Vrátí se elitní detektiv František Zahálka k vyšetřování kauzy pandurů?

„Mozek“ vyšetřovacího týmu, který zná mnoho souvislostí v případu nákupu transportérů pro armádu, je již několik týdnů na nemocenské.

Politika
Martin Shabu | 07.09.2011

Zbrzdí se vyšetřování kauzy údajné korupce při nákupu transportérů pandur pro armádu? Podle týdeníku Respekt je totiž elitní detektiv František Zahálka, jenž má případ na starosti, již několik týdnů na nemocenské – a prý ještě čtrnáct dní bude. Jeho nadřízení policisté tvrdí, že se do práce vrátí. Skeptičtěji se však pro středeční MF Dnes vyjádřila Marcela Kratochvílová z Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Pevně věřím, že se vrátí. Je to velmi důležitý policista. Jistotu ale nemám,“ uvedla Kratochvílová, která se Zahálkou spolupracovala.

Proč se Zahálka zdráhá vrátit k došetření kauzy pandurů? Podle informací médií je to kvůli vzájemné nedůvěře institucí, jež se na vyšetřování podílejí. Nejistotu do něj vnesl únik informací z výpovědi korunního svědka Stephana Szücse, jehož vyslýchal společný česko-rakouský tým policistů a státních žalobců. Krátce po výslechu tohoto rakouského manažera firmy Steyr však z jeho výpovědi citovala česká média. Například to, že blízký přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík si údajně představitelům Steyru řekl o 480 milionů korun, bude-li obchod s pandury pokračovat.

Tento únik vedl ke sporu Vrchního státního zastupitelství v Praze a Nejvyššího státního zastupitelství. Ta se vzájemně obviňují z prozrazení informací ze Szücsovy výpovědi a tento únik vyšetřuje policie. Proslýchá se, že Szücsovo svědectví „uniklo“ z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Týdeník Respekt se pokusil zjistit osobu, jež informace z výpovědi poskytla médiím. A uvedl, že několik lidí zasvěcených do kauzy pandur označilo za viníka Vlastimila Rampulu, bývalého šéfa pražských žalobců. Toho kvůli manažerským pochybením a pokynům v kauze IPB před několika týdny odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Otálení ve vyšetřování nákupu pandurů je nepochopitelné zejména kvůli informacím, které minulý týden zveřejnil server WikiLeaks. V depeších se ambasáda USA v Praze zmiňuje o korupční nabídce, o níž prý americké diplomaty informovali lidé z firmy Steyr, jež je součástí amerického koncernu General Dynamics.

Související články:

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Ne přímo Rampula

Technická k úniku:
V Respektu nemají indicie o Rampulovi, ale o osobě blízké jednoho člena z vedení pražského (vrchního) zastupitelství.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah