Proč chce Vladimír Dlouhý z Goldman Sachs na Hrad

Aktualizováno. Bývalý ministr průmyslu a obchodu ohlásil kandidaturu na prezidenta. Jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola voleb.

Politika
Martin Shabu | 22.06.2012

Aktualizováno. Bývalý politik někdejší vládní pravicové strany ODA a nynější zástupce americké investiční banky Goldman Sachs v České republice Vladimír Dlouhý se po „týdnech rozmýšlení“ definitivně rozhodl ucházet o funkci prezidenta republiky. Uvedl to v pátek zpravodajský server iDnes. Bývalý ministr průmyslu a obchodu prý kandidaturu oznámí v nadcházejících dnech a jeho volební tým už pracuje na sbírání potřebných hlasů pro nominaci.

„Nezlobte se, ale nebudu to komentovat,“ řekl v pátek serveru iDnes Dlouhý, který v soukromých rozhovorech z minulých let vždy naznačoval, že jednou by se rád vrátil do vysoké politiky. Zpráva je zajímavá i proto, že vedle Jana Fischera a Miloše Zemana se jedná o dalšího, již třetího, člena totalitní KSČ, který chce získat podporu občanů ve snaze stát se hlavou státu.

Pěkný zářez v CV

O zájmu bývalého ministra průmyslu a obchodu Dlouhého a člena poradního orgánu vlády (NERV) jít do prezidentských voleb informovala jako první ČESKÁ POZICE už letos v únoru. Redakce uveřejnila zprávu o tom, že si údajně nechal vypracovat průzkum veřejného mínění, jak by v přímé volbě uspěl. Na zaslané dotazy ČESKÉ POZICE ohledně své další politické kariéry však tehdy nereagoval. Podle informací ČESKÉ POZICE utajovaný průzkum, který měl testovat šance Dlouhého na prezidenta, nedopadl dobře.

Dlouhý je velice chytrý muž a jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola prezidentských volebJak si tedy vysvětlit čtyřměsíční pauzu a opětovný zápal pro boj o Hrad? Jednou z interpretací může být například to, že si Dlouhý zadal u jiné agentury průzkum, který mu zřejmě přisuzuje lepší šance na úspěch.

Avšak ve světle Dlouhého dosavadní kariéry se zdá pravděpodobnější, že tímto rozhodnutím hodlá pouze upevnit dosavadní pozici ve struktuře svého současného zaměstnavatele. Dlouhý je velice chytrý muž a jistě si uvědomuje, že nemá šanci dostat se do druhého kola prezidentských voleb. Proto je jediným vysvětlením jeho kandidatury získat do životopisu i zajímavý řádek o tom, že byl kandidátem na českého prezidenta. Takové vylepšené curriculum vitae zní v očích západních organizátorů mezinárodních konferencí lákavě a jistě pozitivně ovlivní i výši honoráře pro přednášejícího manažera Goldman Sachs Vladimíra Dlouhého.

Aktualizace: V noci z pátku na sobotu Dlouhý svou kandidaturu oznámil oficiálně na Facebooku i na osobních webových stránkách, kde uvedl mimo jiné vize pro Českou republiku na příštích pět až deset let. A proč se dle svých slov pro kandidaturu na prezidenta rozhodl? Citujeme ze stránek www.vdlouhy.cz:

Domnívám se, že mám vlastnosti a zkušenosti člověka, kterého teď Česká republika a její občané potřebují.

  • Jsem přesvědčen o schopnostech našich lidí. Odmítám poraženectví, závist a sebepodceňování. Máme v naší zemi na víc.
  • Jsem rozhodný, pracovitý a důsledný. Obstál jsem ve vysoce konkurenčním prostředí v soukromé sféře.
  • Hovořím pěti jazyky (třemi plyně, dalšími dvěma se běžně domluvím) a díky své profesi mám mezinárodní rozhled. Dokáži se podívat na naši zemi i pohledem zvenčí.
  • Jsem respektovaným ekonomem, členem řady českých i mezinárodních poradních orgánů (NERV, Evropská skupina Trialaterální komise, Der Dialog Evropa – Rusko, European House - Ambrosetti). Ekonomika je v současné době klíčovým tématem pro naši zemi.
  • Nejsem spojen s žádnou politickou stranou. Jsem přesvědčen, že dnes má mít prezident nadstranickou, sjednocující roli.
  • Účastním se veřejného života. Podporuji vzdělávání a výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni, charitativní činnost. Veřejně se vyslovuji k důležitým, zejména ekonomickým otázkám v mediích a na akademické půdě.
  • Mám zkušenosti z politického života při transformaci naší země. Zažil jsem úspěchy, přiznal si a překonal chyby a dílčí prohry. Vytvořil jsem si a udržuji množství důležitých kontaktů po celém světě.

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Dlouhý . . .

ani náhodou! Kariérista, OKD v Ostravě se svým belgickým kamarádem svým útlumem těžby  nejen (Důl Vítězný únor v Ostravě), kde zůstalo zatopeno v podzemí 300 000 000 tun kvalitního antracitu, který se platí dneska zlatem, a další doly. To nejsou jen doly, ale i další jeho aktivity coby ministra průmyslu. Nechť si zůstane v podhradí ve svém domku, a tam ať zpytuje svědomí. Darebák . . .

Snížená schopnost úsudku u obyvatelstva.

V našem myšlení přetrvává nedostatek schopnosti posoudit a rozhodnout. Napadla mne možnost volby např. prof.Ivana Wilhelma, v každém případě uznávaná osobnost jak doma tak v zahraničí, vzdělaný a inteligentní člověk bez stranické příslušnosti. Nám se ale stále nabízí převážně osoby z komunistické líhně, proč asi? Prognostický ústav vychoval ty, kteří tuto zemi přivedli do dnešní zkorumpované podoby a "volič" jim stále prodlužuje možnost vlády na všech úrovních.

Dlouhého nemusím

Krátce. Dlouhého nemusím,je to kariérista a jako bývalý vládní činitel nic nepředvedl. Dávám přednost Miloši Zemanovi, ten už něco dokázal.

škoda, že

Dlouhý nezeptal v průzkumech i u nás doma, dozvěděl by se, že bychom upřednostnili psa Filipsa před většinou kandidátů včetně Dlouhého

Černá konta ODA - 1998

ODA odtajnila sponzory skrývající se za "TMC z Panenských ostrovů"
Třemi sponzory ODA ukrytými za firmou TMC z Panenských ostrovů byly
společnost Philip Morris, První privatizační fond /PPF/ a akciová
společnost Vítkovice. Oznámil to předseda ODA Jiří Skalický. Tehdejší
místopředseda aliance Vladimír Dlouhý přiznal, že s těmito pravými
sponzory vyjednával on. TMC zaslala ODA v letech 1995-96 asi šest
miliónů korun.
 http://archiv.radio.cz/news/CZ/1998/14.02.html 

 

Vladimír Dlouhý, bývalý ministr průmyslu a obchodu, je ochoten spolupracovat s policií na objasňování sponsorského skandálu ODA. Prý jen Dlouhý zná pořádně podrobnosti případu. Jak je to zvláštní, že se najednou tolik politiků a bývalých státních představitelů ocitá tak blízko policejního vyšetřování. Lze to interpretovat nadějně, jako změnu etické atmosféry v ČR?  

Je potěšitelné, že se Česká tisková kancelář alespoň pokusila jít přímo ke zdroji a poslala manžela Julie Stejskalové na Panenské ostrovy, aby vyšetřil podstatu finančního skandálu ODA. Vznikla sice trochu neslaná nemastná informace, ale je to alespoň začátek nezávislé pátrací žurnalistiky:

Správci firmy TMC jsou v případě vyšetřování ochotni mluvit

(ČTK vydává ke zprávě foto)

ROAD TOWN (Panenské ostrovy) 17.února (zvláštní zpravodaj ČTK) - Jména vlastníků společnosti Trade Management Ltd.(TMC), která v letech 1995-1996 jako zástupná firma zprostředkovala finanční dotace pro českou Občanskou demokratickou alianci (ODA), musejí osoby pověřené správou firmy na Britských Panenských ostrovech v případě vyšetřování oznámit místní policii. Řekli to dnes ČTK v Road Townu, správním středisku této britské kolonie, znalci místní legislativy.

Předseda ODA Jiří Skalický v pondělí policejním vyšetřovatelům v Praze předal všechny informace, které má jeho strana o svém nevyjasněném sponzorování. Minulý týden podle něj ODA rozhodla, že vzhledem k tomu, že nemá k dispozici nástroje, kterými by případ objasnila, předá celou věc vyšetřovacím orgánům.

Na Britských Panenských ostrovech jsou sice mimořádně volné daňové předpisy a nařízení pro registraci zahraničních firem, naproti tomu legislativa upravující věci trestní je poměrně přísná. Přestože ostrovy požívají nemalé autonomie ve vztahu k Londýnu, zákony tvořící rámec příznivého finančního prostředí vycházejí z britských tradic a nejsou nijak liberální. V případě trestního stíhání ukládají agenturám zastupujícím registrované firmy poskytnout veškeré informace, jimiž disponují, včetně jmen zakladatelů, podílníků a majitelů.

Totéž by se v případě jakéhokoli vyšetřování týkalo i firmy Trident Trust Company, která společnost TMC zastupuje a v září 1995 patrně pomáhala i založit. Její představitel, který si nepřál být jmenován, ČTK potvrdil, že jeho společnost by policii otázky spojené s TMC plně zodpověděla.

Policie v Road Townu ale zatím nemá důvod podobné otázky klást. Její velitel Vernon Malone dnes odmítl záležitost komentovat. Také zdroje z místní úřadovny Interpolu zatím nevědí o žádné žádosti, která by ze střední Evropy přišla. Podle Malona se mohou české úřady v případě potřeby obrátit na místní policii jak prostřednictvím Interpolu, tak i přes metropoli v Londýně nebo dokonce přímo do Road Townu.

Jan Stejskal ik mž 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah