Sestřelení z funkcí rozvázalo Lichovi jazyk

Odvolaný šéf pražského dopravního podniku se rozhovořil a ostřeluje politiky ODS i TOP 09.

Politika
Ondřej Koutník | 18.08.2012
Odvolaný šéf dopravního podniku popisuje své dojmy z prvních dnů v této společnosti: „Generální ředitel tam podepisuje všechno. S hrůzou jsem ale zjistil, že mi nikdo nemůže říct, jestli to, co podepisuji, je skutečně za správnou cenu.“

Škoda, že tak otevřeně a adresně nehovořil bývalý generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Vladimír Lich už v době, kdy byl ještě ve funkci. Kdyby býval pojmenoval veřejně politiky, o kterých si myslel, že mu házejí klacky pod nohy, třeba mohlo být již dříve jasněji ve firmě i v pražské politice. A pravda, třeba by se poroučel rychleji. Konečně někteří ze zmíněních činitelů jsou řádnými členy orgánů společnosti. Až sestřelení z funkcí Lichovi rozvázalo jazyk.

Už v pátečním rozhovoru pro web iHNed.cz Lich řekl, že na něho členové dozorčí rady tlačili, aby v dopravním podniku na důležitých postech zaměstnal vybrané lidi. Kdože na Liche tlačil? „Byl to pan Nouza (předseda dozorčí rady za TOP 09 – pozn. ČESKÉ POZICE), pan Hurda (ODS), se kterým jsem měl ale ještě jiný typ střetu, a pan Doležal (člen dozorčí rady za TOP 09 – pozn. ČESKÉ POZICE),“ řekl bývalý šéf DPP.

„Největší tlak byl od pana Nouzy, který mi navrhoval šéfa právního oddělení,“ nebere si Lich servítky.

Páteční otevřenost byla jen Lichovou rozcvičkou před víkendem. V rozhovoru pro sobotní MF Dnes směrem k Nouzovi ještě přitvrdil: „Největší tlak byl od pana Nouzy, který mi navrhoval šéfa právního oddělení. Přivedl člověka, který byl partnerem v nějaké malé kanceláři. Když jsem se dotyčného zeptal, proč k nám chce jít, řekl, že ho o to Nouza požádal. Já se ptal: A myslíte si, že když nastoupíte, tak budete dostávat zakázky? Odpověděl, proč ne.“

Nouza na to reagoval slovy: „Nabídl jsem mu kandidáta na právní služby, to je pravda. Dokonce jsem kvůli tomu byl i u pana primátora, aby to nebylo chápáno nijak podezřele. Pan ředitel se rozhodl jinak, vybíral údajně ze tří možností, podle jakých kritérií a z jakých kandidátů, to nesdělil.“

Z členů městské rady zase Lichovi podle jeho slov zasahoval nejvíce do práce radní pro dopravu Josef Nosek (ODS). „Já jsem si nebyl jistý, do jaké míry má právo do dění v dopravním podniku zasahovat, z hlediska řízení právo neměl žádné, ale přesto si dovoloval volat mým podřízeným a dávat jim úkoly. Ty pokusy pokračovaly až donedávna, kdy vstoupil do jednání se Škodou Transportation ohledně dodávky tramvají,“ řekl Lich v rozhovoru na iHNed.cz.

Člověka pak až mrazí i při dalších Lichových odpovědích pro MF Dnes. To když například bývalý generální ředitel popsal, jaké byly jeho první dny v největší pražské městské společnosti. „Neznal jsem nikoho, neměl jsem ani sekretářku. První den mi přivezli šanony k podpisu. Generální ředitel tam podepisuje všechno. S hrůzou jsem ale zjistil, že mi nikdo nemůže říct, jestli to, co podepisuji, je skutečně za správnou cenu. Nikdo neřešil, zdali je to výhodné. Člověk, který mi přišel říkat, co podepsat, byl naprosto nedůvěryhodný. Je tam šest let a musel o tom všem vědět. Je to nekompetentnost, lenost. Nevím.“

ČESKÁ POZICE se pádem Vladimíra Liche v dopravním podniku podrobně zabývala v článku Vladimír Lich byl odvolán i z postu generálního ředitele dopravního podniku. Ale proč?.

Politickou situaci v Praze jsme pak komentovali v článku „Jaro“ pražské politiky se moc nepovedlo 

Zobrazit diskusi
Reakcí:11

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pár poznámek zaměstnance DP

Je zajímavé, že pan Lich nechal ve funkci člověka, kterého označil za naprosto nedůvěryhodného ("Člověk, který mi přišel říkat, co podepsat, byl naprosto nedůvěryhodný."). Je ve funkci dodnes. Do pozic v nákupu si TOP09 jmenovala své zástupce (politicky aktivní v Příbrami - totéž i do oddělení starajícího se o nemovitosti DP).

P. Lich se s despektem vyjádřil i k podpisovému řádu - během 5 měsíců svého působení nezměnil ani čárku. Proč ?

Mluvil také o tom, že musel podepisovat smlouvy nad 1 mil Kč. A co je na tom špatně? Měl na mysli to, že chtěl podepisovat i pod 1 mil Kč? Viz výše - proč neupravil oběh dokumentů a podpisový řád?

2 mld. zaplacené bez smluv-v DP totiž jsou uzavírány rámcové smlouvy, některé obch. případy jsou uzavřeny na objednávku (ta má všechny náležitosti smlouvy, odkazuje také na obch. podmínky DP). Opět otázka - za dobu působení Licha z DP odešla "bez smluv" téměř 1 mld. Kč. Jaká opatření byla přijata?

Zatím co ve středu.....

Zatím co ve středu mluvil velmi vyhýbavě, dnes byl o hodně adresnější, proto si myslím, že protikorupční policie našla dokumenty, které nestačili viníci zamést. Určitě byli zaskočeni rychlostí, s jakou nastoupili na věc.... Kdyby byl adresnější dříve, bylo by jistě mnoho materiálů ztraceno (viz. Drábek a vnitro...)

Bradáčová a parta policejních plukovníků

konečně dostali šanci na pořádný výlov silně zakaleného rybníka.

Paní Bradáčová, držím Vám palce!!!

Taky

Taky držíme všechny palce co máme k dispozici....

Pan Primátor!

Hlavní vinu na celé záležitosti má pan Svoboda, který si tam přivedl a ninstaloval a nedal k němu někoho kdo mu měl na začátek funkce pomáhat. Tak se to dělá ve všech velkých firmách a pan Svoboda byl jenom porodník a nikdy nemusel takovou situaci řešit. Takže by se měl přihlásit ke spoluvině a co nejdřív se poroučet do důchodu a přenechat svou funkci někomu kompetentnímu.

Nijak zvlášť jsem pro Svobodu nebyl

ale musí se mu nechat, že si v tom hadím hnízdě vede nad očekávání dobře. Nemůžete předpokládat, že všechno vyhrajete. Kde by podle vás asi měl vzít někoho čistého a informovaného, aby Lichovi pomáhal ? I ten Lich mu nejspíš prošel proto, že ho pražští konšelé asi moc neznali. Primátor sám žádnou velkou moc nemá - zeptejte se Kasla.

Lich jako pan čistý?

Možná, ale:

Lich se do ČR vrátil hned v r 1989, působil zde v poradenské firmě která radila hlavně státu. A že to byly rány (telecom, ekotendr...). Myslíte si, že přežití jako dodavatel státnímu sektoru (takovou dobu) nevrhá ani stín drobného podezření? Navíc působení v době opravdu raného kapitalismu, kdy se na nějaké zákony vůbec nebral ohled (teď se to aspoň předstírá).

Taky byl poradce kterýho si ho přivedl Roman do Škodovky. A na základě jeho analýzy pak Škodu Plzeň rozdělili na umrtvenou matku a na Škodu Holding, který v souladu s jeho posudkem prodali sami sobě za 800 mega.

Licha Svobodovi doporučil (kromě Lichových přátel Bakaly a Tůmy) Zámečník (dobře známý ze zametání kauzy Lesy ČR). Ing . Zámečník - se taky podstatně podílel na ekonomickém zabezpečení podnikání pana Chrenka ve firmě Agel a jejího zprůchodnění v českém byznysu.

 

Taky...

Taky jsem původně považovala primátora spíš za karieristu, ale tím jak zametl s B. Šťastným si získal moji naprostou důvěru. Lich tam měl za úkol sehnat co nejvíce podkladů, to bylo myslím jasné zadání, které splnil a už jen to, jak rychle tam byla policie ukazuje, že na sesazení Liche byli dobře připraveni a nastoupili dříve, než se stačilo zamést moc stop.....

Vám pan Svoboda nějak podezřele vadí

Asi byste tam raději znovu viděl toho zamindrákovaného skrčka, což?
Tehdy všechno fungovalo jako na drátkách, to Vám věřím...

Asi proto, aby nemařil

policejní vyšetřování právě těchto zakázek.

Podezrele zakazky

Skoda, ze se nerozhovoril o tech podezrelych zakazkach.....

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah