Takzvané elity aneb Kdo nás bude tahat z fatální bryndy

Ve vládě a mezi experty ve sněmovně najdeme pouze dva absolventy řádných ekonomických studií a ekonomy s praxí.

Politika
Bohumil J. Studýnka | 25.04.2012

Svět, a Evropa zvláště, se řítí do ekonomické a celospolečenské krize až apokalyptických rozměrů. A česká politika? Přehrabuje se v povrchu vlastního hnojníku, přehrává partajní hrátky i morální rozhořčení, vztyčené prsty a pak banální kompromis v zájmu udržení koryt a moci. Vůz bez skutečného vedení se řítí vždy mimo civilizované cesty. A to se právě děje.

Základním problémem je naše hospodářství – respektive státní rozpočet a neustále se zvyšující státní dluh. Jaká je kvalifikace současných politických elit, až již členů vlády či ekonomických expertů v obou komorách parlamentu, v této společenskovědní disciplíně? Kolik národohospodářů bude v čele státu čelit fatální bryndě, do níž bychom se mohli dostat zásahem zvenčí? Cestu k tristní odpovědi začněme na počátku minulého století.

Od Mnichova k Pražskému jaru

Češi si neumějí vládnout, zní staré osočení naší mentality nejméně od rozpadu Rakouska-Uherska. Proč? Protože nemáme skutečné elity a ještě nikdy nám v klidném vývoji nedorostly tři generace za sebou, aby ta poslední již uměla důstojně nosit frak. Slušnou světovou laťku nasadil ve své době Tomáš Garrigue Masaryk, za jehož siluetou se schovalo křupanství celé první republiky. Dokud nedošlo k fatálnímu zásahu bleskem světového vývoje a k prověření skutečné kvality, úrovně a schopnosti takzvaných českých elit.

Partajní mašinerie první republiky se zopakovala v poválečné Národní frontě. V pohodě, klidu a teplíčku...Stalo se roku 1938. Průběh událostí až do mnichovské krize byl z české strany jen natřásáním peří. V momentě pravdy české elity selhaly – vláda i prezident republiky Edvard Beneš. Bojovou zkušenost, čest a odhodlání velitele 4. armády a ex-legionáře generála Lva Prchaly k odporu, podepřenému lety investic do armády, Beneš odmítl.

Partajní mašinerie první republiky se zopakovala v poválečné Národní frontě. V pohodě, klidu a teplíčku: lidovci, aby byli „vždy přitom“, národní socialisté, aby se zbavili svých konkurentů, sociální demokrati, aby došli až ke zrádnému spojení s komunisty. V únoru 1948 pak opět chyběly elity, rozhodní politici a hrdinové. Národně-frontovní politici a jejich ministři jako kašpaři jen rokovali, spekulovali a hodovali uprostřed plesové sezony, kterou si nenechali ujít.

Na nedostatek skutečných a odpovědných elit dojelo i Pražské jaro 1968. Ano, existovali i lidé jako třeba František Kriegel (jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol; jako poslanec hlasoval proti smlouvě o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk). Po invazi bylo příkladné rovněž vystoupení českého a slovenského národa. Soudruzi však v rozhodné chvíli seděli v budově ÚV KSČ a čekali, až si pro ně Rusové dojdou. Vrcholné elity zklamaly. Položily se. Nebyly totiž skutečnými elitami.

Tristní současnost

Zase jednou stojíme v takové situaci. Jsou nyní naše výkonná, zákonodárná a soudní moc v takovém stavu, aby zvládly opravdu vážné krize, jež by nás mohly zasáhnout zvenku anebo by mohly být iniciované zevnitř? Můžeme se na ně v tomto ohledu spolehnout? Odpověď je lakonická a tristní: nemůžeme.

Soudní moc a celý justiční systém podléhají v současnosti vlastní interní válce všech se všemi. Moc zákonodárná? Půlnoční přenosy z Poslanecké sněmovny českého parlamentu může sledovat snad jen masochista nebo naiva... Ustála by obdobu Mnichovů, únorů a srpnů současná vláda? Soudě dle pseudodramat nejméně posledního roku musíme znovu konstatovat, že nikoli. Pokud by nastala pro stát a národ skutečně fatální zlomová situace, nejsme si ani jisti, kam (na kterou světovou stranu) a ke komu by se jednotliví členové naší exekutivy obraceli, ani koho by sem případně přivedli...

Český hospodářský a společenský problém se neodehrává v pravolevém horizontuNevyvolávejme však duchy vnější intervence či vnějších snah po ovládání. Na destrukci si vystačíme sami doma. Stát i jeho ekonomika jsou ve stavu, do kterého je v posledních dvaceti letech přivedly bohužel stále stejné garnitury politiků a neobměňovaných taky-elit. Nehrajme si přitom na ukazování politickým prstem doprava či doleva. Ani svět už tam není. Český hospodářský a společenský problém se neodehrává v pravolevém horizontu – je navýsost vertikální. Vzniklá mocensko-mafiánská vrstva se rozprostřela nad plochou obyvatelstva a udržuje jenom prospěchové a poziční postoje.

Jádrem bezprostředního ohrožení země je tedy hospodářství. Jak kvalifikovaná a zkušená je naše vláda v této disciplíně a na kolik skutečných národohospodářů se v ní můžeme spolehnout? Zapomeňme na hašteřivé a pod lidskou důstojnost se vzájemně napadající vládní partaje a porozhlédněme se po eventuálních osobnostech.

Ekonomičtí ministři, nebo jen nominanti?

Neformálním ohniskem ekonomického rozhodování je takzvaná porada ekonomických ministrů. Není to vynález této vlády, zavedena byla již dříve, ale dává smysl. Schází se před jednáním vlády, aby ekonomické problémy „odborně“ předžvýkala a uhandlovala pro zbytek kabinetu (aktuálně pro další tři členy, post ministra školství není po odchodu Josefa Dobeše obsazen). Jak jsou pro tato rozhodující ekonomická jednání vybaveni příslušní ministři?

Sledujme tyto vybrané faktory: a) odborná kvalifikace, b) ekonomická praxe v terénu, c) jiné specifické faktory a způsobilosti.

  • Ing. Miroslav Kalousek (finance): a) VŠ chemicko-technologická, Praha; b) skutečnou praxi má jako technolog a investiční vedoucí, od roku 1990 je nonstop v politice konsekutivně ve dvou stranách KDU-ČSL a TOP 09; c) schopný organizátor, rétor, schopný všeho.
  • MUDr. Martin Kuba (průmysl a obchod): a) 1. lékařská fakulta UK, Praha; b) 2 roky lékařské praxe jako záchranář a anesteziolog, dále již podnikatel a politik ODS; c) člen širší jihočeské podnikatelské rodiny.
  • Ing. Petr Bendl (zemědělství): a) VŠ strojní a textilní v Liberci; b) čtyři roky praxe ve veřejném sektoru (hasič, okresní a městský úředník), dále nepřetržitě ve veřejných politických funkcích za ODS; c) písničkář, milovník jezdectví, rybolovu a trampingu.
  • Dr. Ing. Jaromír Drábek (práce a sociální věci): a) kybernetika na Fakultě elektrotechnické ČVUT, Praha; b) praxe ve výzkumném ústavu, v podnikové a podnikatelské sféře, ve strukturách obchodní komory, c) ?.
  • Mgr. Pavel Dobeš (doprava): a) absolvent (2007) evropských studií Fakulty sociální věd UK; b) zástupce ředitele bruselského Pražského domu, člen dozorčí rady Českého aeroholdingu; c) bratr Jan je náměstkem ministra práce a sociálních věcí.
  • Tomáš Chalupa (životní prostředí): a) mezi lety 1993 až 2001 paralelně a konsekutivně navštěvoval Fakultu sociálních věd UK (žurnalistika a masová komunikace), Fakultu filozofickou UK (politologie-historie) a Právnickou fakultu UK (tuto jedinou údajně dokončil); b) placená praxe výhradně politická v dresu ODS; c) elegantní oblečení.
  • Ing. Kamil Jankovský (místní rozvoj): a) Fakulta stavební  ČVUT, Praha; b) pracoval ve stavebnictví, podnikatel; c) postupně členem ODA, Evropských demokratů a Věcí veřejných.
  • Jan Kubice (vnitro): a) neuvádí; b) po revoluci v bezpečnostních složkách státu; c) ?.
  • Karel Schwarzenberg (zahraničí): a) lesnické a právní vzdělání; b) zkušenosti ze správy majetku a z politiky; c) sám udává profesi „lesník a hostinský“.
  • Alexandr Vondra (obrana): a) absolvent Přírodovědecké fakulty UK, geolog; b) disident, profesionální politik; c) ?.

Mimo tuto skupinu „ekonomických“ ministrů už z vlády zbývají jen:

Zobrazit diskusi
Reakcí:9

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Schwarzenberg

Není pravdou, že K. Schwarzenberg má "lesnické a právní vzdělání", jak uvádíte. Nemá ani jedno. Univerzitní vzdělání, k němuž má člověk právo se hlásit, získá tím, že jej ÚSPĚŠNĚ absolvuje. To se Schwarzenbergovi NEPODAŘILO ani v jednom případě. Jak sám na svých webových stránkách uvádí, (zdroj: http://www.karelschwarzenberg.cz/zivotopis.html )

lesnictví studoval v Mnichově, práva v Grazu (Štýrském Hradci), ale ani jedno nedokončil, údajně kvůli smrti svého nevlastního otce.

Jak však vím z jiných zdrojů, lesnictví (ke kterému se jinak neustále hlásí a sám sebe prezentuje jako lesnicky vzdělaného člověka) studoval v Mnichově pouze jeden semestr, tedy půl školního roku. Po tomto neúspěšném pokusu zkoušel ona zmíněná studia práv, která (ať již budeme věřit verzi o ukončení studií z důvodů smrti nevlastního otce či nikol) nedokončil nakonec také.

Tolik stručně k odborné erudovanosti našeho ministra zahraničí a kandidáta na prezidenta.

Opravdu ekonomové ?

Na jednom z předchozích příspěvků zaznělo - není to v titulech ale  v lidech.

Inu - inženýry ekonomie byli premiéři Klaus,Tošovský, Zeman.  Také playboy Dyba, partajník Dlouhý,  dnešní  šumavský "ekolog" Stráský , plačtivý  Ježek,... jejich ekonomické "dědictví"  z 90. let nekomentuji.  

Na margo ministra co převzal rezort po Dlouhém, omlouvám se,  jméno mi vypadlo (tesilový geront, měl VŠE, jak jinak,  v r.1990 položil děčínskou Destu)  tak ten se  dušoval, že jestli Temelín překročí 100 mld.,  složí funkci. 

Vtip byl v tom, že Temelín v té době stál již cca 210 mld.(!)  Kč v aktuelní měně neb již  před r.1989 do něj spadlo 24 mld Kčs komunistických, mezitím  koruna spadla na 1/4 - 1/5   hodnoty z dob  Husáka . Byla jen shoda okolností, že česká měna na rozdíl od měn jiných postkom.států se stále jmenovala koruna a ne červoněc či kuna.

Absolvent střední ekonomické školy na západ od Chebu  ví, že  pokud se v průběhu dlouhodobé  investice změní kurs měny,  cena díla se počítá v hodnotě měny v době dokončení.Takže hodnota jednoho sta milionů Kč  do Temelína  spadla ještě před plyšákem  

Dtto  např. tvrzení nepochybného ekonoma Zemana, že jsme Rusům "odpustili 90  mld. dluhu z 80. a poč. 90. let". V jaké vlastně měně?  Nebyl to v době, kdy to našemu přednímu  ekonomovi vypadlo z úst, vlastně  3-4 násobek  který by se veřejnosti hůř prodával? 

  To jen na okraj.  Ve Francii obyčejní venkované ještě desítky let počítali ve "starých" a  "nových" francích.   Zhovadilost  nevěrohodného vyčíslování, kterou by si nedovolil zmíněný středoškolák v Německu u nás prošla  skrz tři šéfy státu vzdělané na VŠE  z Náměstí Antonína Zápotockého.  A jeden z nich co momentálně  dělá prezidenta má i virtuální titul  "docent"  z  FSV  KU  a "profesor"  z  VŠE . Nechápu, proč se dnes kde kdo otírá o Plzeňská práva popř. univ. Komenského.  

 

A na okaj tvrzení, že ekonomové zde  poč.90. let řídili transformaci. Byli přece i jiní ekonomové, A. Simon a další,  J.Švejnar.....   poč.90. let odmítnutí, protože hoši z  Prognosťáku to měli ve svých rukou. Obávám se, že ne proto, že  by měli ekonomický  titul, spíš proto, že jejich kádrové materiály jsou v šupleti  Velkého Bratra na východě.  A virus působí, současný rozpad veřejné správy je jen pokračování trendu.  Copak to níž,  na krajských a  městských zastupitelstvech a úřadech funguje jinak ?

Trochu méně složitě....

Článek dobrý, nicméně postrádá podstatnou věc, totiž že všechno je v lidech..Není to o vysokých školách a odbornících,je to o přístupu k problému. Ten přístup, kdy se zapomělo po r.1989 na úpravu zákonů, byl velmi nešťastný, teď už víme,že to bylo úmyslné. Nepravosti, které se děly bez zákonného rámce se teď už nedají stíhat, zpětně  zákony neplatí.. Velký podíl na této situaci má nynější prazident Václav Klaus a jeho squadra pro kupónovou privatizaci. Václav Klaus neznal"špinavé peníze" a tím řekl , že vlastně vše  je legální..a to i to,co není. Klaus se nezměnil ani teď, když napadá legální akce odborů, postrádá jakoukoliv  empatii k tomu,co se děje. Přitom byl u začátku všeho toho současného zla, už tím, že založil stranu elitářů,ODS.  Výsledek, jak ta strana funguje, vidíme a cítíme na vlastní kůži i dnes.  Proto je pro mne Klaus  a ODS současné největší zlo..

Klausovi i ODS naprosto chybí sebereflexe, svou arogancí  a kmotrovstvím nejsou tou politickou elitou,jak si o sobě myslí, spíše naopak ,dokazují to svými činy....Viz heslo ODS : "Kdo umí,krade,kdo neumí čumí"..

Jen doufám, že se lidé o letošních komunálních volbách projeví jako svéprávní občané, nedají se zmanipulovat strachem z komunistů,ale budou volit podle své zkušenosti se současnou vládou a svého přesvědčení.    

Adam Michnik : "Co je nejhorší na komunizmu? To,co přijde po něm!"

U nás to platí dvojnásob, bohužel..Ať je myšlenka jakkoliv dobrá,vždycky se u nás našel darebák,který ji zneužil..

To je můj názor,jiný názor neodmítám.

Nekamenujte VŠE prosím - to zákon o nestátních zdravotních ...

Dobrý den,

nekamenujte VŠE prosím.   Byla školou, která nezbytně  zaplnila prázdné místo po zrušené Vysoké škole obchodní a zrušených teoretických ekonomických studiích na UK – jak na FF tak na PF. Z ideologických počátků v 50tých letech se vyprofilovala na dobrou „líheň“ ekonomů národohospodářů i provozářů.

Každý absolvent si však za svoje kroky ručí sám – to k vámi uváděným jménům některých absolventů – teoretických ekonomů.  Ta škola si  získala  již svoje renomé. Studoval  jsem tam (1968-1973) za doby rektora prof. (právníka) Vladimíra Kadlece (ministr školství 1968 a první volený rektor 1966), prof. L. Veltruského; prof. Jaroslav Nykrýn se jako legenda mezinárodního obchodu a marketingu vyučuje dodnes. Volba současného děkana národohospodářské fakulty je zrcadlem současnosti. Je vždy ovšem  zaručeně  ten nejpravicovější ekonom (tedy alespoň od roku 1989).  Nekomentuji.

Čtěte prosím článek aktuálně  k dnešnímu dni  tj. 25.4. 2012. Píši o absenci teoretické i praktické ekonomické průpravy dnešních členů vlády k řešení fatálních ekonomických a to  nejen rozpočtových škrtacích  problémů.  Problematičtí věrozvěsti dříve přicházeli z různých „dělnických přípravek“ a okruhů  „rychlo-stranicko-studentů“. Máme je zde dnes  zase pod hlavičkou nových soukromých i státních škol a fakult. Plzeňská práva i různé politologické přípravky. Přidáním společenskovědních fakult se k nosnému obou ekonomie dnes kvalifikují i  školy jiných odborných směrů. Politici si tam doplňují  a zkrášlují svá  CV. To nic nemění na tom, že potřebujeme skutečné národohospodáře „ na plný úvazek“ studijní i praktický.

Dříve bývalo dobrým zvykem propojovat práva  a ekonomii zvláště v národohospodářských řídících funkcích. Když jsem jako elév začínal mezi „pány“ národohospodáři v centrální bance většina jich byli právníci s ekonomickým rozhledem a celoživotním vzděláváním – veteráni z Únorem zrušené Národní banky československé. Shodou okolností jsem rovněž  absolventem práv (1973). Jdou dobře s ekonomií dohromady. Na Západě se tradice kohabitace těchto dvou oborů v jedné škole vždy užitečně udržovala. To je komentář ke „skipper“ (díky za něj): Jména právníků/ekonomů  a profesorů Albína Bárfa, Karla Engliše, Aloise Rašína  patří k nejlepším v naší historii.

 

Bohumil Studýnka

Chyba

Paroubek ani Doktor již nejsou členy rozpočtového výboru, zaplať pánbůh za to :-)

ad Chyba

Máte pravdu, děkujeme za upozornění, Doktora a Paroubka poslanci odvolali z rozpočtového výboru 9. února. Místo nich na místopředsednické posty zvolili Vladislava Vilímce a Ladislava Šincla. Seznam jsme upravili, za chybu se omlouváme.

Je potřeba se již zbavit této vládní zločinecké svoloče

  http://justicnimafie.cz/?cz_novinky,43http://justicnimafie.cz/?cz_novinky,43

Osobní údaje nemáte ve více případech uvedeny přesně,

ale to Vám opraví jiní čtenáři ...

Vláda padne brzy. Takže není třeba příliš bědovat nad uvedenými figurami. Přesto myslím, že modernizovaná forma ostrakizace (díky, kolego Karle Janečku) dokáže i ve zcela zkažených lidech hnout svědomím. Při setkání s nimi, nebo s automobily, ve kterých jedou, atd. vyjadřujte vztyčeným prostředníčkem, že jsou jedničky (jako premiér Topolánek: "Kalousku, jsi jednička"), trubte klaksony - nenechte je bez povšimnutí. Podlehnou. Jen to musí být často a veřejně.

Hodně zdaru.

Nevěřím tomu,

že by se v našich parazitních politicích hnulo svědomí, snad až na nějakou zcela ojedinělou výjimku. Daleko víc věřím v jejich otrlost a ztrátu soudnosti spojenou s odtržením od reality všedního života v naší zemi. A proto nějaká ostrakizace troubením či gestem ruky je k ničemu. Ty hazly je potřeba vyděsit, musí dostat strach, že mohou skončit v kriminále, nebo i hůř, třeba nějakým pouličním lynchem, klasické provedení s použitím dehtu a peří mi přijde jako docela humánní a nijak přehnané.

Onehdá jsem, nesouce si kafe v kelímku, na dálničním parkovišti naprosto nečekaně náhodně potkal Íčko rázující do rychlého občerstvení. Cenné vteřinky uběhly než jsem se ujistil, že se skutečně jedná o tohoto prvoligového gaunera. Když jsem se s ním míjel, tak jsem na něj zpříma a nahlas zařval "hajzle", vyletělo to ze mně úplně samo. Celý víkend jsem z toho měl příjemný pocit.

O několik týdnů později jsem se po dlouhé době ocitnul na Malostranském náměstí.  Proti mně se mátožně pohybovala osoba s prázdným výrazem ve tváři, poslanec Marek Benda. Šmejd, který nikdy nepracoval, podvodným způsobem získal titul na plzeňských právech a již dvacet let jej daňoví poplatníci živí jako trubce. Zastavil jsem se a moje ruce se začaly nekontrolovatelně chystat k akci. Zmr. Bendu, ale koneckonců i mně zachránila  manželka, které bleskově došlo, co se ve mně odehrává, chytila mě za ruku a se slovy "vykašli se na toho blbečka" mně rázně odtáhla do bezpečné vzdálenosti.

Pro úplnost dodávám, že nejsem žádný násilník a nikdy jsem se nepral.

Předpokládám, že nejsem žádná výjimka a podobné pocity hárají při osobním setkání s politikem ve většině poctivých občanů tohoto státu. Myslím, že by tyto pocity v sobě neměli dusit, ale naopak jim dát plný průchod. Prospívá to zdraví, dochází při tom k uvolnění stresu, poklesu krevního tlaku a zlepšení spánku.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah