Zavelí-li Klaus „Na Brusel!“, začnou se dít věci

Úvahy o kandidatuře Václava Klause do Evropského parlamentu budí rozruch mezi jeho příznivci i odpůrci.

Politika
Dan Macek | 08.02.2013

Když se v českém tisku minulý týden objevily úvahy, že by dosluhující prezident Václav Klaus mohl napřesrok kandidovat do Evropského parlamentu (EP), naznačily reakce některých jemu blízkých politiků, že nemusí jít o plané spekulace. „Takové myšlenky už jsem zaslechl,“ citovaly Lidové noviny například poslance Borise Šťastného (ODS) proslulého těsnými vazbami na Hrad. „Nutně potřebujeme Václava Klause dostat do jakékoli funkce v Evropské unii,“ horoval na téže straně listu výřečný teplický senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Zvěst, že by nejznámější euroskeptická hlava státu mohla už příští rok vytáhnout na zteč do bruselské jámy lvové, zbudila nadšený ohlas i za hranicemi. „Václav Klaus kandidující do evropského parlamentu v roce 2014 je jedna z nejlepších novinek, kterou jsem za velmi dlouhou dobu slyšel,“ napsal na twitterovém účtu britský euroskeptický europoslanec Nigel Farage, který je díky plamenným vystoupením v plénu hvězdou kanálu YouTube nejen ve Spojeném království.

Bruselská druhá míza

„Václav Klaus je dobře známý a vysoce respektovaný napříč Evropou pro artikulaci problémů s EU a pro přímluvy za návrat k demokratickým hodnotám a principům. Je velkou devizou hnutí euroskeptiků a demokratů,“ potvrdil Farage ČESKÉ POZICI svá slova publikovaná na sociální síti. „Někdo se schopnostmi a profilem Václava Klause by nepochybně dodal větší důvěryhodnost a věhlas našim sdíleným demokratickým hodnotám v Evropském parlamentu,“ popsal Farage přednosti exprezidentova případného působení v Bruselu (potažmo Štrasburku).

„Evropský parlament by poskytl panu Klausovi evropskou tribunu, nejen tu národní,“ míní britský euroskeptik Nigel FarageFarage, který je zároveň předsedou opoziční Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) usilující o vystoupení Velké Británie z EU, odmítl názor, že by postavení pouhého jednoho z více než sedmi set padesáti europoslanců bylo nedůstojné bývalé hlavy státu. „Naopak. Pro tento účel je Evropský parlament centrem dění. Poskytl by panu Klausovi evropskou tribunu, nejen tu národní. Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard D'Estaing byl také europoslancem,“ připomněl Farage politickou dráhu pozdějšího předsedy evropského ústavodárného konventu.

Už druhé volební období zasedá v EP například bývalá litevská hlava státu Vytautas Landsbergis, ale vystřídala se tu i řada někdejších šéfů vlád. Europoslancům donedávna předsedal polský expremiér Jerzy Buzek, zatímco celounijní parlamentní frakci liberálů vede někdejší trojnásobný belgický premiér Guy Verhofstadt.

V blaženém nevědomí kontextu nedávného angažmá Klausovy rodiny při volbě jeho nástupce zařadil konzervativní monarchista Farage do výčtu bývalých hlav států, které v Evropském parlamentu chytily druhou mízu, i někdejšího rakouskouherského následníka trůnu a pozdějšího europoslance za bavorskou CSU Ottu von Habsburka. „Chce-li bývalá hlava státu aktivně působit v evropské politice, kde jinde by tak měla činit?“ položil Farage řečnickou otázku vybízející Václava Klause k zvednutí hozené rukavice.

Farage od podpory Klausovy kandidatury neodrazuje ani představa, že by ho bývalá hlava státu mohla odstrčit z jeho současné pozice nejobletovanějšího euroskeptika (nejen) v Evropském parlamentu. „Mojí ambicí není být nejznámější. Stejně jako Václav chci věci změnit a bojovat za svobodu,“ potvrdil ČESKÉ POZICI ochotu podělit se exprezidentem o záři reflektorů.

Satisfakce v plénu

I někteří Klausovi ideoví odpůrci připouštějí, že jeho nástup do evropských parlamentních lavic by pro euroskeptiky mohl představovat kapitální úlovek. „Do Evropského parlamentu může kandidovat kdokoli, kdo k tomu má občanské právo, a střetávají se tu samozřejmě různé názory, což je průvodním jevem demokracie. Je ovšem pravda, že europoslanec, který býval hlavou státu, se těší určité vážnosti. To je nepochybné,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Marcin Grajewski z tiskového odboru socialistického předsedy EP a vyhlášeného eurofederalisty Martina Schulze.

Tentýž Schulz je zvlášť bolavým trnem v oku Klausových věrných od té doby, co si zkraje roku 2009 památně utahoval z prezidentova projevu v Evropském parlamentu u příležitosti zahájení českého předsednictví v Evropské radě. Prohlásil tehdy, že si Klaus sedí na hradě, kde ho prý nikdo neposlouchá, a proto využil příležitost promluvit před velkým plénem v Bruselu. „Je určitě zkušený v domácí politice, ale o strukturách Evropské unie neví vůbec nic,“ jsou ošklivá slovíčka, která by Schulze mohla zamrzet, kdyby se Klaus do velkého pléna ve Štrasburku navrátil jako vážený europoslanec-exprezident.

Zobrazit diskusi
Reakcí:26

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Všichni ti chytráci, nějak pozapomínají,

že popleteného, ukňouraného profesora by musel napřed někdo volit. O čemž lze s velkým úspěchem pochybovat.

Ubohý Farage

Chudáček Farage - hledá spojence - ovšem neví to podstatné. Totiž kdo je to pan inženýr Klaus. Klause totiž pojí s Faragem jenom vnější forma - štěkání proti Bruselu. U pana inženýra Klause ovšem jde o to utajit politickohospodářskou špínu posledních 20ti let v Čechách a s ní souvisejicí (nazývejme věci pravými jmény) zlodějinu jdoucí napříč politickým spektrem.

Původci byli borci z Ekonomického ústavu ČSAV,  vševěd židobolševik Komárek který chtěl léčit Jižní Ameriku , prognostici a experti na monetární peněžnictví a vůbec to nejlepší co se v Čechách za posledních 20 let objevilo. Farage možná neví že u nás je již zažíté mít akcie na doručitele, že uměle prodlužované soudní řízení se řeší abolicí  a že ruku v ruce s ní jde amnestie. Farage by se možná podivil že to - za co jinde ve světě jsou pořádné "flastry" -  to se u nás téměř neřeší.  Ale už to tady bylo - jen v jiné době a trochu dál od nás. I tady byli kormidelníci kteří navenek vypadali celkem "gut" ve srovnání s Kremlem - ovšem co se lumpáren týče tak v ničem si nezadali s borci s Kremlu. Hlavně tedy co se zlodějiny týče. Jenom pár jmen - Tito, pan a paní Čaušesku, Enver Hodža. Podle presumpce neviny je cizí diplomaté museli slušně zdravit a až po letech se ukázalo kdo jsou tito vážení mužové.

Kdy bude v Čechách to "po letech". Nestačí ta ztracená "dvacka" ? Farage by se divil!

Ale Klaus v EP - to přece vůbec není špatný nápad! :-)

Lidí, kteří rozumí ekonomii a dokážou odkázat nadšeně pitomé eurosocialisty Barrosova typu do přislušných mezí, je tam těžký nedostatek. Trubci jako Zahradil nám tam nejsou nic platní. A jestli mám posuzovat, jak jsou využity peníze, které v EU pobral Špidla, tak to je stokrát raději přeju Klausovi, ikdyž už mi, dědek, :-) občas pěkně leze krkem. :-P

Kocourkovskej,

děláte čest svému nicku.

Klaus

Klaus v EP by byla výborná zpráva pro EU. Přestože s mnoha jeho názory nelze zcela souhlasit, rozvířil by vody poklidného, tupého eurohujerství, vyznávacící "integraci pro integraci" nebo různá pseudohistorická fantazmata, například že jen díky EU dnes nemáme další válku mezi Německem a Francií.

Dnes nikdo pořádně neví, proč vlastně unii máme a k čemu je nám dobrá, a hlavně - kam ji vlastně dále směřovat. Úzkostný integrační běh vpřed je politické šílenství. Už v době našeho vstupu se stále hovořilo o demokratickém deficitu, ale dodnes jej nikdo nesnížil a ani se o to nesnaží. Naopak se vzrůstající integrací tento deficit prudce stoupá.

Pokud bude Klaus někým, kdo bude integraci brzdit nebo se mu ji podaří s jinými  zastavit, bude to skvělé.    

 

Je nesmysl srovnávat Klause s pouhým poslancem - zde Němcem Habsburgem, který (chválabohu a díky našim předkům z roku 1918) nikdy hlavou státu nebyl. Pan autor asi chyběl na hodinách dějepisu, jinak by to věděl. A mimochodem, aby mohl vůbec kandidovat, musel Otto Habsburg dostat tehdy v 70. letech nejprve německé občanství, což byl tehdy skandál. Zatímco různí imigranti, kteří v Německu poctivě pracovali, měli leckdy problém občanství získat, Habsburg je díky známostem s aristokratickými konzervativními kruhy v CSU získal v Bavorsku hned a na zlatém podnose, stačilo si říct... to jen naokraj.

 

V marketingové politice, v marketingovém státě se

pleš z poštovní známky musí ještě zobchodovat. Prognosťák zkrátka opět je napřed. Zeman potřebuje sympaťáka odpůrce, který jej bude mediálně třeba paradoxně podporovat. Kdo by se bavil se Zemanem? O stavění ke zdi? Znásilnění jako bonmotu? Jen Putin je málo, to by se to profláklo hned. Tak každá platforma dobrý, lidi znají Klause Klausovou syna z televize, tak ani kampaň nebude drahá. Kdo nevolí Klause není čech!

Euroskeptiky, stejně jako všechny ostatní poslance platí

Německo, Anglie, Francie, Itálie, Holandsko, Skandinávci a Rakousko. Tedy jejich daňoví poplatníci.

Zbytek Evropy akorát žebrá a klade ultimáta, včetně naší republiky, která byla ještě na konci války jednou z bohatších zemí.

A ještě jsme na to pyšní a chlubíme se, kolik jsme zase trhli, místo toho, abychom se snažili dostat se do toho klubu, který ten kontinent táhne a nemusí se hádat o žebračenky. Finové tam jsou a nejsou o nic větší.

http://image.guardian.co.uk/sys-files/Guardian/documents/2012/01/26/EU27...

A coje na té EU dobré?

Vážně. Co dobrého nám přinesla?

Co je na té EU dobré?

Z mého laického pohledu stojí za zmínku, že od roku 2004 jsme z rozpočtu EU získali o čtvrt bilionu korun víc, něž jsme do něj odvedli. To mi přijde dobrý. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/tiskove_zpravy_76218.html

A za jakou cenu?

To Vám někdo vyčíslil? Lid nuzný nemusí býti vždycky tupý. Já vidím zadlužení a "řízení půlmiliardy lidí" zlobovanými idioty, kteří neumí vůbec nic. A svět na hovno pro naše děti.

demokracie

Co mi zajímavé je dilema některých politiků mezi jejich přesvědčením a volitelností.

 

Nemyslím, že Boris Šťastný přežije kroužkování příštích voleb.

Proboha, nechte toho hradního Dědka už na pokoji,

ať už zmizí. Zlatý Gustav, o něm člověk ani nevěděl, že existuje :-)

Pravda, zatopil některým komunistům po 68, nebyl Čech :-),

ale nekradl !!! -)

Obojetník Klaus nemůže být europoslancem

Každý si může na youtube vyhledat řeči pana Farage. A mnohá opatření, jež proti němu učinil Buzek, nebo teď ten němčour tuším Schulz. A vůbec proti poslancům spojeného království.  Odebírání slova, vypínání mikrofonů, udělování pokut, v jednom případě jsem dokonce zaznamenal vyvedení poslance za UKIP ochrankou ...

Dovedete si při znalosti Klausova Božství představit, že by se něco takového v případě Klausově obešlo bez světové války? Dovedete si představit tu Klausovu, arogantním šklebem zkřivenou tlamu, jak se nechává tepat od patnáct, nebo dvacet let mladšího Schulze?

Při tzv. demokratičnosti EU jest samozřejmě možné, že bude přímo vyjednáno Klausovo vedení europarlamentu, zaručeno doživotní presidentství a pozdější vstoupení na nebesa, přijetí ruska a jeho srbských kámošů do eu, prohlášení jeho firmy ČEZ za nedotknutelnou a nekritizovatelnou, slíbeno financování pětitisícimegawatové atomové elektrárny v každé střediskové obci, vyhlášení svátku svaté Klívie ...

A jen tak pro oživení paměti:

- žádost o vstup do EU odvezl osobně předseda vlády, nějaký Klaus do Říma, kde ji osobně předal 23.1.1966

- smlouvu o přistoupení podepsal 16.4.2003 v Athénách jistý Klaus, takto president ČR a premiér Špidla. Zde musím spolu se Samem Hawkinsem prohlásit: „pokud se nemýlím“, Klaus se tam méněvíce vnutil

- lisabonský pakt podepsal, podškrábnul či ratifikoval, jak se to snažil bagatelizovat jistý hradní umaštěnec, 3.11.2009 nějakej Klaus. Euroskeptik.

Khefeer

Ad podpis v Aténách v roce 2003: Je to zřejmě přesně tak, jak říkáte. Celkem ochotně věřím drbům, podle kterých se Klaus doslova procpal do podpisového ceremoniálu jako bába ke zlevněným jogurtům.

A to je právě ono

Ochotně věříte drbům, jelikož to odpovídá Vašemu rozumovému levelu. Víte?

Aby se tento patron všech

Aby se tento patron všech podvodníků, zlodějů a tunelářů do Evropského parlamentu dostal, musel by být, předpokládám, řádně zvolen. Jen doufám, že tolik zhovadilých lidí, kteří by mu po tom všem, dali svůj hlas, se v tomto státě nenajde. Pokud ano, nezaslouží si tento národ nic jiného, než vyhynout.

A koho byste tam poslal Vy?

Kdo je vhodný? Kdo nás zachrání před EU?

A amnestií svých zločinných

A amnestií svých zločinných kumpánů tomu všemu odporný hradní stařec nasadil korunu, přičemž tak potvrdil i těm největším skeptikům svou zhoubnou podstatu.

Na mezinárodní scéně byl

Na mezinárodní scéně byl Václav Klaus vždy spíše komickou figurkou bež někým, koho normální lidé brali vážně. Takový osud jej zřejmě potká v Evropském parlamentu, nicméně pro Českou republiku to nebude představovat podstatnější problém. Úsměvné je, že politickou trafiku a výplatu poskytne nakonec panu Klausovi instituce, kterou tolik nenávidí. Nicméně, když kručí v břiše, emoce jdou stranou.

Nevím,

jak lze tvrdit, že Václav Klaus byl na mezinárodní scéně komickou figurkou a že ho normální lidé nebrali.

Nezapomínejte na to,

že panoptikum komických figurek v Evropském parlamentu nehospodaří se svými penězi, ale s penězi daňových poplatníků, tedy i euroskeptiků, jejichž zájmy euroskeptičtí poslanci hájí. Euroskeptického poslance tedy neplatí eurohujeři (to by bylo skutečně úsměvné), ale euroskeptičtí daňoví poplatníci, kteří jej do Evropského parlamentu vyslali.

Pokud euroskeptický poslanec dobře vykonává svou rozvratnou práci, hovořit o "politické trafice" je holý nesmysl.

Českou ekonomiku drží dnes

Českou ekonomiku drží dnes nad vodou ruští turisté, němeční odběratelé a evropské dotace. To je bohužel reálný fakt a Evropské unii vděčíme nejen za náš životní standard, minimum právní a společenské kultury, které tu ještě zbylo, ale i tomu, že lidé dnes mohou svobodně cestovat a pracovat v celé Evropě, že nejsou hranice a že český pas má nějakou váhu a prestiž. Díky Evropské komisi a jejím nařízením se u nás alespoň čistí odpadní vody, kouř z komínů a netrávíme se v restauracích. Většina debilizmů pochází z tuzemské scény a nemá nic společného s Evropskou unií. Jedním z lidí, kteří na tomto faktu mají lví podíl, je právě Václav Klaus, který v době, kdy naše republika mohla vykročit skutečně normálním směrem (na počátku 90. let) prosadil své pološílené myšlenky typu kuponové privatizace, odstranil skutečné národohospodáře (např. Komárek, Vrba), dosadil své hohsledy (např. Dyba, Dlouhý, Ježek, Stráský) a zpustošil co se dalo.  Zemi, která do té doby měla samé přebytky a pohledávky se podařilo proměnit v na dluh žijící bordel. Své spolustranníky naučil v podstatě jedinému, jak vyžírat erár a krást. Právě z těchto důvodů je jeho politická existence pro Českou republiku tragická a on sám, se svým komplexem zneuznaného profesora ekonomie, kterého citují leda bulvární plátky nebo seriozní média v případě, když krade propisky, zoufale směšný stejně, jako všichni ostatní euroskeptikové, do jejichž společnosti Václav Klaus výborně zapadá.

 

Český pas má prestiž?

Jak se to projevuje?

Jinak plácáte nesmysly jeden za druhým. Nejvíce se pro očistu životního prostředí udělalo za Klause. Za socanů se nám státní pobídky do železáren vrátily v bordelu na Severní Moravě. Ale socani na severní Moravě zajistili lidem práci. Chacha.

Myslím, že jste ještě tahal kačera za zadkem, když vznikala Klausova vláda. Možná byste pak věděl, že ODA s Dlouhým byla Havlova klika a nikoli Klausova. Vy o historii devadesátých let - mám dojem - máte něco načteno. To, co píšete, jsou takové pindy, že se na to ani nedá reagovat.

Zem, která do té doby měla samé přebytky! Vy jste snad upadl z jahody na znak! Přečtěte si něco z té doby od pana Komárka, kterého uvádíte jako národohospodáře. I tam najdete fakta o vnitřním zadlužení. Už nebylo z čeho udržovat průmyslová zařízení, valuty, devizy, to bylo heslo dne. Tady se vyráběla Škoda 105 jako vrchol technologie, soudruhu. V čem jezdíte teď? V socialistickém autě? A v čem jste jezdil tehdy? 6 let se čekalo na auto, 12 na telefon! Přebytky! Kristova noho, jak mohou ještě dneska takoví primitivové jako Vy takové stupidity psát?

Pane Deki?

   Co to melete? V roce 1987 jsem si objednal Škodu Favorit a za 3 dny si pro ni jel. Telefon zapojili za týden! Na trhu byl dostatek kvalitních potravin, armáda jak prase, zdravotnictví na úrovni, vzdělání zdarma. Na všechno bylo, ještě se podporovaly různé zločinné režimy v Africe, či jižní Americe.

   Jen musel člověk poslouchat denodenně ty bolševické chlísty ze dvou TV programů. Státní dluh neexistoval, všichni MUSELI pracovat, jinak by dostali přes hubu. Za krádeže se zavíralo, ukradené museli zločinci uhradit.

   Takže se proberte, za ty mandarinky a možnost ukrýt se na Seychelách jsme zaplatili vysokou daň. Po bolševicích bylo alespoň co restituovat, po neobolševicích, nalezlých do všech stran, po vexlácích a estébácích už nezbude nic. Jen dluhy a zmar.

   Kristova noho, jak mohou ještě dneska takoví primitivové jako Vy takové stupidity psát?  Zastydnul jste v 50-tých letech, nebo kde?

Soudruhu

možná jste se nějakou šťastnou náhodou (nebo společenským zařazením - třeba jste byl udavač) dostal rychle k telefonu v nějakém větším městě, snad v Praze. A to samé s Favoritem. V roce 1987 se na menších městech a vesnicích čekalo na kolo Favorit nebo Eska půl roku, takže neplácejte ptákoviny. Maso se vozilo do masen dvakrát týdně a fronty na něj byly jako na maso. Dostat libové maso byl zázrak, jelikož "živočišní výroba" stále nestíhala plnit plán. A to pytlíkové mléko v igeliťákách bylo kvalitnější? Proberte se Vy. To, jak je to tady zkurvené, je dědictvím "sametové revoluce", která nechala moc komoušům. Ti nejmocnější zůstali nejmocnějšími díky Havlovi a spol. Takže si ty kydy o krásně socialistické průmyslové zemi ČSSR vemte raději do hrobu a nevykládejte mladým idiotskou propagandu.

Jak Vaše slohová práce souvisí

s mou poznámkou, že euroskeptici si své poslance platí sami, že od nich žádají, aby hájili jejich euroskeptická stanoviska, a tudíž to není žádná "trafika"?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah