Už víme, proč Němcová nebude bojovat o Hrad

Předsedkyni sněmovny čeká asi tak rok tvrdé dřiny. 

Politika
Ondřej Koutník | 23.04.2012

Pomalu začíná být jasné, co vedlo Miroslavu Němcovou (ODS) k rozhodnutí odstoupit z boje o Hrad. Ač kolegové spekulují o takzvaných závažnějších příčinách, pravá příčina bude asi o dost prostší: obava z návalu nové práce.

Indicie hledejme v současné turbulentní politické situaci a také ve zdánlivě nenápadné zmínce, kterou předsedkyně Poslanecké sněmovny vyslovila počátkem dubna v pořadu Události, komentáře. Němcová řekla, že není pravda, že by její strana jednala nefér s Věcmi veřejnými. Jako příklad zmínila „mentoring“ paní Klasnové, tehdy ještě místopředsedkyně sněmovny: „Když přišla (míněna Klasnová – pozn. red.) do sněmovny, neměla ponětí vůbec, co to je být poslankyní a sedla si na tu místopředsednickou židli a já jsem vedle ní rok seděla a rok jí napovídala den za dnem, jak má tu schůzi řídit. Dělala jsem věci, které jsem vůbec nemusela dělat.“

Předsedkyně sněmovny je ostřílená politička a zkušeně s předstihem odhadla (a dobře si spočítala), co nastane, až po pádu vládní koalice odejde Kateřina Klasnováz místopředsednické funkce. Stalo se to právě dnes, v pondělí 23. dubna. Na její místo může nastoupit podobný zajíc, jakým byla Bártova manželka, a Němcová si v zájmu funkčnosti sněmovny může roční vyučování pěkně zopakovat.

Pašalík místopředsedy sněmovny mohou vyjednavači o nové vládní koalici využít jako cukrátko pro poslance, kteří nakonec - zajisté po hluboké úvaze - nějaký vhodný slepenec podpoří. Předsedkyně sněmovny se může jen modlit, aby se do velitelského týmu přidal zkušený matador. Jenže který se nabízí? Oceňme proto, že paní Němcová se zachovala jako svědomitá ústavní činitelka, která na nějaký Hrad nebude mít hezkých pár měsíců ani pomyšlení. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Víte, proč současná vláda nemůže odstoupit?

Protože ti, co se cpou na jejich místo, jsou tak těsně za nimi, že jim samou nedočkavostí takořka dýchají na krk. Čistě technicky vzato pak ministři takové vlády ani odstoupit nemůžou. Krok dopředu ovšem udělat mohou, ale to by si pěkně nabili chlebárnu.

Mentoring

A co kdyby paní Němcová věci, které dělat nemusela, skutečně nedělala? Vypadalo by to ve sněmovně podobně jako v předsednických dobách Miroslava Vlčka? A není to už vlastně, v současné fázi imitované demokracie, úplně jedno kdo řídí parlament, když naše politky řídí kmotři, mazánkové, hlubocká knížata a podobná nevolená sebranka?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah