Rathovci jdou do krajských voleb. Cože?

Bývalá mluvčí středočeského exhejtmana míří do čela politického hnutí. Lídrem se málem stal samotný David Rath. Není to sranda.

Politika
Ondřej Koutník | 11.08.2012
Kdyby Davida Ratha propustili z vazební věznice, mohl se býval stát kandidátem na středočeského hejtmana.

A soutěž o nejbizarnější volební uskupení krajských voleb 2012 vyhrává... hnutí Středočeši2012.cz! Aby bylo jasno, není to ledajaký projekt, jak by se na první pohled zdálo. Jak uvedly páteční Lidové noviny, jedničkou hnutí budeBerill Mascheková, bývalá mluvčí exhejtmana Davida Ratha, toho času pobývajícího ve vazební věznici v Litoměřicích kvůli podezření z korupce. Na kandidátní listině hnutí, které v červenci zaregistroval na ministerstvu vnitra hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl (dříve ČSSD), pak ještě bude Rathova manželka Eva. Dokonce se prý uvažovalo, že pokud by bývali Ratha propustili z vazby, mohl se stát lídrem on.

„Protože to s nadějí na jeho propuštění dopadlo špatně, nakonec jsme od toho upustili. Jinak ale David Rath do politiky určitě patří i přes to, co se stalo,“ nepřestává svými slovy udivovat Kratochvíl a ještě zvyšuje grády: „Nepočítám s velkou kampaní, nechceme dopadnout právě jako David Rath. Moc dobře vím, co myslel těmi slovy ‚musíme tu bestii nakrmit‘.“

Nejdříve jsem si myslel, že je to legrace. Že není možné, aby soudnost některých lidí takto selhávala. Pak mě ale napadlo, že to vlastně takový nesmysl není. Že to může být ambiciózní projekt. Mohl by totiž (vzhledem k informacím, které se ze Středočeského kraje dostávají od poloviny května na povrch) disponovat slušným finančním polštářem, což by mohlo vydat na pěknou billboardovou kampaň.

Nemusela by to být ani nudná kampaň – Rathův obličej na plakátech podél silnic by nejednoho Středočecha jistě rozveselil. Dokonce by hnutí mohlo před volbami najít i koaličního parťáka – místopředseda Paroubkovy NS-LEV 21 Jiří Šlégr se už zaručil „za chování poslance Davida Ratha v případě jeho propuštění z vazby“.

Lidové noviny se zajímaly o názor politologů, kteří listu poskytli odborný posudek na Rathovo hnutí. Některé nás zaujaly.  

  • Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek vystřihl poměrně střízlivé stanovisko: „Myslím, že vědí (Středočeši2012.cz – pozn. red.), že nemají šanci vyhrát. To vůbec není sestavené s cílem uspět ve volbách. Spíš by tak Rath získal status politika, který může říkat, že mu znemožňují kandidaturu ve volbách. Nebo za tím žádný záměr není a jen to svědčí o psychickém stavu Davida Ratha, který prostě není dobrý. Třeba propadl ideji, že část lidí ve středních Čechách mu bude vděčná za jeho práci a dají mu to ve volbách najevo. Takže je to projev zoufalosti. Je to mimo realitu.“
  • Jako lehce unáhlený mi zato přijde komentář politoložky Vladimíry Dvořákové: „Nemyslím si, že by tento subjekt mohl vyhrát krajské volby, ale nevylučuji možnost překročení pětiprocentní hranice. Záleží také na kampani, jakou povedou. Ve středních Čechách je problematická situace, ČSSD má teď negativní obraz právě kvůli Rathovi, ODS také nemá nějakou skvělou pozici, lidé Petra Bendla zpět nechtějí. Takže je tam vyprázdněný prostor, který můžou Středočeši 2012 vzít nezávislým spolkům.“

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

ono to zase

taková sranda není, není to tak dávno, kdy ve volbách poslali tupí Pražáci (a to tu bydlím i tak to píšu) Andreu Češkovou, turbostudentku z Plzně, blízkou tehdy již provařenému starostovi Prahy 5, Jančíkovi (taky turbostudent Plz. práv) a to byl rok 2009, kdy už  Plzeňská kauza startovala, stačilo k tomu pár blbých plakátů...Volte Andreu, která do té doby ani nebyla mediálně známá, snad tedy volič bude vážit volby do krajů s větší opatrností a rozvahou než do EP....nicméně PR aká jak o život a snaží se RÁtha glorifikovat, jsme to ale divnej národ ;-(

Jančíkova ... éééé...

Ona, prosím, nestudovala na JUDr. v Plzni nýbrž na UK v Praze.

Nelze ovšem přehlédnout, že nese příjmení význačného komunistického právoznalce a dlouholetého rektora UK v letech normalizace.

čert, aby se

v tom vyznal, čerpal jsem info z http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=650153/

 

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah