Vlastimila Rampulu má nahradit okresní státní zástupkyně z Plzně. Je to náhoda?

Post vrchního státního zástupce v Praze už byl nabídnut žalobkyni Anně Maříkové, tvrdí server vasevec.cz. A nejspíš se nemýlí.

Politika|Právo a bezpečnost
Eva Jarešová | 19.07.2011
Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je pravděpodobné, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vlevo) se vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu skutečně rozhodl odvolat.

Server někdejšího sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka vasevec.cz přinesl před dvěma dny klíčovou, byť nepodepsanou zprávu, jež v mainstreamových médiích prakticky zapadla. Ministerstvo spravedlnosti už pozici Vlastimila Rampuly, o jehož odvolání z postu vrchního státního zástupce v Praze se stále oficiálně rozhoduje, nabídlo Anně Maříkové. Tato právnička působí coby okresní státní zástupkyně v okresu Plzeň-sever.

Informace je to podle zdrojů ČESKÉ POZICE pravdivá, i když ji zatím nikdo nechce oficiálně potvrdit. Maříková byla s největší pravděpodobností jako možná nástupkyně Rampuly oslovena. Její vyjádření ČESKÁ POZICE zjišťuje.

Řízení finišuje

Vše nasvědčuje tomu, že řízení o odvolání vrchního státního zástupce v Praze je těsně před koncem. V současné době podle neoficiálních informací vzniká písemné rozhodnutí ve věci o rozsahu několika desítek stran. S jeho obsahem by se měl Vlastimil Rampula seznámit během několika málo dní, zřejmě na začátku příštího týdne.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se rozhodl odvolat Vlastimila Rampulu kvůli několika relativně menším pochybením

Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je pravděpodobné, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se Vlastimila Rampulu skutečně rozhodl odvolat. Nikoli však kvůli jedné zásadní „botě“ či nekalosti, ale několika relativně menším pochybením. Ta prý v souhrnu ukazují, že Rampula na manažerském postu, jímž funkce vrchního státního zástupce je, neobstál, a proto je na čase ho vystřídat. Ministr Pospíšil prý nicméně nesouhlasil se všemi body návrhu na odvolání. Posuzování právních a věcných argumentů v celé věci není údajně žádnou selankou a ministr Pospíšil své kroky zvažuje s mikroskopickou přesností. Důvody „pro“ odvolání však nakonec dle zdrojů ČESKÉ POZICE nejspíš převáží.

O tom, kdo by Vlastimila Rampulu v případě jeho odvolání nahradil, se spekuluje už nějakou dobu. Nelze totiž reálně očekávat, že se – obecně v případě odvolání vysoce postavených manažerů v justici, nikoli jen Rampuly – dotyčný člověk nejprve odvolá, a až poté se začne řešit otázka nástupnictví. Podle nepotvrzených informací ČESKÉ POZICE se uvažovalo například o advokátech Aleši Pejchalovi nebo Janu Křížovi či děkanovi pražských práv Aleši Gerlochovi. Nakonec se však – bude-li Rampula skutečně odvolán – s největší pravděpodobností naplní scénář, který ČESKÁ POZICE předvídala již minulý měsíc.

Odměna: kariérní postup

Uvolněný post na Vrchním státním zastupitelství v Praze (VSZ) zaujme na přechodnou dobu pověřený člověk z nižšího stupně státního zastupitelství. Jeho úkolem bude pokud možno v klidu držet otěže VSZ v Praze, než se očekávané spory s Vlastimilem Rampulou o odvolání nevyřeší před soudy. Anna Maříková takovou definici alespoň na první pohled splňuje.

Podle serveru vasevec.cz byla vybrána především s ohledem na plzeňský region, v němž pracuje. Plzeňsko je „doménou“ Romana Jurečka, vlivného podnikatele a člena ODS. A člověka, který údajně politicky chrání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Tvrzení serveru o „dobře ovladatelné loutce“ a domnělém zásadním vlivu Jurečka na volbu nástupce Vlastimila Rampuly však dobře informované zdroje ČESKÉ POZICE relativizují. Jurečko prý v celé věci zásadní roli nehrál.

Vlivný podnikatel a člena ODS Roman Jurečko údajně ve volbě Rampulova nástupce zásadní roli nehrál

Důležitější údajně bylo najít typově vyhovujícího člověka, který bude s těžkou přechodnou rolí na VSZ v Praze souhlasit a jemuž se bude možné v budoucnu za odvedenou práci nějak revanšovat. Například kariérním posunem o stupeň výš. Spekuluje se, že příští rok by mohla ve své funkci skončit současná západočeská krajská státní zástupkyně. A Anna Maříková, pokud se skutečně na přechodnou dobu ujme role na VSZ v Praze, by ji v budoucnu mohla nahradit.

Jako mylnou však zdroje ČESKÉ POZICE hodnotí informaci, dle níž ministr Pospíšil nabídl Maříkové post s jednou podmínkou – že si k sobě na pozici náměstka vezme státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Taková podmínka údajně od ministra nezazněla. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jurečko si takovou příležitost jistě nenechá ujít

Jurečko si takovou příležitost jistě nenechá ujít. Jde pro něj a pro jeho kšefty o klíčovou pozici a potřebuje dosadit osobu, která bude naprosto loajální. Která se nakonec nevymkne kontrole jako jako bývalý plzeňská primátor Rodl.

Má-li pravdu

dnešní vaševec.cz , tak paní Maříková definitívně odmítla panu ministru nabízenou funkci . A je-li alespoň deset procent pravdy na dalších vývodech na zmíněnem webu , pak je úroveň české justice pod  současným vedením  tristní .

Už vím, proč tak dlouho

Už vím, proč tak dlouho neexistoval kandidát na místo Rampuly. Tak dlouho ho hledali, že ho nakonec našli na okresu. Anně Maříkové držme palce! Je to jakoby šla z okresního přeboru hrát na hlavní kurt ve Wimbledonu. Uhraje alespoň game?

Istvan Léko

www.ceskaspekulace.cz

Tohle už je optravdu nesmýchané. Evidentně nemáte jediný důkaz nějakýcj nezákonných aktivit  na SZ, ale ani to vím nezbrání publikovat článek, který takové jednání implikuje. Chtít po pravicovém seriózním serveru důkazy před popravčím článkem, to je asi příliš. Že vám z toho není špatně. IKdyby byla 100x pravda co píšete, tak bez důkazů je to na úrovni drbů z Blesku. Jen místo IB drbete JP... Vidíte jiný rozdíl??? Poučte nás...

Pane "Kalino" Vaše reakce jsou neomylným indikátorem

Pane "Kalino" Vaše reakce jsou neomylným indikátorem toho, kde modrou mafii bota tlačí. Takže mohu jen pogratulovat České pozici, že opět ťala do živého.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah