Topolánkovo kvílení nad Wolfem

Pod slupkou krobiána se objevila poetická duše. „Světlonoši jásají.“ „Hlídacím šelmám mediokracie kape z tlamy krev.“

Politika
Jan Schneider | 02.02.2012

Expremiér Mirek Topolánek dal velký nářek nad prvoinstančním odsouzením exposlance Petra Wolfa. Tento původně sociální demokrat kdysi svým hlasem podržel Topolánkovu vládu. Nyní dostal pět let za rozkrádačku, nebo co. Podle Topolánka ty dvě věci souvisejí. Taky logika.

Topolánek kvílí nad Wolfem „Když se kácí les, lítají třísky?“ a nasazuje hrdinný tón obhájce nespravedlivě stíhaného. A hned dává k lepšímu anekdotu na téma (ne)spravedlnost za komunistického prezidenta Novotného. Načasování má ale horší, vhodnou dobu prošvihl nejméně o čtvrt století. Tehdá by mu to slušelo lépe, zastávat se nespravedlivě stíhaných, ale to on asi neměl čas, hrál si na vojáčky a podobně. Nyní si kasá rukávy a odhaluje hruď a nastavuje čelo, na němž by mu zřejmě podle jeho mínění slušela mučednická koruna. Zase všechno špatně. Nikdo ho nepersekvuje, všichni mu ten žalozpěv rádi ocitují, a nehrozí mu přitom ani facička.

Varianta poetická

Kdoví, zda ten nářek psal Topolánek za střízliva. Dalíkův text to asi není, navzdory ustřelené historické paralele, protože Dalík je sice používal, ale opatrněji (viz jeho metafora s Bormannem). Nepoznáváme však ani Topolánkův slovník. Tento má poeticky temný vzlet: „světlonoši jásají“, „hlídacím šelmám mediokracie kape z tlamy krev“. Objevuje se dokonce „výbor pro nečeskou činnost“, nastává „hon na čarodějnice“, a to „pod prapory novodobé revoluce“.

Vypadá to, že se Topolánek propil zpátky do slovníku svých vojenských let. Anebo ještě dál, až se objevila pod slupkou krobiána poetická duše. Poslyšte, toto je dobré: „Noví mocní a mocí nemocní se chtějí očistit obětí bezmocných.“ To už je fakt síla. Své úplné odtržení od skutečnosti dokázal zpracovat docela surreálně! Pak mu však došlo poetické výrazivo, takže následně už jen blouzní o zoufalých vyděděncích (Wolf) a o seriózní a nezávislé (Renátě) Vesecké.

Nezapomeňme na Selvina

Připusťme, že Topolánek byl bona fide zpit vidinou mučednické koruny, když se už za své zásluhy o stát nedočkal vděku. Měl by však dát pozor, než zatlačí na pilu, jestli není spuštěná. Aby se nestal místo mučedníka trapným.

Trochu povinné četby by mu neuškodilo. Karel Čapek napsal povídku „Spravedlnost pro Selvina“. Matka odsouzeného vraha v ní bojuje za synovo osvobození. Vyhlédne si nenápadného, leč skrytě ambiciózního a ješitného literáta. Ten spustí kampaň, jejímiž znaky jsou pruhovaná šála a heslo „Nemohu mlčet“. Vraha nakonec pod vlivem celosvětové kampaně osvobodí a ten se na spisovatele nalepí. Když se ho pak spisovatel chce zbavit, sdělí mu sladké tajemství, že je ve skutečnosti vrahem, a začne ho vydírat, že se na veřejnosti přizná. On by se sice vrátil do vězení, ale spisovatele by to ztrapnilo tak, že by se mohl jít oběsit. A tak onen slepenec vztahů putuje až k závěru povídky. A nám nezbývá, než pointovat: Je opravdu jen náhoda, že Topolánek končí své kvílení výkřikem „Proto mlčet nesmím a nebudu!“?

Varianta prozaická

Je však možné, dokonce pravděpodobnější, že Topolánek byl zpit reálně. Třeba totiž Wolfovi něco slíbil a svému slovu nedostál. To by se mohlo – třeba – týkat ochrany Wolfových šmé výměnou za jeho podržtaškový hlas, jímž zachránil Topolánkovu vládu. A teď třeba Topolánkovi došlo, že když těch pět let „natvrdo“ přijde Wolfovi líto, mohl by se rozpovídat, třeba o tom, že proč zrovna on a nikoliv ten či onen. A to by mohlo být zle, moc zle. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:25

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Topolánku, Topolánku...

Kdybyste mlčel, mohl jste být považován za filosofa - i slušného expremiéra.

Takhle ze sebe akorát děláte Pana Osla....

Topolanek filosofem?

Kdyby Topolanek zmlkl nekdy na jare roku 2009, mohl snad byt povazovan za premiera, ktery si v obtizne situaci nevedl vzdy uplne zle. On bohuzel nemlci, tak je za osla. Co nadelate, kazdy je sveho stesti strujcem.

S tim filosofem, to jste poradne slapnul vedle, ne? Leda byste mel na mysli epikureismus v tom nejvulgarnejsim smyslu, v jakem kdy toto slovo bylo pouzito ...

Díky za reakce!

Všem děkuji, opravdu s chutí jsem si početl Vaše šťavnatá vyjádření.

Děkuji i "dochtůrkovi", advokátovi zločinu, protože bych musel jít do sebe, co jsem podělal, kdyby se mu mé psaní líbilo. Ostatně, vyprášili jste mu kožich důkladně a celkový tón Vašich příspěvků podle mého soudu osvědčuje, že ve společnosti panuje (a asi se i zvyšuje) imunita proti tomuto odpornému, demokracii podrývajícímu cynickému "pragmatismu". Možná ten dochtůrek dělá svým způsobem i záslužnou práci, asi jako očkovací vakcína, že lidi naštve a motivuje je, aby si formulovali vlastní stanovisko a argumenty, proč tudy opravdu cesta nevede, jakkoliv byla lákavá. Bylo to v dějinách vyzkoušeno už mnohokrát, a vždycky se to obrátilo tím potentočkovaným navrch. 

Je zajímavé, že dochtůrkovi-bacilovi opravdu asi už dochází šťáva, že mele a mele - a poslední větou si nadělal na hlavu. Dlouhodobě se opravdu podrazy nevyplácejí. Snad by si po sobě měl ty žvejky přečíst.

Nicméně, jednu věc mu musím přiznat - takhle na rovinu o tom podrazu nikdo nenapsal. Je ovšem těžké si představit stav ducha, který by nebyl očíslovatelný diagnózou, v němž je člověk (v dochtůrkově případu spíše štengrovací automat) schopen to svinstvo veřejně hájit. 

Pěkný den všem.

RE:

Připadáte mi jako nebezpečný šílenec, který by ve jménu svého idealismu byl schopen čehokoli. Opravdu si mi při Vašich příspěvcích vybavuje nechvalně proslulé úsloví římského práva, že "spravedlnost" musí zvítězit, i kdyby se měl zbořit svět. Váš zavilý nepřítel se jmenujke pragmatismus a rozumná úvaha. Prostě se někdy vyplatí někojmu odpustit nějaký přečin, když má možnost způsobenou škodu násobně vynahradit. Co Vám na tom přijde divného. Už jsem Vám uvedl příklady, kdy se takto zachovaly nejdemokratičtější vlády těch nejvyspělejších zemí na světě. A že víme tak o 1-5% skutečných případů. Vy jste evidetně nechopný se podívat na věci racionálně a neustále se fanaticky dovoláváte jakési demokracie a "vlády práva". To jsou ale jen prostředky, to není nějaký cíl sám o sobě. Si uvědomte, že i Hitler byl demokraticky zvolen říšským kancléřem. Myslíte si, že až se tady většina lidí rozhodne"demokraticky" si zvolit komunistickou vládu, že se na to máme dívat jen proto., že si to přeje většina póvlu??? Už se zamyslete a zanechte svého fanatismu. Zamyslete se, co je nejefekzivnější řešení pro stát a hledejte cesty, jak toho dosáhnout. Někdy může pomoci i přimhřout oči na pár miliony. Ono se to totiž skutečně mnohrát vyplatilo...

Vám ta čeština moc ne a nejde, synku, že?

Je mi jasné, čím to je - máte plnou hlavu latiny a římského práva, je tak?

 

Nedávno jsem slyšel...

Nechtěl byste se odstěhovat na Ostrov kalkulaček? Nedávno jsem od jsem slyšel od jedné postarší ALU, že hledají nějakého F07, F10, F20.0, nebo ze všeho nejlépe F60.2, který by se byl ochoten obětovat se a spolu s podobně smýšlejícími bratry a sestrami udělat něco pro jejich stát. Zbavil byste se většiny póvlu, tak co na to říkáte? Nakreslím Vám klidně mapku. Omluvte mne, kdybych něco zeslonil a omylem Vás poslal jinam. To víte, občas mám problémy s přetečením zásobníku.

S šílenci se nebavím.

S bolševickými dochtůrky už vůbec ne, nota bene s advokáty zločinu. A to na základě pragmatické a rozumné úvahy.

RE:

Vy jste nepochopil, že nehájím zločin. Ale jde o to, že když už se stane, tak co s ním nejlépe provést, aby společnost měla co nejmenší škodu. A někdy se to stane i cestou nepotresatání onoho zločinu výměnou za jiné věci. Co je na tom??????

"..aby společnost měla co nejmenší škodu."

Jaká škoda společnosti vznikne, synku, když jde usvědčený zloděj a defraudant našich společných milónů zaslouženě sedět?

 

A mimochodem, ani v tak kratičkém textu, jako jste poslal 3.2. ve 21:24 hod., po sobě nedovedete detekovat a odstranit chyby a překlepy - tak jak to pak asi má vypadat s kvalitou Vašich hlubokých "úvah" o právu a spravedlnosti...

 

RE:

Protože výměnou pomohl zabránit nástupu Paroubka a komunistů k moci, což by způsobilo o několik řádů vyšší škodu než těch pár milionů, nehledě na škody třeba v zahr. politice...

Topolovi už nic jiného ani nezbývá

Topolovi už nic jiného ani nezbývá, než se okatě a hlavně hlasitě Wolfiho zastávat. Představa, že by se Wolfi naštval a rozpovídal, musí být pro něj děsná noční můra…  

Jinak výborný článek – stručný, jasný, srozumitelný, vtipný. 

Varianta prozaická bude ta

Varianta prozaická bude ta pravá. Problém Topolánka vznikl tím, že od válu musela jít Vesecká a tím pádem se případ dostal až k soudu a ten tuto zlodějinu briskně odsoudil a soudce to doprovodil nevídaně osvěžujícím komentářem. Proti kradoucímu vlkovi také zcela jistě tvrdě jdou jeho bývalí oranžoví soukmenovci, kteří baží po jeho krvi za zradu, které se na nich dopustil. Dost jsem zvědav na rozhodnutí odvolacího soudu, jestli u něj náhodou bezprávím (a hlavně obavou z rozpovídání se Wolfa) rozvášněný Topol nenajde pochopení.

No už aby se mediokratická šelma zakousla i do něj

Je už víc než na čase. Btw. výborný článek a výztižný obrázek.

Článek skvělý a vtipný,

Článek skvělý a vtipný, děkuji, pane Schneidere! Chlap s gulami propásl svou historickou šanci mlčet, místo toho zahýkal, a tím se odhalil. Ještěže nepřidal k dobru nějakou žertovnou historku z čunkiády, to už by asi mnohé úplně odrovnal:-) Větičku o tlamě mediokracie a krvi určitě sám nevymyslel a bůhví, jak dlouho si ji musel opakovat, než jí tak briskně vysmrkl na stránky Práva nikolivě Rudého:-))

Je to prostý hospodářský delikt

Exposlanec Wolf provedl zcela "standardní" hospodářský delikt! Není jediný v tomto státě, kdo něco takového udělal a existují už i další, kteří jsou pro srovnatelné delikty stíháni. O žádnou politickou kauzu nejde, ačkoli je možné, že díky politice byla kauza otevřena. Ale podstata zůstává na úrovni obyčejné zlodějiny - zneužití státní dotace. Tady šlo o Ministerstvo životního prostředí, ale především na Ministerstvu průmyslu a obchodu a na MŠMT by se měli kompetentní úředníci zamyslet jak rozdělují dotace a především, jak benevoletně jejich využívání kontrolují. Věřte mi, že vím, o čem mluvím, protože mi svědecká výpověď v podobném případu už takřka dva roky ničí život. Topolánek je hlupák, že do toho tahá politiku, ale od něho ani nelze nic rozumného čekat.

Odporný článek

Tneto článek se Vám, pane Schneidere, opravdu "povedl". Nevyvrátil jste ani jednu námitku, kterou Topolánek vznesl. Stíhání Wolfa samozřejmě politicky motivované je, problémy začal mít až teprve tehdy, co přestal podporovat Paroubkovskou partu. A Topololánkovy obraty sedí, světlonoš /lat. lucifer/ boje proti korupci, těch se nám v poslední době vynořilo až hanba. A právě Vy tyto náhle osvícené neutuchajícím způsobem podporujete.

 

O věci jsem si zjišťoval údaje a Wolfovi skutečně byla slíbena beztrestnost v patálii s dotací za to, že nedovolí Paroubkovi s komunisty převzít vládu. A tento slib měl být dodržen. To by se ovšem nesměl pomátnout na rozumu ministr Pospíšil, který snad opojen aurou vlastního mediálního obrazu, hodil do dohody po letech vidle. Ač ji původně odsouhlasil. Takto se slušný člověk nechová a tenhle podraz se mu jednou jistě nějak vrátí. A to nebylo jen tohle, neloajalita se potvrdila i v případě JUDr. Vesecké, které samozřejmě nikdo neprokázal nezákonného naprosto nic.

 

Poslanec Wolf pomohl vládě a vlastně i celé společnosti, zabránil ohromným škodám /které by socansko-komunistická vláda jistě způsobila/ a měl právo na to, aby byla gentlemanská dohoda dodržena. Snaha z toho nyní vytřískat nějaký politický kapitál ostentativní demostrací "jak jsem to já nezávislý" je lidsky velmi nechutná a dlouhodobě se takovéto podrazy nevyplácejí...

Nebylo co vyvracet

Topolanek se dusevne vyzvracel a tim to skoncilo. V jeho clanku nebylo, co vyvracet, zadna namitka nepadla.

Sam pisete, ze "... Wolfovi skutečně byla slíbena beztrestnost v patálii s dotací ...". Fakt nevim, jestli je lepsi svet, ve kterem gauneri drzi slovo nebo ten, kde dane slovo ucelove porusuji !? Ale proc to resit, jeden darebak proste ztratil politicke kryti a tim to konci. Ostatne, rozsudek neni pravomocny, treba u vyssi instance budou respektovat Wolfovo "pravo" na dodrzeni te vasi "gentlemanske dohody".

Mimochodem, lze v pripade podobne spodiny a povlu hovorit o gentlemanskych dohodach?

Ohledne vaseho "zjisteni"

Ohledne vaseho "zjisteni" pane Dochtore. Vyhandlovat beztrestnost ( podvod nazyvate "patalii" ) za politicke hlasovani, vam pripadne z pravniho hlediska normalni? Ani se nedivim, ze piste pod pseudonymem.

PS: Topol a Kalina se dali na literarni mudrovani o slusnosti, lidskosti a moralce. A .urva,  ze by nejaka nova umelecka avantgarda?

Tím jen vyjadřujete názor, že

Tím jen vyjadřujete názor, že justice u nás není nezávislá ("slíbili mu beztrestnost"). Že byste k tomu ocitoval nějaký právnický princip (nejlépe v latině, prosím).

Ad Vesecká: pokud platí, co říkáte (konečně jste to řekl na rovinu), tak Vesecké nikdo nikdy nic nepřišije, to by bylo moc velké sousto.

Pořád se oháníte domnělými škodami levicové vlády. Jaké škody míníte? Zadlužení (to dělá i současná nejpravicovější vláda) nebo další kolo "noci dlouhých nožů" (oblíbený temín Mirka, zřejmě Vašeho oblíbence)?

RE:

100% nezávislá justice je utopie, která nefunguje v ŽÁDNÉM státě na světě...

Doktore, konečně se na něčem

Doktore, konečně se na něčem shodneme - nezávislá justice nefunguje v žádném státě! Ale pořád se vyhýbáte určení toho Vyššího dobra, ve jménu jehož demokratické státy masakrují/masakrovaly beduínské, arabské, perské, paštunské, aj. obyvatelstvo v posledních 10 letech..? Pardon, že odpovídám mimo špičku Vašeho téměř frenetického diskutování na ČP - mimochodem, to máte takový drive nebo něco berete, případně co..?

Nějak jste se zapomněl zhostit připomínek,

pod něž jste místo odpovědi duchaplně vložil svoji zcela originální a nehledanou objevnou myšlenku "100% nezávislá justice je utopie, která nefunguje v ŽÁDNÉM státě na světě..."...

 

Až si doděláte maturitu na tom svém učňáku, synku, zase sem něco "prskněte"...

 

Ten chlap musi hulit opravdu

Ten chlap musi hulit opravdu kvalitni material! To jsou perly: "Za třetí cítím část viny a nepřímou odpovědnost za stav justice. Za čtvrté mi vadí a vždy vadila zjevná nespravedlnost."

M.Topolanek AKA "E.Zola z Valasska" AKA "A.Ginsberg s gulama"

Je to proste neuveritelny talent! Ja bych na jeho miste chodil kanalama.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah