VIII. sjezd KSČM: Rudá záře Česku nehrozí

Zdá se, že komunistická strana bude ve volbách sázet na protestní hlasy, jež nezajímá její ideologie, ale nesmlouvavě protirežimní pozice.

Politika
Petr Nováček | 26.05.2012

Od začátku května mohla být česká levice v sedmém nebi. Výsledky nejnovějších průzkumů, jež postupně zveřejnily agentury STEM, SANEP, Median a CVVM pro případ, že by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, shodně favorizovaly sociální demokracii. Sobotkově ČSSD z nich kynulo až okolo 35 procent hlasů a reálná naděje, že do Strakovy akademie vejde konečně hlavním vchodem. A neměl by to být ani problém, kdyby Lidový dům trval na vytvoření skutečně levicové vlády schopné provádět levicový program.

Zmíněné agentury až na Median totiž zachytily prudký nárůst přízně komunistické strany. Ta přeskočila ODS a usadila se na druhém místě s volebními preferencemi podle SANEP 19,5 a dle CVVM dokonce 21,5 procenta. Marta Semelová, radikálními postoji známá předsedkyně pražské rady a poslankyně KSČM, a několik dalších delegátů VIII. sjezdu komunistů o víkendu 19. až 20. května však připustilo, že za vysokými volebními preferencemi se skrývají především protestní hlasy, a nikoli přitažlivost KSČM.

Z hlediska výsledku voleb to ale není podstatné. Hlas „ryzí“ platí stejně jako intuitivní hlas protestní. Pokud by příští „velké“ volby měly dopadnout, jak naznačily uvedené výzkumy, ČSSD s KSČM – ať už v málo pravděpodobném postavení koaličního partnera, anebo v mnohem pravděpodobnější roli konstruktivní opozice – by daly ve sněmovně hravě dohromady ústavní většinu. A podařilo-li by se jim to letos na podzim i v Senátu, ČSSD a KSČM by byly schopné onačejších kousků než jen vykastrování pravicových reforem Nečasovy vlády. Byly by schopné, ne že by to nutně udělaly!

Pokles členské základny

V době, kdy zdejší soudruzi monopolně vládli, byli – na rozdíl třeba od polských – poměrně šetrní a opatrní a zadlužit republiku v zahraničí se báli. Vynahradili si to však jejím vnitřním zadlužováním. Masivní politicky a sociálně motivované přerozdělování státních prostředků vytvářelo chronické „disproporce“ a dlouhodobě podkapitalizování některých odvětví, jež po listopadu 1989 připomínala muzea, a zanedbávání terciární sféry.

VIII. sjezd KSČM se konal 19. až 20. května v Liberci.

Programový dokument Socialismus pro 21. století, jejž vzal liberecký víkendový VIII. sjezd KSČM na vědomí, však bohužel potvrzuje, že komunistická strana zůstává věrná ideálu sociálně spravedlivé společnosti a že s masivními přerozdělovacími procesy a s regulací trhu nadále počítá. To, že regulovaný trh přestává být trhem, a poté neodvratně opět nastanou „disproporce“ (poznámka pro mladší čtenáře: například nedostatek toaletního papíru nebo octa), však dalšímu vylepšování „otevřený“ dokument neuvádí. Je ale natolik teoretický a abstraktní, že si jej těžko osvojí strana s průměrným věkem svého člena 75 let.

V roce 2008, kdy se konal minulý sjezd KSČM, byl o pět let nižší. Jak Komunistická strana Čech a Moravy prudce stárne, dynamicky klesá i počet jejich členů. Ze 71 823 v roce 2009 jich měla na konci loňského roku 56 763, čili rok co rok přibližně o pět tisíc méně. Navzdory tomu je komunistů zhruba dvakrát víc než aktivních členů druhé v pořadí KDU-ČSL, a stále jsou nejmasovější českou politickou stranou. Otázkou je, jak dlouho jí zůstanou.

Strana volebního typu

Nově přicházejících členů je mnohonásobně méně než těch, kteří odcházejí věkem. Příchozí jsou dokonce zčásti mladí lidé i s vysokoškolským vzděláním, ale často prý zároveň velmi radikální a stereotypní schůzování v základních organizacích je často ze strany rychle vypudí. Jinak se do KSČM také vracejí někdejší „vyloučení“ a „vyškrtnutí“ členové KSČ, což však nebývají žádní mladíci a strana jejich příchodem nemládne.

Programový dokument Socialismus pro 21. století bohužel potvrzuje, že komunistická strana zůstává věrná ideálu sociálně spravedlivé společnosti

Z masové KSČM, jak kdysi předpověděl dnešní europoslanec Miloslav Ransdorf a opět místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš, se tím stává strana volebního typu. Tedy taková, jíž nedokážou zajistit slušný volební výsledek její členové, jejich rodiny a přátelé, ale volby od voleb musí na svou podporu mobilizovat spojence, kde se dá. V případě KSČM především mezi levicovými občanskými iniciativami a odboráři.

Takové klientele však nelze nabídnout syrově komunistický program horující pro diktaturu proletariátu, zespolečenštění výrobních prostředků, pro vedoucí úlohu komunistické strany v socialistické společnosti a pro jiné marxisticko-leninské „svátosti“, ani kdyby propagaci podobných cílů připouštěla Ústava a zákony České republiky. Jinak řečeno, jen mezi sebou si „soudružky a soudruzi“ mohou vyprávět cokoli a bez obalu snít o starých dobrých reálsocialistických časech, ale na stranickém sjezdu otevřeném hostům a novinářům je nutné se držet zpátky.

Šedivá nuda

Proto to byla k překvapení některých komentátorů na libereckém sjezdu KSČM „unylá šeď“, případně „šedivá nuda“, a nikoli spiklenecké shromáždění radikálů připravujících se na povalení kapitalismu. Být radikální jako Grebeníčkova KSČM (v roce 2005, kdy odcházel z jejího čela, měla ještě více než 88 tisíc členů) si dnešní „pohublá“ strana Vojtěcha Filipa těžko může dovolit. Alespoň ne v současné situaci, kdy veřejnost je sice z valné části Nečasovou vládou a pravicovými stranami zklamaná, ale břemeno reforem na ni ještě plnou vahou nedolehlo.

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Ono ani tak nejde o to, co si lidé či politici myslí nebo

čemu věří, ale o to,  jak v souladu se svým bytím, problémy budou muset konat. To se týká nás všech. Představa, že máme až tak na výběr je iluzorní. Maximálně tak v jogurtech.

Komunisti  zadlužili stát vnitřně, pravičáci a socani směrem ven. A blížíme se k 2 bilionům. Nemáme na výběr, kdepak,  pane Nováčku, kdepak, nemáme!

Extrémní situace vyžaduje vždy extrémní řešení

Je to v podstatě neodvrtané vyrovnávání více či méně nerovnovážného společenského stavu. Čím déle bude trvat nerovnovážný stav společnosti a čím bude tento stav hlubší, tím intenzivnější bude společenská odezva. Infantilizace společnosti doznává vrcholu tak neuvěřitelně rychle, že stavu který je tragikomediálně popsán v tomto snímku http://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/ dosáhneme velice záhy. Pokud to nebude teď KSČM tak to bude příště něco na způsob NSDAP. Jak říká klasik "chutí máme na výběr a co je kyselé nemusí být slané". Výsledek je tak neodvratný jako to, že  po noci přijde den. Současný stav je totiž naprosto neudržitelný, protože se čím dál větší část populace propadá pod hranici existenční udržitelnosti z důvodu parazitismu úzké skupiny populace na nich samých a v této situaci bude jejich primárním cílem návrat nad tuto hranici, bez ohledu na volbu cesty. Rozhodovat tak bude pouze rychlost, razantnost a bezohlednost dosažení cíle. Historie to již mnohokrát ukázala a ukáže to zas a zase.

Nějak jste zapomněl popsat

Vámi uváděné "extrémní řešení" - co se jako podle Vás odehraje a jak se ten Váš "nerovnovážný" stav "vyřeší".

To chcete zadluženost naší společnosti zahnat demonstracemi nebo nahradit demokracii, kterou dnes máme, vládou Ulice?

Proč ODS,TOP 09 a komunisti mlčí.

No já si myslím,že zatím pan doktor Ráth,nebyl dosud pravomocně

odsouzen.Tak není zatím o čem mluvit a to,že píší novináři je touha

rychle a včas se zviditelnit.Je to správné do případu nezasahovat

a vnášet tam politické názory,až budou známy všechny okolnosti

a bude-li pan dotor pravomocně odsouzen,tak si určitě všichni do

budoucna sebou ponesou varování.

No a pokud ČSSD zklame své voliče myslím,že největší nárůst by

zaznamenala strana pana Zemana,jelikož zde má mnoho simpatizantů

a lidí,kteří se domnívají,že mu něco dluží.Tak že není potřeba se bát

nárůst komunistů.

Horší bude co životní úroveň udělá s myšlením lidí.Ono dost se

ozývá,že za sociální jistoty klidně vymění toaleťák i banány.Tak

nevím,co zvítězí.Před dvaceti lety jsme se smáli dovolené 

v Bulharsku a dnes se kanceláře předhání v nabídkách do

Bulharska a lidi tam opět jezdí.Oni tam totiž vidí,že na to mají

si něco koupit a neobracet euro a říkat mám,nemám.

Nedávno jsem četl varování,že se ztrácí na Moravě ornice.To 

bylo řečí,že za to mohou komunisté ale žádný si nevzpoměl na

dvě velké povodně,co se prohnaly Moravou a ornici prostě

vzaly sebou.

Já nevím ale strašit rudou září je předčasné.Ono v Číně také stále

vládne KS a jak je vidět není pouze jedna cesta ta Stalinská ale

já pamatuji cestu Oty Šika a i když trvala velmi krátce,tak přinesla

naději,že opravdu bude lépe.No ale léčba Klausem nebyla ta 

pravá ořechová.Já jsem přesvědčen,že nezáleží jak se strana

jmenuje ale jací jsou v ní lidé a jak se dokáží ovládat aby jejich

konání přinášelo užitek většině národa.Jak říkala moje babička,

"není člověk ten který se zavděčí lidem všem".

                                              A já všem přeji krásný den!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah