Únorová revoluce v ODS

Razantní řez do „kmotrovských“ struktur jistě nezůstane bez reakce. Může však zdravou část ODS posílit a sjednotit.

Politika
Jakub Kalenský | 01.03.2013

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského. „Ještě jich zrušte tak sto, a možná vás budu zase volit.“ Komentář jednoho z čtenářů ČESKÉ POZICE nemá daleko k hlasům, které zaznívají i uvnitř samotné ODS. Čtvrteční vyříznutí vředů v podobě zrušení buněk s velrybářskými praktikami dalo řadě občanských demokratů naději, že jejich strana ještě není mrtvým projektem.

Podezřelým náborům ve všech zrušených buňkách se ČESKÁ POZICE detailně věnovala v uplynulých týdnech. Popsala i podobné znaky jednotlivých sdružení a některé personální vazby.

Velmi zvýšenou aktivitu lidí, kteří účelové nábory podivných členů organizují, v posledních týdnech lze připsat do značné míry vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. Že se ve prospěch prezidentského kandidáta opoziční smlouvy angažoval například Tomáš Hrdlička, je veřejným tajemstvím. Není také náhodou, že lidé s ním spojení, jako třeba Boris Šťastný, Zemanovi dělali otevřenou kampaň.

Dlouholetým členům ODS se před očima otevřel poměrně nechutný obrázek

Tytéž struktury se po výhře svého kandidáta rozhodly pustit i do „nápravy“ domovské strany. Kdyby zůstalo jen u komických vystoupení Šťastného nebo exposlance Jiřího Janečka, žádná velká bouře by se ve straně nekonala. Jenže lidé stojící v pozadí se chopili výzvy s přílišnou vervou.

Dlouholetým členům ODS se tak před očima otevíral poměrně nechutný obrázek.

Řízené nábory thajských boxerů, amerických fotbalistů, lidí, kteří klidně přiznávají, že není potřeba dodržovat zásady tajné volby a že vlastně ani nevědí, koho na sněmu volí.

Existenciální obavy řadových členů, kteří jsou zaměstnáni na místní radnici nebo díky ní mají svou živnost (například umístěnou v prostorách pronajatých od městské části).

Rituální popravování občanských demokratů, kteří úspěšně prošli volbami a získali důvěru voličů – a dosazování kontroverzních podnikatelů nebo majitelů zastaváren a provozovatelů heren na jejich místo.

To vše s vyhlídkou, že takto zpracované oblasti budou mít důležité slovo při podzimním sestavování kandidátek pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny a posléze do obecních zastupitelstev.

Kam až řízne skalpel?

ČESKÁ POZICE při pátrání po podivných náborech narazila na řadu členů, kterým se podobné praktiky v ODS silně zajídají. Tito lidé často říkali, že v takové straně nemají chuť být. Že svou místní nebo oblastní buňku prostě odevzdají „nové partě“ a sami už v březnu nezaplatí členské příspěvky.

Z tohoto pohledu přišlo čtvrteční rozhodnutí Petra Nečase a výkonné rady za pět minut dvanáct. Řadoví občanští demokraté dostali naději, že tyto praktiky v jejich straně nemají místo. Tím spíš, když vedení strany vyhlašuje, že podobně násilné akce nehodlá tolerovat ani v budoucnu – čímž dopředu varuje organizátory hlasovacích mašin, že jejich armádu nepůjde jednoduše převést třeba do Prahy 10 nebo 11, protože by takové organizace velice jednoduše mohly být zrušené stejně bleskově jako sdružení Prahy 4 a 12.

Když ovšem vedení strany zasáhne s tak ohromnou razancí (dohromady jde o více než tisíc občanských demokratů a jen Praha 4 by byla v Česku mezi pěti největšími městy) a sáhne na tak mocné osoby jako Tomáše Hrdličku nebo Ondřeje Palounka, nemůže akce zůstat bez protiakce. Možností mají odstavené osoby dost: veřejnost se například může dozvídat o stejně podivných náborech, které pomáhaly „novým a čistým“ vládcům zrušených oblastí v minulosti.

Ačkoliv konkrétně Tomáš Hrdlička v žádné ze zrušených oblastí nefiguruje (je předsedou místního sdružení v Praze 10), zjevně není ze čtvrteční akce nijak nadšený. V kuloárech bylo možné zaslechnout teorii, že za akcí v Praze 12 stojí i on. A jeho rozrušení nasvědčuje i to, že nejrychleji se proti rušení tří oblastí vymezili jeho věrní – místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, vůdce Pravé frakce Jiří Janeček, nebo Hrdličkův dlouholetý kamarád Šťastný.

Velmi podobné příběhy, jaké jsme zaznamenali v kritických třech oblastech, líčí také bývalí občanští demokraté z Jižních Čech, rajonu prvního místopředsedy ODS Martina Kuby. A nemusí jít jen o viditelného poslance Michala Doktora, který na protest proti Kubově instalaci na ministertvo průmyslu a obchodu hlasitě vystupoval ze strany. Starosta Strakonic Pavel Vondrys z ODS také odcházel po náhlém náboru několika zaměstnanců nočních barů a heren. Ostatně členové vedení ODS mimo záznam připouštějí, že tvrdou akci do jisté míry umožnila absence ministra průmyslu Kuby způsobená jeho cestou po USA...

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

O PRAVÝCH ÚKONECH KAJÍCNÍKA

 aneb NEČAS BUĎTO PŘEDSTÍRÁ PŘED NĚMCI LÍTOST ANEBO PŘED ČECHY SKRÝVÁ BLAHOVůLI K REALIZACI KOSOVSKÉHO SCÉNÁŘE V POHRANIČÍ

Nečas, vyjadřující současně s LÍTOSTÍ nad poválečným odsunem Němců zároveň i ODMÍTNUTÍ ZADOSTIUČINĚNÍ v podobě majetkových aj. restitucí německého živlu v českém pohraničí, se dopouští kontradikce podobně jako Schwarzenberg, který tvrdí, že z jeho morálního odsudku odsunu Němců prý neplyne, že by tím rovněž nutně projevil i vůli napravit jím shledané bezpráví - měnit nespravedlivé poválečné uspořádání. § Je-li totiž Nečasova lítost nepředstíraná, musí být nutně komponentou celku autentického postoje kajícího se z nepravostí, tj. je nutně spojena s uznáním viny na nepravostech - SEBEOBŽALOBOU - a ZADOSTIUČINĚNÍM. Bez koexistence všech těchto tří komponent nelze kající postoj uznat. § Nečasovo odmítnutí ZADOSTIUČINĚNÍ je tedy nutným popřením celku postoje kajícníka a devalvuje tedy nutně i jeho projev LÍTOSTI jakožto falešný. § ZADOSTUČINĚNÍM se rozumí i náprava poměrů, například: navrácení ukradených věcí, vrácení občanství těm, kterým bylo neprávem odňato, očištění zhanobených etc. etc. § Jest otázkou, koho tedy Nečas klame více: falešnou lítostí klame Němce či (Havlovsko-Zieleniecovským) pokoutním otevíráním cesty k zadostiučinění - změně poválečných poměrů - klame Čechy? § Při vší úctě k nejlepšímu premiérovi České republiky lze s úspěchem pochybovat, že by untermensch přelstil übermensche. Podle všeho je tento jeho státnický akt rovněž domluveným divadelním aktem přispívajícím k demoralizaci a dobrovolnému ujařmení českého národa.

já si ještě počkám

na další vývoj a od novinářů čekám, že ODS nenechá na pokoji, tady je to už tak rozes..é, že jedna vlaštovka jaro neudělá ani kdyby byla orlem, ODS Praha 4 má co napravovat, těch sviňáren je příliš mnoho...

https://sites.google.com/site/nasbranik/politika-co-nas-trapi-v-braniku

 

 

 

 

 

Byl by to docela pěkný článek,

kdybych nevěděl o ODS své. Nečas žije z Dlouhých, Rittigů, Oulických apod. Jestli jednoho kmotra vytloukli jiným je zcela jedno. Tato strana neměla nikdy  žádné hodnoty vyjma rozkrádání státního rozpočtu a privatizace.

Je to strana toho nejlepšího slizu, který se nahromadil za dob komunismu a změnil barvu po 89tem. Výkvět morálního bahna u nás.

Doufejme, že se u nás jednou objeví lustrační zákon protí členům ODS. Jinak se tady nikam nepohneme.

Nejsem ovce abych skákal na nějaké rádoby očistné scénáře. Svobodovi se před kauzou DPP tak roztřásly nohy tak kdo má tu očistu dělat?

Pane Kalenský,

jak z Vašeho článku o vnitřních poměrech ve straně padající do bezvýznamnosti vyplývá, vyzdvihujete dlouholeté členy strany jako nositele správných ideí. Asi jste si nevšiml, že zkostnatělá členská základna bez protestu nechala Topolánka a Nečase vesele provádět destrukci strany,odklon od nosných ideí pravicového chápání politiky. Kde byla mlčící členská základny když ODS ustupovalaod svých priorit a poklonkovala Kalouskovi?

  A ještě jedno upřesnění, Šťastný, Hrdlička a další nedělali Zemanovi žádnou kampaň,to jste sakramentsky přehnal (nějak Vás ten Zeman pořád straší),ale urputně bojovali za  n e z v o l e ní    Schwarzenberga v kterém oprávněně viděli daleko větší nebezpečí pro ODS.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah