byl zpacifikovan hlidkou o trech muzich. Samozrejme dovolani neni zadne! Misto toho tretiho meli poridit kameru, jako je standardem v zapadnich zemich.

 

4) A propos, PCR si stezuje na nedostatek streliva. Proc neni mozne, aby na urcitych mistech hlidkovali policiste beze zbrane, jen s tel. obuskem? V Britanii to byl/je standard a ozbrojena policie je navenek odlisitelna (City of London ma na autech tecky viditelne ze vsech stran) a pri zakroku se ohlasuje jako "Armed Police". Taky moznost setrit! Kdyz obcas vidim, kdo dostal do ruky zbran, ateista ve mne je upozaden a zacinam se modlit..

 

5) Centralni inspekce, hlavne podrizena ministrovi nebo ministrum, bude vzdy poplatna exekutive. Bohuzel nase demokracie neni natolik vyvinuta, aby tento model prevzala bezezbytku. Umel bych si predstavit, ze by se vedouci inspekce (spolu)zodpovidali predsedum vrchnich soudu (ne tech, pod ktere uzemne patri) nebo jinym vice ci mene nezavislym telesum. Laicky prvek u nas nefunguje, komise ze zastupcu verejnosti bych proto neuvazoval..

 

6) Ze policiste honi carky, resp. pokuty, to neni nic noveho. Dokud bude system ohodnoceni zalozeny z vetsi casti na carkach nebo pokutach, nezbavime se policajtu s radarem na dlouhych a rovnych usecich, kde je tricitka.

 

Ke vztahu celostatnich specializovanych utvaru se vyjadrovat nebudu, jejich fungovani neznam, ale zvenku mam pocit, ze v nich je neco spatne.

 

P.S. O nazorech autora mohu pochybovat, budiz mu ale ke cti, ze se ctenari komunikuje! Reknete - kde jinde jste to zazili?

Díky za inspiraci

i za slova: vzhledem k Vašemu "nicku" jsem si docela případně nalil panáka. Musím říci, že se trochu bojím odpovídat, abych nebyl (příliš) otravný. Na druhou stranu je ale pro mě důležité reakcemi diskutujících si ověřovat, jestli jsem to napsal tak, aby to vyznělo, jak jsem chtěl. Velmi poučná jsou i zjištění o různých náladách ve společnosti.

Pokud jde o možnou rezignaci policejního prezidenta, třeba ji přestal zvažovat, když si uvědomil, kdo se na to místo jižjiž třese ... není to omluva. Chápu ho však, že se s tím chce chlapsky popasovat a zkusit udělat, co se dá. Odpovědnost padá na jeho hlavu, to je jasné. Kvůli nám všem si přeji, aby se mu něco kloudného podařilo.

Na Vašeho kamaráda "srdcaře" si dám dalšího panáka. Kvůli takovým lidem právě mám naději, že to není ztraceno. Jsem rád, že jsem měl možnost sloužit i v policii. Setkal jsem se tam s fantastickými lidmi. Moje kritérium je jednoduché - zdali jsem byl schopen s těmi lidmi se normálně bavit i poté, co jsme se rozhádali "na krev". Přátelství některých je pak skoro ještě větší. To jsou lidi, které bych si postavil za záda. Jsou tam však bohužel lidi, které bych si nikdy za záda nepostavil - a když, tak jedině místo euthanásie.

K těm vícečlenným hlídkám: jediná možnost asi je složení hlídek neustále měnit. Agresivita mezi lidmi ale stále roste a někdy ani dva policisté netvoří dostatečnou sílu - a než přijedou posily ... je to opravdu těžké se k tomu vyslovit obecně, proto jsem opatrný.

Neozbrojené policejní hlídky? Když i městská policie má ve výzbroji 9mm pistole? --- Profesor Machovec kdysi vyprávěl, že v Anglii kdysi královna odmítla omilostnit k trestu smrti odsouzeného novomanžela, který v rozjařenosti strčil do tradičně neozbrojeného "bobíka", který nešťastně spadl a zemřel. Pak si ovšem mohli dovolit bobíci chodit neozbrojeni. A královna to věděla.

S tím větším zapojením soudů, to je zajímavý nápad. Myslím, že to bude nutno prozkoumat a hlavně najít způsob, jak překonat naše "nejde-to" legislativce!

Ještě jednou díky, a na zdraví!

Dotaz k autorovy

Plánujete ještě nějaký obsáhlejší článek o stavu policie a možné budoucnosti?

Další článek?

Abych řekl pravdu, neplánuji. Netřeba. Náměty přináší život (a přináší jich pohříchu dost), a já se jen snažím mediálně luftovaný problém vždy pojmout spíše trochu šířeji.

O policii by se dal napsat seriál. Bylo by však dobře začít tím, co policie do roku 1989 byla a co nebyla, abychom si vyjasnili startovní pozici. Pokud nebudeme lidem při zjištění jakékoliv nespravedlnosti na světě doporučovat spáchat hromadnou sebevraždu, je jasné, že museli žít za nacistů, bolševiků i kapitalistů. A vždycky uvítali, když jim nikdo nevybíral kurníky a nepřepadal v temných uličkách. Komu sloužili ti policisté v oněch, ale i v těchto dobách? Bohužel, na neideologickou, věcnou debatu o policii tato společnost ještě nedozrála, i když jsou neklamné známky zlepšení. A já tímto směrem budu zlobit.

Za Vaším dotazem jako bych cítil, že máte na mysli nějaké konkrétní téma. Je tomu tak? 

Nekdo tu psal, ze snad

Nekdo tu psal, ze snad nemecka policie nemal z ceho vychazet ve snaze odstrihnout se od nacisticke doby. Byla policie a pak policie, ze, ono zname Gestapo. Policiste z povolani, nikoliv fanatici, svou praci pry odvadeli dobre, cestne a poctive a ja si myslim, ze takovi se nasli i u nas v dobe komunismu. Nakonec, vymyslet efektivni postupy a moralni a jine zasady pro fungovani moderniho sboru neni vubec tezke. Problem jsou partikularni zajmy tech, kteri takova pravidla maji uvest v zivot.

Pro autora Plané žvanění - Jedlička

Mílý pane, myslím si, že autor článku podal v celku relevantní informace.

 

Nevím co máte proti Rakousku-Uhersku, ale moc historii neznáte, tak se prosím zdržte podobných komentářů, jak to bylo za Rakouska-Uherska. O nějaké okupaci nemluvě. Je zajímavé, že ani T.G.M(a to je pan někdo!!!) nepožadoval nejdříve odtržení od monarchie.

 

Škoda zastřelení Františka Ferdinanda d'Este. Myslím, že by všechno dopadlo pro čechy a rakušany lépe.

 

P.S.: Nemluvě o alespoň základní čestnostnosti a odpovědnosti za  Rakouska-Uherska a První republiky.

 

Mozna

by ste si mel nastudovat co delali cetnici...a jak CSR cetniky prevzala... ;)

policie

Jak a proč by měla být policie na tom pod panem Kubicem lépe? Rozpočet je nestrukturovaný, úspory plošné, analýza možné restrukturalizace sboru neexistuje, motivace žádná... K tomu všemu je náměstek Kryštof představitelem a prodlouženou rukou pražské galerky s kořeny v policejním organizovaném zločinu... Kdo by měl tedy zájem na zlepšení?  

autor je ocividne policajt

Vazeny autore,

rad bych se pozastavil nad vasi averzi vuci statistice i nad zargonem hlupaku "s realnym zivotem to nema co delat". Statistika je nas pritel, ktery nam velmi jednoduse ukaze uspesnost ruznych projektu, vykonnost nebo i zbytecnost nekterych oddeleni. Cozpak by metoda hodnoceni vedouciho oddeleni byla ferovejsi ci snad presnejsi? Ale jdete...

 

Dale me zarazi odstavec o "nekonkurenceschopnosti" policie vuci napriklad bance. Proboha ktera banka chce zamestnat 40ti leteho policistu za dvojnasobny plat? Co by te bance tak mohl nabidnout? Priznavam, muzou se najit jednotlivci se schopnostmi, ktere soukromy sektor zaujmou, ale ze by to bylo pravidlo? Podle mych zkusenosti policiste odchazi s vysluhovym priplatkem, ktery si "nepochybne zaslouzi" (velmi povedene, pochopil jsem to snad spravne jako ironii?) predevsim do vyroby za vicemene stejne penize.

 

Usetrete nas sve propagandy o tom jak jsou policiste nasim pritelem, jak nas chrani i v deravych botach a za kazdeho pocasi, protoze v nasi zemi je takovych strazcu zakona velmi, ale skutecne velmi malo. Dnesni serifove se zajimaji predevsim o vybrani dostatku pokut, aby ziskali osobni ohodnoceni a pak hlavne o to, aby si bouchli do nekoho kdo se nemuze branit.

 

Zkuste se na problematiku podivat s nadhledem a sundejte uniformu, treba pak Vase clanky budou davat vetsi smysl.

Poznal jsem problém z obou stran,

o to nemusíte mít strach, i když můžete namítnout, že to neznám "dokonale". Dělám, co můžu. Co Vy?

Já vím to, jaké to je "být v dresu", na rozdíl od mnoha ostatních. Co Vy? Nejsem apriori na straně policistů, ani občanů. Co Vy?

Proto to schytávám z obou stran, což mě vlastně těší, protože to je jakýmsi slaboučkým náznakem možné objektivity (vyjádřil jsem se snad dost opatrně, aby o tom nemusela být hádka).

Ten Váš sakrastický pasus o statistice je opravdu vydařený, jen se bojím, aby to někdo nevzal vážně!! To by mohl udělat nějaký pouze od reality odtržený teoretik, čímž by zase a jenom potvrdil moje slova.

Ta nabídka z banky je zcela konkrétní. Zdá se mi, že Vaše představy o policii jsou dost zkreslené. Vyrůstají tam velmi dobří odborníci, sbírají zkušenosti po světě, procházejí různá školení a nabývají značné jazykové obratnosti. Nemluvím o pravidle, nemluvím o stovkách lidí. Mluvím o špičce, která by mohla změnit situaci obtížné vymahatelnosti práva v této zemi. To by ale musela zůstat "v dresu". To se ale mnohým politickým špičkám nelíbí, protože by policie mohla přijít na jejich "šmé".

Co se týče zasloužení si výsluhového příspěvku, nemluvil jsem obecně. Jsou policisté, kteří by měli této zemi do smrti mnoho splácet (a měli by z čeho). Psal jsem o konkrétním případě. A ještě něco: policisté skutečně podepisují služební přísahu, že nasadí i život. Já nejsem z těch, kteří by to zlehčovali - ale také od policistů vyžaduji, aby to brali vážně.

Nevím na co reagujete s tou propagandou, celý Váš odstavec je pro policisty velmi urážlivý a nemůžete mít na toto obecné tvrzení jakékoliv průkazné zdůvodnění, než své zdání (a cinknuté statistiky). V jednotlivých případech máte ovšem pravdu, ale vy zcela bezdůvodně generalizujete. Inu, to, co jste předvedl, to je naprosto typický výsledek vyhodnocení příznivcem statistik a čárkových metod. Ze stejných dat vyždímete "kreativně pojatou statistikou" klidně jednou důvody pro policistovo povýšení, podruhé zase pro propuštění....

Váš pohled ovšem odráží to, jak na policii pohlíží veřejnost. Vidí excesy samozřejmě v ostřejším světle, a není divu. Policii to velmi škodí a já jsem rád, že je zde náznak "samoočistného procesu". Jen se modlím, aby to neskončilo zastavením trestního stíhání a ještě placením odškodného za vazbu, což je "elitní" policejní jednotce už mnohokráte podařilo.

A na závěr dobrou radu: zkuste se na to Vy sám podívat s nadhledem! K tomu byste si ale musel na čas obléci uniformu! Aha!

1. Na autorem polozenou

1. Na autorem polozenou otazku jednoducha odpoved: vedeni policie je zcela neschopne. Treba Trzil, obracim oci vsloup kdykoli ho vidim. (mimochodem kdyz jste s nim delal rozhovor tusim jeste v Euru, tak jste me zklamal mirnosti kterou jste mu prokazoval - vubec jste nepolozil nektere otazky, ktere mely byt polozeny).

 

2. Co se tyce platu policistu, nesouhlasim s takovym zjednodusovanim. Napriklad policiste Noveho Yorku jsou - rekl bych - povestne podplaceni... (ve vyznamu ze dostavaji malo penez ;)

 

3. Co se tyce nedostatku financi, kladu otazku: setri policie a vynaklada prostredky efektivne? Samozrejme ze NE a deset vykricniku! 

Proc je (skoro) kazda hlidka triclenna? PROC? To je efektivni?

 

4. S tou "legalizaci" prodejem na nahradni dily je to vtipne.

 

5. "se policisté budou bát zasahovat" - to je asi vtip, vidte? Si puste video ze Sumavy, jak se policiste boji zasahovat. Nebo kdyz uzavrou pristup na politicke shromazdeni neparlamentni opozicni strany a na shromazdeni pousteji pouze po ukazani obcanskeho prukazu. Nebo kdyz strileji na ujizdejici auto a ridice, ktery zpusobil prestupek. Ano, CR je zeme, kde policie tresta prestupky popravou bez soudu! Nikoliv zeme, kde se policiste boji zasahovat.

 

6. Vubec kdyz si celou problematiku rozebiram, prijde mi, ze se autor snazi chranit policii - oni nic, to vse ti zli poslanci, kteri miluji grafy!

 

Naopak za vsechno muzou policiste a nikdo jiny. Kdykoliv slysim Trzila, vypousti sirnate blaboly o zprisnovani zakonu! Co to je za drzost? Nema byt policie jenom sluha zakonu? Jakym pravem se snazi ovlivnit zneni zakonu? Jenze jeste jsem zadneho policejniho funkcionare neslysel mluvit o nutnosti zavedeni nezavisle kontroly policie. Ci o zmirnovani zakonu - napriklad zruseni pokutovani chodcu na cervenou. Cili opakuji na vine je policie a zejmena jeji funkcionari. 

 

Jako kdyz vidim dva dopravni policisty pokutujici chodce u staromestske zastavky MHD, nevim jestli mam brecet nebo jim naplivat do tvari, nebo naplacat Trzilovi na holou. Tady umiraji lide na silnicich, policiste nejsou na silnicich videt, jezdi po trech v aute, a oni maji cas pokutovat chodce? Jako dost.

 

7. Cili par jednoduchych receptu na zacatek: nezavisla kontrola policie, hlidky jednoclenne, efektivne nasazovat prostredky. Dobry zacatek.

V něčem máte pravdu.

ad 1/ Schopné vedení policie by pozná - hned po úspěšně provedeném puči! Jinak se totiž policie může těžko zkultivovat, když jim do personálního obsazení imrvére kecají politici! Jak má být policejní prezident manažersky zodpovědný, když nedělá s týmem podle vlastního výběru? Druhá věc: máte recept, jak "zeschopnit" vedení policie? Sem s ním! Za třetí: Tržilovi jsem nemohl položit otázky, které trápí Vás, obzvlášť, když je neznám. Položil jsem mu tedy ty svoje. Mea culpa.

ad 2/ Nasazuje bankovní úředník svůj život? Nikoliv. Má příkaz při přepadení všeho nechat a do úkrytu spěchat. Policista to má postaveno obráceně: přísahal, že život nasadí. Proč má tedy bankovní úředník vyšší plat?

ad 3/ Zvýšení efektivnosti vynakládaných prostředků policií souvisí jednak s politickými ingerencemi, jednak s tradičně silným postavením "týlařů". Ti, na rozdíl od operativy, mají čas budovat své kariéry a vyfutrovávat své pozice. Dokázal bych si představit, že by zákonem byl stanoven poměr civilních týlových pracovníků k policistům ve výkonu. Máte pravdu, v týlovém zabezpečení lze mnoho ušetřit. Aby to ale neskončilo tak, že budou policejní vozy mít pouze letní gumy (zažil jsem to na policejním prezidiu). --- Co se však týče složení hlídek, nejde vyloučit neefektivitu, nicméně většinou to má dobré důvody, které holt nejsou laikovi zřejmé, a policisté se z toho opravdu nemohou (a někdy ani nesmějí) lidem zpovídat. Jednočlenné hlídky ovšem být nemohou, pokud nebudou služební auta vybavena technikou, která nezpochybnitelným způsobem nahraje průběh celé policistovy služby (to zase ale stojí peníze!). A o výkonu služby dopravní policie v Praze nerozhoduje Tržil. Naopak si myslím, že by ho tyto excesy velmi zajímaly. Stačí to nahrát na mobil a poslat. --- Chtělo by to opravdu na chvíli "jít do dresu", pak je člověku mnoho věcí jasnějších.

ad 5/ To je na dlouhou diskusi, či studii. Máte samozřejmě pravdu, v případech, kde skoro o nic nejde, cení policie zuby - místo aby si to šetřila na ty důležité momenty. Já však mám na mysli tu mediálně nezajímavou rutinní pořádkovou činnost. Vycvičený policista, který si věří, neudělá tolik chyb, jako někdo, kdo je rychle ve zmatku. A komfort běžného občana je více ovlivněn tou denní realitou, kde nejsou televizní kamery. A tam je zapotřebí hodně fortelu a statečnosti.

ad 6/ Snad vidíte, že leccos na vrub policie připouštím, pouze reaguji na to, co sám potvrzujete, totiž na panující obecné mínění, že "za všechno může policie" - a politici a poslanci nic, ti chtějí pro nás jen vše dobré. Rozhodně nechci stranit, ale chci vyvažovat pohled. Policie o svém vnitřním fungování toho moc neřekne: myslíte si, že oficiální tiskový mluvčí policie řekne novinářům, jak se politici angažovali kolem každé významnější personální změny, v centrále, na krajích, dokonce i na okresích? Jak silné postavení mají v policii týlaři? Vždyť by příště přišel před kamery pod uniformou naostro a v botech bos, s vlastním blokem a půjčenou propiskou! A byl by to ještě ke všemu někdo jiný, protože takový hubatý mluvčí by byl už převelen do Orlického Záhoří, kde je sice nádherně, už i proto, že to není Mukačevo, ale když by byl i nadále hubatý, tak by se za chvíli pakoval ze Záhoří do civilu. Proto se snažím být trochu hubatý za ty policisty.

ad 7/ Nezlobte se za skrytý úsměv, ale můžete se konkrétně vyjádřit, jak byste si představoval "nezávislou kontrolu policie"?  Kdo by tu kontrolu prováděl? Laicky, nebo za peníze? Kdo by ho platil? Laik zase do ničeho nepronikne, má-li se živit jinak! Jak definovat "nezávislost"? Měl by to být odborník? Jestli ne, jak by mohl kontrolovat policii, z jakého hlediska? Jaké by měla ta kontrola pravomoci? Jaké by měla postavení k inspekci a vůbec k orgánům činným v trestním řízení? Kdo by ji zastřešil, kdo by její členy jmenoval-zvolil, nebo co? A co poslanci a jejich kontrolní činnost vůči exekutivě? - Zkuste jít s kůží na trh! Zajímá mě to. Díky předem.

Dekuji za odpoved.

1. Recept - zrejme lepsi vyber lidi.  Ale pravdepodobne by bylo dobre zmenit organizacni strukturu - zavest modernejsi zpusob rizeni. Rozhodne bych rozdelil policii na mensi oddily jako napriklad dalnicni policie a te pridelil ruzne useky a povzbuzoval soutezivost a profesni hrdost. Ucinek by byl, ze kazdy policista by se k nejake lepsi slozce chtel dostat a vazil by si toho apod. Kobra 11? Presne tak.

Hlavni problem je, ze nenasazuji prostredky efektivne - hlidky po trech atd. Coz by nezavisla komise odhalila velmi rychle.

2. Kdyz to funguje v Novem Yorku... Je celkem jasne, ze policista nebude nikdy mit nejvetsi plat... 

3. Viceclenna hlidka stejne bude vypovidat jednomyslne, je naivni myslet si opak. To je jenom vymluva. Krome toho jednoclenne hlidky byly i za rakouska-uherska - "kdyz zacaly hlidky chodit po dvou, byli prazane nervozni". Krome toho kamery na mnoha autech uz maji. Krome toho si mohou zavolat posilu kdyz je to potreba. Krome toho mi nerikejte, ze policejnim sefum jde o nezpochybnitelnou pravdu o udalostech na sluzbe... - ne tem jde jen o to aby nemuseli nic menit a pridelavat si praci. Nakonec, kamera a nahravaci zarizeni - i kdyby stalo treba 50 tisic korun - je to pakatel.

 

Naopak - hlidky musi byt prevazne jednoclenne, protoze pocet hlidek je nejjistejsi metodou snizovani kriminality. 

 

Je to presne jak rikate: triclenna hlidka bude jezdit na letnich preumatikach a bude setrit benzinem... Kdyz si uvedomime, ze jeden policista stoji erar odhadem 1 mil korun rocne a auto bude stat podobne, je jasne, ze je to kravina. Musi to byt naopak: jednoclenna hlidka v jednom aute, ktere je ale vybavene a ma dost paliva.

 

S temi dopravaky pokutujici chodce jsem se bavil a rikali ze to meli na rozkaz, at si stezuji tam... Ale nerekli kde. V kazdem pripade nema pan Trzil pod sebou tolil dopravaku, aby to nezjistil.

 

5. Rozumim tomu co rikate - kdyz to maji prikazane, budou po sumave utikat za temi zlymi obcanskymi aktivisty jako o dusi a rvat z plnych plic "jmenem (porusovani) zakona", ale kdyz maji pomoct cloveku, tak se vykaslou. Ale prece jen nastal posun - ted uz kdyz prijedou k nehode, prvni co se zeptaji: "je nekdo zranen?" Velky posun! Sice se ptali u "nehody" urazeneho  zrcatka, tak to bylo roztomile, a hned pote zacali obvinovat, ze to bylo naraficene...ale presto posun.

 

7. Neco po vzoru britske Independent Police Complaint Commission. Cokoliv lepsi nez nic. Hlavne by mela mit moznost kontrolovat nasazovani prostredku - to by neefektivita hned vysla najevo. Ja si to predstavuji jako nejaky sbor, jehoz clenove mohou vstupovat kamkoli, vsechno kontrolovat, vsechno videt. Celkem jednoduse si to predstavuji.

 

Zrejme by to byl urad (spravni organ), s placenymi uredniky, tedy zrejme "odborniky", mel by to ale byt povahou hodne civilni organ, vyrazne oddeleny od policie. Policii by mel kontrolovat z hlediska dodrzovani zakonu, principu na kterych stoji demokraticka spolecnost, prirozena spravedlnost, atd. -  tady bych se hodne inspiroval od IPCC. Jmenoval by ji zrejme parlament, ale pohravam si s myslenkou laickeho prvku. Napriklad spravni rada slozena z poslancu opozice, nejak vybranych obcanu a uredniku toho uradu. Celkem exoticke. S kazdym kandidatem pohovor pred parlamentni komisi prenaseny Ceskou televizi.

 

K inspekci MV by nemel mit vztah zadny. K OCTR nevim. Bezpochyby je to nejslozitejsi otazka. Nechal bych to otevrene. Je jasne ze pozice uradu musi byt delikatne vyvazena...

 

Poslanci - prosim opravte me - policii fakticky nekontroluji... Minuly rok treba zemreli na policejnich stanicich nejmene dva lide - vim z medii. A vysetroval to nekdo?

 

Ale nechapu, proc se usmivate - snad nepochybujete o tom, ze CR takovou kontrolu policie potrebuje bezpodminecne?

 

8. Rekneme si to na rovinu - policajti proste nemaji poneti co s kriminalitou delat, jak nasazovat prostredky, co zmenit. 

 

9. par otazek pro Trzila - proc jsou hlidky triclenne, proc pokutuji chodce na prechodech, kdyz jsou tady zivotunebezpecne silnice na kterych umiraji lide a kde policajti nejsou, kdy zacnou pokutovat jizdu v prostrednim pruhu na dalnici, jakto ze si dovoluje navrhovat zmeny zakonu jako policista...atd.

 

10. dnesni prihoda - dopravni policiste "ridili" dopravu u malostranske zastavky.. Vysledek: kolony nejmene 1 km na kazdou stranu... Nasazeny pocet policistu: dva. Jestli nekdo po teto krizovatce jezdi pravidelne, vi, ze se reguluje sama i bez semaforu ci policistu. Shora od hradu nikdy neni prilis dlouha kolona a smerem k Senatu se auta dostavaji pomalu ale efektivne a tak, aby nebranila autum jedoucim shora. Tak recept policistu byl zastavit provoz od hradu (vysledek kolona az k hradu) a k senatu poustet tolik aut, aby zabrala celou krizovatku a auta shora nemohla projet. Tak mockrat dekujeme.

Pár skeptických poznámek.

S tím personálním výběrem je zase problém, jak ho zkvalitnit. Máte pravdu, že ryba smrdí od hlavy. Proč musí analytik nebo expert na počítačovou kriminalitu projít zkouškami fyzické zdatnosti, když to je třeba chromajzl s deseti dioptriemi - a s dvojnásobným IQ, než je průměr na policejním presidiu? Další věc je kvalita "materiálu", z něhož si policie vybírá. Některé vtipy o policajtech bohužel nejsou vtipy... 

Modernější struktura řízení neuniformované (kriminální) policie byla již na papíře (slučovala se tehdy kriminálka a vyšetřovačka do dnešního SKPV), pěkně goticky štíhlá, o několik řídících úrovní nižší - jenomže, zásadní námitka byla: "Přebývá vám čtyřicet plukovníků"! Bylo nutno vybudovat fleky pro čtyřicet plukovníků! To je pak veškeré nadšení a motivace pěkně rychle v řiti!

K té komisi - bylo by zajímavé zjistit, jak to v té staré dobré Anglii funguje. V MI-5 mají nacyklostylované odpovědi, že stížnost nebyla oprávněná, jinou verzi tam nemají. Když totiž člověk zjistí, kolik pošuků píše ty stížnosti, tak začne chápat i druhou stranu.

Když jsem dělal na Úřadu vlády, dostal jsem k vyřízení urgentní žádost jednoho osmdesátiletého starce, aby ministři Bratinka a Ruml okamžitě přestali s experimenty s jeho osobou, že na dálku vysílají jakési vlny, pánovi se tou příčinou zdají erotické sny a on už se po mnoho dní pořádně nevyspal! Jenomže to je řádně zaevidováno jako úřední pošta a běda, když to nevyřídíte v souladu s předpisy a v určené lhůtě a slušně a věcně! Tady jsem se alespoň zasmál, ale těch otravných a nevtipných bylo více.

A zase na druhou stranu nevíte, jestli za některou z těch stížností není racionální jádro, byť je napsaná třeba dost neuvěřitelně. I takové jsou.

Je to strašně těžké navrhnout nějaký kontrolní mechanismus a vyladit ho, aby alespoň zčásti plnil svůj účel, aniž by kontrolovaný subjekt "ukontroloval k smrti". Proto můj úsměv, nikoliv zlomyslný, spíše smutný.

A ještě něco: zdaleka nejúčinnější je dohlédnout na to, aby každý nejprve dělal to, co má, včetně kontrolních činností. Nejúčinnější je totiž kontrolní činnost exekutivy! (Když ovšem je, že.) Poslanecké kontroly jsou bezzubé, už jen proto, že poslanci si žádají o bezpečnostní prověrku až po svém zvolení, a to je pozdě - vydávají se do rukou těm, které by měli následně kontrolovat ... o několika velmi podezřelých prověrkách vím, byly uděleny v souladu se zákonem, vzato ovšem procesně, nikoliv věcně. Předtím ale musela odejít z NBÚ jedna velmi neústupná osoba, která ty prověrky nechtěla vydat ... podepsal je až smutně proslulý "brácha" Mareš.

A kontrolní orgány složené z "lidí z lidu" tady zatím nejsou zvykem, tedy v této branži. Neprošel ani návrh zákona o kontrole zpravodajských služeb, vypracovaný za ministra Bratinky. Byl dvoustupňový, měl tam být zapojen i Senát. To bylo ale příčinou odmítnutí legislativní radou vlády, protože "vláda není odpovědna Senátu, alébrž Sněmovně". Fertig, šlusnachrichten.

Každopádně díky za Vaše komentáře!

Plané žvanění

Je s podivem, že pan Schneider tak dlouho vydržel v silových složkách státu... (že by protekce?)

O čem neumím mluvit, o tom můžu ještě pořád moudře mlčet!

Jestliže se objeví článek o policii, ve kterém není srovnání s policiemi civilizovaných států, je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o jalové žvanění za každou cenu! 

Základní problém české policie je kontinuita, která sahá nejen do let sedmdesátých, kdy si skupina komunistických miliardářů úspěšně začala s pomocí policie budovat zvláštní stát ve státě, nýbrž některé jevy zřetelně přetrvávají ještě z doby, kdy policie byla nástrojem vnitřní okupace státu v době Rakousko-Uherska! 

Není třeba objevovat Ameriku! Stačí překročit hranice do sousedního civilizovaného Německa. Můžete třeba fundovaně srovnat rozdíly mezi policií Rakouskou a Německou (abyste viděl co je dědictvím i u nás). (I když z Vašich článků nemám pocit nějakého hlubšího vhledu, spíše z nich trčí touha se bezpracně zviditelnit...)

Přízračný příspěvek!

Takže kontinuita české policie vadí, pozůstatky rakouské tradice též - a vzorem nám budiž policie německá, zřejmě absolutně bez tradic a pozůstatků jevů z minulosti.

Zajišťování zisků z trestné činnosti je jednou z podstatných činností všech skutečně dobrých policejních sborů, kdekoliv na světě. A na podpoře této činnosti u nás je článek postaven.

Ach jo, už termín "bezpracně zviditelnit" jsem slýchával spíše ze strany těch "komunistických miliardářů" v sedmdesátých letech, takže odtud asi vítr vane. Mohl jste být přesto moudřejší než já, svým mlčením .... 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah