Bradáčová jmenována, Blažek chce vyšetřit manipulace

Proces jmenování šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze je dokončen, zákulisí však zůstává nejasné.

Právo a bezpečnost
Martin Shabu | 30.07.2012
Proč ministru Blažkovi trvalo podepsat jmenování Bradáčové skoro měsíc?

Aktualizováno. Po téměř měsíčním váhání ministr spravedlnosti Pavel Blažek kývl na návrh nejvyššího žalobce Pavla Zemana, který trval na svém návrhu, aby Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze vedla Lenka Bradáčová, náměstkyně krajského státního zástupce z Ústí nad Labem. Ministr Blažek její jmenování oznámil na pondělní tiskové konferenci. Pověřovací listiny by si Bradáčová měla převzít během pondělního odpoledne.

Příběh jedné jmenovačky, obestřený mnoha spekulacemi, však pokračuje. Podle Blažka prý celý proces provázela manipulace.

Blažek se pozastavuje nad těmito okolnostmi:

Návrh na jmenování Bradáčové byl na ministerstvo podán až v pátek 29. června večer, ačkoli Zeman údajně předal návrh už 21. června. (Mezitím byl však odvolán tehdejší ministr Jiří Pospíšil, který Bradáčovou prosazoval.) Oficiálně dostal nový ministr Zemanův návrh až v úterý 3. července, tedy přesně v den kdy byl na tento post jmenován. „Manipulace se musí vyšetřit, protože hrozí podezření z trestné činnosti. Osobně na prošetření dohlédnu,“ prohlásil ministr Blažek a dodal, že dokument zadržel nejmenovaný vysoce postavený úředník, který už na ministerstvu spravedlnosti nepracuje.

Podle informací ČESKÉ POZICE se jednalo o náměstka ministra spravedlnosti pro justiční sekci Filipa Melzera. Poskytl nám své vysvětlení:

„Dne 21. června jsem obdržel informaci, že na úřad dorazí písemnost od nejvyššího státního zástupce. Měla ji doručit pověřená osoba a tak se také stalo. Podepsal jsem dvojí paré dokumentu a následně jeden výtisk uložil do trezoru na sekretariátu ministra. Následně jsem informaci telefonicky předal ministru spravedlnosti,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý náměstek Melzer, jenž na funkci v polovině července rezignoval.

A vysvětlil i důvod, proč se návrh od Zemana objevil v evidenci spisových dokumentů až 29. června. „Vzhledem k všeobecnému zájmu o toto jmenování mi bylo jasné, že ze spisové evidence, kam mají přístup zaměstnanci úřadu, všechno uteče. Proto jsem dokument v nepřítomnosti ministra uložil do jeho trezoru. Byly však splněny všechny zákonné povinnosti pro převzetí dokumentu,“ dodal Melzer.

Jak se v tom všem vyznat?

Blažek nastoupil na ministerstvo spravedlnosti poté, co premiér Petr Nečas 27. června z funkce nečekaně odvolal Jiřího Pospíšila. Jako důvod tehdy uvedl, že Pospíšil požadoval navýšení rozpočtu pro ministerstvo spravedlnosti a chod úřadu manažersky nezvládl. V politickém zákulisí se však spekulovalo, že pravým důvodem odvolání Pospíšila byla nevole části ODS vůči osobě Lenky Bradáčové.

Proč Blažkovi trvalo podepsat jmenování Bradáčové skoro měsíc? Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE zevnitř ODS se část straníků skutečně pokusila nominaci Bradáčové zastavit, přišla však nečekaně silná reakce veřejnosti, jež nepříjemně poškozovala preference občanských demokratů. Proto Blažek s premiérem Petrem Nečasem zařadili zpátečku. Nejprve se ministr Blažek pokusil „vymyslet“ konstrukci, že by šéfa VSZ vybral v tendru. Po expertní kritice si to však rozmyslel. Aby si tedy zachoval tvář alespoň před veřejností, přišel nyní Blažek s vysvětlením, že důvodem váhání byly nestandardní úřední postupy se jmenovacími listinami, které údajně odhalil. Ani tato verze však nesedí. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:20

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Kalina?

Mě přijde že JuDr Kalina je spíš mudr(c) Kalina. Pane Kalino občas Vaše příspěvky dávají smysl, ale nesnažte se nám zde přežvýkávat a předkládat Vaše sousta. My máme zuby také a žvýkat dokážeme též. Vaše konstrukce jsou věru úsměvné.

Včera na ČT byl pan Melzer v

Včera na ČT byl pan Melzer v interview s Drtinovou, která ho doslova drtila (čímž mě překvapila). Pan Melzer včera nevypadal úplně sebejistě či věrohodně. Ale to může být i nervozitou před kamerami...

To Vas prekvapuje?

To Vas prekvapuje? CT je agitkou vlady a drti vsechny, co jsou proti vlade. Uz jste videl nejakou kauzu ODSky ve zpravodajstvi? To je lepsi snad koukat na tu Novu ... Dvorak je kamosem Dvoraka z DPP a natahal si tam lidi z DPP, ty schopne ovsemze.

Spíše jsem to myslel tak, že

Spíše jsem to myslel tak, že i paní Drtinová jej drtila, jinak mi tato dáma nepřipadá jako schopná moderátorka. Že se nechal zaskočit člověk, který dříve pracoval jako náměstek ministra. Navíc v tak sledované kauze. To je celé.

Jak by mohl poškodit případ Bradáčová premiéra?

Jedině tak, že mu zavřou Rittiga nebo Dlouheho apod.

Každopádně je vidět. že když se na něco veřejnost zaměří, tak to může fungovat. Máme to ve svých rukách apropo kde skončil případ MUS? :-)

Se ještě ukáže

Ono bude opravdu zajímavé sledovat, kdo manipuloval úředními dokumenty tak, aby z toho mohl někdo politicky poškodit premiéra. Ny výsledky tohoto šetření jsem opravdu zvědavý...

On může ještě někdo Nečase víc "politicky poškodit"?

A jak, proboha? O Nečasově politickém úspěchu si promluvíme za rok, až naběhne DPH. Tipnu si, že budeme rádi, když se propadneme o méně než 3 procenta.

RE:

Pokud si pletete HDP a DPH, tak to opravdu nemá cenu seriózně diskutova. Nečas se zapíše jako bez pochyby úspěšný premiér, který provedl zemi globálně velmi špatnými časy velmi obstojně...

Baže

Nečas je čestňák a karakter, ozdoba podsvětí.

Když naběhne DPH, poklesne nám HDP

pokud se mezitím nevrátíme k OPBH a RVHP. To přece musí pochopit i JUDR. Mimochodem, Nečas s Kalouskem ten tříprocentní pokles možná stihnou už letos. (tak 2,3 určitě) Holt slušnej voddíl...

K úspěchům Petra Nečase a jeho vlády

Když jsem se po nich ohlížel naposledy, viděl jsem v Praze tunel jako Brno, neregistrující registry, vojenská letadla vhodná pro převoz koní (možná to není čórka, ale tajný plán jak ušetřit znovuzavedením kavalérie), sociální kartu "Nechci slevu zadarmo", která zabrání zneužívání dávek, když si je z bankomatu nevyberete v hotovosti a která zajistila šťastné stáří České spořitelně, geniální penzijní reformu, na níž sice nikdo krom samotných penzijních fondů nezbohatne,ale která konečně dokáže, že průběžný systém nemá budoucnost (když z nej vyvedete peníze), hrdé odmítání peněz z EU (českou formou rozkrádání a sabotáže), neochvějné odhodlání vyplácet církve v dobách recese a hluboce pravicové přesvědčení, že k bohatým zítřkům vede jen škrtání investic a zvyšování daní. Škoda, že neuspěl celkem roztomilý ekologický tendr, ale v záloze čeká zatím pouze odložené satelitní mýtné na silnicích. Prostě země mlékem a strdím oplývající.

Na tomto příspěvku mě výrazně

Na tomto příspěvku mě výrazně popudilo akorát to, že jsem jej nedokázal sesmolit sám:-))

 

 

Ještě jste zapomněl na Temelínskéj „tendr“

Ještě jste zapomněl na Temelínskéj „tendr“ v řádech stovek miliard Kč.

Při ČEZkém způsobu zadávání zakázek to jistě bude velice přínosná akce. Jen si nejsem tak úplně jistý pro koho?!

Zejména po té až se zavedou výkupní tarify pro EE z JE. O kterých se již dnes nahlas uvažuje. Protože žádná banka není ochotna to za současných podmínek financovat…

Souhlas

To Monty: velky souhlas, lip bych to nenapsal.

To JitB: Kasicka ODS a CSSD je prazdna, dluhy vsude, nekde se na to musi nakrast....

Oprava

Se ukáže, pro "údajně" manipuloval úředními dokumenty, aby "údajně" mohl poškodit premiéra. Měl byste trochu víc dodržovat, co chcete po ostatních.

RE:

Kdybyste laskavě přetl můj púříspěvek, tak jasně píši, že je třeba počkat na výsledky šetření, čili počítám i s možností, že k manipulací nedošlo. A už vůbec jí nepřičítám někomu konkrétnímu...

Čtyři hrubky na třech řádcích,

to zvládne jen JUDr. Ka-ka-lina...

 

Nesouhlasím

Když někdo napsal "šetření předraženého nákupu letadel", hned protestujete. Teď píšete, že bude zajímavé šetření, kdo manipuloval. Přitom už jenom tvrzneí, že někdo manipuloval, je dost na vodě.

RE:

Je třeba přečíst příspěvek jako celek. A tak ho i chápat, nikoli vytrhnout jednotlivost. A z příspěvku je jasné, že před vyšetřením nelze mít jasný úsudek- To se vůbec nedá srovnávat s neskutečnou novinářskou nekorektností, s jakou byl a je popisován případ Casa, kde se vůbec nerozlišuje mezi vlastními dojmy a fakty...

opět mimo..

Pane Kalino,

autor článku pouze uvádí fakta,ne žádné dohady..Ty děláte vy. Nevím,jak by mohl poškodit případ Bradáčová premiéra, Blažek jasně zavinil, co se stalo a on je ten  odpovědný..Tak se mi vtírá do mysli jedno přísloví: Čím více se v tom lejnu šťourá,tím více smrdí..

Jinak jsem vám psal, a došlo na má slova, že Bradáčová musí být zvolena,jinak by to bylo protizákonné. Vy jste tvrdil opak. Takže je jmenování  zákonné a zákon se neohýbal jako někdy jindy. Naštěstí o tom případu začali psát novináři a tak se dostal na veřejnost a pod její kontrolu.. Pokud by k tomu nedošlo,jsem si téměř jist, podle vystupování Dona Pabla Blažka,že by šlo vše jinak..A nějaké prověřování, tak,jak na něj přistoupil Don Pablo Blažek smrdí stihomanem..nebo opileckou euforií. Zmiňujete se také o CASA..opět jste střelil mimo. Něco asi na tom případu prohnilého bude, když se chce ke stíhání Parkanové připojit i ministerstvo obrany..

Článek je dobrý.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah