Topolánek a pí*oviny

Expremiérovi a bývalému dlouholetému předsedovi ODS vadí, že se o něho média stále zajímají, i když už není aktivním politikem.

Politika
Ondřej Koutník | 01.06.2012

Nechce-li Mirek Topolánek, aby se o něj média zajímala, možná by mu mohl někdo poradit, aby změnil styl projevu. Padlý politik nezklamal ani tento týden.

Na úvod rekapitulace: Předminulý čtvrtek publikoval časopis Reflex článek Kup si mě s podtitulkem Kdo platí kariéry českých politiků. Autor textu Jaroslav Plesl si vzal do hledáčku několik významných českých politiků, převlékl je do sportovních úborů a na dresy jim přišil nášivky se jmény firem, které prý sponzorují či sponzorovaly jejich politickou dráhu. Mezi nimi nemohl chybět ani bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Na kombinéze pilota formule 1 mu přistálo například logo firmy Marka Dalíka, J&T, EP Energy či Teplárenského sdružení.

Dnes je Topolánek ve službách miliardáře Daniela Křetínského a gigantů PPF a J&T. Expremiér je mimo jiné předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice, která spadá do holdingu EPH, v němž mají po 40 procentech podíl J&T a PPF, 20 procent pak Křetínský.

Článek Kup si mě Topolánka evidentně hodně pobouřil. Reflex ve čtvrtek otiskl jeho jadrnou reakci; expremiérovi evidentně nejvíc vadí fakt, že byl zařazen mezi aktivní politiky. „Pomíjím to, že se nejmenuji Miroslav a že píšete píčoviny. Jsem soukromou osobou a Vy ve svém bulvárním plátku nepoškozujete pouze mne, ale i privátní subjekty, které se proti těm bludům, jež píšete, mohou bránit. Vám to asi připadne vtipné, mně ne,“ hněvá se šéf Teplárenského sdružení.

Jenže: Topolánek má díky své politické kariéře jistě řadu velmi dobrých a cenných kontaktů na důležitých místech, které se mu nyní coby soukromé osobě mohou velmi hodit. A jak Reflex upozorňuje, Topolánek se stále tu a tam v politice pošťourá (různé vzkazy a dopisy občanským demokratům), přičemž „je stále těžší odhadnout, zda to dělá z čirého zájmu o politiku, nebo na zakázku svých obchodních klientů“. Docela dobrý důvod se zajímat o jeho nynější působení i v privátní sféře, ať se to Topolánkovi líbí, nebo ne.

Bém a Janoušek? Nezájem!

Zavzpomínejme ještě na letošní březen, kdy vypluly na povrch odposlechy mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem. Topolánek tehdy tvrdil, že ho odposlechová aféra vůbec nezajímá. Doslova úniky komentoval takto: „Všechno, co jsem říkal tenkrát o odposleších, sledovačkách, komprech a podobně, jste karikovali a nezajímalo vás to. Psali jste blbosti a skvěle jste se u toho bavili. Mě to stálo kariéru uzavřenou politickým pučem a je to pro mě minulost, kterou se nemíním jakkoli zabývat. Pro ,tentokrát‘ to nezajímá mě.“ Jenže celá kauza spadá do období, kdy byl Topolánek předsedou ODS a posléze i premiérem...

Jistě, Topolánek už není vrcholným ani aktivním politikem. To ale neznamená, že by měl na otázky vztahující se k období jeho vlády odpovídat mlčením. Respektive buranským stylem, jakým svůj proklamovaný nezájem o politické dění prezentuje. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:18

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

topolánka jednou...

...nějaké noviny označí za hlupáka a všechny ovce to pak do omrzení opakují.

Opět jen dokladuje v plné

Opět jen dokladuje v plné nahotě, jaké H.O.V.A.D.O s velkým H může v ČR dělat premiéra. Kdyby se o něj jako o privátní osobu zajímaly média hlouběji, pak by se možná tázaly, zda-li mu kamarád Kalousek nepřihrál skrze státní firmu MERO ČR tučnou stamilionovou zakázečku, aby chudák nepadl "po politickém puči" a vynuceném odchodu z výsluní hladem... Pravda, oproti provizím z pandurů, Tater etc. jsou to jen drobné v korunách.

 Ale díky Kalousovi ušatému, ten ví, kde se dá usypat, aby to bylo rozpočtově odpovědné...

Zcela bych souhlasil, kdybych

včera nečetl Topolánkovu vzpomínku na zesnulého novináře Alexandra Kramera. Docela jsem čuměl, fakt. Nějak mi to neštymuje s tím, jak jsem si (a jak vidno, nejen já) Ztopořánka zařadil. Nemíním si zcela přemalovat jeho obraz, ale nutno přiznat, že tam je i nečekaný odstín.

Holt i ten největší lhář,..

občas nelže a i ten největší zloděj občas nekrade. Lofasí muž z Berlusconiho vily byl často schopen říkat ta správná slova. Bohužel však nikdy nenásledovaly ty správné činy.

Zdravím, vzpomínku jsem

Zdravím, vzpomínku jsem nečetl, takže nemohu soudit. Každopádně je spousta politiků erudovaných, či dokonce chytrých ( Kalousův selský rozum), nebo politiků, kteří se na debaty dokáží dobře připravit, ale život lidský je prostě komplexnější, než jen filipika v médiích... A proto ve veřejných funkcích upřednostňuji raději čestného autistu Špidlu, než-li excentrického bonvivána Ztupořánka. Vypomohu si citací z Fešáka Huberta, již pronesl komisař Mourek: "Já jsem dobrák, Wurm, ale svině...!":-))

tak tady to je, překvapivě to stojí za to

Nezlomnej lidskej duch.

Zemřel Alexandr Kramer. Bude nám chybět. Tak by zněly ploché věty nekrologu. Nicméně já nemám ambici psát nekrolog. Nejsem k tomu povolán, neumím to, nebyli jsme si ani tak blízcí, navíc by to bylo nevkusné. Všem nám přece chyběl, už když odešel z Práva.

Co vede penzionovaného pravicového politika na dovolené k tomu, že sedne k počítači a cítí niternou potřebu podělit se o názor na levicového novináře? Který ho nikterak nešetřil, nesouhlasil s ním téměř v ničem a dával mu to patřičně najevo zhruba v osmnácti velkých sobotních interview Práva, které si hlavně díky těmto jeho rozhovorům kupovali i pravicově orientovaní čtenáři? 

Se kterým jsme na Jánském vršku u přeplněného popelníku plného vajglů na sebe řvali, že se otáčeli lidé v Nerudovce? Který dokázal být zuřivý, jízlivý, zlý, provokativní, až k sebezničení? Že by vztah „vězně a věznitele“, „vyšetřovatele a vyšetřovaného“? Nikoli.Můj respekt a úcta, jeho absolutní profesionalita, vzdělání, charakter, nadhled, touha vědět, znát, pochopit, přijít věcem na kloub a naše zvláštní přátelství, které vznikalo postupně, oboustranně nečekaně, možná trochu nechtěně a které já jsem díky malicherným vlastním problémům ve srovnání s těmi jeho nepěstoval a ke své vlastní škodě prohospodařil. Měl jsem ho rád a vážil jsem si ho. Proto jej chci uctít neobratným laudátiem. Nevím, jestli někde v dnešních tištěných médiích dřímá podobný „nezlomnej lidskej duch“ kalibru Alexandra Kramera, žurnalisty par excelence, novináře s velkým „N“, a jak kdysi napsal Milan Hulík – nejlepšího českého „interviewera“. Cena Karla Havlíčka Borovského byla v dobrých rukách.Ano, Borovský je pro mne otcem zakladatelem české tradice „zuřivých reportérů“. Věta Egona Erwina Kische – dalšího des rasenden Reporter – „Reportér nemá tendence, nemá co ospravedlňovat a nemá stanoviska“ se vztahuje i na Alexandra Kramera.Ferdinand Peroutka je dalším v řadě. „Lidskost je odsuzována jako chyba, která je pod úrovní cílevědomého politika,“ napsal Peroutka a stejně bychom mohli tuto větu přisoudit Alexandru Kramerovi. Jak Kisch, tak Peroutka a nepochybně i Kramer, ač rozdílných politických názorů, případně východisek, nikdy nerezignovali na obranu demokracie a svobody. I proto jsme je mohli potkat všechny tři ve své době v Lidových novinách. I proto je pro ně pravda klíčovým atributem jejich novinářské práce. Povzdechnu si na závěr, a věřte mi, že se nepokouším o lacinou a účelovou kritiku, nad úrovní dnešních Lidových, a nejen těchto, novin, nad úrovní dnešních „novinářů“, spíše však blogerů, kteří zcela rezignovali na tradiční linku české profesionální žurnalistiky, na kischovskou úpornost poznat pravdu, na peroutkovskou zásadovost a profesionalitu. V kischovské a peroutkovské řadě má Alexandr Kramer své místo, je porevolučním světlonošem té nejlepší žurnalistické tradice. Prožil dobrý, plný a čestný život. Jako novinář, jako občan, jako člověk. Bylo mi ctí se s ním hádat. Mirek Topolánek

Teda Honzo,

člověk se diví, že by to napsal takový ogar... A psal to fakt on, nebo teplárenská PR sekce? ;- ) Každopádně díky moc za překvapivý příspěvek. Ahoj, rmt

Pane Schneidere,

text je povrchní slepenec citátů. Topolánek si chce napravit obraz - je to přece"tvrdý, ale férový Valach ...". Topolánek není žádným žurnalistickým teoretikem. Za textem stojí asymetrické debaty s Dalíkem, který toho přečetl o něco více než Topolánek. Tím se, prosím, nenechte bludit. Za textem hledejte Dalíka. A nebo někdy Topola zaskočte, zda by zde uvedené citáty zopakoval ... Včetně blýsknutí se francouzštinou - nebo němčinou? Nějak se Topolovi pletou členy ... "des rasende Reporter". Ale "Es kommt der Tag", a třeba se dozvíme, komu patří "půjčená" vila v Toskánsku. (Česká pozice to neví?)

 

 

Střih. Je srpen 2007 a Mirek Topolánek dělá rozhovor s Alexanderem Kramerem z deníku Právo. V jednu chvíli ho předčasně ukončuje. To když přijde řeč na reportáž České televize o podnikatelských aktivitách jeho přítele a bývalého poradce Marka Dalíka. Topolánek ji nazývá »zaplacenou dehonestační kampaní«. Dalík pak o pár dní později v rozhovoru pro rádio Impuls dodává, že je o »zaplacení« veřejnoprávních reportérů přesvědčen.

 

 

Dobrý tip, ale myslím, že Topolánek...

s kolegy z ČP nemluví... Ani německy ;-) rmt

Tupolínovi asi hráblo v koulích...

...když si myslí, že pravicově orientovaní čtenáři si kupovali "rudé právo", proto aby si mohli přečíst jeho bláboly. Pravicově orientovaní čtenáři totiž mají dost rozumu na to, aby věděli že Mirda Tupolín je pravicový akorát tak ve svých divokých fantaziích.

 

Překvapí spíš, že si od někoho nechal napsat takový PR, že by se za něj nemusel stydět ani Winston Churchill. Asi mu to uplácal z nudy tiskový mluvčí EPH, co?

 

Hnus. Teploušskej časopis ho poslal z vlády do teplárenského sdružení, a my bychom ho snad, dá-li pánbu mohli poslat do tepláků.

Těžko říct, co si o tom

Těžko říct, co si o tom myslet... Jen jestli ten chvalozpěv není tak trochu z vypočítavosti. Zlí a hloupí novináři mě penzionovali, tak jim ukáži, jaký jsem formát, jak se dokáži poklonit památce člověka, jenž měl jiný světonázor a přesto jsem si ho vážil - na rozdíl od těch dnešních tupých, líných, nevzdělaných a plytkých.  Ale je to jen můj dojem:-) 

 

Maně si vybavuji, jak jedna z ODSáckých pijavic použila při odpálkování zuřivého reportéra obdobnou myšlenku: "Až budete mít pracovní nasazení, zaujetí a profesinalitu jako váš kolega Bob Woodward, tak se s vámi budu bavit. Do té doby děkuji, ale nemám zájem se s vámi bavit!" Akorát nevím, jestli to řekl Alešek Rádlů, nebo Saša Nováků, nebo ten exposlanec Rovan, přespávající ve vile u tchána...

Zdravím, zajímavá informace

Zdravím, zajímavá informace se zakázkou od MERO ČR; nevíte, kdy ta zakázka byla Topolánkovi přihrána? Pokud do konce měsíce února roku 2011, byla by to zajisté dobrá otázka na předsedu Svobodných, který tam dělal člena DR.

Tak se omlouvám, nebylo to

Tak se omlouvám, nebylo to MERO, ale Správa státních hmotných rezerv.

Vizte link důle:-) Řekl bych, že obojí - MERO i SSHR má ve sféře vlivu spíš Kalous ušatý než ministři z průmyslu...

 

http://www.motejlek.com/dalik-topolanek-energy-boduje-vae-controls-ziskala-statni-zakazku-za-124-milionu-korun

Nevadí :-). Všechny tyto

Nevadí :-). Všechny tyto "síťové" a pohonné záležitosti jsou jedna velká prasárna v taktu Jenda Tonda, PPF a přátelé. Takže se téměř nelze netrefit :-).

Jinak předseda Svobodných by

Jinak předseda Svobodných by měl jako správný bijec a mravokárce EU měl začít zametením před vlastním prahem a povyprávět, jak jeho a Klausovic CEPka vydobila z Key Investmentu ty své vložené peníze...

Pokus o zametení před

Pokus o zametení před vlastním prahem již proběhl v dikusi k tomuto článku: http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/co-eu-madarsku-vycita-prkotin...

Zdravím, období si už přesně

Zdravím, období si už přesně nepamatuji, ale mělo by se to dát vygooglovat s keywords typu "mero vae controls". Já to četl v HN plus na motejlkovi zhruba půl roku-rok poté, co na chudáčka s gulami byl spáchán politický atentát...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah