Václav Klaus už přece všechno vysvětlil

Kdo má zájem znát prezidentův postoj ke kritické studii o důsledcích privatizace, ať se pustí do četby jeho více než 40 knih.

Politika|Ekonomika
Lukáš Novotný | 25.04.2012

Úterní článek redakčního kolegy Briana Kenetyho „Masová privatizace přivedla postkomunistické země na mizinu“ vyvolal mezi čtenáři ČESKÉ POZICE zřídka vídaný zájem. Svědčí o tom i stovky „lajků“ na sociální síti Facebook i množství komentářů pod textem.

Obrátili jsme s prosbou o reakci na člověka nejpovolanějšího – samotného spoluautora transformace české ekonomiky v 90. letech, tehdejšího ministra financí i premiéra a nynějšího prezidenta Václava Klause. Odbyti jsme byli obratem, a sice odkazem na prostudování rozsáhlého díla, které pan profesor Klaus na toto téma v uplynulých více než dvaceti letech publikoval.

Připomeňme, že článek se zabýval studií sociologů z Cambridgeské a Harvardovy univerzity o důsledcích privatizace v postkomunistických zemích. Podle jejích závěrů například existuje přímá spojitost mezi programy masového odstátnění majetku z počátku 90. let a hospodářským úpadkem a korupcí, jež následovaly. Samotný způsob a tempo privatizace prý poškodily existující státní instituce a zvýšily korupci.

Konkrétně o České republice se studie zmiňuje jako o zemi, která zaznamenala v roce 1999 ty nejhorší výsledky ve střední a východní Evropě v oblasti ochrany vlastnických práv, efektivnosti vlády a v tempu růstu. Jedním z důvodů podle autorů bylo, že masová privatizace se zde uskutečnila za absence fungujících regulačních institucí či nezávislého hospodářského tisku.

Počkejme na výstupy Institutu Václava Klause

I kdybychom připustili možnou ideologickou předpojatost autorů studie, na níž poukazovali někteří diskutující, a aniž bychom si troufali přeceňovat jejich odbornou erudici, faktem je, že nešlo o nějaké absolventy Fakulty sociálních studií Vysoké školy ve Sládkovičově, ale o akademické pracovníky ze dvou prestižních univerzit.

A co tedy na jejich závěry říká Václav Klaus coby symbol tehdejších radikálních ekonomických a společenských změn? Na dotazy ČESKÉ POZICE odpověděl zástupce jeho mluvčího Petr Macinka: „Pan prezident na toto téma napsal v uplynulých více než dvaceti letech velkou řadu odborných publikací, ale i knih snadno uchopitelných laiky či neekonomy. Věřím, že když si je pečlivě prostudujete, naleznete v nich vyčerpávající odpovědi na Vaše otázky.“ Doplněn hypertextový odkaz www.klaus.cz/knihy.

Pokud by tedy čtenáři měli zájem dobrat se Klausova postoje, odkazuje je pan prezident na četbu více než „40 knih s tématy obecně společenskými, politickými a ekonomickými“, jak se píše v jeho životopise na osobním webu. Ovšem disponují-li k tomu dostatkem morálních sil.

Anebo si možná mohou počkat na vznik Institutu Václava Klause, který se má po skončení prezidentova funkčního období zabývat studiem a propagací jeho myšlenek a na jehož vznik věnuje desítky milionů korun jeden z „beneficientů“ privatizačního procesu Petr Kellner. Třeba výstupy této vzdělávací a výzkumné instituce poskytnou zhutněné odpovědi na naše dotazy. Teď na to evidentně nemá hradní aparát ani prezident sám čas. Anebo chuť.

P.S. Ale abychom nebyli nespravedliví: na webu klaus.cz jsme narazili na prezidentův projev Politicko-ekonomické aspekty zavádění tržní ekonomiky přednesený letos v lednu na konferenci „Tranzitivní ekonomiky – 20 let poté“ ve Vídni. Lze v něm nalézt mnohé odpovědi na otázky, které vyvolávají závěry studie sociologů z Harvardu a Cambridge. Mimo jiné se tam píše:

„Na počátku 90. let jsme ‚pouze‘ chtěli změnit politický, sociální a ekonomický systém a neměli jsme ambice měnit člověka a lidstvo – tyto věci jsme nechali jiným, měli-li tyto cíle. Nám se systémová transformace povedla, oni nového člověka nevytvořili.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jaksi mám dojem ,

že náš pan president chce v počtu sebraných spisů překonat nezapomenutelného Klému Gottwalda , že ?

Ono jde o to že ...

Pan Klaus již zapomíná a tak si vše píše a když to dá na knížku,

nechá to vytisknout a během doby zapoměl kam co a jak napsal

a tak aby si náhodou neprotiřečil,odvolá se na vydané knížky.

Má to výhodu,že na své špatné paměti ještě vydělá peníze.No

a o tom to přátelé je,vydělat i na své nedostatečnosti.

                                             Krásný den!

klausovo dilo se bude merit na metry

skoda ze nemame koniase ktery by to dal na hromadu a zapalil

Tak on náš pan prezident je

Tak on náš pan prezident je nejenom kleptoman, ale i grafoman. 40 knih, to je ale dílko. Studium jeho knih by se mělo zavést jako volitelný předmět na psychiatrii.

 

Pan profesor je skromný...

I nový člověk se povedl! A je jediný svého druhu na modré, nikoliv zelené planetě. 

"Nám se systémová transformace povedla..."

Otázka je, zda i v tomoto případě je přiznání polehčující okolnost.

Myslím,

že to je nejdůležitejší věta, která vystihuje vše podstatné :-)

Původně

jsem tu větu chtěl ironicky rozporovat komentáři o sebechvále, ale vlastně máte recht - jestli se "jim" tahle reforma povedla, pak to vystihuje vše.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah