Turista jako symbol cynismu: Proč nám kazí dovolenou v Egyptě?

Egyptská armáda vyhlásila výjimečný stav, ale evropské návštěvníky Egypťané vůbec nezajímají. Chtějí jen jejich slunce, pláž. A nic nevidí.

Politika
Přemysl Houda | 21.08.2013

Hledá-li někdo symbol dokonale znázorňující dnešní civilizaci, měl by se podívat na pondělní reportáž v Událostech České televize o turistech, které některé cestovní kanceláře stahují předčasně z dovolené z Egypta. Česká turistka v ní roztrpčeně komentuje svůj návrat ze severu Afriky takto: „Nám v podstatě zkazili dovolenou, když nám oznámili, že musíme domů, přitom (…) se tam nic nedělo.

Egypt je už několik týdnů na nohou. Lidé masově demonstrují, děje se krvavé násilí. Armáda vyhlašuje výjimečný stav. Neví se, která událost může být rozhodující pro proměnu celé země v bojiště. A evropský turista? Je naštvaný, že má po dovolené… Vždyť v uzavřeném světě přímořského letoviska nic nepozoroval! Dobré jídlo, bazén, moře a pražící slunce měl neustále.

Lemova předpověď

Je 21. srpen, a proto si představme následující situaci. Nad Československem před 45 lety právě přelétávají sovětská letadla. Lidé v ulicích stavějí barikády a protestují. Jsou už i první mrtví a hypotetický egyptský turista je roztrpčený, že musí opustit Československo. Vždyť přece v Tatrách, kde chodil po horách, nepotkal ani vojáka! Proč mu, ksakru, kazí vytouženou dovolenou!?

Kdyby tehdejší Češi a Slováci mohli zaslechnout, jak takový „egyptský turista“ poskytuje rozhovor egyptské televizi, asi by jim bylo smutno. Oni zažívají jeden z kritických momentů svých dějin (i osobních životů) a Egypťan je roztrpčený, že přišel o jeden týden v Tatrách…

Výrok české turistky je symbolem dnešního cynismu: nějaký Egypťan je nám úplně ukradený, chceme jen jeho slunce a moře. V našem světě nemá co dělat – vždyť drtivá většina českých turistů vlastně ani není na dovolené v Egyptě v pravém smyslu – je v „Letovisku“. Mohla by být třeba v letovisku v Řecku, a rozdíl by byl minimální – kdyby se naše diplomacie spřátelila s íránskou, mohli by turisté pravidelně jezdit do letoviska v Íránu, aniž by je zajímaly životy Íránců. Jde jim jen o pláž, počasí a dobré jídlo.

Světoznámý polský autor sci-fi Stanislaw Lem má povídku o tuleních na pláži. Koupou se, jedí, hrají si, vřískají. O nic se nezajímají. Čtenář by se po v podstatě vyčerpávajícím Lemově popisu skoro chtěl zeptat: Proč nás ten skvělý Lem otravuje s těmi tuleni? Co to má znamenat? Najednou se však objeví pointa: jde o lidi a děj se odehrává v blízké budoucnosti. A to poslední, co jim zbylo z lidskosti, je stydlivé chichotání, když si uprdnou. Možná ta Lemova předpověď nebyla natolik nereálná, jak by si člověk myslel.   

Zobrazit diskusi
Reakcí:14

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pointa

26.8.2013

Egypt láká turisty k návratu, v letoviscích u Rudého moře je bezpečno...

Pane Houdo,

to je snad poprvé,kdy s vámi souhlasím.Když odložím vaší myšlenku o cynismu,musím pouze doplnit krátkozrakost českých turistů,překračující hranice prostoduchosti.Bohužel,k nim musím přiřadit i dotazující novináře,kteří těmto dementům dali prostor v televizi.

Egypt je na prahu občanské války.Války,kde neexistuje fronta se dvěma znepřátelenými stranami.Dnes se bojuje v Káhiře,zítra v Hurgadě,pozítří opět v Káhiře,prostě  nepředvídatelný chaos a násilí.Kdyby tento chaos dorazil až k turistickým letoviskům,stejní dementi,kteří se pohoršovali nad pokaženou dovolenou,by obviňovali cestovní kancelář,úřad vlády,kancelář prezidenta a bůh ví,koho ještě,že je z Egypta včas neodvezli.

Když dají prostor pro takto dementní úvahy na Nově a ostatních komerčních stanicích,prosím.Když reportáž ve stejném duchu odvysílají ve veřejnoprávní tv,musím pochybovat o duševní vyspělosti televizního štábu,který takovou reportáž bez dalšího komentáře pustil do světa.

Kam se vytratil zdravý selský rozum a racionální uvažování?

Pane Hricáku,

zbytečně obviňujete turisty, dovolená se většinou objednává s několikaměsíčním předstihem a je jen na cestovkách jak vyhodnotí aktuální stav v místě. A cestovky, mající své delegáty na místě, znající místní poměry a někdy i jazyk, podávají většinou okamžitě zprávy o stavu bezpečnosti na místě. A na cestovce je, jak to vyhodnotí, jestliže majitel Exim tour vyhodnotil se znalostí místních poměrů, že je nutné čelit preventivně možnému nebezpečí je dobře, ale nedivte se turistům, že se jim to moc nelíbilo. Třeba šetřila rodina na dovolenou celý rok a teď se těžko smiřují z překazené dovolené a vyhozených peněz. Velkou část hotelových komplexů zrovna v Hurghadě vlastní buď aktivní

vojáci, nebo bývalí důstojníci a na bezpečnost turistů velice dbají. Proto se zdálo turistům, že se v podstatě nic neděje. A to jim nemůžete mít za zlé, třeba nemají potřebu denodenně sledovat politickou situaci v zemi, zatím velmi přátelskou k turistice.

Nabízí se srovnání s unesenými děvčaty před několika měsíci, ty bych (i když je mi jich líto) mohl obvinit Vašimi slovy z prostoduchosti a hazardérství. Cestovat v oblastech desetiletí zmítaných v klanových, státních i zločineckých konfliktů bez ochrany je to pravé hazardérství a nezodpovědnost k sobě, svým blízkým a i k státu nucenému čelit následkům jejich hazardu. Snad se brzo vrátí jak nespokojení turisti z Egyptu bez úhony.

O unesených děvčatech jsem se

O unesených děvčatech jsem se už vyjádřil.Pokud informovala média pravdivě,byla tato děvčata na cestě do Indie,kde měla poskytovat humanitární pomoc.Už nad deklarovaným cílem cesty jsem se musel pozastavit.Indie má tuším 1 a 1/4 miliardy obyvatel.Poskytování nějaké humanitární pomoci v takovém rozsahu z mého pohledu nemá vůbec žádný význam.Navíc,jsem přesvědčený,že země,která investuje miliardy do vlastního jaderného a raketového programu,by měla najít prostředky i na pomoc svým vlastním lidem.

U pohoršování evakuovaných turistů to vidím trochu podobně.Nepopírám,že někteří střádali na vysněnou dovolenou měsíce,ne li roky.Vždycky by ale měl fungovat pud sebezáchovy.Žádná,i ta nejdražší dovolená,nestojí za to,riskovat svůj vlastní život,natož životy svých blízkých.Někdo měl jejich rozhořčený komentář doplnit vysvětlením,že se situace v dané lokalitě může rychle vyhrotit a pokud by násilí dorazilo až k turistickým letoviskům,nemusela by být evakuace technicky možná.Uvěznění turisté by pak byli odkázáni na milost válčících stran.V případě,že by první turista přišel o život,byli by to právě ti samí turisté,kteří by obviňovali CK z toho,že je včas neodvezli pryč.

Nežijeme život v americkém akčním filmu,ve kterém by české turisty osvobodila jednotka českých výsadkářů v prudké palbě znepřátelených stran.A o tom,že si islámští radikáloví neberou servítky ,jsme se mohli v minulosti několikrát přesvědčit,když jim právě turisté posloužili,buď jako rukojmí,nebo vítaný měkký cíl,na kterém mohli předvézt svou odvahu.

V podstatě jsme se shodli,

souhlasím, že mělo být předčasně navráceným turistům již před odletem detailně objasněn důvod o případném nebezpečí, které hrozí i turistickým oblastem. Dobře se toho zhostil majitel EXIMu, několikrát se vyjádřil v televizi o důvodu urychleného odsunu. Škoda, že neprovedl poučení turistů již na místě. Potom by určitě reportéři neměli možnost ukázat rozhořčené turisty při

příjezdu a dělat z nich prostoduché hazardéry před diváky.

Reklamní kampaň je příliš masivní, aby fungoval mozek

Jen obdoba prezidentské volby, existuje i lidský instinkt kolektivismu, který žene vojáky na jistou smrt, pochodem vchod. Zatímco voják umírá za vlast či jiný vznešený cíl, zmanipulovaný televizní divák by nebyl člověkem, kdyby se neválel na pláži třeba za cenu života, třeba že si domů doveze choleru, třeba jeho děti mají jaterní parazity nadosmrti.

 

Vice versa jsem za svého života mimo ústřední oblasti Egypta neviděl tem policii bez kulometů. Jakoby nestačil samopal. I ten resort má detenční zónu, kam se neradí ani koukat. Je jim to obvyklejší, než nám větší deště. Stát mají dost umělý, pyramidy nestmelí nikoho. Chybí potraviny, švédské stoly jsou i severozápadněji, stačí srovnat; i chudák "okupovaný" palestinec by neměnil ani na jednu noc. Živí je Saudi, nejen Nil.

 

Mohli by nuzně vegetovat ve stylu velblouda, to v Maghrebu leckde funguje, ale britská etapa jejich historie jim takto usnout nedovolí.  Zbývá boj jako náplň života, podobně jako český vlastenec visí na televizi a když postrčen, pojede i do pekla. (Je tam také teplo.)

Čeký turista

nebývá českými cestovními kancelářemi zrovna hýčkán. Masově je s ním zacházeno Vámi popsaným stylem, seď na pláži, užij si all inclusive péči v hotelu a přilehlé zahradě s bazénem s mořskou vodou, a byť by kolem tebe létaly kulky, ty si ničeho nevšímej, jsi v bezpečí. Po všech těch letech, kdy své turisty vozíme velmi cynicky právě tímto způsobem ven, bez ohledu na politickou či živelnou situaci v dané lokalitě, si na to zřejmě zvykli. Jako je černochům ukradené Pražské jaro a dnešní okupace, tak je nám šumafuk jejich politika. Co Vás na tom pohoršuje? V dobách, kdy Vám ještě teklo mléko po bradě, jsem také řešila, zda je etické jet do Chorvatska během jejich válečného konfliktu. A co myslíte? Letěla jsem na Makarskou, a na pláži a hotelové recepci potkávala válečné invalidy. Mám z toho ambivalentní pocity dodnes, ale tehdy se hlásalo: Jeďte a podpořte je tím, že podpoříte cestovní ruch v této poničené zemi.

Jako někoho zajímá Vaše duše, a někoho jenom tělo, a ty vzácné z vás obojí, tak někteří lidé jedou jen za sluncem a mořem, proč by hned měli studovat jazyk a politickou situaci v zemi. Takže: Rybařme v Norsku, foťme v Irsku a nebo se válejme na pláži jako hroši, hoši. Každému podle jeho potřeb. Já snad do toho Egypta dopádluju, když se to nesmí.  Když mohou utíkat oni do Evropy, tak proč ne my k nim. A vy víte, proč by nepřežil v dnešní době brontosaurus? Protože je méně kyslíku, namísto 35% jen dvacet. Určitě si to zase pamatuju blbě, a to mi to řekl syn před hodinou. Nás holky některý věci nezajímají, a tak se o ně nazajímáme a nepamatujeme si je. Takže pokud nějakou blondýnu zajímá víc ochranný faktor jejího krému než vnitropolitická situace země, na jejíž pláži se válí, já osobně jí to přeji. Cynický přístup, mnohdy až přístup na hraně mají cestovky, ne turisté. Vjeřte, Eva  A nemusíte všemu rozumět, třeba tomu mému vjeřte

Jsme křupani!

Pane Houdo, k Vašemu článku bych chtěl připojit moji osobní zkušenost z Egypta. S manželkou jsme si před pěti roky našli v katalogu jedné cestovky nejlevnější hotel mezi nabízenými v Hurghádě. Naše motivace nebyla finanční,  my chtěli do hotelu, kde zažijeme trochu autentického Egypta. Na pláž jsme chodili málo, zato jsme dlouhé hodiny konverzovali s místními na ulicích, šiša barech, tržištích a obchůdcích. Vždy jsme se setkali s neskutečně srdečným přijetím a nebylo nezbytně nutné si cokoli hned kupovat. Velice jsme si oblíbili návštěvy u našeho dnes již přítele v zapadlém obchůdku jeho strýce. 
Čas plynul a my poznali kousíček kultury Egypta, ke které patří mimo jiné obchod a tradiční "vtahování" turistů do obchodů. Tenkrát se nechal "vtáhnout" manželský pár typických čecháčků. Pán v pruhovaném vasilovi s obrovským pupkem a k němu dáma s nadělanou hlavou, letních šatičkách a naprosto vyšmajdaných pantoflích. Asi nepředpokládali, že by někdo v krámku mohl umět jejich řeč, protože komentáře ke všemu byly velice nevybíravé. Chvíli jsem to vydržel, ale to jen do chíle, kdy náš krajan bratrance našeho hostitele nazval černou špínou a začal křičet, že žádný jeho drek nechce. Vyskočil jsem jako čertík z krabičky pána vytlačil ven z obchodu, na ulici ho povalil na zem a tam mu vynadal, ať nám Čechům nedělá ostudu. Egypťané pána zvedli z prachu, omlouvali se za mě a na cestu mu strčili do ruky nějaký suvenýr. Já pak musel vysvětlit, proč jsem tak reagoval a to nebylo moc příjemné. Přesto, že jsem hájil jejich čest, napadnul jsem zákazníka. To se nesluší! Jako host jsem byl pod jejich ochranou a oni za mě také převzali zodpovědnost, proto se napadenému hulvátovi omlouvali. 
Po tomto incidentu jsem si více všímal našich krajanů a bohužel musím říci, že podobných "pupíků" bylo mnohem více. Je mi líto, že my Češi jsme takoví křupani a je pro nás důležitější přivézt si ty správné, luxusně vyhlížející fotografie z drahé dovolené a je nám jedno, že zam žijí lidé, jsou tam zajímavá místa a spousta zážitků, které se koupit nedají.

Pane Staňku,

Váš příspěvek je taková ta pohádka o zlých křupanech co se válejí za těžký prachy na pláži a nenápadně upozorňujete na své pojetí dovolené, levně si popovídat s obyvateli a poznat jejich život. Doprovodná historka je stěží uvěřitelná a Vaše reakce spíš ukazuje na těžkého cholerika. Poznal jsem Egypt asi o trošku více než vy, trochu ho procestoval s doprovodem průvodce perfektně mluvící česky (vystudoval v Liberci a má za ženu Češku) a tak jsem měl možnost poznat egyptskou realitu  více než vy.

Je od Vás dost neslušné své krajany považovat za křupany a pupíky, ale z jejich prožívání dovolené (válet se na pláži, konzumovat širokou paletu jídel a pití, nakupovat v obchůdkách a pod.) má obyvatelstvo daleko víc prospěchu, než z chudáka z nejlevnějšího hotelu, který si s nimi rád pokecá. Dost vysoké procento obyvatelstva Egypta je zaměstnáno v turistickém průmyslu, na těch Vašich pupkáčích a křupanech se živí početné rodiny, zaměstnání v jakémkoliv resortu je pro zaměstnance veliké štěstí kterého si váží.

Nesmím zapomenout ani na právo každého si zaplatit a prožívat dovolenou podle svých finančních možností a způsobem který je jim nejmilejší, třeba zrovna odpočívají po celoroční těžké práci, pochopte, odpočívají za třeba těžce vydělané peníze. I když si to asi neuvědomují, svým pojetím dovolené prospívají zemi asi o trochu víc než intelektuálský diskutér. Tím nechci snižovat  Váš způsob odpočinku, jen ukázat že není pro každého zrovna ten nejlepší a nejpřínosnější.

Dovolte, abych reagoval na

Dovolte, abych reagoval na Váš komentář. Svým příběhem jsem rozhodně nechtěl poukazovat na jakýkoli způsob trávení dovolené. Je mi z duše jedno, co si kdo koupí za své peníze. A je mi jedno, zda si je vydělal snadno nebo těžce. Jsou mi ale odporní lidé, kteří si myslí, že si za své peníze mohou dělat co chtějí. Neměl bych nic proti tomu, že se pan "pupík" rozvalí pod slunečníkem a bude usrkávat jeden drink s paraplíčkem za druhým. Doběla mě však rozzlobila jeho slova o černé špíně. Na návštěvě by člověk měl ctít hostitele, a pokud nechce vidět černocha nebo Araba nemá jezdit tam, kde jsou doma.
Neberte to osobně ale jako jistě Egypta znalejší byste mohl vědět, že většina rezortů v Egyptě má vlastníky mimo Egypt. Ano zaměstnanci rezortů dostanou mzdu, za tu jsou jistě rádi a pomůže celým rozvětveným rodinám. Pokud by měla být dovolená chápána jako humanitární mise, pak si myslím, že jsem uspěl lépe, protože moje peníze šly rovnou Egypťanům. Nevím, jak jste přišel na to, že jsem chudák, který si přijel do Egypta za levný peníz „pokecat“ s místními? Sem to asi nepatří, ale rád bych Vám sdělil, že  měsíc strávený v Egyptě mne stál mnohem více peněz, než obyvatelé rezortů (mohu to porovnat i já mám zkušenost s dovolenou uvnitř uzavřeného hotelového komplexu).  A jak se tak pasujete na znalce Egypta, jistě musíte vědět, že Egypťana uráží, když by dostal peníze za to, že se má špatně. Nemá však mentální problém prodat cetku za hromadu peněz. To je poctivý obchod.  :-)
A my Češi jsme opravdu zvláštní národ. Dát spropitné plnou hrstí mincí, když to jsou východoněmecké marky, komunistické haléře a jiné bezcenné plíšky nebo  rozpitou lahví Tullamore. A to jsou jen některé z třešniček, kterými se my Češi prezentujeme.
 

Jen na upřesnění,

Váš nadpis příspěvku zněl "Jsme křupani", tím jste napadl spoustu lidí a i moji maličkost. To za prvé, za druhé nemáte pravdu, většinu hotelů v Egyptě vlastní místní a z nich většina má zase buď za majitele aktivní důstojníky, nebo vysloužilce.

Z jednoho příkladu hovadského jednání (za předpokladu že se to tak stalo) jste vyvodil odsouzení celého národa. Váš hrdinský zásah (také jestli se stal) zase svědčí o naprosté ztrátě sebeovládání a o Vaší neurvalosti, stejně odsouzeníhodné jako vyjádření napadeného hlupáka.

Zaměstnanec v Egyptě, dobře vydělávající je na stejné úrovni jako Čech ve stejné pozici doma. Živí sebe  a rodinu, a je určitě rád že má tu příležitost. Na tom není nic urážlivého. Nijak jsem se nepasoval za "znalce Egypta" jen jsem cíti potřebu Váš sebepropagující příspěvek trochu upřesnit. Nic ve zlém, přeji hezký den a snad se někdy v té krásné zemi setkáme až bude zase klid.

Parádní, moc jsem se pobavil,

taky pomyšlením, zda si tím vystoupením srandista nevydělával na dovolenou v Egyptě.

pěkně napsané

přesně, pěkně napsané.. tvrdý turismus nemá nic společného s cestováním, poznáváním kultur, setkáváním se s lidmi, rozšiřováním si obzorů. Homolkovi forever.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah