Vrátí souboj o Hrad do české politiky velká témata?

Vše nasvědčuje tomu, že promrháme možnost se u příležitosti první přímé volby prezidenta vážně zamyslet nad budoucností České republiky.

Politika
Petr Nováček | 05.08.2012
Kandidáti na úřad hlavy státu by měli „velká“, pro tuto zemi životně důležitá témata nastolit a přimět „politiky všedního dne“, aby se jim začali intenzivně věnovat, byť to nebude populární. Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý, Jan Švejnar či Jan Fischer pro vedení takové náročné, ale smysluplné volební kampaně dispozice mají.

V úterý 7. srpna ve čtyři hodiny odpoledne končí lhůta pro podání kandidátek pro volby do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu, jež prezident vyhlásil na 12. až 13. říjen. Druhé kolo „senátek“ se pak uskuteční o týden později.

Následujících 18 dní po podání kandidátek je určeno na jejich doplnění, opravy a jiné změny. Až poté jsou ty, jež – i po případném soudním přezkumu – vyhoví zákonu, zaregistrovány a může se započít s tiskem volebních lístků a také s volební kampaní. Ta naplno vypukne počátkem září, kdy už bude materiál určený k předvolební masáži, čili my, občané, z dovolených a prázdnin na svém místě.

Kampaň to asi nebude myšlenkově náročná, neboť v září se do sněmovny vrátí zákon o církevních restitucích, jež prý budou ubírat z rodinných rozpočtů, kterýžto slogan už nyní zaznívá z Lidového domu. ODS se jistě bude revanšovat případem Rath, tunelováním nemocnic a jinou korupcí v krajích, v nichž ve všech vládne ČSSD po volebním „oranžovém tsunami“ v říjnu 2008. Ostatní soutěžící strany a uskupení se budou muset přizpůsobit, aby byly v kampani vůbec slyšet.

Z prováděcího zákona vyplývá, že si občané přijdou vybírat Klausova nástupce nejdříve 11. a 12. ledna a nejpozději 1. a 2. února 2013Decentnější snad bude agitace v 27 senátních obvodech, v nichž se letos volí. Může tomu ale být i jinak. Jednou věcí jsou totiž senátorské, oproti sněmovně gentlemanské mravy, a druhou iritující fakt, že zatímco senátorskému klubu ODS hrozí po volbách výrazné oslabení, ČSSD letos žádný mandát neobhajuje, a může tudíž svoje zastoupení v Senátu pouze posílit, a to až na ústavní většinu. Čili i volební kampaň to třetiny horní komory může být letos ostrá jako břitva a výsledky voleb do zastupitelstev krajů, jež budou známé někdy večer 13. října, ji mezi prvním a druhým kolem ještě „přibrousí“.

Konec idylky

Až do letošního roku přicházíval po „krajských“ a senátních volbách ještě jeden rušnější měsíc. Během něj se ustavovala nově zvolená krajská zastupitelstva, dohadovala se na koalicích, volila si rady a posléze hejtmany. Zhruba ve stejné lhůtě si Senát volíval znovu předsedu a jeho místopředsedy, neboť to sice nemá předepsáno zákonem, ale po každých senátních volbách považoval za korektní přizpůsobit jejich výsledkům skladbu předsednictva horní komory.

Když to všechno bylo hotovo, listopad se lámal do prosince a nastávala rozjímavá doba adventní. S touto idylkou je ale konec! Letos se nám do adventního rozjímaní bude plést politika!

Václav Klaus podepsal 1. srpna zákon o volbě prezidenta – prováděcí zákon k novele ústavy, jež počínaje 1. říjnem 2012 zavádí přímou volbu hlavy státu. Vyplývá z něj, že si občané přijdou vybírat Klausova nástupce nejdříve 11. a 12. ledna a nejpozději 1. a 2. února 2013. Konkrétní termín stanoví předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) krátce po 1. říjnu, kdy novela ústavy a prováděcí zákon k přímé volbě vstoupí v platnost.

Pro prezidentské kandidáty a jejich štáby nebude snadné oslovit občany a zároveň je nenaštvat, zatáhnou-li jim do sváteční atmosféry politikuTen se už nicméně nechal slyšet, že se bude rozhodovat mezi dvěma termíny – 11. a 12. a 17. a 18. lednem 2013. Mimochodem kreativnější být ani nemůže, neboť druhé kolo volby prezidenta se koná dva týdny po prvním, čili v případě prvního kola za 17. a 18. leden nelze jít. A teď pozor!

Nenaštvat občany

Prováděcí zákon stanoví, že se kandidátky podávají nejpozději 66 dní před volbami, což vychází na počátek letošního listopadu. Během dalších 17 dnů musí být doplněny, opraveny, případně soudně přezkoumány a posléze zaregistrovány, splní-li všechny zákonem dané náležitosti. Vychází to na posledních deset dnů v listopadu! Ostrá fáze prezidentské kampaně tedy bude muset překlenout Mikuláše, čtyři adventní týdny, Vánoce, Silvestra a Nový rok a konečně Tři krále.

Pro kandidáty a jejich štáby nebude snadné oslovit občany a zároveň je nenaštvat, zatáhnou-li jim do sváteční atmosféry politiku. Prosím, jednou by se to uneslo, když je ta přímá volba prezidenta poprvé, jenomže skutečnost je taková, že pokud některý z příštích prezidentů neopustí svůj úřad předčasně, „vánoční volby“ s rušivou kampaní se budou každých pět let opakovat.

Přitom odbýt kampaň po Novém roce během maximálně dvou týdnů není dost dobře možné v zemi, kde se prezident těší úctě pomalu jako monarcha. Bylo by to něco podobného jako v monarchii odfláknout korunovaci. Především to však není žádoucí, vezmeme-li v úvahu specifické postavení prezidenta v našem ústavním systému. Ne nadarmo je jeho funkční období pětileté, přičemž po sobě může být zvolen pouze dvakrát, zatímco sněmovny a v ideálním případě i vlády, která je z ní odvozena, čtyřleté, ale Senátu naopak šestileté s obměnou jeho třetiny každé dva roky. Co z toho vyplývá?

Nadstranickost Václava Havla

Vláda, opírajíc se o většinu svých zákonodárců ve sněmovně, prostě vládne. To obnáší především operativní spravování země a v nesrovnatelně menší míře provádění dlouhodobých koncepcí. Jejich uskutečnění však nemůže garantovat, neboť přesahují maximálně čtyřletý mandát vlády, a pro tu příští nejsou koncepce jejich předchůdkyň závazné. Vláda stejně jako sněmovna jsou navíc tělesy stranickými, čili spravují zemi také podle svých partikulárních, ideologicky deformovaných zájmů.

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

nejde mi na rozum

že pravicová media zatím nepokládají otázku a co KSČM?Je totiž známo,že Filip ohlásil start jejich kandidáta na září.Že by to NIKDO nevěděl?:-)) uvidím,ale jsem přesvědčen,že zamíchá pořadím ,už jistých prezidentů :-)...(Remek?)

Souhlasím, možná, že souboj

Souhlasím, možná, že souboj mezi Fischerem a Zemanem rozhodnou hlasy komunistů v prospěch důchodce z Vysočiny.

druhe kolo bude soutez krasy.

Kdyz se koukam na kandidaty, rikam si, ze to bude precijen jine nez v Americe, kde by vsichni presidenti mohli hrat v reklame na zubni pastu. No povazte, je hezci Zeman, Fischer, nebo Franz? Koho byste chtel olizovat na znamce? 

Jasne uz ted je ze kampan bude vedena mezi Zemanem a ostatnimi. Jenom frazemi se Fischer neprosadi. Mala volebni ucast myslim nenahrava tolik exotum jako stranikum. Ti jsou disciplinovani, exoti na vse kaslou. Dokazu si predstavit ze druhe kolo bude Zeman kontra nejaky stranicky kandidat, pokud bude mala ucast. 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah