Střet zájmů hlubockého bosse Dlouhého?

Vzápětí poté, co TOP 09 osočila ODS z klientelismu, se vynořila záhada nejasných příjmů manželky člena výkonné rady Nečasovy strany. 

Politika
Ondřej Koutník | 25.04.2012

Aktualizováno. Podle středeční MF Dnes přiteklo v letech 2007 až 2011 manželce člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého na účet 45 milionů korun. Největší „rakety“ (celkem 19 milionů) dorazily Janě Dlouhé, údajně ženě v domácnosti, od firmy Rybářství Třeboň. Společnost v tomto období inkasovala od ministerstva zemědělství dotace na podporu rybářství a prodeje kaprů. Podle listu transakce na účtu Jany Dlouhé zřejmě souvisejí s prodejem akcií.

Klíčovou otázkou podle reportéra Janka Kroupy je, kde vzala Jana Dlouhá akcie v hodnotě desítek milionů korun. Nu, k tomu můžeme napsat tolik: Dlouhý je členem představenstva firmy Rybářství Třeboň Hld., vlastníka společnosti Rybářství Třeboň. Jana Dlouhá je podle výroční zprávy holdingu za rok 2011 jednou z přímo ovládajících osob s podílem 37,66 procenta na hlasovacích právech. (Pavel Dlouhý je v této zprávě uveden mezi ostaními propojenými osobami.)

Proč podle MF Dnes může transkace, o které píše, znamenat střet zájmů? Dlouhý, jehož Mirek Topolánek tituloval jako kmotra, mohl daným společnostem díky svému politickému vlivu přihrát pár „kapříků“. Celkem Rybářství Třeboň a společnosti vlastněné touto firmou „vyrazily“ z dotačních programů necelých dvacet milionů korun.

Tehdejší ministr zemědělství, které o dotacích rozhodovalo, Dlouhého stranický kolega a dnes velvyslanec v USA Petr Gandalovič k tomu řekl: „Lhal bych, kdybych říkal, že Pavla Dlouhého neznám a že jsem se s ním nebavil. V ODS ho zná každý, je to významný člen.“ Případem se již zabývá jihočeský finanční úřad. Podle MF Dnes začalo vyšetřování z podnětu Finančního analytického útvaru na Kalouskově ministerstvu financí.

Premiér Nečas podle informací iDNES věří, že Pavel Dlouhý původ peněz na kontě své manželky dokáže vysvětlit. Pavel Dlouhý k tomu ještě v průběhu středy v tiskovém prohlášení uvedl: „Veškeré transakce mojí ženy spočívaly v legálních operacích, na které se buď nevztahuje daňová povinnost - nákup a prodej akcií společností, kde měla má žena účast - nebo ze zákona tyto výplaty daní vyplácející subjekt, například dividendy.“

K tomu všemu poznámka na závěr. Je zajímavé, že zpráva o podezřelých tocích peněz na účtu paní Dlouhé se v nejčtenějším mainstreamovém deníku objevuje náhodou přesně v době, kdy TOP 09 vyběhla s plánem ODS na postavení společných kandidátů do senátních voleb. Na adresu „modrých“ Kalouskova strana v úterý vzkázala: „Nejsme přesvědčeni o tom, zda v regionálních organizacích ODS převládají ideje nad klientelistickými podnikatelskými zájmy.“ Ještě než bychom se nad tím pustili do spekulací, počkejme, zda a co se v médiích bude psát o případných malérech jiných vlivných členů ODS v příštích dnech. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

"hojné" jižní Čechy

jak mám proti Kalouskovi výhrady, a myslím si, že FAÚ nejede po všech stejně, dobře za každý úlovek, třeba na sebe začnou práskat

...mohl přihrát pár

...mohl přihrát pár kapříků... Mohl?:-) Řekl bych s jistotou, že přihrál, vždyť je význačným vlastníkem Rybářství, má kontakty na vysoké ministerské úředníky minimálně od dob pana Macha ze sousední obce na pozici ministerského náměstka, má pod palcem agrární komoru a zřejmě i SZIF, měl pod palcem náhrady škod po povodních 2002, úředníčci z SZIFu a ministerstva jen přikyvovali, báli se cokoli žblebtnout, když se Pája chopil slova...

  Jiná věc je, že paní choť mohla regulérně peníze získat darem a nejčko kasíruje divi, plus něco z prodeje akcií, nebo za poradenské služby... a Kalous ušatý to využívá jako obvykle k politickému boji - oslabit modroptáky, oslabit Kubu...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah